Στη συνέντευξη Τύπου τους παρευρισκόμενους καλωσόρισε η διευθύντρια του ΕΜΣΤ, Κατερίνα Κοσκινά, η οποία αναφέρθηκε στη συνεργασία του Εθνικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης με το Φεστιβάλ Αθηνών, με τη φιλοξενία μία ειδικής εικαστικής εγκατάστασης του Φεστιβάλ στο χώρο του Μουσείου. Στη συνέχεια έδωσε το λόγο στον Βαγγέλη Θεοδωρόπουλο για την παρουσίαση του προγράμματος.

Το Φεστιβάλ Αθηνών και Επιδαύρου παρουσιάστηκε φέτος νωρίτερα από κάθε άλλη φορά, καθώς έτσι υπάρχει ο χρόνος για περισσότερη προετοιμασία, πρόβες και επικοινωνία προς το κοινό που θα παρακολουθήσει τις παραστάσεις και τις δράσεις, είτε είναι Έλληνες είτε από το εξωτερικό. Το φετινό πρόγραμμα, όπως επεσήμανε ο κ. Θεοδωρόπουλος, είναι μικρότερο σε έκταση σε σχέση με πέρσι (από 127 παραστάσεις φέτος θα δούμε 87), είναι όμως πιο στοχευμένο, καθώς κάθε χώρος θα φιλοξενήσει παραγωγές ταιριαστές με την ταυτότητα του.

Σημαντικά ονόματα της διεθνούς σκηνής, αναγνωρισμένοι αλλά και νεότεροι Έλληνες δημιουργοί, μεγάλες ορχήστρες και διάσημοι σολίστ, μία νέα συνεργασία μεταξύ άλλων με το Ωδείο Αθηνών και ένα φιλόδοξο αφιέρωμα στη σημαντικότερη μεταπολεμική μας δραματουργό, την πρόσφατα χαμένη Λούλα Αναγνωστάκη, κάνουν το φετινό Φεστιβάλ ιδιαίτερο και ξεχωριστό.

Φυσικά το Άνοιγμα στην πόλη της Αθήνας και του Πειραιά συνεχίζεται και φέτος με νέες συμπράξεις και με ένα πρόγραμμα δράσεων που ενθαρρύνει τη συμμετοχή ενός πολύχρωμου κοινού στον παλμό του Φεστιβάλ, με αισθητή την παρουσία ανερχόμενων καλλιτεχνικών δυνάμεων, ανάμεσά τους πολλές γυναίκες, που εμπλέκουν δημιουργούς και κατοίκους σε συναρπαστικά συλλογικά εγχειρήματα. 

Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι, φέτος, πέρα από τις παραστάσεις της Επιδαύρου, θα υπάρχουν αγγλικοί υπέρτιτλοι και στις ελληνικές παραστάσεις της Πειραιώς 260, ενισχύοντας τον διεθνή χαρακτήρα της, ενώ για πρώτη φορά, θα υπάρχουν για όλες τις ελληνικές παραστάσεις υπέρτιτλοι στα ελληνικά για κωφούς.

Το φετινό εικαστικό του Φεστιβάλ

Όπως ανέφερε ο κ. Θεοδωρόπουλος το σκεπτικό για το φετινό εικαστικό σχεδιασμό: «Έμπνευση για τον σχεδιασμό της φετινής οπτικής ταυτότητας (λογότυπο) ήταν η σκηνική δημιουργία σαν πράξη μαγείας. Ο περφόρμερ, ο μουσικός, ο ηθοποιός, ο χορευτής ως δημιουργοί, ικανοί να κατασκευάσουν κόσμους υπερβατικούς, συμβολικούς και απρόβλεπτους. Η οντότητα-σύμβολο της αφίσας αποτελείται από έναν τέτοιο απρόβλεπο συνδυασμό: ένα πορτρέτο μιας πιθανής προτομής, το μάτι-θεατής, και τα τρία πόδια που εκφράζουν τη διαφορετικότητα, τη συλλογικότητα και την κίνηση – αλλά φυσικά, αυτή η ιδιαίτερη σύνθεση παραμένει πολύσημη και ανοιχτή στην ερμηνεία, κι αυτό είναι κυρίως που μας ενδιαφέρει. Το εικαστικό όπως και πέρσι το έχει αναλάβει η Ιφιγένεια Βασιλείου.”


Ακολουθεί το συνοπτικό πρόγραμμα του Φεστιβάλ Αθηνών και Επιδαύρου 2018:

ΗΡΩΔΕΙΟ

Εθνική Λυρική Σκηνή
Ναμπούκκο, του Τζουζέππε Βέρντι

1, 3, 6 & 8 Ιουνίου

Μουσική διεύθυνση: Φιλίπ Ωγκέν • Σκηνοθεσία: Λέο Μουσκάτο • Σκηνικά: Τιτσιάνο Σάντι • Κοστούμια: Σίλβια Αϋμονίνο • Φωτισμοί: Αλεσσάντρο Βεράτσι • Ερμηνεία: Δημήτρης Πλατανιάς (Ναμπούκκο), Σάε-Κιουνγκ Ριμ (Αμπιγκαΐλε) κ.ά. • Με την Ορχήστρα, τη Χορωδία και μονωδούς της Εθνικής Λυρικής Σκηνής

Νίκος Κυπουργός
Τα μυστικά της Εγνατίας

10 Ιουνίου

Ιδέα – καλλιτεχνική επιμέλεια – έρευνα: Νίκος Κυπουργός, Ελίτα Κουνάδη • Σκηνοθετική επιμέλεια: Νίκος Χατζόπουλος • Επιστημονικοί σύμβουλοι: Μιράντα Τερζοπούλου, Λεωνίδας Εμπειρίκος • Ήχος: Γιώργος Καρυώτης • Παραγωγή: Μανώλης Σάρδης • Εμφανίζονται οι: Balkanatolia, Χορωδία Ισραηλιτικής Κοινότητας Θεσσαλονίκης και Codex Ensemble Θεσσαλονίκης (σε διεύθυνση Κωστή Παπάζογλου), Χάλκινα Ηχοχρώματα, Λαογραφικός Σύλλογος Βλάχων Βέροιας, Εμινέ Μπουρουντζή, Εύξεινος Λέσχη Ποντίων Φλώρινας, Χορευτικός Σύλλογος Μετσόβου, Πολυφωνική ομάδα Ιεροπηγής, Μαρίκα Τσότσια, Ιωάννης Παγκοζίδης, Γιώργος Παγκοζίδης, Γιάννης Παγκοζίδης, Κυριάκος Πετράς, Αικατερίνη Φαρασοπούλου-Μισαηλίδου, Βασίλης Φαρασόπουλος κ.ά.

Il Pomo d’Oro – Maxim Emelyanychev
H μυθολογία του Χαίντελ

11 Ιουνίου

Άριες και ντουέτα από τις μυθολογικές όπερες του Χαίντελ: Η Αριάδνη στην Κρήτη, Hρακλής, Παρθενόπη, Σεμέλη, Ο πιστός ποιμένας, Θησέας, Υμέναιος

Μουσική διεύθυνση: Maxim Emelyanychev • Σολίστες: Karina Gauvin (σοπράνο), Ann Hallenberg (μέτζο-σοπράνο), Edgar Moreau (τσέλο)

Ελευθερία Αρβανιτάκη – ΤΑΚΙΜ
Την ίδια στιγμή

14 Ιουνίου

Σύλληψη – επιμέλεια προγράμματος: Ελευθερία Αρβανιτάκη, ΤΑΚΙΜ, Λήδα Ρουμάνη • Μουσική επιμέλεια – ενορχηστρώσεις: ΤΑΚΙΜ – Νίκος Πλατύρραχος • Φωτισμοί: Μαρία Βενετάκη • Ήχος: Χάρης Κρεμμύδας, Γιώργος Λιανός, Απόστολος Κουδέρης • ΤΑΚΙΜ: Αλέξανδρος Αρκαδόπουλος (κλαρίνο), Πάνος Δημητρακόπουλος (κανονάκι), Θωμάς Κωνσταντίνου (ούτι, λαγούτο), Γιώργος Μαρινάκης (βιολί), Κώστας Μερετάκης (κρουστά), Γιάννης Πλαγιαννάκος (μπάσο) • Συμμετέχει η Συμφωνική Ορχήστρα Νέων Μεγάρου Μουσικής Θεσσαλονίκης (MOYSA)
Μουσική διεύθυνση: Νίκος Πλατύρραχος

Φιλαρμόνια Ορχήστρα Αθηνών – Βύρων Φιδετζής
Περουζέ (1911)

16 & 17 Ιουνίου

Όπερα σε δύο πράξεις, του Θεόφραστου Σακελλαρίδη

Μουσική διεύθυνση: Βύρων Φιδετζής • Σκηνοθεσία: Θοδωρής Αμπαζής • Σκηνικά – κοστούμια: Ελένη Μανωλοπούλου • Φωτισμοί: Αλέκος Αναστασίου • Ερμηνεύουν: Κασσάνδρα Δημοπούλου (Περουζέ), Φίλιππος Μοδινός (Θάνος), Άννα Στυλιανάκη (Ανθούλα), Πέτρος Μαγουλάς (Βασιλιάς των Τσιγγάνων), Τάσης Χριστογιαννόπουλος (Πέτρος) • Μουσική προετοιμασία σολίστ: Δημήτρης Γιάκας • Συμμετέχουν: Χορωδία Τμήματος Μουσικών Σπουδών Πανεπιστημίου Αθηνών (Διεύθυνση: Νίκος Μαλιάρας) και Χορωδία Θεσσαλονίκης (Διεύθυνση: Μαίρη Κωνσταντινίδου)

Bill Murray, Jan Vogler and friends
New Worlds

19 Ιουνίου

Ερμηνεία τραγουδιών και ανάγνωση κειμένων: Bill Murray • Μουσικοί: Jan Vogler (τσέλο), Mira Wang (τσέλο), Vanessa Perez (βιολί)

Συμφωνική Ορχήστρα της ΕΡΤ
Παγκόσμια Ημέρα Μουσικής

21 Ιουνίου

Έργα Λαυράγκα, Ραχμάνινοφ, Ντβόρζακ

Μουσική διεύθυνση: Αναστάσιος Συμεωνίδης • Σολίστας: Γιώργος-Εμμανουήλ Λαζαρίδης

Sting

22 & 23 Ιουνίου

Ο παγκοσμίου φήμης καλλιτέχνης θα προσφέρει στο ελληνικό κοινό δυο βραδιές που όσοι τυχεροί παρευρεθούν θα θυμούνται για καιρό.

