Η επόμενη Μπιενάλε της Βενετίας θα έχει διάρκεια από τις 11 Μαΐου έως τις 24 Νοεμβρίου 2019 και ήδη έχουμε τη βασική λίστα με τους καλλιτέχνες που επιλέχθηκαν για να εκπροσωπήσουν την χώρα τους.  Με μία πρώτη ματιά παρατηρούμε αύξηση των γυναικείων συμμετοχών, συμπεριλαμβανομένης της νικήτριας του βραβείου Turner, Laure Prouvost, που θα εκπροσωπήσει τη Γαλλία, της Cathy Wilkes που εκπροσωπεί Μεγάλη Βρετανία, και της Renate Bertlmann που εκπροσωπεί την ΑυστρίαΤο ελληνικό περίπτερο επιμελείται η Κατερίνα Τσέλου με καλλιτέχνες τους Ζάφο Ξαγοράρη, Εύα Στεφανή και Πάνο Χαραλάμπους.


Η Αναλυτική λίστα

Αλβανία
Maybe the cosmos is not so extraordinary

Επιμελητής: Alicia Knock.
Καλλιτέχνης: Driant Zeneli
Χώρος: Arsenale

Αλγερία
Time to shine bright

Επιμελητής: Hellal Mahmoud Zoubir
Καλλιτέχνες: Rachida Azdaou, Hamza Bounoua, Amina Zoubir, Mourad Krinah, Oussama Tabti
Χώρος: Fondamenta S. Giuseppe, 925

Ανδόρρα
The Future is Now / El futur és ara

Επιμελητής: Ivan Sansa, Paolo De Grandis
Καλλιτέχνης: Philippe Shangti
Χώρος: Istituto Santa Maria della Pietà, Castello 3701

Αντίγκουα και Μπαρμπούντα
Find Yourself: Carnival and Resistance

Επιμελητής: Barbara Paca with Nina Khrushcheva
Καλλιτέχνες: Timothy Payne, Sir Gerald Price, Joseph Seton, and Frank Walter; Intangible Cultural, Heritage Artisans and Mas Troup.
Χώρος: Centro Culturale Don Orione Artigianelli, Dorsoduro 919

Αργεντινή
El nombre de un país / The name of a country

Επιμελητής: Florencia Battiti
Καλλιτέχνης: Mariana Telleria
Χώρος: Arsenale

Αρμενία
Revolutionary Sensorium

Επιμελητής: Susanna Gyulamiryan.
Καλλιτέχνες: «ArtlabYerevan» Artistic Group (Gagik Charchyan, Hovhannes Margaryan, Arthur Petrosyan, Vardan Jaloyan) and Narine Arakelian.
Χώρος: Collegio Armeno Moorat – Raphael Dorsoduro 2596

Αυστραλία
ASSEMBLY

Επιμελητής: Juliana Engberg
Καλλιτέχνης: Angelica Mesiti.
Venue: Giardini

Αυστρία
discordo ergo sum

Επιμελητής:: Felicitas Thun-Hohenstein
Καλλιτέχνης: Renate Bertlmann.
Χώρος: Giardini

Δημοκρατία του Αζερμπαϊτζάν
Virtual Reality

Επιμελητής: Giovanni Mercurio, Emin Mammadov
Έκθεση: Zeigam Azizov, Orkhan Mammadov, Zarnishan Yusifova, Kanan Aliyev, Ulviyya Aliyeva.
Χώρος: Palazzo Lezze, Campo S. Stefano, San Marco 2949

Μπανγκλαντές
Thirst

Επιμελητής: Mokhlesur Rahman, Viviana Vannucci.
Καλλιτέχνες: Bishwajit Goswami, Dilara Begum Jolly, Heidi Fosli, Nafis Ahmed Gazi, Franco Marrocco, Domenico Pellegrino, Preema Nazia Andaleeb, Ra Kajol, Uttam Kumar karmaker.
Χώρος: Palazzo Zenobio – Dorsoduro 2596

Λευκορωσία
Exit/Uscita

Επιμελητής: Olga Rybchinskaya
Καλλιτέχνης: Konstantin Selikhanov
Venue: Spazio Liquido, Sestiere Castello 103, Salizada Streta

