Σύμφωνα με τη στατιστική ανάλυση επισκεπτών, που πραγματοποιείται από το Πανεπιστήμιο του Κάσελ, σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Αθηνών, με επικεφαλής τον καθηγητή Dr. Michael Hellstern, ο οποίος διεξάγει την έρευνα επισκεπτών της documenta εδώ και 20 χρόνια, ποσοστό 47% των επισκεπτών είναι Έλληνες, 25% Γερμανοί, ενώ οι υπόλοιποι επισκέπτες προέρχονται από 57 χώρες απ’ όλο τον κόσμο.

Οι επισκέψεις μετρούνται από τις 6 Απριλίου 2017, στις εισόδους κάθε εκθεσιακού χώρου, εσωτερικού ή δημόσιου αλλά και κάθε εκδήλωσης (performance, συναυλία, ομιλία κλπ) στο πλαίσιο της documenta 14.

Παρακάτω δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα εκδηλώσεων της τελευταίας εβδομάδας της documenta 14 στην Αθήνα. Η έκθεση συνεχίζεται μέχρι τις 17 Σεπτεμβρίου στο Κάσελ.

Akinbode Akinbiyi, Passageways, Involuntary Narratives and the Sound of Crowded Spaces (Περάσματα, ακούσιες αφηγήσεις και ο θόρυβος σε πολυσύχνατα μέρη), 2015-17, Ωδείο Αθηνών ©_Stathis_Mamalakis

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΤΗΣ documenta 14, 7-16 Ιουλίου

Παρασκευή 7 Ιουλίου

Untitled
Marie Cool Fabio Balducci
Μόνιμη εγκατάσταση κατά τη διάρκεια της ημέρας με καθημερινές δράσεις όταν ο ήλιος εισέρχεται στον εκθεσιακό χώρο
11:00–13:00
Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης (ΕΜΣΤ), Καλλιρρόης και Αμβροσίου Φραντζή

Epicycle for any participant
Γιάννης Χρήστου
Περφόρμανς
11:00–21:00
Ωδείο Αθηνών (ΩA.2) και όλοι οι υπόλοιποι χώροι

Collective Exhibition for a Single Body
Pierre Bal-Blanc, Κώστας Τσιούκας, Μυρτώ Κοντονή και Τάσος Κουκουτάς
Περφόρμανς
12:00-14:30
Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά

The School of Everything στη Βουλή των Σωμάτων
Joulia Strauss και AthenΣΥΝ
Συμπόσιο
12:00–22:00
Πάρκο Ελευθερίας, Κέντρο Τεχνών Δήμου Αθηναίων και Μουσείο Αντιδικτατορικής Δημοκρατικής Αντίστασης, Κέντρο Τεχνών / Βασιλίσσης Σοφίας

Music Room (Athens)
Nevin Aladağ με τους Δημήτρη Χιώτη, Γιάννη Κοτσώνη, Δημήτρη Κούρτη, Νίκο Μαρδάκη, Μανώλη Παπαδόπουλο, Μαριλένα Πετρίδου, Νικόλας Σφυράκης και Χρυσάνθη Τσουκαλά.
Περφόρμανς
17:00–18:00
Ωδείο Αθηνών, Βασιλέως Γεωργίου Β΄ 17-19

Shamiyaana-Food for Thought: Thought for Change
Rasheed Araeen
Μαγείρεμα και γεύμα
18:00–19:30, 20:00–21:30
Πλατεία Κοτζιά

Social Dissonance (Κοινωνική παραφωνία)
Mattin με τους Δάφνη Κραζούδη, Δανάη Λιοντάκη, Ιωάννη Σαρρή και Ελένη Ζερβού
Κονσέρτο διαρκείας
19:00–20:00
Ωδείο Αθηνών, Βασιλέως Γεωργίου Β΄ 17-19
Ζωντανή αναμετάδοση

A-Letheia: Improvised MicroTheater
ImproVIBE σε συνεργασία με τους Λίλα Μπάρμπα, Παναγιώτη Δελαβίνια και Κώστα Σφήκα
Αυτοσχεδιαστικό θέατρο
20:00–23:00
περίπτερο στου Ψυρρή

Members of the Army of Beautiful Women Read the Incorporation Documents of Yugoexport
Irena Haiduk
Περφόρμανς
21:00
Στοά του Βιβλίου, Πεσματζόγλου 5

Géographie-Athens, 2017
Annie Vigier & Franck Apertet (les gens d’ Uterpan)
Περφόρμανς
Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης (ΕΜΣΤ), Καλλιρρόης και Αμβροσίου Φραντζή