Ελλάδα, γυναίκα, ποίηση

25 Ιουνίου

Συναυλία αφιερωμένη στον Λευτέρη Παπαδόπουλο

Tchaikovsky Symphony Orchestra – Vladimir Fedoseyev – Varvara

26 & 27 Ιουνίου 

Έργα Τσαϊκόφσκι

Διεύθυνση ορχήστρας: Vladimir Fedoseyev • Σολίστ στο πιάνο: Varvara

Καμεράτα – Ορχήστρα των Φίλων της Μουσικής
Joseph Calleja – Ramon Tebar

29 Ιουνίου

Έργα Βέρντι και Μασνέ

Θεατρικός Οργανισμός Κύπρου – Άρης Μπινιάρης
Πέρσες του Αισχύλου

1 Ιουλίου

Μετάφραση: Παναγιώτης Μουλλάς • Σκηνοθεσία – μουσική δραματουργία: Άρης Μπινιάρης • Μετρική διδασκαλία: Θεόδωρος Στεφανόπουλος • Σκηνικά: Κωνσταντίνος Λουκά • Κοστούμια: Ελένη Τζιρκαλλή • Κινησιολογία: Λία Χαράκη • Σχεδιασμός φωτισμών: Γεώργιος Κουκουμάς • Βοηθός σκηνοθέτη: Δημήτρης Χειμωνάς • Παίζουν: Καρυοφυλλιά Καραμπέτη (Άτοσσα), Χάρης Χαραλάμπους (Αγγελιαφόρος), Νίκος Ψαρράς (Δαρείος), Αντώνης Μυριαγκός (Ξέρξης) • Χορός: Ηλίας Ανδρέου, Πέτρος Γιωρκάτζης, Γιώργος Ευαγόρου, Νεκτάριος Θεοδώρου, Μάριος Κωνσταντίνου, Παναγιώτης Λάρκου, Δαυίδ Μαλτέζε, Γιάννης Μίνως, Άρης Μπινιάρης, Ονησίφορος Ονησιφόρου, Μάνος Πετράκης, Στέφανος Πίττας, Κωνσταντίνος Σεβδαλής

Philharmonia Orchestra – Esa-Pekka Salonen – Michelle DeYoung

3η Συμφωνία (Ηρωική) του Μπετόβεν & Το λυκόφως των θεών του Βάγκνερ (αποσπάσματα)

2 Ιουλίου

Calexico

3 Ιουλίου

Live at Acropolis

Ερμηνεύουν: Joey Burns (φωνητικά, κιθάρα, τσέλο, κοντραμπάσο, ενορχηστρώσεις, παραγωγή), John Convertino (ντραμς, κρουστά, βιμπράφωνο, μαρίμπα, ακορντεόν), Jacob Valenzuela (φωνητικά, τρομπέτα, βιμπράφωνο, πλήκτρα), Martin Wenk (τρομπέτα, ακορντεόν, κιθάρα, synth, βιμπράφωνο, συνοδευτικά φωνητικά), Scott Colberg (κοντραμπάσο, ηλεκτρικό μπάσο), Sergio Mendoza (πιάνο, φαρφίσα), Jairo Zavala (μπουζούκι, βαρύτονη κιθάρα, φωνητικά)

Νάνα Μούσχουρη
Ένα μύθο θα σας πω

5 Ιουλίου

Μουσικοί: Lucien di Napoli (πιάνο), Θωμάς Κωνσταντίνου (λαούτο, μαντολίνο, μπουζούκι), Άγγελος Πολυχρόνου (κρουστά), Jean Philippe Roux (μπάσο), Philippe Pegno (πνευστά, κρουστά), Yannick Dearborn (κιθάρα)

Καμεράτα – Ορχήστρα των Φίλων της Μουσικής – Γιώργος Πέτρου
Company του Στήβεν Σόντχαϊμ

8 & 9 Ιουλίου

Λιμπρέτο: George Furth • Moυσική διεύθυνση – σκηνοθεσία: Γιώργος Πέτρου

Αιμίλιος Χειλάκης – Μανώλης Δούνιας
Αντιγόνη του Σοφοκλή

11 Ιουλίου

Μετάφραση: Γιώργος Μπλάνας • Σκηνοθεσία: Αιμίλιος Χειλάκης – Μανώλης Δούνιας • Μουσική: Σταμάτης Κραουνάκης • Σκηνικά – κοστούμια: Εύα Νάθενα • Κίνηση: Αγγελική Στελλάτου • Φωτισμοί: Νίκος Βλασόπουλος • Βοηθός σκηνοθετών: Αλέξανδρος Βάρθης • Μουσική διδασκαλία: Άννα Λάκη • Ερμηνεύουν: Αθηνά Μαξίμου, Αιμίλιος Χειλάκης, Μιχάλης Σαράντης • Χορός: Γιώργος Μπινιάρης, Σωκράτης Πατσίκας, Κρις Ραντάνοφ, Μαρία Τζάνη, Σμαράγδα Κάκκινου, Άννα Λάκη, Παναγιώτης Κλίνης, Πάρις Θωμόπουλος, Τίτος Λίτινας • Παραγωγή: Θεατρικές Επιχειρήσεις Τάγαρη

Κρατική Ορχήστρα Αθηνών
Μάρτα Άργκεριχ – Θεοδοσία Ντόκου

13 Ιουλίου

Τιμητική συμμετοχή: Ντόρα Μπακοπούλου
Έργα Πουλένκ, Σαιν Σανς, Σεζάρ Φρανκ, Χατζιδάκι

Μουσική διεύθυνση: Στέφανος Τσιαλής • Σολίστριες: Μάρτα Άργκεριχ, Θεοδοσία Ντόκου • Αφήγηση: Αννί Ντυτουά

Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης – Zωή Τσόκανου – Daniel Müller-Schott

15 Ιουλίου

Έργα Ντβόρζακ και Σοστακόβιτς

Mουσική διεύθυνση: Ζωή Τσόκανου • Σολίστας: Ντάνιελ Μύλλερ-Σοτ (τσέλο)

Ταινιοθήκη της Ελλάδος
Δάφνις και Χλόη (1931) του Ορέστη Λάσκου

16 Ιουλίου

Πρωτότυπη μουσική σύνθεση – Μουσική διεύθυνση: Φίλιππος Τσαλαχούρης

Nigel Kennedy
Bach meets Kennedy meets Gershwin

17 Ιουλίου

Εθνική Λυρική Σκηνή
Κάρμεν του Ζωρζ Μπιζέ

27, 28, 29 και 31 Ιουλίου

Μουσική διεύθυνση: Λουκάς Καρυτινός • Σκηνοθεσία: Στήβεν Λάνγκριτζ • Σκηνικά – κοστούμια: Γιώργος Σουγλίδης • Βίντεο: Silbersalz Film GmbH – Τόμας Μπέργκμαν • Φωτισμοί: Τζουζέππε ντι Ιόριο • Με την Ορχήστρα, τη Χορωδία, την Παιδική Χορωδία και μονωδούς της Εθνικής Λυρικής Σκηνής

ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260

Σύγχρονο Ελληνικό Θέατρο

Όλες οι παραστάσεις θα έχουν υπέρτιτλους στα αγγλικά και στα ελληνικά για τους κωφούς

Δημήτρης Κουρτάκης
Αποτυχημένες απόπειρες αιώρησης στο εργαστήριό μου

1 – 6 Ιουνίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Δ)

Σύνθεση κειμένων βασισμένη σε πεζά του Σάμιουελ Μπέκετ

Σύλληψη – σκηνοθεσία – σκηνικά: Δημήτρης Κουρτάκης • Δραματουργική επεξεργασία: Δημήτρης Κουρτάκης, Ελένη Παπάζογλου, Αναστασία Τζέλλου • Βίντεο: Jérémie Bernaert • Φωτισμοί: Scott Bolman • Καλλιτεχνική συνεργασία: Έφη Μπίρμπα • Βοηθός σκηνοθέτη: Νατάσα Τριανταφύλλη • Βοηθός σκηνογράφου: Βάσια Λύρη • Εκτέλεση παραγωγής: Ντένια Σαφαρή • Ερμηνεία: Άρης Σερβετάλης – Με την υποστήριξη του ΝΕΟΝ

Θωμάς Μοσχόπουλος
Φαρενάιτ 451

8 – 10 Ιουνίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Η)

Βασισμένο στη θεατρική διασκευή του έργου του Ραίη Μπράντμπουρυ από τον Φρανσουά Τρυφώ

Μετάφραση – σκηνοθεσία: Θωμάς Μοσχόπουλος • Σκηνικά: Ευαγγελία Θεριανού • Κοστούμια: Κλαιρ Μπρέισγουελ • Μουσική: Κορνήλιος Σελαμσής • Φωτισμοί: Σοφία Αλεξιάδου • Βοηθός σκηνοθέτη: Ρωμανός Μαρούδης • Παίζουν: Αλέξανδρος Λογοθέτης, Άννα Μάσχα, Ξένια Καλογεροπούλου, Δήμητρα Ματσούκα, Κίττυ Παϊταζόγλου, Μάνος Γαλανής, Θάνος Λέκκας κ.ά.
Συμπαραγωγή με το Θέατρο Πόρτα

Κωνσταντίνος Ρήγος
Πορνοστάρ – Η αόρατη βιομηχανία του σεξ, της Έλενας Πέγκα

23 – 25 Ιουνίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Δ)

Εμπνευσμένο από δύο ιστορίες του Ρομπέρτο Μπολάνιο

Σκηνοθεσία: Κωνσταντίνος Ρήγος • Σκηνικά: Valentino Marengo • Κοστούμια: Νατάσσα Δημητρίου •
Φωτισμοί: Στέλλα Κάλτσου • Video art: Βασίλης Κεχαγιάς • Παίζουν: Κωνσταντίνος Αβαρικιώτης, Λαέρτης Μαλκότσης, Γιάννης Νιάρρος, Θεοδώρα Τζήμου κ.ά.

