Πέμπτη, 8 Δεκεμβρίου 2016

Οι υποψηφιότητες για τα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου 2016

Οι υποψηφιότητες για τα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου 2016

Στην τελική ευθεία για τη μεγάλη βραδιά της απονομής μπαίνουν από σήμερα τα ΒΡΑΒΕΙΑ 2016 της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου με την ανακοίνωση των υποψηφιοτήτων, κατά την καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου.  

Η φετινή πορεία των Βραβείων κορυφώνεται τη Δευτέρα 28 Μαρτίου στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση, που φιλοξενεί για ακόμη μια χρονιά φέτος την τελετή απονομής – γιορτή του Ελληνικού Κινηματογράφου.  
 
Η Ακαδημία συνεχίζει τη στενή συνεργασία της και με τον ΟΤΕ TV, μέγα χορηγό, που θα μεταδώσει τηλεοπτικά την Τελετή των Βραβείων. Με τον OTE TV επίσης ανανεώθηκε η συνεργασία  για την επανάληψη του διαγωνισμού χρηματοδότησης ταινιών μικρού μήκους, Film Factory Short Film Fund και για το 2016. Στην τελετή απονομής μάλιστα θα ανακοινωθούν και τα ονόματα των δύο νικητών του πρώτου διαγωνισμού  που θα χρηματοδοτηθούν με το ποσό των  15.000 ευρώ ο καθένας για να ολοκληρώσουν την ταινία τους.

Η Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση στέκεται για άλλη μια χρονιά συνοδοιπόρος στην Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου, σταθερή στον προσανατολισμό της να στηρίζει Έλληνες καλλιτέχνες και “ανήσυχα μυαλά”, να εκπαιδεύει και να καλλιεργεί διεθνείς συνεργασίες . Στις κοινές τους δράσεις υποστηρίζουν τους Έλληνες που αξίζει να ξεχωρίζουν με τα βραβεία της, τους νέους καλλιτέχνες που εκπαιδεύονται και κάνουν τα πρώτα βήματά τους με το Film Factory, σπουδαίες ξένες ταινίες που βλέπει για πρώτη φορά το ελληνικό κοινό όπως το Lumiere! σε παρουσίαση του Διευθυντή του Ινστιτούτου Λυμιέρ και Γενικού Διευθυντή του Φεστιβάλ Καννών, Τιερί Φρεμό και τις βραβευμένες ταινίες μικρού μήκους ανά τον κόσμο στο Πανόραμα-Χρυσές Νύχτες.

Χορηγός επικοινωνίας της ΕΑΚ είναι από φέτος ο Alpha. Ενώ στην πορεία για την απονομή των Βραβείων, στηρίζουν την Ακαδημία, το Radisson Blu Park Hotel & St*Astra Blu Roof Garden και η Aegean.

Στην τελετή απονομής των Βραβείων, φέτος, τη σκηνοθεσία και τα κείμενα έχει αναλάβει ο Νίκος Σούλης με την δημιουργική ομάδα του, τα φώτα η Κατερίνα Μαραγκουδάκη, ενώ οι παρουσιαστές της βραδιάς θα είναι ο Γιώργος Νανούρης και η Λένα Παπαληγούρα .

Μια ξεχωριστή προσωπικότητα θα είναι η επίσημη προσκεκλημένη της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου τη βραδιά της απονομής. Η Αγγλίδα ηθοποιός Vanessa Redgrave, διεθνώς αναγνωρισμένη για την μεγάλη καριέρα και το έργο της αλλά και για την προσφορά της ως ακτιβίστρια, ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένη και δραστήρια τελευταία απέναντι στο δράμα των προσφύγων.

Τα φετινά βραβεία, αλλά και όλη η πορεία  προς αυτά, πλουτίζονται  με καινοτομίες και  πρωτοβουλίες:

Φέτος, για πρώτη φορά θα δοθεί Βραβείο Ξένης Ταινίας. Την θέσπιση του Βραβείου αποφάσισε η Γενική Συνέλευση των μελών της ΕΑΚ τον περασμένο Νοέμβριο, σαν μια κίνηση εξωστρέφειας της Ακαδημίας που προσεγγίζει το σινεμά σαν σύνολο, ακόμη και αν κύριο και βασικό της αντικείμενο, είναι ο ελληνικός κινηματογράφος. Η επιλογή της short list των 10 ταινιών έγινε πιλοτικά φέτος, από επιτροπή μελών της ΕΑΚ- κριτικών κινηματογράφου.   

Μία ακόμη σημαντική  απόφαση που αφορά στα βραβεία είναι η συμμετοχή όλων των ντοκιμαντέρ , ανεξάρτητα από τη διάρκειά τους, στην κατηγορία για το Βραβείο  Καλύτερου Ντοκιμαντέρ , το οποίο είναι αφιερωμένο στη μνήμη της Λουκίας Ρικάκη.