Βέλγιο
Mondo Cane

Επιμελητής: Anne-Claire Schmitz
Καλλιτέχνες: Jos de Gruyter & Harald Thys
Χώρος: Giardini

Βοσνία και Ερζεγοβίνη
ZENICA-TRILOGY

Επιμελητές: Anja Bogojević, Amila Puzić, Claudia Zini
Καλλιτέχνης: Danica Dakić
Χώρος: Palazzo Francesco Molon Ca’ Bernardo, San Polo 2184/A

Βραζιλία
Swinguerra

Επιμελητής: Gabriel Pérez-Barreiro
Καλλιτέχνης: Bárbara Wagner & Benjamin de Burca
Χώρος: Giardini

Βουλγαρία
How We Live

Επιμελητής: Vera Mlechevska
Καλλιτέχνες: Rada Boukova , Lazar Lyutakov
Venue: Palazzo Giustinian Lolin, San Marco 2893

Καναδάς
ISUMA

Επιμελητής: Asinnajaq, Catherine Crowston, Josée Drouin-Brisebois, Barbara Fischer, Candice Hopkins
Καλλιτέχνες: Isuma (Zacharias Kunuk, Norman Cohn, Paul Apak, Pauloosie Qulitalik)
Χώρος: Giardini

Χιλή
Altered Views

Επιμελητής: Agustín Pérez. Rubio
Καλλιτέχνης: Voluspa Jarpa
Χώρος: Arsenale

Κίνα
Re-

Επιμελητής: Wu Hongliang
Καλλιτέχνες: Chen Qi, Feijun, He Xiangyu, Geng Xue.
Χώρος: Arsenale

Κροατία
Traces of Disappearing: In Three Acts

Επιμελητής Katerina Gregos
Καλλιτέχνης: Igor Grubić
Χώρος: Calle Corner, Santa Croce 2258

Κούβα
Entorno aleccionador (A Cautionary Environment)

Επιμελητής: Margarita Sanchez Prieto
Καλλιτέχνες: Alejandro Campins, Alex Hérnandez, Ariamna Contino and Eugenio Tibaldi
Χώρος: Isola di San Servolo

Δημοκρατία της Κύπρου
Christoforos Savva: Untimely, Again

Επιμελητής: Jacopo Crivelli Visconti
Καλλιτέχνες: Christoforos Savva
Χώρος: Associazione Culturale Spiazzi, Castello 3865

Τσεχική και Σλοβακική Ομοσπονδιακή Δημοκρατία
Stanislav Kolíbal. Former Uncertain Indicated

Επιμελητής: Dieter Bogner
Καλλιτέχνης: Stanislav Kolibal
Χώρος: Giardini

Δανία
Heirloom

Επιμελητής: Nat Muller
Exhibitor: Larissa Sansour
Χώρος: Giardini

Δομινικανή Δημοκρατία
Naturaleza y biodiversidad en la República Dominicana

Επιμελητής: Marianne de Tolentino, Simone Pieralice, Giovanni Verza
Καλλιτέχνες: Dario Oleaga, Ezequiel Taveras, Hulda Guzmán, Julio Valdez, Miguel Ramirez, Rita Bertrecchi, Nicola Pica, Marraffa & Casciotti
Χώρος: Palazzo Albrizzi Capello, Cannaregio 4118 – Sala della Pace

Αίγυπτος
khnum across times witness

Επιμελητής : Ahmed Chiha.
Καλλιτέχνες: Islam Abdullah, Ahmed Chiha, Ahmed Abdel Karim.
Χώρος: Giardini

Εσθονία
Birth V

Επιμελητές: Andrew Berardini, Irene Campolmi, Sarah Lucas, Tamara Luuk
Καλλιτέχνες: Kris Lemsalu
Χώρος: c/o Legno & Legno, Giudecca 211