Σάββατο 8 Ιουλίου

Untitled
Marie Cool Fabio Balducci
Μόνιμη εγκατάσταση κατά τη διάρκεια της ημέρας με καθημερινές δράσεις όταν ο ήλιος εισέρχεται στον εκθεσιακό χώρο
11:00–13:00
Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης (ΕΜΣΤ), Καλλιρρόης και Αμβροσίου Φραντζή

Epicycle for any participant
Γιάννης Χρήστου
Περφόρμανς
11:00–21:00
Ωδείο Αθηνών (ΩA.2) και όλοι οι υπόλοιποι χώροι

Collective Exhibition for a Single Body
Pierre Bal-Blanc, Κώστας Τσιούκας, Μυρτώ Κοντονή και Τάσος Κουκουτάς
Περφόρμανς
12:00-14:30
Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά

Whispering Campaign
Pope.L
Περφόρμανς
13:00–19:00
πέντε έως έξι δημόσιοι χώροι

Music Room (Athens)
Nevin Aladağ με τους Δημήτρη Χιώτη, Γιάννη Κοτσώνη, Δημήτρη Κούρτη, Νίκο Μαρδάκη, Μανώλη Παπαδόπουλο, Μαριλένα Πετρίδου, Νικόλας Σφυράκης και Χρυσάνθη Τσουκαλά.
Περφόρμανς
17:00–18:00
Ωδείο Αθηνών, Βασιλέως Γεωργίου Β΄ 17-19

My Sweet Country
Prinz Gholam
Περφόρμανς
17:00–19:00
Ναός Ολυμπίου Διός / Βασιλίσσης Όλγας

Shamiyaana-Food for Thought: Thought for Change
Rasheed Araeen
Μαγείρεμα και γεύμα
18:00–19:30, 20:00–21:30
Πλατεία Κοτζιά

Social Dissonance (Κοινωνική παραφωνία)
Mattin με τους Δάφνη Κραζούδη, Δανάη Λιοντάκη, Ιωάννη Σαρρή και Ελένη Ζερβού
Κονσέρτο διαρκείας
19:00–20:00
Ωδείο Αθηνών, Βασιλέως Γεωργίου Β΄ 17-19
Ζωντανή αναμετάδοση

Εκλεκτικές Συγγένειες
“Anarchism Without Adjectives” On the Work of Christopher D’ Arcangelo, 1975-1979
Συζήτηση
20:30
Circuits and Currents, Νοταρά 13 και Τοσίτσα, Εξάρχεια

Géographie-Athens, 2017
Annie Vigier & Franck Apertet (les gens d’ Uterpan)
Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης (ΕΜΣΤ), Καλλιρρόης και Αμβροσίου Φραντζή

Κυριακή 9 Ιουλίου

Untitled
Marie Cool Fabio Balducci
Μόνιμη εγκατάσταση κατά τη διάρκεια της ημέρας με καθημερινές δράσεις όταν ο ήλιος εισέρχεται στον εκθεσιακό χώρο
11:00–13:00
Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης (ΕΜΣΤ), Καλλιρρόης και Αμβροσίου Φραντζή

Epicycle for any participant
Γιάννης Χρήστου
Περφόρμανς
11:00–21:00
Ωδείο Αθηνών (ΩA.2) και όλοι οι υπόλοιποι χώροι

Collective Exhibition for a Single Body
Pierre Bal-Blanc, Κώστας Τσιούκας, Μυρτώ Κοντονή και Τάσος Κουκουτάς
Περφόρμανς
12:00-14:30
Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά

Music Room (Athens)
Nevin Aladağ με τους Δημήτρη Χιώτη, Γιάννη Κοτσώνη, Δημήτρη Κούρτη, Νίκο Μαρδάκη, Μανώλη Παπαδόπουλο, Μαριλένα Πετρίδου, Νικόλας Σφυράκης και Χρυσάνθη Τσουκαλά.
Περφόρμανς
17:00–18:00
Ωδείο Αθηνών, Βασιλέως Γεωργίου Β΄ 17-19

My Sweet Country
Prinz Gholam
Περφόρμανς
17:00–19:00
Ναός Ολυμπίου Διός, Αρχαία Αγορά-Ωδείο Αγρίππα

Shamiyaana-Food for Thought: Thought for Change
Rasheed Araeen
Μαγείρεμα και γεύμα
18:00–19:30, 20:00–21:30
Πλατεία Κοτζιά