Αλλά και αυτό: Τα Βραβεία αποκτούν όνομα. Θα είναι στο εξής τα Βραβεία Ίρις της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, όπως αποφασίστηκε επίσης στη Γενική Συνέλευση- ένα όνομα, διεθνές και ταυτόχρονα συμβολικό.

Για πρώτη φορά επίσης φέτος- στο δρόμο για τα Βραβεία- η  Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου διοργάνωσε προβολές των ταινιών σε κινηματογραφική αίθουσα, δωρεάν για τα μέλη και με μειωμένο εισιτήριο για το κοινό. Αυτό –όπως τονίστηκε  και στην Συνέντευξη Τύπου- ήταν  πάγιο αίτημα όλων των προηγούμενων χρόνων που έγινε φέτος πραγματικότητα, σε συνεργασία με τα  Village Cinemas στο Παγκράτι.  Σαν ένα ακόμη άνοιγμα- και επικοινωνία της Ακαδημίας όχι μόνο με τα μέλη της, αλλά  και με όλους τους φίλους του σινεμά.

Στη διαδικασία των Βραβείων φέτος, υποβλήθηκαν  19 ταινίες  μεγάλου μήκους μυθοπλασίας, 15 ντοκιμαντέρ και 27 ταινίες μικρού μήκους.   Στις μυστικές ψηφοφορίες  έχουν φέτος δικαίωμα ψήφου 232 μέλη. Η  συμβολαιογράφος κα Ουρανία Μικρού,  ανακοίνωσε τις υποψηφιότητες που περνούν στην τελική φάση των Βραβείων. Και αυτές είναι:

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α’ ΦΑΣΗΣ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΒΡΑΒΕΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΕΤΟΥΣ 2016

Βραβείο Ειδικών Εφέ και  Κινηματογραφικής Καινοτομίας

Υποψήφιοι:
1. Τετάρτη 04:45 – Ιπποκράτης Χαλάς, Μιχάλης Σαμιώτης, Αφοι Αλαχούζοι, Dani Cohen
2. Interruption – Ξενοφώντας Φιλιππούσης, Φίλιππος Μαρμουτάς, Θοδωρής Ζιγκίρης
3. The Republic – Προκόπης Βλασερός, Σόλων Γιαννούτσος, Ίωνας Κατρακάζος

Βραβείο Μακιγιάζ

Υποψήφιοι:
1. Ουζερί Τσιτσάνης – Ναμπίλ Σαλαμέ
2. Τετάρτη 04:45 – Στέλλα Καραπούλιου
3. Chevalier – Εύη Ζαφειροπούλου
4.- Interruption – Anne-Valerie Chiabaut

Βραβείο Ήχου

Υποψήφιοι:
1. Τετάρτη 04:45 – Άρης Αθανασόπουλος, Avi Mizrahi, Gil Toren
2. Chevalier – Λέανδρος Ντούνης, Κώστας Βαρυμποπιώτης
3. Interruption – Hrvoje Petek, Αλέξανδρος Σιδηρόπουλος, Άρης Λουζιώτης, Herve Buirette

Βραβείο Ενδυματολογίας


Υποψήφιοι:
1. Ουζερί Τσιτσάνης - Άννα Μαχαιριανάκη
2. Τετάρτη 04:45 – Άλκηστη Μάμαλη
3. Interruption – Zorana Meic, Εύα Γουλάκου

Βραβείο Σκηνογραφίας

Υποψήφιοι:
1. Ένας Άλλος Κόσμος – Γιώργος Γεωργίου
2. Ουζερί Τσιτσάνης – Αντώνης Χαλκιάς
3. Τετάρτη 04:45 – Σπύρος Λάσκαρης
4.- Interruption – Σπύρος Λάσκαρης

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

Υποψήφιοι:
1. Αρκαδία Χαίρε – Κωνσταντίνος Βήτα
2. Σύμπτωμα – Coti C.
3. Τετάρτη 04:45 – Γιάννης Βεσλεμές (Felizol)

Βραβείο Μοντάζ

Υποψήφιοι:
1. Αρκαδία Χαίρε – Ιωάννα Σπηλιοπούλου
2. Τετάρτη 04:45 – Λάμπης Χαραλαμπίδης
3. Chevalier – Γιώργος Μαυροψαρίδης, Matt Johnson
4.-  Interruption – Γιάννης Χαλκιαδάκης

Βραβείο Φωτογραφίας

Υποψήφιοι:
1. Καύσωνας – Γιώργος Αρβανίτης
2. Τετάρτη 04:45 – Χρήστος Καραμάνης
3. Invisible – Γιάννης Φώτου

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου

Υποψήφιοι:
1. Ουζερί Τσιτσάνης – Βασιλική Τρουφάκου
2. Interruption – Αλεξία Καλτσίκη
3. Invisible – Κόρα Καρβούνη

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου

Υποψήφιοι:
1. Ένας Άλλος Κόσμος – Μηνάς Χατζησάββας
2. Ουζερί Τσιτσάνης – Αντρέας Κωνσταντίνου
3. Τετάρτη 04:45 – Δημήτρης Τζουμάκης

Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου

Υποψήφιοι:
1. Ένας Άλλος Κόσμος – Μαρία Καβογιάννη
2. Silent – Κίκα Γεωργίου
3. Smac – Βαγγελιώ Ανδρεαδάκη

Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου

Υποψήφιοι:
1. Ουζερί Τσιτσάνης – Χάρης Φραγκούλης
2. Τετάρτη 04:45 – Στέλιος Μάινας
3. Invisible – Γιάννης Στάνκογλου

Βραβείο Σεναρίου

Υποψήφιοι:
1. Τετάρτη 04:45 – Αλέξης Αλεξίου
2. Chevalier – Ευθύμης Φιλίππου, Αθηνά Τσαγγάρη
3. Interruption – Γιώργος Ζώης , Βασίλης Κυριακόπουλος
4.- Invisible – Δημήτρης Αθανίτης, Γιώργος Μακρής
5.- Smac – Ηλίας Δημητρίου

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Υποψήφιοι:
1. Καύσωνας – Joyce A. Nashawati
2. Interruption – Γιώργος Ζώης
3.  Erotica, Exotica, etc… - Ευαγγελία Κρανιώτη

Βραβείο Σκηνοθεσίας

Υποψήφιοι:
1. Τετάρτη 04:45 – Αλέξης Αλεξίου
2. Chevalier – Αθηνά Τσαγγάρη
3. Invisible – Δημήτρης Αθανίτης
4.- Smac – Ηλίας Δημητρίου

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους


Υποψήφιοι:
• Ο Σπόρος – Ιφιγένεια Κοτσώνη
• Το Σύκο – Νικόλας Κολοβός
• Dreamtoy – Χρήστος Χουλιάρας
• Joanna – Παναγιώτης Φαφούτης
• Simon Says – Νίκος Τσεμπερόπουλος
• 4η Μαρτίου  - Δημήτρης Νάκος

Βραβείο Ταινίας  Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

Υποψήφιοι:
1. Αρκαδία Χαίρε – Φίλιππος Κουτσαφτής
2. Erotica, Exotica, etc… – Charlotte Vincent, Ευαγγελία Κρανιώτη
3. The Longest Run – Σπύρος Μαυρογένης, Μαριάννα Οικονόμου

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

Υποψήφιοι:
1. Τετάρτη 04:45 – Θανάσης Καραθάνος, Κώστας Λαμπρόπουλος
2. Invisible – Πάνος Παπαδόπουλος, Δημήτρης Αθανίτης
3. Smac – Ηλίας Δημητρίου
4. Ένας Άλλος Κόσμος – Κώστας Σούσουλας, Χριστόφορος Παπακαλιάτης
5. Chevalier – Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Μαρία Χατζάκου, Αθηνά Τσαγγάρη

Σχετικές ειδήσεις
Η Μικρά Αγγλία ταξιδεύει στην Αμερική
24.06.2016 17:11
Μετά από μια πολύ επιτυχημένη πορεία στα ελληνικά ταμεία, συγκεντρώνοντας πάνω από 400.000 εισιτήρια και 6 βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου (ταινίας, φωτογραφίας, σκηνικών, κοστουμιών, ήχου και μακιγιάζ), καθώς και το βραβείο Καλύτερης Ταινίας του Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Σανγκάης, η «Μικρά Αγγλία ταξιδεύει στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού.
Απονεμήθηκαν τα Βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου για το 2016
29.03.2016 09:50
Με μεγάλο νικητή την ταινία Τετάρτη 04:45, που απέσπασε 9 βραβεία, αλλά και τις ταινίες Ουζερί Τσιτσάνης, Erotica, Exotica, etc κ.ά., που πρωταγωνίστησαν στην φετινή τελετή, ολοκληρώθηκαν τα Βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου που πραγματοποιήθηκαν στην Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση με Μεγάλο Χορηγό τον ΟΤΕ ΤV.
Βραβεία Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου 2016: Η απονομή πλησιάζει
21.03.2016 10:44
Η μεγάλη βραδιά της απονομής των βραβείων της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου πλησιάζει και θα είναι λαμπερή.
Bafta 2016: Η ταινία The Revenant απέσπασε 5 βραβεία
15.02.2016 11:27
Πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 14 Φεβρουαρίου 2016 η απονομή των βραβείων Bafta, της βρετανικής ακαδημίας κινηματογράφου, με μεγάλο νικητή της βραδιάς την ταινία The Revenant.
Όσκαρ 2016: Οι υποψηφιότητες
15.01.2016 16:10
Ανακοινώθηκαν σήμερα οι υποψηφιότητες για τα 88α βραβεία της Αμερικάνικης Ακαδημίας Κινηματογράφου, με τις ταινίες The Revenant και Mad Max: Fury Road να συγκεντρώνουν τις περισσότερες, 12 και 10 αντίστοιχα.