Φινλανδία
A Greater Miracle of Perception

Επιμελητές: Giovanna Esposito Yussif, Bonaventure Soh Bejeng Ndikung, Christopher Wessels
Καλλιτέχνες: Miracle Workers Collective (Maryan Abdulkarim, Khadar Ahmed, Hassan Blasim, Giovanna Esposito Yussif, Sonya Lindfors, Bonaventure Soh Bejeng Ndikung, Leena Pukki, Lorenzo Sandoval, Martta Tuomaala, Christopher L. Thomas, Christopher Wessels, Suvi West).
Χώρος: Giardini

Γαλλία
Deep see blue surrounding you / Vois ce bleu profond te fondre

Επιμελητής: Martha Kirszenbaum
Καλλιτέχνης: Laure Prouvost
Χώρος: Giardini

Γεωργία
REARMIRRORVIEW, Simulation is Simulation, is Simulation, is Simulation

Επιμελητής: Margot Norton
Καλλιτέχνες: Anna K.E.
Χώρος: Arsenale

Γερμανία

Επιμελητής: Franciska Zólyom
Καλλιτέχνες: Natascha Süder Happelmann
Χώρος: Giardini

Γκάνα
Ghana Freedom

Επιμελητής: Nana Oforiatta Ayim
Καλλιτέχνηες: Felicia Abban, John Akomfrah, El Anatsui, Lynette Yiadom Boakye, Ibrahim Mahama, Selasi Awusi Sosu.
Χώρος: Arsenale

Μεγάλη Βρετανία

Επιμελητής: Zoe Whitley
Καλλιτέχνης: Cathy Wilkes.
Χώρος: Giardini

Ελλάδα
Mr Stigl

Επιμελητής: Katerina Tselou
Καλλιτέχνες: Panos Charalambous, Eva Stefani, Zafos Xagoraris
Χώρος: Giardini

Γρενάδα
Epic Memory

Επιμελητής: Daniele Radini Tedeschi.
Καλλιτέχνες: Amy Cannestra, Billy Gerard Frank, Dave Lewis, Shervone Neckles, Franco Rota Candiani, Roberto Miniati, CRS avant-garde.
Χώρος: Palazzo Albrizzi-Capello (first floor), Cannaregio 4118

Γουατεμάλα
Interesting State

Επιμελητής: Stefania Pieralice
Καλλιτέχνες: Elsie Wunderlich, Marco Manzo
Χώρος: Palazzo Albrizzi-Capello (first floor), Cannaregio 4118

Αϊτή
THE SPECTACLE OF TRAGEDY

Επιμελητής: Giscard Bouchotte
Καλλιτέχνης: Jean Ulrick Désert
Χώρος: Circolo Ufficiali Marina, Calle Seconda de la Fava, Castello 2168

Ουγγαρία
Imaginary Cameras

Επιμελητής: Zsuzsanna Szegedy-Maszák
Καλλιτέχνες: Tamás Waliczky
Χώρος: Giardini

Ισλανδία
Chromo Sapiens – Hrafnhildur Arnardóttir / Shoplifter

Επιμελητής: Birta Gudjónsdóttir
Καλλιτέχνες: Hrafnhildur Arnardóttir / Shoplifter
Χώρος: Spazio Punch, Giudecca 800

Ινδία
Our time for a future caring

Commissioner: Adwaita Gadanayak National Gallery of Modern Art
Επιμελητής: Roobina Karode, Director & Chief Curator, Kiran Nadar Museum of Art
Venue: Arsenale

Ινδονησία
Lost Verses

Επιμελητής: Asmudjo Jono Irianto
Καλλιτέχνες: Handiwirman Saputra and Syagini Ratna Wulan
Χώρος: Arsenale

Ισλαμική Δημοκρατία του Ιράν
of being and singing

Επιμελητής: Ali Bakhtiari.
Καλλιτέχνες: Reza Lavassani, Samira Alikhanzadeh, Ali Meer Azimi.
Χώρος: Fondaco Marcello, San Marco 3415

Ιράκ
Fatherland

Επιμελητής: Tamara Chalabi, Paolo Colombo
Καλλιτέχνες: Serwan Baran
Χώρος: Ca’ del Duca, Corte del Duca Sforza, San Marco 3052

