Πέμπτη, 8 Δεκεμβρίου 2016

Womex 12 Thessaloniki: Η World Music Expo στη Θεσσαλονίκη

Womex 12 Thessaloniki: Η World Music Expo στη Θεσσαλονίκη

Η μεγαλύτερη θεματική έκθεση παγκοσμίως για τις μουσικές του κόσμου, η Διεθνής Μουσική Έκθεση WOMEX - World Music Expo έρχεται στη

Θεσσαλονίκη, φιλοξενώντας περισσότερες από 2.500 συμμετέχοντες από 98 χώρες, 300 καλλιτέχνες , ισάριθμους δημοσιογράφους, και χιλιάδες επισκέπτες.


Η πραγματοποίηση της WOMEX 12 Θεσσαλονίκη σηματοδοτεί μία νέα εποχή για τη Νοτιοανατολική Ευρώπη, καθώς για πρώτη φορά η μεγάλη διοργάνωση φιλοξενείται σε πόλη της περιοχής, τοποθετώντας τη Θεσσαλονίκη στο επίκεντρο της διεθνούς μουσικής σκηνής.


Η διοργάνωση της WOMEX 12 Θεσσαλονίκη – η 18η στη σειρά -  είναι ενταγμένη στο πλαίσιο των επετειακών εκδηλώσεων του 2012 και έχει τεθεί υπό την αιγίδα της Α.Ε. του Προέδρου της Δημοκρατίας κ. Κάρολου Παπούλια.

Διοργανώνεται από τη HELEXPO, με την υποστήριξη του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού και του δήμου Θεσσαλονίκης, με τη συνεργασία της εταιρίας παραγωγής «GAIA LIVE» και μέγα χορηγό τον ΟΠΑΠ. Η πραγματοποίηση της είναι ενταγμένη, στο πλαίσιο των εκδηλώσεων του προγράμματος του ΥΠ.ΠΟ.Τ «Σταυροδρόμι Πολιτισμών», που για το 2012 έχει στρέψει το βλέμμα στις περιοχές της νοτιοανατολικής Ευρώπης.



Επιπλέον, καθώς εντάσσεται και στα 47α «Δημήτρια», συνδυάζεται με διοργανώσεις του δήμου Θεσσαλονίκης, όπως το Φεστιβάλ «Μουσικές του κόσμου» (Λιμάνι Θεσσαλονίκης, 12 -14 Ιουνίου), το 30ο Παγκόσμιο Συνέδριο της Διεθνούς Ένωσης για τη Μουσική Εκπαίδευση (ISME International Society for Music Education, 15-20 Ιουλίου), το Διεθνές Φεστιβάλ Φιλαρμονικών (12 Οκτωβρίου) κ.α.
 

 

Η ταυτότητα της WOMEX 12 Thessaloniki


Κατά τη διάρκεια της μεγάλης αυτής μουσικής διοργάνωσης, μία από τις 7 συνολικά σκηνές, που θα στηθούν στον χώρο της ΔΕΘ, ονομάστηκε ειδικά για την περίσταση, “CLUB GLOBALKAN” και θα δώσει βήμα στις τοπικές δημιουργικές δυνάμεις και σε μουσικούς από τη Νοτιανατολική Ευρώπη. Στόχος είναι η CLUB GLOBALKAN να αποτελέσει θεσμό, που θα παραμείνει ζωντανός στη Θεσσαλονίκη και τα επόμενα χρόνια, ώστε να αποτελέσει σταθερό σημείο αναφοράς και συνάντησης της πλούσιας μουσικής παράδοσης και των νέων μουσικών τάσεων της ευρύτερης περιοχής.
Οι καλλιτέχνες και τα μουσικά σχήματα, που επιλέχθηκαν για να εμφανιστούν στη σκηνή CLUB GLOBALKAN είναι οι εξής:
- Μπάμπης Παπαδόπουλος (Greece)
- Boban and Marko Markovic Orchestra (Serbia)
- Café Aman Istanbul (Turkey)
- Divanhana (Bosnia and Herzegovina)
- Gevende (Turkey)
- Kottarashky & The Rain Dogs (Bulgaria)
- Locomondo (Greece)
- Μάρθα Μαυροειδή Τρίο (Greece)
- Shutka Roma Rap (FYR Macedonia)

 


Στο πλαίσιο όμως της WOMEX 12 θα διοργανωθούν και 2 βραδιές με Dj's. O χώρος που επιλέχθηκε για αυτές τις μεταμεσονύκτιες βραδιές clubbing, που θα ξεκινούν έπειτα από τα βραδινά κονσέρτα είναι το γνωστό στους Θεσσαλονικείς Kitchen Bar, το οποίο βρίσκεται στην καρδιά του λιμανιού της πόλης. Το διήμερο αυτό WOMEX Dj SUMMIT, όπως και οι υπόλοιπες συναυλίες , θα είναι ανοιχτές στο κοινό με χαμηλό εισιτήριο.