Social Dissonance (Κοινωνική παραφωνία)
Mattin με τους Δάφνη Κραζούδη, Δανάη Λιοντάκη, Ιωάννη Σαρρή και Ελένη Ζερβού
Κονσέρτο διαρκείας
19:00–20:00
Ωδείο Αθηνών, Βασιλέως Γεωργίου Β΄ 17-19
Ζωντανή αναμετάδοση

Deproduction
Terre Thaemlitz
Περφόρμανς
21:30, Ωδείο Αθηνών

Géographie-Athens, 2017
Annie Vigier & Franck Apertet (les gens d’ Uterpan)
Περφόρμανς
Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης (ΕΜΣΤ), Καλλιρρόης και Αμβροσίου Φραντζή

Δευτέρα 10 Ιουλίου

Shamiyaana-Food for Thought: Thought for Change
Rasheed Araeen
Μαγείρεμα και γεύμα
18:00–19:30, 20:00–21:30
Πλατεία Κοτζιά, Πλατεία Κοτζιά

Κείμενα
#30 Sound Cage: A Portrait of Catalan Ladik (Κελί από ήχους: ένα πορτρέτο της Katalin Ladik)
Kornél Szilágyi (Igor Buharov)
23:59, ΕΡΤ2

Τρίτη 11 Ιουλίου

Untitled
Marie Cool Fabio Balducci
Μόνιμη εγκατάσταση κατά τη διάρκεια της ημέρας με καθημερινές δράσεις όταν ο ήλιος εισέρχεται στον εκθεσιακό χώρο
11:00–13:00
Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης (ΕΜΣΤ), Καλλιρρόης και Αμβροσίου Φραντζή

Whispering Campaign
Pope.L
Περφόρμανς
11:00–20:00
πέντε έως έξι δημόσιοι χώροι

Epicycle for any participant
Γιάννης Χρήστου
Περφόρμανς
11:00–21:00
Ωδείο Αθηνών (ΩA.2) και όλοι οι υπόλοιποι χώροι

Visual Sounds
“μια εκπαίδευση”
17:00–20:00
Ωδείο Αθηνών, Βασιλέως Γεωργίου Β΄ 17-19

Εργαστήριο άμεσης ψηφοθέτησης
Στέλιος Αλεξάκης
17:30–19:30
Ελπίδος 13, Πλατεία Βικτωρίας

Shamiyaana-Food for Thought: Thought for Change
Rasheed Araeen
Μαγείρεμα και γεύμα
18:00–19:30, 20:00–21:30
Πλατεία Κοτζιά

Social Dissonance (Κοινωνική παραφωνία)
Mattin με τους Δάφνη Κραζούδη, Δανάη Λιοντάκη, Ιωάννη Σαρρή και Ελένη Ζερβού
Κονσέρτο διαρκείας
19:00–20:00
Ωδείο Αθηνών, Βασιλέως Γεωργίου Β΄ 17-19
Ζωντανή αναμετάδοση

Le fort des fous
Narimane Mari
Προβολή
20:00, Ταινιοθήκη της Ελλάδος

Géographie-Athens, 2017
Annie Vigier & Franck Apertet (les gens d’ Uterpan)
Περφόρμανς
Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης (ΕΜΣΤ), Καλλιρρόης και Αμβροσίου Φραντζή

Τετάρτη 12 Ιουλίου

Untitled
Marie Cool Fabio Balducci
Μόνιμη εγκατάσταση κατά τη διάρκεια της ημέρας με καθημερινές δράσεις όταν ο ήλιος εισέρχεται στον εκθεσιακό χώρο
11:00–13:00
Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης (ΕΜΣΤ), Καλλιρρόης και Αμβροσίου Φραντζή

Epicycle for any participant
Γιάννης Χρήστου
Περφόρμανς
11:00–21:00
Ωδείο Αθηνών (ΩA.2) και όλοι οι υπόλοιποι χώροι

Visual Sounds
“μια εκπαίδευση”
17:00–20:00
Ωδείο Αθηνών, Βασιλέως Γεωργίου Β΄ 17-19

Shamiyaana-Food for Thought: Thought for Change
Rasheed Araeen
Μαγείρεμα και γεύμα
18:00–19:30, 20:00–21:30
Πλατεία Κοτζιά

Social Dissonance (Κοινωνική παραφωνία)
Mattin με τους Δάφνη Κραζούδη, Δανάη Λιοντάκη, Ιωάννη Σαρρή και Ελένη Ζερβού
Κονσέρτο διαρκείας
19:00–20:00
Ωδείο Αθηνών, Βασιλέως Γεωργίου Β΄ 17-19
Ζωντανή αναμετάδοση