Ιρλανδία
The Shrinking Universe

Επιμελητής: Mary Cremin
Καλλιτέχνης: Eva Rothschild
Χώρος: Arsenale

Ισραήλ
Field Hospital X

Επιμελητής: Avi Lubin
Καλλιτέχνης: Aya Ben Ron
Χώρος: Giardini

Ιταλία

Επιμελητής: Milovan Farronato
Καλλιτέχνες: Enrico David, Liliana Moro, Chiara Fumai
Χώρος: Padiglione Italia, Tese delle Vergini, Arsenale

Ακτή Ελεφαντοστού
Les ombres ouvertes de la mémoire

Επιμελητής: Massimo Scaringella
Καλλιτέχνες: Ernest Dükü, Ananias Leki Dago, Valérie Oka, Tong Yanrunan
Χώρος: Castello Gallery, Castello 1636/A

Ιαπωνία
Cosmo-Eggs

Επιμελητής: Hiroyuki Hattori
Καλλιτέχνες: Motoyuki Shitamichi, Taro Yasuno, Toshiaki Ishikura, Fuminori Nousaku.
Χώρος: Giardini

Κιριμπάτι
Pacific Time – Time Flies

Επιμελητής: Kautu Tabaka, Nina Tepes
Καλλιτέχνες: Kaeka Michael Betero, Daniela Danica Tepes, Kairaken Betio Group; Teroloang Borouea, Neneia Takoikoi, Tineta Timirau, Teeti Aaloa, Kenneth Ioane, Kaumai Kaoma, Runita Rabwaa, Obeta Taia, Tiribo Kobaua, Tamuera Tebebe, Rairauea Rue, Teuea Kabunare, Tokintekai Ekentetake, Katanuti Francis, Mikaere Tebwebwe, Terita Itinikarawa, Kaeua Kobaua, Raatu Tiuteke, Kaeriti Baanga, Ioanna Francis, Temarewe Banaan, Aanamaria Toom, Einako Temewi, Nimei Itinikarawa, Teniteiti Mikaere, Aanibo Bwatanita, Arin Tikiraua
Χώρος: European Cultural Centre, Palazzo Mora, Strada Nuova 3659

Νότια Κορέα
History Has Failed Us, but No Matter

Επιμελητής: Hyunjin Kim
Καλλιτέχνες: Hwayeon Nam, siren eun young jung, Jane Jin Kaisen.
Χώρος: Giardini

Κόσοβο
Family Album

Επιμελητής: Vincent Honore
Καλλιτέχνης: Alban Muja.
Χώρος: Arsenale

Λετονία
Saules Suns

Επιμελητής: Valentinas Klimašauskas, Inga Lāce.
Καλλιτέχνης: Daiga Grantiņa.
Χώρος: Arsenale

Λιθουανία
Sun & Sea (Marina)

Επιμελητής: Lucia Pietroiusti.
Καλλιτέχνες: Lina Lapelyte, Vaiva Grainyte and Rugile Barzdziukaite.
Χώρος: Edificio n° 96, Arsenale Marina Militare, Calle de la Celestia 2737F

Λουξεμβούργο
Written by Water

Επιμελητής: Kevin Muhlen
Καλλιτέχνες: Marco Godinho
Χώρος: Arsenale

Βόρεια Μακεδονία
Subversion to Red

Επιμελητής: Jovanka Popova
Καλλιτέχνηες: Nada Prlja.
Χώρος: Palazzo Rota Ivancich, Castello 4421

Μαδαγασκάρη
I have forgotten the night

Επιμελητής: Rina Ralay Ranaivo, Emmanuel Daydé.
Καλλιτέχνης: Joël Andrianomearisoa
Χώρος: Arsenale

Μαλαισία
Portrait of a Nation

Επιμελητής: Lim Wei-Ling Esme
Καλλιτέχνες: Anurendra Jegadeva, H.H.Lim, Ivan Lam, Zulkifli Yusoff.
Χώρος: Palazzo Malipiero, 3198 – 1st Floor

Μάλτα
Maleth / Haven / Port – Heterotopias of Evocation

Επιμελητής: Hesperia Iliadou Suppiej
Καλλιτέχνες: Vince Briffa, Klitsa Antoniou, Trevor Borg.
Χώρος: Arsenale