Elephas tiliensis
Οδυσσέας, του Τζαίημς Τζόυς

1 – 3 Ιουλίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Η)

Ένα ορατόριο, ωδή στην καθημερινότητα, επεισόδια 11 & 18

Απόδοση – δραματουργική επεξεργασία – σκηνοθεσία: Δημήτρης Αγαρτζίδης, Δέσποινα Αναστάσογλου • Μουσική: λάμδα • Σκηνικά – κοστούμια: Μαγδαληνή Αυγερινού • Φωτισμοί: Αλέκος Αναστασίου • Κίνηση: Μπέτυ Δραμισιώτη • Ζωγραφική – γλυπτική: Ιωάννα Πλέσσα • Παίζουν: Παύλος Παυλίδης (Οδυσσέας / Λεοπόλδος Μπλουμ), Μαρία Σκουλά (Πηνελόπη / Μόλλυ Μπλουμ), Βίκυ Κατσίκα, Μαρία Μοσχούρη, Τατιάνα Άννα Πίττα (Σειρήνες), Ελένη Ποζατζίδου (Μίλλυ Μπλουμ) • Μουσικοί επί σκηνής: Κώστας Κωστίδης (πιάνο, συνθεσάιζερ), Παντελής Νικηφόρος (κιθάρα, λαούτο, μαντολίνο), Θοδωρής Σοφόπουλος (ντραμς, κρουστά).

Ανέστης Αζάς – Πρόδρομος Τσινικόρης
Ελλάς Μονάχου

10 – 12 Ιουλίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Ε)

Κείμενο – σκηνοθεσία: Ανέστης Αζάς, Πρόδρομος Τσινικόρης • Δραματουργία: Christine Milz • Σκηνικά – κοστούμια: Ελένη Στρούλια • Συμμετέχουν: Πολίτες του Μονάχου από την Ελλάδα. (Η διανομή θα ολοκληρωθεί το επόμενο διάστημα). Παραγωγή της Münchner Kammerspiele σε συμπαραγωγή με το Φεστιβάλ Αθηνών & Επιδαύρου

Άντζελα Μπρούσκου
Άγγελος εξολοθρευτής

15 – 17 Ιουλίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Η )

Διασκευή πάνω στο ομώνυμο κινηματογραφικό έργο του Λουίς Μπουνιουέλ

Διασκευή – σκηνοθεσία: Άντζελα Μπρούσκου • Σκηνικά – εικαστική επιμέλεια: Μαρία Παπαδημητρίου • Μουσική: Nalyssa Green • Κίνηση: Βάλια Παπαχρήστου • Φωτισμοί: Στέλλα Κάλτσου • Παίζουν: Θέμις Μπαζάκα, Παρθενόπη Μπουζούρη, Γεωργιάννα Νταλάρα, Κωνσταντίνα Αγγελοπούλου κ.ά. • Οργάνωση – εκτέλεση παραγωγής: Ευάγγελος Κώνστας – Constantly Productions

blindspot theatre group – Μιχάλης Κωνσταντάτος
Βρικόλακες

17 – 19 Ιουλίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Ε)

Βασισμένο στο έργο του Ερρίκου Ίψεν

Σύλληψη – δραματουργία: Γιώτα Αργυροπούλου, Μιχάλης Κωνσταντάτος (blindspot theatre group) • Σκηνοθεσία: Μιχάλης Κωνσταντάτος • Συγγραφή κειμένων: Ορφέας Απέργης • Δραματουργική συνεργασία: Παναγιώτα Κωνσταντινάκου • Οργάνωση παραγωγής: Βασίλης Παναγιωτακόπουλος • Μουσική: Γιώργος Πούλιος • Φωτισμοί: Θύμιος Μπακατάκης • Κίνηση: Ίρις Καραγιάν • Σκηνικά: Κώστας Παππάς • Παίζουν: Γιώτα Αργυροπούλου, Νικόλας Παπαγιάννης, Πηνελόπη Τσιλίκα, Γιώργος Φριντζήλας

Οι παραστάσεις Αποτυχημένες απόπειρες αιώρησης στο εργαστήριό μου, Φαρενάιτ 451, Πορνοστάρ και Οδυσσέας περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα «Αθήνα – Παγκόσμια Πρωτεύουσα Βιβλίου 2018 ΟΥΝΕΣΚΟ». Mε τη στήριξη του Δικτύου Πολιτισμού του Δήμου Αθηναίων Athens Culture Net, με ιδρυτικό δωρητή το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος

Νέοι δημιουργοί

Violet Louise
Παράξενες ιστορίες, του Έντγκαρ Άλλαν Πόε

26 – 28 Ιουνίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Β)

Oπτικοακουστική παράσταση, βασισμένη στη διασκευή ποιημάτων και διηγημάτων του συγγραφέα

Σκηνοθεσία – μoυσική – δραματουργία: Violet Louise • Σχεδιασμός συστήματος αναπαραγωγής ήχου & εικόνας: Studio 19 • Σχεδιασμός φωτισμού: Σάκης Μπιρμπίλης • Παίζουν: Aγλαΐα Παππά, Λουίζα Κωστούλα

H παράσταση περιλαμβάνεται στο πρόγραμμα «Αθήνα – Παγκόσμια Πρωτεύουσα Βιβλίου 2018 ΟΥΝΕΣΚΟ». Mε τη στήριξη του Δικτύου Πολιτισμού του Δήμου Αθηναίων Athens Culture Net, με ιδρυτικό δωρητή το ΄Ιδρυμα Σταύρος Νιάρχος

Μάρθα Μπουζιούρη
Αμάρυνθος

4 – 6 Ιουλίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Ε)

Δραματουργία – σκηνοθεσία: Μάρθα Μπουζιούρη • Σύμβουλος έρευνας: Αθηνά Αθανασίου • Συνεργασία στην έρευνα: Ομάδα φοιτητών του Τμήματος Κοινωνικής Ανθρωπολογίας του Παντείου Πανεπιστημίου • Σκηνικά – κοστούμια: Ελένη Στρούλια • Φωτισμοί: Ολυμπία Μυτιληναίου • Βίντεο – φωτογραφίες: Δημήτρης Μιχαλάκης • Ηχητικός σχεδιασμός: Γιώργος Κωνσταντινίδης • Παίζουν: Πολύδωρος Βογιατζής, Θεανώ Μεταξά κ.ά. • Οργάνωση – εκτέλεση παραγωγής: plays2place

Ελίζα Σόρογκα
Ρίζες (ντοκιμαντέρ & περφόρμανς)

7 – 9 Ιουλίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Β)

Σύλληψη – σκηνοθεσία: Ελίζα Σόρογκα • Μουσική διεύθυνση: Αλέξανδρος Λαμπρίδης • Διεύθυνση φωτογραφίας: Αίγλη Δράκου • Σχεδιασμός ήχου – σύνθεση: Δημήτρης Μυγιάκης • Σκηνογραφία – ενδυματολογική επιμέλεια: Εύα Γουλάκου • Σχεδιασμός φωτισμού: Χριστίνα Θανάσουλα

Αφιέρωμα στη Λούλα Αναγνωστάκη (1 – 22 Ιουνίου)

Αναδρομική έκθεση – Εργαστήριο – Ημερίδα (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Α)
Παραστάσεις: Εργοτάξιο Λούλα Αναγνωστάκη – Μέρες ανάγνωσης & Η πόλη
Επιμέλεια αφιερώματος: Δήμητρα Κονδυλάκη

Εργαστήριο:
«Από τον δραματικό στον αρχιτεκτονικό χώρο με όχημα τη σκηνογραφία.
Εικαστικές – χωρικές προσεγγίσεις με αφορμή την έκθεση για τη Λούλα Αναγνωστάκη»

Γιάννης Μόσχος
Η πόλη

10 – 12 Ιουνίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Β)

Σκηνοθεσία: Γιάννης Μόσχος • Σκηνικά – κοστούμια: Τίνα Τζόκα • Κινηματογραφήσεις: Χρήστος Δήμας • Κίνηση: Ανθή Θεοφυλίδη • Ηχητικό περιβάλλον: Νίκος Βίττης • Φωτισμοί: Λευτέρης Παυλόπουλος • Φωτογραφίες: Ελίνα Γιουνανλή • Βοηθός σκηνοθέτη: Εύη Νάκου • Βοηθοί σκηνογράφου: Τζέλα Χριστοπούλου – Μαίρη Αντωνοπούλου • Παίζουν: Μιχάλης Συριόπουλος (Κίμων), Λουκία Μιχαλοπούλου (Ελισάβετ), Θέμης Πάνου (Φωτογράφος)

Ρούλα Πατεράκη
Εργοτάξιο «Λούλα Αναγνωστάκη» – Μέρες ανάγνωσης

17 – 19 Ιουνίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Ε & Β)

Μεταδραματουργία στα κείμενα της Λούλας Αναγνωστάκη

Δραματουργία: Μάνος Λαμπράκης, Ρούλα Πατεράκη, Θοδωρής Τσαπακίδης • Σκηνοθεσία: Ρούλα Πατεράκη • Σκηνικά – κοστούμια: Απόλλων Παπαθεοχάρης • Βοηθός σκηνοθέτη: Δανάη Παπουτσή

Ημερίδα 

16 Ιουνίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Β)

Ενωση Ελλήνων Κριτικών Θεάτρου και Παραστατικών Τεχνών
«Θεατρική πρωτοπορία στην Ελλάδα του 21ου αιώνα»

ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΠΑΡΑΓΩΓΕΣ

Toneelgroep Amsterdam – Ivo van Hove
Μετά την πρόβα – Περσόνα (Oλλανδία, 2012)

1 – 3 Ιουνίου (ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ)

Διασκευές έργων του Ίνγκμαρ Μπέργκμαν

Σκηνοθεσία: Ivo van Hove • Δραματουργία: Peter van Kraaij • Μετάφραση: Μετά την πρόβα Karst Woudstra, Περσόνα Peter van Kraaij • Σκηνικά – φωτισμοί: Jan Versweyveld • Ήχος: Roeland Fernhout • Κοστούμια: An D’Huys • Παίζουν: Μετά την πρόβα Marieke Heebink (Ρέιτσελ), Gijs Scholten van Aschat (Χέντρικ Βόγκλερ), Gaite Jansen (Άννα) • Περσόνα Marieke Heebink (Ελίσαμπεθ Βόγκλερ), Frieda Pittoors (γιατρός), Gijs Scholten van Aschat (σύζυγος της Ελίσαμπεθ), Gaite Jansen (Άλμα) • Συμπαραγωγή: Théâtre de la Place (Λιέγη), Théâtres de la Ville de Luxembourg, Maison des arts de Créteil • Σε συνεργασία με το Auteursbureau ALMO bvba • Με ανάθεση από το Josef Weinberger Ltd, London και το Ίδρυμα Ίνγκμαρ Μπέργκμαν

Nature Theater of Oklahoma – EnKnapGroup
Το κυνήγι της ευτυχίας (ΗΠΑ, 2017)