Η Κοινότητα Φίλων των Ulise Carrion
What is it to read? (Τι σημαίνει διαβάζω;)
Ross Birrell
20:00–22:00
Πάρκο Ελευθερίας, Κέντρο Τεχνών Δήμου Αθηναίων και Μουσείο Αντιδικτατορικής Δημοκρατικής Αντίστασης, Κέντρο Τεχνών / Βασιλίσσης Σοφίας

Géographie-Athens, 2017
Annie Vigier & Franck Apertet (les gens d’ Uterpan)
Περφόρμανς
Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης (ΕΜΣΤ), Καλλιρρόης και Αμβροσίου Φραντζή

Πέμπτη 13 Ιουλίου

Untitled
Marie Cool Fabio Balducci
Μόνιμη εγκατάσταση κατά τη διάρκεια της ημέρας με καθημερινές δράσεις όταν ο ήλιος εισέρχεται στον εκθεσιακό χώρο
11:00–13:00
Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης (ΕΜΣΤ), Καλλιρρόης και Αμβροσίου Φραντζή

Whispering Campaign
Pope.L
Περφόρμανς
11:00–20:00
πέντε έως έξι δημόσιοι χώροι

Epicycle for any participant
Γιάννης Χρήστου
Περφόρμανς
11:00–21:00
Ωδείο Αθηνών (ΩA.2) και όλοι οι υπόλοιποι χώροι

Visual Sounds
“μια εκπαίδευση”
17:00–20:00
Ωδείο Αθηνών, Βασιλέως Γεωργίου Β΄ 17-19

Shamiyaana-Food for Thought: Thought for Change
Rasheed Araeen
Μαγείρεμα και γεύμα
18:00–19:30, 20:00–21:30
Πλατεία Κοτζιά

Social Dissonance (Κοινωνική παραφωνία)
Mattin με τους Δάφνη Κραζούδη, Δανάη Λιοντάκη, Ιωάννη Σαρρή και Ελένη Ζερβού
Κονσέρτο διαρκείας
19:00–20:00
Ωδείο Αθηνών, Βασιλέως Γεωργίου Β΄ 17-19
Ζωντανή αναμετάδοση

Χώρος Ακρόασης
Συναυλία
Ed McKeon, IONE, Sam Auinger και Bruce Odland
19:30
Ρομάντσο, Αναξαγόρα 3-5

Η Βουλή των Σωμάτων
Το Μυκήλιο της Τέχνης
Πρώτη δημόσια συνάντηση του Artist Cooperative Athens
20:00–22:00
Πάρκο Ελευθερίας, Κέντρο Τεχνών Δήμου Αθηναίων και Μουσείο Αντιδικτατορικής Δημοκρατικής Αντίστασης, Κέντρο Τεχνών / Βασιλίσσης Σοφίας

Géographie-Athens, 2017
Annie Vigier & Franck Apertet (les gens d’ Uterpan)
Περφόρμανς
Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης (ΕΜΣΤ), Καλλιρρόης και Αμβροσίου Φραντζή

Παρασκευή 14 Ιουλίου

Untitled
Marie Cool Fabio Balducci
Μόνιμη εγκατάσταση κατά τη διάρκεια της ημέρας με καθημερινές δράσεις όταν ο ήλιος εισέρχεται στον εκθεσιακό χώρο
11:00–13:00
Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης (ΕΜΣΤ), Καλλιρρόης και Αμβροσίου Φραντζή

Epicycle for any participant
Γιάννης Χρήστου
Περφόρμανς
11:00–21:00
Ωδείο Αθηνών (ΩA.2) και όλοι οι υπόλοιποι χώροι

Collective Exhibition for a Single Body
Pierre Bal-Blanc, Κώστας Τσιούκας, Μυρτώ Κοντονή και Τάσος Κουκουτάς
Περφόρμανς
12:00-14:30
Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά

Music Room (Athens)
Nevin Aladağ με τους Δημήτρη Χιώτη, Γιάννη Κοτσώνη, Δημήτρη Κούρτη, Νίκο Μαρδάκη, Μανώλη Παπαδόπουλο, Μαριλένα Πετρίδου, Νικόλας Σφυράκης και Χρυσάνθη Τσουκαλά.
Περφόρμανς
17:00–18:00
Ωδείο Αθηνών, Βασιλέως Γεωργίου Β΄ 17-19

Περισσότερες πληροφορίες για τις εκδηλώσεις, μπορείτε να βρείτε στο παρακάτω link
http://www.documenta14.de/gr/calendar/


Φωτογραφία θέματος: Από την περφόρμανς των Prinz Gholam My Sweet Country στον Ναό Ολυμπίου Διός © Prinz Gholam