Μεξικό
Actos de Dios / Acts of God

Επιμελητής: Magalí Arriola
Καλλιτέχνης: Pablo Vargas Lugo.
Χώρος: Arsenale

Μογγολία
A Temporality

Επιμελητής: Gantuya Badamgarav
Καλλιτέχνες: Jantsankhorol Erdenebayar with the participation of traditional Mongolian throat singers and Carsten Nicolai (Alva Noto).
Χώρος: Calle del Forno, Castello 2093-2090

Μαυροβούνιο
Odiseja / An Odyssey

Επιμελητής: Petrica Duletić
Καλλιτέχνης: Vesko Gagović.
Χώρος: Palazzo Malipiero (piano terra), San Marco 3078-3079/A, Ramo Malipiero

Μοζαμβίκη
The Past, the Present and The in Between

Επιμελητής: Lidija K. Khachatourian.
Καλλιτέχνες: Gonçalo Mabunda, Mauro Pinto, Filipe Branquinho.
Χώρος: Palazzo Mora, Strada Nova, 3659

Ολλανδία
The Measurement of Presence

Επιμελητής: Benno Tempel
Καλλιτέχνες: Iris Kensmil, Remy Jungerman
Χώρος: Giardini

Νέα Ζηλανδία
Post hoc

Επιμελητής: Zara Stanhope and Chris Sharp
Καλλιτέχνες: Dane Mitchell
Χώρος: Palazzina Canonica, Riva Sette Martiri

Σκανδιναβικές χώρες
Weather Report – Forecasting Future

Curators: Leevi Haapala, Piia Oksanen
Καλλιτέχνες: Ane Graff, Ingela Ihrman, nabbteeri.
Χώρος: Giardini

Πακιστάν
Manora Field Notes

Επιμελητής: Zahra Khan
Καλλιτέχνες: Naiza Khan.
Χώρος: Tanarte, Castello 2109/A and Spazio Tana, Castello 2110-2111

Περού
“Indios Antropófagos”. A butterfly Garden in the (Urban) Jungle

Επιμελητής: Gustavo Buntinx
Καλλιτέχνες: Christian Bendayán, Otto Michael (1859-1934), Manuel Rodríguez Lira (1874-1933), Segundo Candiño Rodríguez, Anonymous popular artificer
Χώρος: Arsenale

Φιλιππίνες
ISLAND WEATHER

Επιμελητής: Tessa Maria T. Guazon
Καλλιτέχνες: Mark O. Justiniani.
Χώρος: Arsenale

Πολωνία
Flight

Επιμελητής: Łukasz Mojsak, Łukasz Ronduda.
Καλλιτέχνες: Roman Stańczak.
Χώρος: Giardini

Πορτογαλία
a seam, a surface, a hinge or a knot

Επιμελητής: João Ribas
Καλλιτέχνης: Leonor Antunes
Χώρος: Fondazione Ugo e Olga Levi Onlus, Palazzo Giustinian Lolin

Ρουμανία
Unfinished Conversations on the Weight of Absence

Επιμελητής: Cristian Nae
Καλλιτέχνες: Belu-Simion Făinaru, Dan Mihălțianu, Miklós Onucsán.
Χώρος: Giardini and New Gallery of the Romanian Institute for Culture and Humanistic Research (Campo Santa Fosca, Palazzo Correr, Cannaregio 2214)

Ρωσία
“Luke 15:11-32”

Επιμελητής: Mikhail Piotrovsky, The State Hermitage Museum
Καλλιτέχνες: Alexander Sokurov, Alexander Shishkin-Hokusai.
Χώρος: Giardini

Άγιος Μαρίνος
Friendship Project International

Επιμελητής: Vincenzo Sanfo
Καλλιτέχνες: Gisella Battistini, Martina Conti, Gabriele Gambuti, Giovanna Fra, Thea Tini, Chen Chengwei, Li Geng, Dario Ortiz Tang Shuangning, Jens W. Beyrich, Xing Junqin, Xu de Qi, Sebastián.
Χώρος: Palazzo Bollani, Castello 3647; Complesso dell’Ospedaletto, Castello 6691