1 – 3 Ιουνίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Η)

Κείμενο – σκηνοθεσία: Pavol Liska, Kelly Copper • Ερμηνευτές EnKnapGroup: Luke Thomas Dunne (Ηνωμένο Βασίλειο), Ida Hellsten (Σουηδία), Bence Mezei (Ουγγαρία), Lada Petrovski Ternovšek (Κροατία), Jeffrey Schoenaers (Βέλγιο), Ana Štefanec Knez (Σλοβενία) • Παραγωγή: EN-KNAP Productions • Συμπαραγωγή: Théâtre de la Ville, steirischer herbst • Φωτισμοί: Luka Curk • Κοστούμια: Katarina Škaper • Κοστούμια από το Atelje d.o.o. • Βοηθός σκηνοθέτη για τους EnKnapGroup: Nohemi Barriuso • Σκηνική διεύθυνση: Luka Curk • Τεχνική διεύθυνση: Španski Borci – Τεχνική ομάδα των EN-KNAP • Φωτογραφία και βίντεο: Andrej Lamut • Εκτέλεση παραγωγής: Karmen Keržar • Δημόσιες σχέσεις και επιμέλεια: Nina Smerkol • Διεύθυνση Španski Borci Cultural Centre, EN-KNAP Productions – διεύθυνση παραγωγής: Marjeta Lavrič • Διευθυντής EN-KNAP Productions και καλλιτεχνικός διευθυντής Španski Borci Cultural Centre: Iztok Kovač

Με την υποστήριξη της Πρεσβείας των ΗΠΑ στη Λιουμπλιάνα
Το πρόγραμμα EN-KNAP Productions έχει την οικονομική υποστηρίξη του Δήμου της Λιουμπλιάνας και του Υπουργείου Πολιτισμού της Σλοβενίας

Julien Gosselin
1993 του Aurélien Bellanger (Γαλλία, 2017)

7 & 8 Ιουνίου (ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ)

Σκηνοθεσία: Julien Gosselin • Παίζουν: Quentin Barbosa, Genséric Coléno-Demeulenaere, Camille Dagen, Marianne Deshayes, Paul Gaillard, Yannick Gonzalez, Roberto Jean, Pauline Lefebvre-Haudepin, Dea Liane, Zacharie Lorent, Mathilde Mennetrier, Hélène Morelli • Μουσική: Guillaume Bachelé • Σκηνικά: Emma Depoid, Solène Fourt • Κοστούμια: Salma Bordes • Ήχος: Hugo Hamman, Sarah Meunier • Φωτισμοί: Quentin Maudet, Juliette Seigneur • Βίντεο: Camille Sanchez • Γενική διεύθυνση: Jori Desq • Σκηνική διεύθυνση: Valentin Dabbadie • Βοηθοί σκηνοθέτη: Eddy d’Aranjo, Ferdinand Flame • Σύμβουλος βίντεο: Pierre Martin • Σύμβουλος φωτισμών: Nicolas Joubert • Τα σκηνικά και τα κοστούμια είναι δημιουργίες του TNS Spectacle σε συνεργασία με το Groupe 43 της Ecole du TNS (Σχολή του Εθνικού Θεάτρου του Στρασβούργου)

Παραγωγή: Théâtre National de Strasbourg • Συμπαραγωγή: Festival de Marseille – danse et arts multiples • Ο Julien Gosselin είναι συνεργαζόμενος καλλιτέχνης με το TNS

Novosibirsk State Academic Drama Theatre – Timofey Kulyabin
Οι τρεις αδελφές του Τσέχοφ (Ρωσία, 2015)

15 & 16 Ιουνίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Δ)

Σκηνοθεσία: Timofey Kulyabin • Σκηνικά: Oleg Golovko • Φωτισμοί: Denis Solntsev • Βοηθός σκηνοθέτη: Natalia Yarushkina • Σύμβουλοι παράστασης για άτομα με προβλήματα ακοής: Veronika Koposova, Tamara Shatula • Δασκάλα νοηματικής: Galina Nishchuk • Υπερτιτλισμός: Ilya Kukharenko, Olga Fedyanina • Φωτογραφία: Frol Podlesnyi • Ήχος: Nina Belkina • Χειρισμός φωτισμών: Anna Kolesnikova • Χειρισμός υπέρτιτλων: Yaroslav Kiselyov, Igor Lipatnikov

Παίζουν: Ilya Muzyko (Αντρέι Σεργκέβιτς Πραζόρωφ), Valeria Kruchinina (Νατάσα-Νατάλια Ιβάνοβνα), Irina Krivonos (Όλγα), Daria Emelyanova (Μάσα), Linda Akhmetzyanova (Ιρίνα), Denis Frank (Φιόντορ Ιλίτς Κουλίγκιν), Pavel Polyakov (Αλεξάντρ Ιγνάτιεβιτς Βερσίνιν), Anton Voinalovich (Νικολάι Βόλβιτς Τούζεμπαχ), Konstantin Telegin (Βασίλι Βασίλιεβιτς Σολένυι), Andrei Chernykh (Ιβάν Ρομάνιτς Τσεμπουτίκιν), Alexei Mezhov (Αλεξέι Πετρόβιτς Φεντότικ), Sergey Bogomolov (Βλαντίμιρ Κάρλοβιτς Ρόντε), Sergey Novikov (Φεραπόντ), Elena Drinevskaya (Ανφίσα)

Proton Theatre – Kornél Mundruczó
Απομίμηση ζωής (Ουγγαρία, 2016)

20 – 22 Ιουνίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Η)

Κείμενο: Kata Wéber • Σκηνοθεσία: Kornél Mundruczó • Δραματουργία: Soma Boronkay • Σκηνικά: Márton Ágh • Κοστούμια: Márton Ágh, Melinda Domán • Φωτισμοί: András Éltető • Μουσική: Asher Goldschmidt • Βοηθός σκηνοθέτη: Margit Csonka • Παραγωγή: Dóra Büki • Διεύθυνση παραγωγής: Zsófia Csató • Βοηθός παραγωγής: Ágota Kiss • Τεχνική διεύθυνση: András Éltető • Τεχνικός φωτισμών: Zoltán Rigó • Τεχνικός ήχου: Dániel Hidvégi • Σκηνική διεύθυνση: Benedikt Schröter – Props: Tamás Fekete • Φροντιστήριο: Melinda Domán • Βοηθοί σκηνής: Tamás Farkas, Zsolt Zsigri • Παίζουν: Lili Monori (Κυρία Lőrinc Ruszó), Roland Rába (Mihály Sudár), Annamária Láng (Veronika Fenyvesi), Zsombor Jéger (Szilveszter Ruszó), Dáriusz Kozma (Jónás Harcos)

Συμπαραγωγή: Wiener Festwochen, Βιέννη, Αυστρία· Theater Oberhausen, Γερμανία · La Rose des Vents, Λιλ, Γαλλία · Maillon, Théâtre de Strasbourg / Scène européenne, Γαλλία · Στέγη Σύγχρονων Τεχνών Trafó, Βουδαπέστη, Ουγγαρία · HAU Hebbel am Ufer, Βερολίνο, Γερμανία · HELLERAU – European Center for the Arts, Δρέσδη, Γερμανία · Wiesbaden Biennale, Γερμανία
Με την υποστήριξη των: KUBIK Coworking, Kryolan City, Open Casting, PP Business Centre – Budapest, VisionTeam

Jaha Koo
Cuckoo (Ν. Κορέα, 2017)

22 – 24 Ιουνίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Ε)

Σύλληψη – σκηνοθεσία – μουσική – βίντεο: Jaha Koo • Ερμηνεία: Hana, Duri, Seri & Jaha Koo • Cuckoo hacking: Idella Craddock • Σκηνικά – χρήση πολυμέσων: Eunkyung Jeong • Σύμβουλος δραματουργίας: Dries Douibi • Παραγωγή: Kunstenwerkplaats Pianofabriek • Συμπαραγωγή: Bâtard Festival • Με την υποστήριξη των: CAMPO, STUK, BUDA, DAS, SFAC

Mapa Teatro
Ο αποχαιρετισμός (Κολομβία, 2017)

5 – 7 Ιουλίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Δ)

Σύλληψη – σκηνοθεσία: Heidi Abderhalden, Rolf Abderhalden • Δραματουργία: Mapa Teatro, με τη συμμετοχή των Martha Ruíz, Matthias Pees, Laymert García Dos Santos, Jean Tible, Giulia Palladini • Μουσική – ήχος: Juan Ernesto Díaz • Σκηνικά: Pierre Henri Magnin • Φωτισμός – τεχνική διεύθυνση: Jean François Dubois • Κοστούμια: Elizabeth Abderhalden • Μάσκες: Christian Probst, Juan Alberto Orrego • Live video: Ximena Vargas • Σκηνική διεύθυνση: José Ignacio Rincon • Παίζουν: Heidi Abderhalden, Rolf Abderhalden, Agnes Brekke, Julián Díaz, Andrés Castañeda, Miguel Molina, Santiago Sepúlveda • Παραγωγή: Mapa Teatro, Ximena Vargas, José Ignacio Rincon – Les Indépendances, Camille Barnaud • Συμπαραγωγή: Théâtre de la Ville – Paris με το Festival d’Automne à Paris, Théâtre Vidy-Lausanne, Festival Sens Interdits, La rose des vents, Next Festival Mousonturm

Nowy Teatr – Krzysztof Warlikowski
We Are Leaving (Πολωνία, 2018)

8 – 10 Ιουλίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Η)

Βασισμένο στο Suitcase Packers του Χανόχ Λεβίν

Σκηνοθεσία: Krzysztof Warlikowski • Σκηνικά – κοστούμια: Małgorzata Szczęśniak • Φωτισμοί: Felice Ross • Μουσική: Paweł Mykietyn • Παίζουν: Bartosz Bielenia, Agata Buzek, Andrzej Chyra, Magdalena Cielecka, Ewa Dałkowska, Bartosz Gelner, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Wojciech Kalarus, Marek Kalita, Dorota Kolak, Zygmunt Malanowicz, Maja Ostaszewska, Jaśmina Polak, Piotr Polak, Jacek Poniedziałek, Magdalena Popławska

ΧΟΡΟΣ

Arkadi Zaides
TALOS (Ισραήλ / Γαλλία, 2015)

4 – 6 Ιουνίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Ε)

Σύλληψη – σκηνοθεσία: Arkadi Zaides • Σε συνεργασία με τους: Claire Buisson, Nienke Scholts, Jonas Rutgeers, Youness Anzane, Effi & Amir (Effi Weiss & Amir Borenstein), Gabriel Braga, Culture Crew, Amit Epstein, Dyane Neiman, Thalie Lurault, Etienne Exbrayat, Simge Gücük • Διεθνής διανομή: Key Performance – Julia Asperska & Koen Vanhove

Συμπαραγωγή: Les Subsistances, Lyon (FR), CDC Toulouse (FR), NEXT Festival, LilleKortrijk-Tournai (BE-FR), La Maison de la Danse, Lyon (FR), CCNN – Centre Chorégraphique National de Nantes (FR), TanzQuartier Wien, Vienne (AT), Wiesbaden Biennale, Wiesbaden (DE), Teaterhuset Avant Garden, Trondheim (NO), K3 – Zentrum für Choreographie | Tanzplan Hamburg, στο πλαίσιο του project Together Apart, με τη χρηματοδότηση του Γερμανικού Ομοσπονδιακού Ιδρύματος Πολιτισμού (DE) • Residency:  O Espaço do Tempo, Montemor-o-Novo (PT), STUK, Leuven (BE), Kunstenfestivaldesarts (BE), Dialoghi Residencies for Performing Arts in Villa Manin/CSS Udine (IT), Tanz im August/HAU Hebbel am Ufer (DE) • Με τη συμμετοχή του DICRéAM.