Για την Παρασκευή 19 Οκτωβρίου έχουν επιλεγεί να εμφανισθούν οι Dj Cayetano (Ελλάδα), Dj Spery (Ελλάδα) και Killo Killo(Σερβία), ενώ για το Σάββατο 20 Οκτωβρίου οι Dj A Tribe Called Red (Καναδάς), Gypsy Box (Μεξικό/ Ισπανία) και Hugo Mendez &Frankie Francis a.k.a Sofrito (Μ. Βρετανία & Γαλλία).


Το κοινό, στο οποίο απευθύνεται η WOMEX 12 Θεσσαλονίκη, είτε πρόκειται για επαγγελματίες, είτε για θεατές , είναι ένα εναλλακτικό κοινό που αγαπά τη μουσική , ενδιαφέρεται για το τοπικό στοιχείο και τα χαρακτηριστικά του κάθε τόπου, που φιλοξενεί την έκθεση. Με την ευκαιρία της WOMEX 12 χιλιάδες επισκέπτες θα γνωρίσουν την Θεσσαλονίκη, τους μουσικούς, τους δημιουργούς, τα μνημεία, τις γεύσεις και τους ανθρώπους της, καθώς την ελληνική μουσική παραγωγή και τον πολιτισμό της χώρας μας.


Η WOMEX 12 Θεσσαλονίκη κατά τη διάρκεια της ημέρας απευθύνεται στους επαγγελματίες που ασχολούνται με το εμπορικό κομμάτι της world music. Τα βράδια, όμως, οι πύλες της ανοίγουν για το κοινό που θα έχει την ευκαιρία να παρακολουθήσει 50 συγκροτήματα από 5 ηπείρους σε 7 διαφορετικές σκηνές.
Οι μουσικοί
 

Για τις κεντρικές σκηνές της WOMEX 12 - Θεσσαλονίκη και μέσα από 850 υποψηφιότητες, ένας αριθμός που αποτελεί ρεκόρ για τα δεδομένα του θεσμού, επιλέχθηκαν από διεθνή επιτροπή οι ακόλουθοι καλλιτέχνες:
 

Anibal Velasquez y su Conjunto (Colombia)
Anthony Joseph & The Spasm Band (Trinidad/UK)
Axel Krygier (Argentina/France)
Canalón de Timbiquí (Colombia)
Canzoniere Grecanico Salentino (Italy)
DakhaBrakha (Ukraine)
Eva Ayllón (Peru)
Félix Lajkó (Serbia)
Geomungo Factory (South Korea)
Gochag Askarov (Azerbaijan)
Groupa (Sweden)
Hysni (Niko) Zela & Albanian Iso-Polyphonic Choir (Albania)
Janusz Prusinowski Trio (Poland)
Jaron Freeman-Fox & The Opposite of Everything (Canada)
Jungle by Night (The Netherlands)
Khyam Allami (Iraq/UK)
Lenacay (Spain)
Le Sahel (Senegal)
Lindigo (La Réunion)
Mexican Institute of Sound (Mexico)
Michalis Tzouganakis (Greece)
Mohsen Sharifian/The Lian Band (Iran)
Mokoomba (Zimbabwe)
Nancy Vieira (Cape Verde/Portugal)
Raza Khan (India)
Red Baraat (USA)
Ricardo Herz Trio (Brazil)
Sam Lee (UK)
Terakaft (Mali)
The Touré-Raichel Collective (Israel / Mali)
Toni Kitanovski & Cherkezi Orchestra (FYR Macedonia)
Yom & Wang Li (France/China)
Zé Luis (Cape Verde)

Προβολές ταινιών
Παράλληλα, θα πραγματοποιηθεί τριήμερο πρόγραμμα προβολής ταινιών σε συνεργασία με το International Music+ Media Centre (IMZ). Συνολικά θα προβληθούν 17 μουσικά ντοκιμαντέρ . Σε αυτά περιλαμβάνονται τρεις παραγωγές από τη νοτιοανατολική Ευρώπη, δύο από την Ελλάδα και μία από την Τουρκία.
18 Οκτωβρίου
11:00 – 11:55
Methexis (54')
Tech&Tact audiovisual productions (GR)
12:05 – 12:45
Hubert von Goisern – Wirtshaustour (40')
ServusTV (AT)
14:15 – 15:15
Sarabah (60')
Link TV (US)
15:25 – 16:50
Soundbreaker (86')
Koskela Art & Media House (FI)
17:00 – 17:55
Georgia My Love (53')
Gon Productions Ltd (IL)
19 Οκτωβρίου
10:30 – 11:30
The Fellowship of the Drums (58')
The Washing Line (CH)
11:40 – 12:45
United States of Africa(75')
Peripheria Productions (CA)
14:15 – 15:15
Electrical Rites in Guinea Conakry (52')
Troisième Monde (FR)
15:25 – 16:35
Embracing Voices (70')
Eyesfull (CA)
16:45 – 18:00
I heard god crying (86')
Elpida Skoufalou (GR)

