Με οικοδέσποινα την πάντα όμορφη και γοητευτική Μόνικα Μπελούτσι, η τελετή της απονομής πραγματοποιήθηκε στο Grand Théâtre Lumière, στις 28 Μαΐου 2017, με πρόεδρο της κριτικής επιτροπής των Πέδρο Αλμοδοβάρ.

Μεγάλος νικητής της βραδιάς η ταινία The Square, σε σκηνοθεσία του Ruben Ostlund, η οποία απέσπασε το Χρυσό Φοίνικα. Η προβολή της ταινίας έκλεισε και τη φετινή διοργάνωση.

Μεγάλοι νικητές φυσικά είναι και ο Γιώργος Λάνθιμος με τον Ευθύμη Φιλίππου, οι οποίοι απέσπασαν το Βραβείο Σεναρίου για το «Φόνο του Ιερού Ελαφιού«, βραβείο που μοιράστηκαν με την Λιν Ράμσεϊ.

Επίσης, η ξεχωριστή Σοφία Κόπολα απέσπασε το βραβείο Σκηνοθεσίας για την ταινία The Beguiled.

Δείτε όλους τους νικητές των βραβείων:

ΧΡΥΣΟΣ ΦΟΙΝΙΚΑΣ

THE SQUARE, σκηνοθεσία Ruben ÖSTLUND

70th ANNIVERSARY AWARD

Nicole KIDMAN

GRAND PRIX

120 BATTEMENTS PAR MINUTE (BPM – Beats Per Minute), σκηνοθεσία Robin CAMPILLO

ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ

Sofia COPPOLA, THE BEGUILED

ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ ΑΝΔΡΑ ΗΘΟΠΟΙΟΥ

Joaquin PHOENIX in YOU WERE NEVER REALLY HERE, σκηνοθεσία Lynne RAMSAY

ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΗΘΟΠΟΙΟΥ

Diane KRUGER in AUS DEM NICHTS (In The Fade) σκηνοθεσία Fatih AKIN

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

NELYUBOV (Loveless), σκηνοθεσία Andrey ZVYAGINTSEV

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟΥ (ΕΞ ΗΜΙΣΕΙΑΣ)

Yorgos LANTHIMOS and Efthimis FILIPPOU for THE KILLING OF A SACRED DEER

Lynne RAMSAY for YOU WERE NEVER REALLY HERE

ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ – ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

ΧΡΥΣΟΣ ΦΟΙΝΙΚΑΣ

XIAO CHENG ER YUE (A Gentle Night) σκηνοθεσία by QIU Yang

SPECIAL DISTINCTION BY THE JURY

KATTO (The Ceiling) σκηνοθεσία Teppo AIRAKSINEN

UN CERTAIN REGARD

UN CERTAIN REGARD PRIZE

LERD (A Man of Integrity) σκηνοθεσία Mohammad RASOULOF

PRIZE FOR BEST ACTRESS

JASMINE TRINCA for FORTUNATA σκηνοθεσία Sergio CASTELLITTO

PRIZE FOR THE BEST POETIC NARRATIVE

BARBARA σκηνοθεσία Mathieu AMALRIC

PRIZE FOR BEST DIRECTION

Taylor SHERIDAN for WIND RIVER

JURY PRIZE

LAS HIJAS DE ABRIL (April’s Daughter) σκηνοθεσία Michel FRANCO

CAMÉRA D’OR

JEUNE FEMME (Montparnasse Bienvenüe) σκηνοθεσία Léonor SERRAILLE presented as part of UN CERTAIN REGARD

CINEFONDATION

FIRST PRIZE

PAUL EST LÀ (Paul Is Here) σκηνοθεσία Valentina MAUREL
INSAS, Belgium

SECOND PRIZE

HEYVAN (AniMal) σκηνοθεσία Bahram & Bahman ARK
Iranian National School of Cinema, Iran

THIRD PRIZE

DEUX ÉGARÉS SONT MORTS (Two Youths Died) σκηνοθεσία Tommaso USBERTI
La Fémis, France

VULCAIN PRIZE FOR ARTIST-TECHNICIAN

Josefin ASBERG για την ιδιαίτερη καλλιτεχνική της συμβολή της στην ταινία The Square.


Διαβάστε επίσηςΦεστιβάλ Καννών: Βραβείο σεναρίου για Λάνθιμο και Φιλίππου


Φωτογραφία: The Jury and the 2017 winners © Alberto Pizzoli / AFP