Με την υποστήριξη του Transfabrik Fund – the Franco-German Fund for performing arts. Institut des Croisements.

Ο Arkadi Zaides υποστηρίζεται από το Υπουργείο Πολιτισμού και Επικοινωνιών της Γαλλίας

Χριστίνα Γουζέλη & Paul Blackman (Ομάδα Jukstapoz)
The Art of Dying

11 & 12 Ιουνίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Ε)

Η ομορφιά είναι ο τρόπος της φύσης να θυμάται την Εδέμ
T. C. Henley

Χορογραφία: Χριστίνα Γουζέλη & Paul Blackman • Ερμηνεία: Χριστίνα Γουζέλη • Μουσική σύνθεση και ερμηνεία: Jozef Van Wissem • Κοστούμια – σκηνικά: Kimie Nakano (TBC) • Σχεδιασμός ήχου: Jeph Vanger, Chris Parapagidis (TBC) • Φωτισμοί: Περικλής Μαθιέλλης • Κατασκευή σκηνικών: Δημήτρης Νασιάκος (TBC) • Βοηθός παραγωγής: Μαριλένα Δάρα • Παραγωγή: Lena John Gomez • Η ομάδα επιχορηγείται από το ΥΠΠΟ για το συγκεκριμένο έργο • Συμπαραγωγή: Φεστιβάλ Αθηνών & Επιδαύρου – Φεστιβάλ Χορού Καλαμάτας – Ομάδα Jukstapoz

Bruno Beltrão – Grupo de Rua
Inoah (Βραζιλία, 2017)

13 – 15 Ιουνίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Η)

Σκηνοθεσία: Bruno Beltrão • Βοηθός σκηνοθέτη: Ugo Alexandre Neves • Ερμηνευτές: Bruno Duarte, Cleidson De Almeida “Kley”, Douglas Santos, Igor Martins, João Chataignier, Leandro Gomes, Leonardo Laureano, Linaldo Pantoja “Dhuk”, Ronielson Araújo “Kapu”, Sid Yon • Φωτισμοί: Renato Machado • Κοστούμια: Marcelo Sommer • Μουσική: Felipe Storino • Υποστήριξη: BEIRA • Συμπαραγωγή: Kampnagel (Αμβούργο), Festival de Marseille (Μασσαλία), Wiener Festwochen (Βιέννη), Mousonturm (Φρανκφούρτη), Kunstenfestivaldesarts (Βρυξέλλες), Tanzhaus Nrw (Ντύσσελντορφ)

Marlene Monteiro Freitas
of ivory and flesh – statues also suffer (Πορτογαλία / Πράσινο Ακρωτήρι, 2014)

25 – 26 Ιουνίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Η)

Χορογραφία: Marlene Monteiro Freitas • Ερμηνεύουν: Marlene Monteiro Freitas, Andreas Merk, Betty Tchomanga, Lander Patrick, Cookie (κρουστά), Tomás Moital (κρουστά), Miguel Filipe (κρουστά) • Φωτισμοί – σκηνικά: Yannick Fouassier • Ζωντανή μουσική: Cookie (κρουστά) • Μοντάζ – ήχος: Tiago Cerqueira • Έρευνα: João Francisco Figueira, Marlene Monteiro Freitas • Παραγωγή: P.OR.K • Διανομή: Key Performance

Συμπαραγωγοί: O Espaço do Tempo, Montemor-o-Novo (PT)˙ Alkantara Festival, Lisbon (PT)˙ Maria Matos Teatro Municipal, Lisbon (PT)˙ Bomba Suicida, Lisbon (με την υποστήριξη του DGArtes, PT)˙ CCN Rillieux-la-pape (FR)˙ Musée de la danse, Rennes (FR)˙ Centre Pompidou, Paris (FR)˙ Festival Montpellier Danse 2014, Montpellier (FR)˙ ARCADI, Paris (FR)˙ CDC Toulouse/Midi-Pyrénées, Toulouse (FR)˙ Théâtre National de Bordeaux en Aquitaine, Bordeaux (FR)˙ Kunstenfestivaldesarts, Bruxelles (BE)˙ WP Zimmer, Antwerp (BE)˙ NXTSTP (με την υποστήριξη του EU Culture Programme) • Με την υποστήριξη του: ACCCA – Companhia Clara Andermatt, Lisbon (PT) • Ευχαριστίες: Staresgrime (PT), Dr. Ephraim Nold • Εντάσσεται στο δίκτυο [DNA] Departures and Arrivals που χρηματοδοτείται από το Creative Europe Programme/ European Commission.

Ηρώ Αποστολέλλη & Αγνή Παπαδέλη-Ρωσσέτου
Δωμάτια

28 & 29 Ιουνίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Ε)

Χορογραφία: Ηρώ Αποστολέλλη & Αγνή Παπαδέλη-Ρωσσέτου • Ερμηνεία: Ηρώ Αποστολέλλη, Κατερίνα Λιόντου, Δανάη Παπαζιάν, Αγνή Παπαδέλη-Ρωσσέτου, Μαρία Φουντούλη • Σχεδιασμός κοστουμιών: Ηρώ Βαγιώτη • Σχεδιασμός φωτισμών: Αλέκος Γιάνναρος • Παραγωγή: Ομάδα Ditto
Το έργο υποστηρίζεται οικονομικά από το ΥΠΠΟ

El Conde de Torrefiel
LA PLAZA (Ισπανία, 2018)

30 Ιουνίου – 1 Ιουλίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Δ)

Σύλληψη: El Conde de Torrefiel σε συνεργασία με τους ερμηνευτές • Κείμενο: Pablo Gisbert • Σκηνοθεσία: Tanya Beyeler και Pablo Gisbert • Σκηνικά – κοστούμια – props: Blanca Añón • Φωτισμοί: Ana Rovira • Ήχος: Adolfo Fernández García • Σκηνική διεύθυνση: Isaac Torres • Παίζουν: Gloria March Chulvi, Albert Pérez Hidalgo, Mónica Almirall Batet, Nicolas Carbajal, Amaranta Velarde, David Mallols και 10-15 εγχώριοι χορευτές • Παραγωγή: El Conde de Torrefiel, Kunstenfestivaldesarts (Βρυξέλλες) • Συμπαραγωγή: Wiener Festwochen (Βιέννη), Festival de Marseille, Mousonturm Frankfurt am Main, La Triennale di Milano, Alkantara & Maria Matos Teatro (Λισαβόνα), Festival GREC (Βαρκελώνη), HAU Hebbel am Ufer (Βερολίνο), Vooruit (Γάνδη) • Διεύθυνση περιοδείας: Caravan Production

Γιάννης Μανταφούνης & Manon Parent
Sing the Positions (2017)

1 – 3 Ιουλίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Β)

Σύλληψη: Γιάννης Μανταφούνης • Χορογραφία – μουσική: Ιωάννης Μανταφούνης & Manon Parent •
Φωτισμοί: David Kretonic • Ήχος: David Scrufari • Διεύθυνση παραγωγής: Mélanie Fréguin • Βοηθός παραγωγής: Erin O’Reilly • Παραγωγή: Cie Ioannis Mandafounis • Συμπαραγωγή: ADC-Genève, Tanzhaus-Zürich, Prairie – Pour-cent Culturel Migros, RESO-Fonds des programmateurs • Με την υποστήριξη των Swiss Arts Council Pro Helvetia, SSA, Nestlé for Art foundation, Stanley Thomas Johnson foundation

Boris Charmatz
enfant (Γαλλία, 2011)

12 – 14 Ιουλίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Δ)

Χορογραφία: Boris Charmatz • Ερμηνευτές: Ashley Chen, Olga Dukhovnaya, Nuno Bizarro, Matthieu Burner, Julien Gallée-Ferré, Johanna Lemke, Maud Le Pladec, Thierry Micouin, Solene Wachter και ομάδα παιδιών από το Βερολίνο • Γκάιντα: Erwan Keravec • Φωτισμοί: Yves Godin • Ήχος: Olivier Renouf • Μηχανές: Artefact, Frédéric Vannieuwenhuyse, Alexandre Diaz • Κοστούμια: Laure Fonvieille • Παραγωγή: Musée de la danse, Volksbühne Berlin • Παραγωγή 2011: Μουσείο Χορού / Εθνικό Χορογραφικό Κέντρο της Ρεν και της Βρετάνης – Υπό τη διεύθυνση Boris Charmatz.