20 Οκτωβρίου
10:30 – 11:30
RomanIstanbul (53')
Sarmasik Sanatlar (TR)
11:35 – 12:01
Go to Tuva (26')
Element Terre (FR)
12:10 – 13:00
Worlds of Sound (47')
Smithsonian Channel (US)
14:15 – 15:50
El Gusto (93')
Quidam Productions (IE)
16:00 – 16:25
Mawaca - Songs of the Forest (26')
Ethos Produtora de Arte e Cultura (BR)
16:35 – 17:25
Eastern Voices (49')
Dreyer.Gaido Musikproduktionen, ww-media, Gesellschaft der Freunde Morgenland Festival Osnabrück (DE)
17:35 – 18:15
The Endless Journey (40')
Molitor (DE)



Το ωρολόγιο πρόγραμμα των συναυλιών, που μπορεί να παρακολουθήσει το ευρύ κοινό είναι το ακόλουθο:


WOMEX Showcase Festival

Πέμπτη 18 Οκτωβρίου
Theatre Stage (Βελλίδειο Συνεδριακό Κέντρο)
Διεθνές Εκθεσιακό Κέντρο Θεσσαλονίκης
21:00 – 21:45
The Touré-Raichel Collective (Israel/Mali)
22:30 – 23:15
Félix Lajkó (Serbia)
00:00 – 00:45
Raza Khan (India)

Σκηνή A (Περίπτερο 12)
Διεθνές Εκθεσιακό Κέντρο Θεσσαλονίκης
21:00 – 21:45
Toni Kitanovski & Cherkezi Orchestra (FYR Macedonia)
22:30 – 23:15
Axel Krygier (Argentina/France)
00:00 – 00:45
Jaron Freeman-Fox & The Opposite of Everything (Canada)

Σκηνή B (Περίπτερο 12)
Διεθνές Εκθεσιακό Κέντρο Θεσσαλονίκης
21:45 – 22:30
Anibal Velasquez y su Conjunto (Colombia)
23:15 – 00:00
Canzoniere Grecanico Salentino (Italy)
00:45 – 01:30
Le Sahel (Senegal)

Club Globalkan (Περίπτερο 16)
Διεθνές Εκθεσιακό Κέντρο Θεσσαλονίκης
21:30 – 22:15
Divanhana (Bosnia and Herzegovina)
23:00 – 23:45
Martha Mavroidi Trio (Greece)
00:30 – 01:15
Shutka Roma Rap (FYR Macedonia)

offWOMEX (Βελλίδειο Συνεδριακό Κέντρο)
Διεθνές Εκθεσιακό Κέντρο Θεσσαλονίκης
21:45 – 22:30
Tsuumi Sound System (Finland)
23:15 – 00:00
Fatma Zidan (Egypt/Denmark)
00:45 – 01:30
Niko Valkeapää (Norway)

Παρασκευή 19 Οκτωβρίου

Theatre Stage (Βελλίδειο Συνεδριακό Κέντρο)
Διεθνές Εκθεσιακό Κέντρο Θεσσαλονίκης
21:00 – 21:45
Eva Ayllón (Peru)
22:30 – 23:15
Ricardo Herz Trio (Brazil)
00:00 – 00:45
Sam Lee (UK)

Σκηνή A (Περίπτερο 12)
Διεθνές Εκθεσιακό Κέντρο Θεσσαλονίκης
21:00 – 21:45
Red Baraat (USA)
22:30 – 23:15
Canalón de Timbiquí (Colombia)
00:00 – 00:45
Terakaft (Mali)

Σκηνή B (Περίπτερο 12)
Διεθνές Εκθεσιακό Κέντρο Θεσσαλονίκης
21:45 – 22:30
Lindigo (La Réunion)
23:15 – 00:00
Mohsen Sharifian/The Lian Band (Iran)
00:45 – 01:30
Anthony Joseph & The Spasm Band (Trinidad/UK)

Club Globalkan (Περίπτερο 16)
Διεθνές Εκθεσιακό Κέντρο Θεσσαλονίκης
21:30 – 22:15
Babis Papadopoulos (Greece)
23:00 – 23:45
Café Aman Istanbul (Turkey)
00:30 – 01:15
Locomondo (Greece)
offWOMEX (Βελλίδειο Συνεδριακό Κέντρο)
Διεθνές Εκθεσιακό Κέντρο Θεσσαλονίκης
21:45 – 22:30
Antonio Castrignanò (Italy)
23:15 – 00:00
Mama Marjas (Italy)
00:45 – 01:30
Mascarimirì (Italy)