Σαουδική Αραβία
After Illusion بعد توهم

Επιμελητής: Eiman Elgibreen
Καλλιτέχνες: Zahrah Al Ghamdi.
Χώρος: Arsenale

Σερβία
Regaining Memory Loss

Επιμελητής: Nicoletta Lambertucci
Καλλιτέχνης: Djordje Ozbolt.
Χώρος: Giardini

Σεϋχέλλες
Drift

Επιμελητής: Martin Kennedy
Καλλιτέχνες: George Camille and Daniel Dodin
Χώρος: Palazzo Mora, Strada Nova, 3659

Σιγκαπούρη
Music For Everyone: Variations on a Theme

Επιμελητής: Michelle Ho
Καλλιτέχνης: Song-Ming Ang
Χώρος: Arsenale

Σλοβενία
Here we go again… SYSTEM 317 – A situation of the resolution series

Επιμελητής: Igor Španjol
Καλλιτέχνης:: Marko Peljhan.
Χώρος Arsenale

Νότια Αφρική
The stronger we become

Επιμελητής: Nkule Mabaso, Nomusa Makhubu
Καλλιτέχνες: Dineo Seshee Bopape, Tracey Rose, Mawande Ka Zenzile
Χώρος: Arsenale

Ισπανία
Perforated by Itziar Okariz and Sergio Prego

Επιμελητής: Peio Aguirre.
Καλλιτέχνες: Itziar Okariz, Sergio Prego.
Χώρος: Giardini

Ελβετία
Moving Backwards

Επιμελητής: Charlotte Laubard
Καλλιτέχνες: Pauline Boudry/Renate Lorenz
Χώρος: Giardini

Συρία
Syrian Civilization is still alive

Επιμελητής:: Emad Kashout
Καλλιτέχνες: Abdalah Abouassali, Giacomo Braglia, Ibrahim Al Hamid, Chen Huasha, Saed Salloum, Xie Tian, Saad Yagan, Primo Vanadia, Giuseppe Biasio.
Χώρος: Isola di San Servolo; Chiesetta della Misericordia, Campo dell’Abbazia, Cannaregio

Ταϊλάνδη
The Revolving World

Επιμελητής: Tawatchai Somkong
Καλλιτέχνες: Somsak Chowtadapong, Panya Vijinthanasarn, Krit Ngamsom.
Χώρος: In Paradiso 1260, Castello

Τουρκία
We, Elsewhere

Επιμελητής: Zeynep Öz
Καλλιτέχνης: İnci Eviner.
Χώρος: Arsenale

Ουκρανία
The Shadow of Dream cast upon Giardini della Biennale

Επιμελητής: Open group (Yurii Biley, Pavlo Kovach, Stanislav Turina, Anton Varga)
Καλλιτέχνες: all artists of Ukraine.
Χώρος: Arsenale

Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα
Nujoom Alghanem: Passage

Επιμελητής: Sam Bardaouil and Till Fellrath
Καλλιτέχνης: Nujoom Alghanem.
Venue: Arsenale

Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής
Martin Puryear: Liberty / Libertà

Επιμελητής: Brooke Kamin Rapaport
Καλλιτέχνης: Martin Puryear
Χώρος: Giardini

Ουρουγουάη
“La casa empática”

Επιμελητής: David Armengol, Patricia Bentancur.
Καλλιτέχνης: Yamandú Canosa.
Χώρος: Giardini

Βενεζουέλα
Metaphore of three windows
Venezuela: identity in time and space

Επιμελητής: Oscar Sottillo Meneses
Καλλιτέχνες: Natalie Rocha Capiello, Ricardo García, Gabriel López, Nelson Rangelosky.
Χώρος: Giardini

Ζιμπάμπουε
Soko Risina Musoro (The Tale without a Head)

Επιμελητής: Raphael Chikukwa
Καλλιτέχνες: Georgina Maxim, Neville Starling , Cosmos Shiridzinomwa, Kudzanai Violet Hwami.
Χώρος: Istituto Provinciale per L’infanzia “Santa Maria Della Pietà”. Calle della Pietà Castello n. 3701 (ground floor)