Με την υποστήριξη του Γαλλικού Υπουργείου Πολιτισμού και Επικοινωνιών – Περιφερειακή Διεύθυνση Πολιτιστικών Υποθέσεων, Δήμος της Ρεν, Περιφερειακό Συμβούλιο Βρετάνης και Γενικό Συμβούλιο Ille-et-Vilaine • Συμπαραγωγή 2011: Festival d’Avignon, Théâtre de la Ville-Paris, Festival d’Automne à Paris, Internationales Sommerfestival Hamburg και Siemens Stiftung, στο πλαίσιο του SCHAUPLÄTZE, Théâtre National de Bretagne, La Bâtie-Festival de Genève, Kunstenfestivaldesarts (Βρυξέλλες). Ειδική υποστήριξη από το Υπουργείο Πολιτισμού, το Περιφερειακό Συμβούλιο Βρετάνης, τον Δήμο της Ρεν • Με την υποστήριξη του Institut français και του Δήμου της Ρεν για τη διεθνή περιοδεία • Σε συνεργασία με Ligue de l’enseignement d’Ille-et-Vilaine

Σταύρος Γασπαράτος
Rage Park

17 – 19 Ιουλίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Β)

Σύλληψη – σύνθεση: Σταύρος Γασπαράτος • Χορευτές – χορογράφοι: Blenard Ajizaz, Έλενα Αντωνίου, Μαριάννα Καβαλλιεράτου • Σκηνικός χώρος – κοστούμια: Μαρία Ταυλαρίου • Σχεδιασμός φωτισμών: Σάκης Μπιρμπίλης • Βοηθός συνθέτη: Πάνος Τσίγκος • Συμμετέχει 5μελές μουσικό σύνολο

Μια μέρα γεμάτη χορό
Ανοιχτά μαθήματα, συζητήσεις, παρουσιάσεις, φαγητό, πάρτυ και άλλα

7 Ιουνίου

Επιμέλεια: Στεριανή Τσιντζιλώνη & επιμελητική ομάδα

• ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Παντελής Μάκκας, Αντιστολή

29 Ιουνίου – 19 Ιουλίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 – Α)

Σκηνοθεσία: Παντελής Μάκκας • Χορογραφία: Αγγελική Στελλάτου • Διεύθυνση φωτογραφίας: Ολυμπία Μυτιλιναίου • Ενδυματολόγος: Ιωάννα Τσάμη • Μακιγιάζ: Ιωάννα Λυγίζου • Βοηθός κάμερας: Σωτήρης Κώνστας • Βοηθός χορογράφου: Δανάη Γουλιέλμου • Βοηθοί ενδυματολόγου: Βασιλική Σουρρή, Ιφιγένεια Νταουντάκη • Βοηθοί μακιγιάζ: Αλεξάνδρα Μύτα, Κυριακή Μελίδου • Βοηθός σκηνοθέτη: Χρήστος Καραγεώργος • Ηλεκτρολόγος: Ανδρέας Τσαμάκης • Βοηθός ηλεκτρολόγου: Μίλτος Στόλης • Μακενίστας: Σωτήρης Ιωαννίδης • Making of: Διονύσης Χρονόπουλος
• Still photographer: Άλεξ Κατ • Διεύθυνση παραγωγής: Μάρια Ρεπούση • Βοηθός διευθυντή παραγωγής: Γιάννης Σωτηρόπουλος • Παραγωγοί: Κωνσταντίνος Βασίλαρος, Ορφέας Περετζής • Εταιρεία παραγωγής: Studio Bauhaus

Συμμετέχουν:

Αφροδίτη Αλεξανδράκου, Έμυ Αμερικάνου, Φωτεινή Ανεβλαβή, Μαίρη-Φώφη Ανέστου, Χαρά Βάκρινου, Φωτούλα Γερακιανάκη, Κατερίνα Δημητρέλλη, Αλέξιος Έντμαν, Αριάννα Ζαρμακούπη, Αλέξανδρος Ζαρμακούπης, Πέπη Ζαχαροπούλου, Βάσια Ζορμπαλή, Καρολίνα Θελερίτη, Ιφιγένεια Νταουντάκη, Στέλα Καπετάνιου, Μαργαρίτα Καραμπατζάκη, Λία Αγλαΐα Καράμπελα, Κατερίνα Καρτάλη, Ηλέκτρα Καρτάνου, Μαρία Καρτάνου, Μαρί Κασσαπιάν, Δημήτρης Καστέλλος, Αντώνης Κατσιάδας, Αναστασία Κατσιναβάκη, Τάσος Κοντόγιωργας, Κιάρα Κοσκινά, Φιλιώ Κοσμίδου, Βάσια Κουραχάνη, Γιώργος Λιάκος, Νίκος Λιβάνης, Φλώρα Λουκή, Ισαβέλλα Μαργάρα, Δάφνη Μαρκάκη, Πάνος Μιχαήλ, Δανάη Μορφονιού, Ναταλία Μπάκα, Δημήτρης Ντάσκας, Αναστασία Ξύδη, Κατερίνα Παπαγεωργίου, Στράτος Παπαδέλης, Έλλη Παπακωνσταντίνου, Μαρία Παπού, Ορφέας Περετζής, Εμμανουέλα Πεχυνάκη, Αντώνης Πριμηκύρης, Αλέξανδρος Ρήνας, Έλλη Σαρρή, Αντιγόνη Σουλάκου, Βασιλική Σουρρή, Ελεονώρα Σπυροπούλου, Λευκοθέα Χαλαντζούκα, Θανάσης Χανιώτης, Λίλια Χατζηγεωργίου, Πωλίνα Χρυσάφη, Εύη Ψάλτου

ΚΗΠΟΣ, ΠΡΟΑΥΛΙΟ

six d.o.g.s
ADD 2018

2 Iουνίου

Leon of Athens
Xenos

4 Ιουνίου

Μουσική – στίχοι: Τιμολέων Βερέμης (Leon of Athens) • Ενορχήστρωση χορωδίας: Αλέξανδρος Λιβιτσάνος • Διδασκαλία χορωδίας: Μαρίνα Σάττι • Διεύθυνση χορωδίας: Στάθης Σούλης • Φωτισμοί: Μενέλαος Ορφανός • Ερμηνεύουν: Τιμολέων Βερέμης (Leon) (φωνή, κιθάρα), Emma Williams (πλήκτρα, φωνητικά), Kaja Magsam (ντραμς, κρουστά), Λευτέρης Βολάνης (κιθάρα), Κώστας Γιαννίρης (μπάσο, φωνητικά), Τζιμ Σταρίδας (τρομπόνι), Νίκος Γκουντινάκης (ήχος)

Apurimac – Μαρίζα Ρίζου – Μάρθα Μορελεόν
Latin Party

6 Ιουνίου

Γιάννης Μπέζος – Ηρώ Μπέζου
Κρατώντας μια σπίθα τρεμόσβηστη

9 – 12 Ιουνίου

Ερμηνεία: Γιάννης Μπέζος, Ηρώ Μπέζου • Διεύθυνση ορχήστρας: Γιάννης Παπαζαχαριάκης

Athens Open Air Film Festival

7 Ιουνίου

ΑΝΟΙΓΜΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ – ΑΘΗΝΑ

Με τη στήριξη του Δικτύου Πολιτισμού του Δήμου Αθηναίων Athens Culture Net, με ιδρυτικό δωρητή το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος

Chloé Moglia
Horizon (Γαλλία, 2013)

Σύλληψη – ερμηνεία: Chloé Moglia • Κατασκευή: John Caroll / Paris Quartier d’Eté • Διεύθυνση παραγωγής: Laurence Edelin • Παραγωγή: Rhizome • Συμπαραγωγή: Paris Quartier d’Eté • Ανάθεση από την Carole Fierz (Paris Quartier d’Eté) • Η Rhizome έχει αναγνώριση από το Υπουργείο Πολιτισμού και Επικοινωνιών της Γαλλίας – DRAC Bretagne και υποστηρίζεται από το διαμέρισμα του Morbihan (Bretagne) και τη Fondation BNP Paribas. Η Chloé Moglia είναι συνεργαζόμενη καλλιτέχνιδα στο L’Agora – Scène nationale d’Évry et de l’Essonne, στο Centre des Monuments Nationaux και στο CCN2 – centre chorégraphique national de Grenoble • Με την υποστήριξη του Γαλλικού Ινστιτούτου

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ

Εθνικός Κήπος
Θοδωρής Γκόνης

Σκηνοθεσία: Θοδωρής Γκόνης • Δραματουργία: Θοδωρής Γκόνης, Ελένη Στρούλια • Έρευνα: Μάρα Ψάλτη • Κοστούμια: Ματίνα Μέγκλα • Σκηνογραφική επιμέλεια: Ελένη Στρούλια, Ζαΐρα Φαληρέα • Φιλολογικός σύμβουλος: Νάσος Βαγενάς • Βοηθός σκηνοθέτη: Μιχάλης Αγγελίδης • Ηθοποιοί: Χρήστος Χατζηπαναγιώτης, Ελένη Κοκκίδου, Κατερίνα Πατσιάνη, Μυρτώ Γκόνη • Μουσικοί: Μιχάλης Καλογεράκης, Παντελής Καλογεράκης

Αυλή του Μορφωτικού Ιδρύματος Εθνικής Τραπέζης (Μιετ)

Χριστίνα Μαξούρη
20+1 λαϊκά μεταπολεμικά τραγούδια με μπαρόκ σύνολο

13-16 Ιουνίου

Σύλληψη – επιλογή τραγουδιών – ερμηνεία: Χριστίνα Μαξούρη • Μεταγραφή μουσικού υλικού – ενορχήστρωση: Μιχάλης Παπαπέτρου • Σκηνοθετική επιμέλεια: Γιάννης Καλαβριανός • Σκηνογραφική επιμέλεια: Ευαγγελία Θεριανού • Ηχητικός σχεδιασμός – ηχοληψία: Γιάννης Παξεβάνης • Φωτιστικός σχεδιασμός: Νίκος Βλασόπουλος • Βοηθός παραγωγής: Νουρμάλα Ήστυ • Μουσικοί: Χαράλαμπος Καρασαββίδης (μπαρόκ βιολί), Αγγελική Κασδά (μπαρόκ βιολί), Ιάσων Ιωάννου (βιόλα ντα γκάμπα), Σοφία Ευκλείδου (μπαρόκ τσέλο), Δημήτρης Τίγκας (βιολόνε) • Φιλική συμμετοχή: Λένα Κιτσοπούλου • Εκτέλεση παραγωγής: Κατερίνα Μπερδέκα

Duo Aura (Αγάπη Τριανταφυλλίδη – Nil Kocamangil)
Classic Without Frontiers

17-18 Ιουνίου

Βασίλης Ρακόπουλος
Affection

28 – 30 Ιουνίου

Θερινός Κινηματογράφος Λαΐς & άλλοι χώροι

Σοφία Ντώνα, Σοφία Μπέμπεζα, Βασιλεία Στυλιανίδoυ, ομάδα AMOQA (Athens Museum of Queer Arts) και γυναικεία κολλεκτίβα Beaver
Αφροδίτη* / Οι ιστορίες της*, τα σώματά της*, οι πολιτικές της*, οι γλώσσες της*, οι εικόνες της*

14 – 17 Ιουνίου

Προβολές, εργαστήρια, συζητήσεις

Επιμέλεια: Σοφία Ντώνα, Σοφία Μπέμπεζα, Βασιλεία Στυλιανίδoυ, σε συνεργασία με το Athens Museum of Queer Arts και τη γυναικεία κολεκτίβα Beaver • Συνεπιμέλεια: Cinenova (Λονδίνο), Schwules Museum* (Bερολίνο)

Ωδείο Αθηνών

Μια νέα συνεργασία του Φεστιβάλ με το Ωδείο Αθηνών εγκαινιάζεται φέτος. Σε αυτό το πλαίσιο, στις εγκαταστάσεις του Ωδείου φιλοξενούνται δύο μουσικές πλατφόρμες, οι οποίες διοργανώνονται με σκοπό την προώθηση της ελληνικής μουσικής δημιουργίας, την ανταλλαγή εμπειριών και την ανάδειξη νέων ταλέντων.