DJ Summit
Kitchen Bar (Λιμάνι Θεσσαλονίκης)
01:00 – 02:00
DJ Spery (Greece)
02:00 – 03:00
Killo Killo (Serbia)
03:00 – 04:00
Cayetano (Greece)

Σάββατο 20 Οκτωβρίου
Theatre Stage (Βελλίδειο Συνεδριακό Κέντρο)
Διεθνές Εκθεσιακό Κέντρο Θεσσαλονίκης
21:00 – 21:45
Nancy Vieira (Cape Verde/Portugal)
22:30 – 23:15
Hysni (Niko) Zela & Albanian Iso-Polyphonic Choir (Albania)
00:00 – 00:45
Geomungo Factory (South Korea)

Σκηνή A (Περίπτερο 12)
Διεθνές Εκθεσιακό Κέντρο Θεσσαλονίκης
21:00 – 21:45
Lenacay (Spain)
22:30 – 23:15
DakhaBrakha (Ukraine)
00:00 – 00:45
Jungle by Night (The Netherlands)

Σκηνή B (Περίπτερο 12)
Διεθνές Εκθεσιακό Κέντρο Θεσσαλονίκης
21:45 – 22:30
Mokoomba (Zimbabwe)
23:15 – 00:00
Michalis Tzouganakis (Greece)
00:45 – 01:30
Mexican Institute of Sound (Mexico)

Club Globalkan (Περίπτερο 16)
Διεθνές Εκθεσιακό Κέντρο Θεσσαλονίκης
21:30 – 22:15
Kottarashky & The Rain Dogs (Bulgaria)
23:00 – 23:45
Boban and Marko Marković Orchestra (Serbia)
00:30 – 01:15
Gevende (Turkey)

offWOMEX (Βελλίδειο Συνεδριακό Κέντρο)
Διεθνές Εκθεσιακό Κέντρο Θεσσαλονίκης
21:45 – 22:30
Graveola e o lixo polifônico (Brazil)
23:15 – 00:00
Thiago Delegado (Brazil)
00:45 – 01:30
Makely Ka (Brazil)

DJ Summit
Kitchen Bar (Λιμάνι Θεσσαλονίκης)
01:00 – 02:00
Hugo Mendez & Frankie Francis (Sofrito) (UK/France)
02:00 – 03:00
A Tribe Called Red (Canada)
03:00 – 04:00
Gypsy Box (Mexico/Spain)

Σχετικές ειδήσεις
14ο Thessaloniki Hip Hop Festival
06.12.2016 11:44
Η μεγαλύτερη γιορτή της Hip Hop Κουλτούρας, το “Thessaloniki Hip Hop Festival 2016”, γνωστό στους φίλους και ως THHF, συνεχίζει να δίνει ρυθμό και χρώμα στην πόλη της Θεσσαλονίκης για 14η συνεχόμενη χρονιά, και πιο συγκεκριμένα το Σάββατο 17 Δεκεμβρίου στο Principal Club Theater (στον πολυχώρο του Μύλου).
Tinos World Music Festival 2016: Φωνές του κόσμου στο Ίδρυμα Τηνιακού Πολιτισμού
31.05.2016 15:04
Το Tinos World Music Festival θα πραγματοποιηθεί φέτος για 4η χρονιά στο Ίδρυμα Τηνιακού Πολιτισμού στη Χώρα της Τήνου, την Παρασκευή 17, το Σάββατο 18 και την Κυριακή 19 Ιουνίου 2016.
Φωνές του κόσμου στο 4ο Tinos World Music Festival
18.05.2016 16:13
Στην ανθρώπινη φωνή, το πιο διαδεδομένο αλλά και το πιο εκφραστικό μουσικό όργανο, είναι αφιερωμένο το 4ο Tinos World Music Festival, που θα πραγματοποιηθεί, όπως κάθε χρόνο, το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος (17 έως 19 Ιουνίου 2016) στη Χώρα της Τήνου.
The Comic Con 2: το Thessaloniki Comic Convention επιστρέφει
25.04.2016 16:32
Μετά την εντυπωσιακή, πρώτη «προσεδάφισή» του στον ελληνικό πλανήτη των κόμικς, τον Μάιο 2015, το Thessaloniki Comic Convention «The Comic Con» επιστρέφει πιο δυναμικά, με ακόμη περισσότερες εκπλήξεις, events, διάσημους καλεσμένους, cosplayers και πολλά χάπενινγκ.
2ο Thessaloniki Adventure Film Festival
31.03.2016 15:58
Την Κυριακή 10 Απριλίου 2016, στην Αποθήκη Δ’ του ΟΛΘ στο λιμάνι Θεσσαλονίκης, πραγματοποιείται το 2ο Thessaloniki Adventure Film Festival.