Young Greek Classics
Αφιέρωμα: Ντεμπυσσύ

3 – 6 Ιουλίου [Αίθουσα «Άρης Γαρουφαλής»]

Aqua Jazz Athens

Σε συνεργασία με το Εργαστήριο Τζαζ και Μουσικής της Μεσογείου του Ιονίου Πανεπιστημίου

10 – 12 Ιουλίου [Υπόγειο]

Οι χώροι και οι ημερομηνίες θα ανακοινωθούν

Αμάλια Μπένετ – Ομάδα Μουσικού Θεάτρου Ραφή
Ιδομενέας ή Το βάρος της ιστορίας

Όπερα σε τρεις πράξεις, του Β.Α.Μότσαρτ. Ποιητικό κείμενο του Τζιανμπατίστα Βαρέσκο

Μουσική διεύθυνση – διδασκαλία – ενορχήστρωση: Μιχάλης Παπαπέτρου • Σκηνοθεσία: Αμάλια Μπένετ • Σκηνικά – κοστούμια: Πέτρος Τουλούδης • Τραγουδούν: Γιάννης Καλύβας, Αναστασία Κότσαλη, Λητώ Μεσσήνη, Βαρβάρα Μπιζά κ.ά. • Συμμετέχει: 8μελές μουσικό σύνολο. Συμπαραγωγοί: Ε.Φ. – ΔΗΠΕΘΕ ΡΟΥΜΕΛΗΣ

Χρηστίνα Γαρμπή
Ζεμφύρα ή το Μυστικόν της Πασιφάης, του Εμπειρίκου

Σκηνοθεσία – ερμηνεία – δραματουργική επεξεργασία: Χρηστίνα Γαρμπή, Κωνσταντίνος Κουνέλλας, Βασίλης Σαφός (Ομάδα Θεάτρου τ ρ ι ς) • Πρωτότυπη μουσική σύνθεση: Κορνήλιος Σελαμσής • Σχεδιασμός φωτισμών: Κωνσταντίνος Αρβανιτάκης • Επιμέλεια κίνησης: Κατερίνα Φώτη •
Σύμβουλος δραματουργίας: Νίκος Ζιώγας • Σκηνογραφία: Άρτεμις Σιέρρα • Κοστούμια: Δήμος Κλιμενώφ • Βοηθός σκηνοθέτη: Τζίνα Σταυρουλάκη

Δάφνη Κοκκίνη
Αγαθόφρων / Ο άτλας του συλλέκτη
Βιωματική εγκατάσταση

Σύλληψη – συντονισμός: Δάφνη Κοκκίνη • Ομάδα εργασίας: Δημήτρης Θεοδώροπουλος, Άλκηστις Κοκκίνη, Δάφνη Κοκκίνη, Γιώργος Κουρμαδάς, Καρολίνα Μωρέττη, Μαρία Σκιαδά • Υποστηρικτικοί φορείς: Δημόσια Ιστορική Βιβλιοθήκη Ανδρίτσαινας, Σύλλογος Ελλήνων Επιστημόνων Ελβετίας • H παράσταση περιλαμβάνεται στο πρόγραμμα «Αθήνα – Παγκόσμια Πρωτεύουσα Bιβλίου 2018 ΟΥΝΕΣΚΟ».

ομάδα.pelma.Lia Haraki
The Performance Shop

15 Ιουνίου – 15 Ιουλίου

Καλλιτεχνική διευθύντρια – καλλιτέχνις: Λία Χαράκη • Υπεύθυνη παραγωγής: Θεοδώρα Αυγουλίδου •
Αρχιτέκτονας – σκηνογράφος: Βιβιάνα Χιωτίνη • Σχεδιασμός γραφιστικών: Δέσποινα Καννάουρου

Σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας & Πολιτισμού της Κύπρου, το Σπίτι της Κύπρου και την ΚοινΣΕπΟΞΥΓΟΝΟ.

Reverend Billy & the Stop Shopping Choir

O κόσμος μπορεί να σωθεί χάρη στον Αιδεσιμότατο Μπίλλυ! Ο Αιδεσιμότατος έχει εδώ και καιρό συνειδητοποιήσει ότι πρέπει να σώσουμε τον πλανήτη από τον καταναλωτισμό και γι’ αυτόν το λόγο ίδρυσε την Εκκλησία Stop shopping in N.Y. (Σταματήστε να ψωνίζετε στη Νέα Υόρκη). Μαζί με τα υπόλοιπα μέλη της Χορωδίας, ο Μπίλλυ τραγουδάει και κηρύττει κατά της καπιταλιστικής αλλοτρίωσης. Δραστηριοποιείται σε τοπικές ακτιβιστικές ομάδες, κάνει κήρυγμα στο δρόμο και προσκαλεί το κοινό σε γκόσπελ που πραγματοποιούνται σε θέατρα και μουσεία σε όλο τον κόσμο.

Ο Αιδεσιμότατος και η Χορωδία του θα μετακομίσει για λίγο από τη Νέα Υόρκη στην Αθήνα για να αφουγκραστεί και να συνδεθεί με την παρούσα κοινωνικοπολιτική κατάσταση στην Ελλάδα συμπράττοντας με εγχώριους καλλιτέχνες και αναζητώντας μια αναλογία ανάμεσα στην κουλτούρα της Αθήνας και της Νέας Υόρκης. Προ και μετά κρίσης.

Ελληνική Εταιρεία Περιβάλλοντος και Πολιτισμού
Πολιτιστικοί περίπατοι

Οι περίπατοι σε ιστορικά σημεία της πόλης με ξεναγούς καθηγητές και προσωπικότητες υψηλού κύρους, που γοήτευσαν πέρυσι τους Αθηναίους, συνεχίζονται. Το κοινό θα έχει φέτος την ευκαιρία να απολαύσει τρεις μοναδικούς περιπάτους:

– Ξενάγηση με τον καθηγητή Μανόλη Κορρέ σε εμβληματικά σημεία του Ιστορικού Κέντρου
– Περίπατος από τους στύλους του Ολυμπίου Διός μέχρι τον Ιλισό: μια βόλτα σε μια ιστορική περιοχή μέσα σε ένα εξαιρετικό φυσικό περιβάλλον.
– Περίπατος στους ιστορικούς πεζόδρομους, από του Μακρυγιάννη μέχρι το Δημόσιο Σήμα.

ΑΝΟΙΓΜΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ – ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Αθανασία Αγοράκη, Γιούλη Καρναχωρίτη, Μυρτώ Πανάγου
Γέρος – έρως

25 Ιουνίου & 27 Ιουνίου [Μπουκαπόρτες πλοίων]

Κινησιολογική επιμέλεια: Κατερίνα Τούμπα • Μουσική επιμέλεια: Διονύσης Μακρής • Εξωτερικός συνεργάτης: Πάνος Πανάγου • Σε συνεργασία με κοινωνικές δομές του Πειραιά (9ο Διαμέρισμα ΚΑΠΗ)

Ομάδα Salvia Divinorum
Ίσαλος γραμμή: μια ωδή στη φθίση

29 – 30 Ιουνίου [Ιχθυόσκαλα Κερατσινίου]

Μουσική σύνθεση: Gary Salomon • Σκηνοθεσία: Άλκηστις Πολυχρόνη, Άρτεμις Γρύμπλα • Κοστούμια: Βασιλική Σύρμα

Καλλιτεχνική κολεκτίβα influx (Χάρης Πεχλιβανίδης, Κορίνα Βασιλειάδου)
Blind Date

3 – 4 Ιουλίου [Πλατεία Κοραή]

Επίδαυρος 2018: «Πολιτεία και Πολίτης»

Το πρόγραμμα της Επιδαύρου ανακοινώθηκε φέτος στις 28 Νοεμβρίου, πρώτη χρονιά τόσο νωρίς, καθώς το Φεστιβάλ Επιδαύρου έχει τέτοια βαρύτητα που θα μπορούσε να σταθεί από μόνο του ως φεστιβάλ, ενώ παράλληλα με την πρώιμη ανακοίνωση του προγράμματος επιδιώκεται και η προσέλκυση θεατών από το εξωτερικό, που σκοπεύουν να δουν παραστάσεις εκτός συνόρων.

Αρχαίο Θέατρο Επιδαύρου

Κώστας Τσιάνος
Αχαρνείς του Αριστοφάνη

29 & 30 Ιουνίου

Απόδοση – σκηνοθεσία – χορογραφία: Κώστας Τσιάνος • Σκηνογραφία – κοστούμια: Γιάννης Μετζικώφ • Μουσική: Γιώργος Ανδρέου • Φωτισμοί: Λευτέρης Παυλόπουλος • Παίζουν: Πέτρος Φιλιππίδης, Παύλος Χαϊκάλης, Τάκης Παπαματθαίου, Πυγμαλίων Δαδακαρίδης και 15μελής χορός

Τσέζαρις Γκραουζίνις
Αγαμέμνων του Αισχύλου

6 & 7 Ιουλίου

Μετάφραση: Γιώργος Μπλάνας • Σκηνοθεσία: Τσέζαρις Γκραουζίνις • Σκηνικά – κοστούμια: Κέννυ ΜακΛέλλαν • Μουσική – μουσική διδασκαλία: Χάρης Πεγιάζης • Κίνηση: Eddie Lame • Φωτισμοί: Αλέκος Γιάνναρος • Βοηθός σκηνοθέτη: Συγκλητική Βλαχάκη • Παίζουν: Μαρία Πρωτόπαππα (Κλυταιμήστρα), Γιάννης Στάνκογλου (Αγαμέμνων/Αίγισθος), Αργύρης Πανταζάρας (Κήρυκας), Ιώβη Φραγκάτου (Κασσάνδρα), Θοδωρής Κατσαφάδος (Φρουρός) και 12μελής χορός • Διεύθυνση παραγωγής: Αναστασία Καβαλάρη • Επικοινωνία: Ανζελίκα Καψαμπέλη • Καλλιτεχνική διεύθυνση Stefi Productions: Αλίκη Δανέζη Knutsen

Συμπαραγωγοί: Stefi & Lynx Productions – ΔΗΠΕΘΕ Βέροιας – Ε.Φ.

Εθνικό Θέατρο – Νικίτα Μιλιβόγεβιτς
Πλούτος του Αριστοφάνη

13 & 14 Ιουλίου

Εθνικό Θέατρο – Θάνος Παπακωνσταντίνου
Ηλέκτρα του Σοφοκλή

20 & 21 Ιουλίου

Βαγγέλης Θεοδωρόπουλος
Θεσμοφοριάζουσες του Αριστοφάνη

27 & 28 Ιουλίου

Μετάφραση: Παντελής Μπουκάλας • Σκηνοθεσία: Βαγγέλης Θεοδωρόπουλος • Μουσική: Νίκος Κυπουργός • Κοστούμια: Άγγελος Μέντης • Χορογραφίες: Σεσίλ Μικρούτσικου • Σχεδιασμός φωτισμών: Σάκης Μπιρμπίλης • Παίζουν: Μάκης Παπαδημητρίου, Οδυσσέας Παπασπηλιόπουλος, Νάντια Κοντογεώργη, Γιώργος Χρυσοστόμου, Ελένη Ουζουνίδου, Γιώργος Παπαγεωργίου, Άντρη Θεοδότου, Αντιγόνη Ψυχράμη, Κατερίνα Μαούτσου, Νάνσυ Σιδέρη, Ελένη Μπούκλη, Αντιγόνη Φρυδά, Βαλέρια Δημητριάδη, Ειρήνη Μακρή, Ίριδα Μάρα, Φραγκίσκη Μουστάκη, Νατάσα Σφενδυλάκη κ.ά.

Συμπαραγωγοί: ΔΗΠΕΘΕ Ιωαννίνων – ΔΗΠΕΘΕ Κρήτης – E.Φ.

Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος – Γιάννης Αναστασάκης
Ορέστης του Ευριπίδη

3 & 4 Αυγούστου

Μετάφραση: Γιώργος Μπλάνας • Σκηνοθεσία: Γιάννης Αναστασάκης • Σκηνικά – κοστούμια: Γιάννης Θαβώρης • Παίζουν: Χρίστος Στυλιανού (Ορέστης), Ιωάννα Κολλιοπούλου (Hλέκτρα), Χριστόδουλος Στυλιανού (Μενέλαος), Νικόλας Μαραγκόπουλος (Aγγελιαφόρος) κ.ά.

Κώστας Φιλίππογλου
Βάτραχοι του Αριστοφάνη

10 & 11 Αυγούστου

Μετάφραση: Γιώργος Μπλάνας • Σκηνοθεσία: Κώστας Φιλίππογλου • Σκηνικά – κοστούμια: Τέλης Καρανάνος, Αλεξάνδρα Σιάφκου • Κίνηση: Σοφία Πάσχου • Μουσική: Νίκος Γαλενιανός • Σχεδιασμός φωτισμών: Νίκος Βλασόπουλος • Βοηθός σκηνοθέτη: Γιώτα Σερεμέτη • Παίζουν (με σειρά εμφάνισης): Λάκης Λαζόπουλος, Σοφία Φιλιππίδου, Δημήτρης Πιατάς, Αντώνης Καφετζόπουλος, Άννα Καλαϊτζίδου, Γιάννης Στεφόπουλος, Γιώργος Συμεωνίδης, Εριφύλη Στεφανίδου, Ειρήνη Μπούνταλη, Τάσος Δημητρόπουλος, Δημήτρης Δρόσος, Φοίβος Συμεωνίδης, Αλέξανδρος Χρυσανθόπουλος, Αποστόλης Ψυχράμης, Γιάννης Γιαννούλης, Μάριος Σαραντίδης κ.ά.

Γιάννης Κόκκος
Οιδίπους επί Κολωνώ του Σοφοκλή

17 & 18 Αυγούστου

Συμπαραγωγή με το INDA (Ινστιτούτο Αρχαίου Δράματος του Φεστιβάλ Συρακουσών)

Μικρό Θέατρο Αρχαίας Επιδαύρου

Ομάδα VASISTAS – Αργυρώ Χιώτη
Χοηφόροι του Αισχύλου

6 & 7 Ιουλίου

Σκηνοθεσία: Αργυρώ Χιώτη • Δραματουργία: Ομάδα VASISTAS • Σύμβουλος δραματουργίας: Νίκος Α. Παναγιωτόπουλος • Σκηνικός χώρος: Εύα Μανιδάκη • Φωτισμοί: Τάσος Παλαιορούτας • Κοστούμια: Ηρώ Βαγιώτη • Μουσική: Jan Van de Engel • Βοηθός σκηνοθέτη: Γκέλυ Καλαμπάκα • Παίζουν: Εύη Σαουλίδου, Ευδοξία Ανδρουλιδάκη, Αντώνης Αντωνόπουλος, Ματίνα Περγιουδάκη, Γιάννης Κλίνης, Ελένη Βεργέτη, Φιντέλ Ταλαμπούκας

Συμπαραγωγοί: ΔΗΠΕΘΕ Καβάλας – Φεστιβάλ Φιλίππων – Ε.Φ.

Κωνσταντίνος Ντέλλας
Αντιγόνη του Σοφοκλή

20 & 21 Ιουλίου

Μετάφραση – διασκευή: Νίκος Παναγιωτόπουλος • Σκηνοθεσία: Κωνσταντίνος Ντέλλας • Σκηνογραφική επιμέλεια: Ανδρέας Σκούρτης • Ενδυματολογική επιμέλεια: Κωνσταντίνα Μαρδίκη • Μουσική: Αλέξανδρος Κτιστάκης • Σχεδιασμός φωτισμών: Παναγιώτης Λαμπής • Videographer – φωτογραφία – βοηθός σκηνογράφου: Χρήστος Συμεωνίδης • Ερμηνεύει: 7μελής ομάδα ηθοποιών

Μάρθα Φριντζήλα
Προμηθέας Δεσμώτης του Αισχύλου

3 & 4 Αυγούστου

Μετάφραση: Νικολέττα Φριντζήλα • Σκηνοθεσία: Μάρθα Φριντζήλα • Σκηνικό – μουσική: Βασίλης Μαντζούκης • Σχεδιασμός φωτισμού: Felice Ross • Κινησιολογική επιμέλεια: Εμμανουέλα Κορκή • Κοστούμια, κατασκευές, μάσκες: Camilo Bentancor • Κίνηση: Αμάλια Μπένετ • Βοηθοί σκηνοθέτη: Γιώργος Βουρδαμής Μαυρογένης, Ιωάννα Νασιοπούλου • Επιστημονικός συνεργάτης: Ιωσήφ Βιβιλάκης • Παίζουν οι: Νίκος Καραθάνος (αντικατάσταση Δημήτρη Καταλειφού) (Προμηθέας), Μαρία Κεχαγιόγλου (Ιώ), Γιώργος Βουρδαμής Μαυρογένης (Κράτος), Θεανώ Μεταξά (Βία), Ηλίας Κουνέλλας (Ήφαιστος), Κώστας Βασαρδάνης (Ερμής), (Ωκεανός, θα ανακοινωθεί), Ευγενία Λιάκου, Ερασμία Μαρκίδη, Άννη Ντουμούζη, Έλενα Παπαδημητρίου, Ελένη Ποζατζίδου, Βιργινία Φραγκούλατζη, Μαρία Νίκα (Χορός Ωκεανίδων) • Συμμετέχουν η χορωδία του Baumstrasse και σπουδαστές του Αττικού Σχολείου και του Λυκείου Επιδαύρου

Συμπαραγωγοί: Αισχύλεια Ελευσίνας – Δρόμος με δέντρα – Ε.Φ.

Αρχαίο Στάδιο Επιδαύρου

Στεφανία Γουλιώτη
Ευμενίδες του Αισχύλου

13 & 14 Ιουλίου

Μετάφραση: Δημήτρης Δημητριάδης • Σύλληψη – σκηνοθεσία – ερμηνεία: Στεφανία Γουλιώτη • Καλλιτεχνική συνεργασία: Σύλβια Λιούλιου • Σχεδιασμός ήχου: Δημήτρης Καμαρωτός • Βίντεο: Dorijan Kolundžija • Τεχνική Αλεξάντερ: Βίκη Παναγιωτάκη • Φωτισμοί: Σάκης Μπιρμπίλης

ΛΥΚΕΙΟ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ

Διεθνές θερινό σχολείο αρχαίου δράματος

– Παραστάσεις με τη συμμετοχή των σπουδαστών του Λυκείου:

Μικρό Θέατρο Αρχαίας Επιδαύρου
Πατρίσια Απέργη – Αερίτες

Αρχαίο Στάδιο Επιδαύρου
Ιωάννα Πορτόλου, Γιάννης Νικολαΐδης, Σεσίλ Μικρούτσικου – Ομάδα Griffon

– Εκπαιδεύοντας το κοινό στο αρχαίο δράμα

– Δημιουργική απασχόληση για παιδιά στην Επίδαυρο


Το αναλυτικό πρόγραμμα του Φεστιβάλ Αθηνών και Επιδαύρου 2018, μπορείτε να το δείτε εδώ: Φεστιβάλ Αθηνών και Επιδαύρου 2018 – Πρόγραμμα παραστάσεων


Διαβάστε επίσης:

Φεστιβάλ Επιδαύρου 2018: Οι παραστάσεις που θα δούμε το καλοκαίρι στην Επίδαυρο

Φεστιβάλ Αθηνών: 3+1 επαναλήψεις που δεν πρέπει να χάσετε

Δυνατά χορευτικά ραντεβού στο Φεστιβάλ Αθηνών 2018

8 διεθνείς θεατρικές παραγωγές στο Φεστιβάλ Αθηνών 2018

Ανεπανάληπτες μουσικές εμπειρίες στο Φεστιβάλ Αθηνών 2018

Καλοκαιρινές βραδιές στον Κήπο της Πειραιώς 260

Φεστιβάλ Αθηνών: Τρία ξεχωριστά δρώμενα στην πόλη του Πειραιά