To Platforms Project 2019 ετοιμάζεται και οι 800 καλλιτέχνες και οι 116 εθελοντές σάς περιμένουν από την Πέμπτη 16 Μαΐου έως την Κυριακή 19 Μαΐου 2019 στον εκθεσιακό χώρο «Νίκος Κεσσανλής» της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών, στη μεγαλύτερη έως τώρα διοργάνωσή στην επτάχρονη πορεία της έκθεσης.

60 πλατφόρμες από 17 χώρες θα συρρεύσουν στην Αθήνα για τέσσερις ημέρες, ως το αποκορύφωμα του παγκόσμιου δικτύου που έχει οικοδομηθεί, συνεργάζεται και επικοινωνεί καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς. Η φετινή διοργάνωση συνεχίζει την περυσινή παράδοση, όπου 56 πλατφόρμες, επίσης από 17 χώρες, παρουσίασαν το έργο τους, ενώπιον 16.000 κοινού.

Αναλυτικό Παράλληλο Πρόγραμμα

Πάρτι του Platforms Project 2018

Την Παρασκευή 17 Μαΐου στις 22.00, το Platforms Project σας καλωσορίζει σε ένα ανοιχτό πάρτι στο PIRÉE (Κάστορος 78, Πειραιάς, 185 45) μετά τα εγκαίνια των παράλληλων εκθέσεων. Καλεσμένοι είναι οι καλλιτέχνες των Platforms Project αλλά και όλο το φιλότεχνο κοινό.

Platforms Project για όλους! -Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα για παιδιά

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα Platforms Project for All 2019 είναι σχεδιασμένο για παιδιά ηλικίας 5 έως 16 χρονών από την Oλλανδική πλατφόρμα EX-MÊKH και την εικαστικό και καθηγήτρια καλλιτεχνικών Ellen Rodenberg.

Το πρόγραμμα, αντλώντας έμπνευση από τον χωρικό σχεδιασμό της έκθεσης του Platforms Project, τον Πύργο της Βαβέλ και την ανακύκλωση νέων ιδεών, έχει στόχο να εισάγει τα παιδιά στη σύγχρονη τέχνη. Οι καλλιτεχνικές ομάδες-πλατφόρμες παρουσιάζουν τις εικαστικές τους προτάσεις σε ένα χώρο-περίπτερο που μοιάζει με ένα μεγάλο κύβο.

PLATFORMS PROJECT 2019 ΟΜΙΛΙΕΣ

Παρασκευή 17 Μαΐου 2019:

15:00-16:30 «Νέες προσεγγίσεις στις πρακτικές επιμέλειας στο πλαίσιο ενός art residency»
Η συζήτηση διοργανώνεται από την Snehta. Η ομάδα Snehta θα συζητήσει με επιμελητές που έχουν συνεργαστεί με το Snehta Residency. (Η ομιλία θα είναι στα αγγλικά)

Ομιλητές:
– Μυρτώ Κατσιμίχα, Επιμελήτρια
– Ελένη Ρήγα, Επιμελήτρια και συνιδρύτρια της πλατφόρμας hd.kepler
– Φαίδρα Βασιλειάδου, Μουσειολόγος- Επιμελήτρια
Συντονισμός: Αύγουστος Βεϊνόγλου, Μαργαρίτα Καταγά και η ομάδα του Snehta.

16:30-17:30 «Πλέοντας από τη Λήθη στη Μνήμη – Ένα Ταξίδι με πολλούς Προορισμούς»
Η συζήτηση διοργανώνεται από την πλατφόρμα Τα Καΐκια που Πληγώναμε – Hurting Boats (Η ομιλία θα είναι στα ελληνικά)

Ομιλητές:
– Νίκος Καβαλλιέρος, Πρόεδρος του Ελληνικού Συνδέσμου Παραδοσιακών Σκαφών,
– Νίκος Ρέππος, Ναυπηγός/Καραβομαραγκός,
– Φαίη Τζανετουλάκου, Επιμελήτρια της έκθεσης Τα Καίκια που Πληγώναμε
Συντονισμός: Τζίμης Ευθυμίου, Ορίζοντας Γεγονότων

17:30 – 18.15 «Η Τέχνη της Καθημερινής Ζωής»
Η συζήτηση διοργανώνεται από την πλατφόρμα ΚΟΡΕΚΤ / CORECT (Η ομιλία θα είναι στα ελληνικά)

Ομιλητής:
– Λάμπρος Πιππής

18:15 – 18:45 «Θεωρία και Πρακτική της Περιπλάνησης»
Η συζήτηση διοργανώνεται από την πλατφόρμα ΚΟΡΕΚΤ / CORECT (Η ομιλία θα είναι στα ελληνικά)

Ομιλητής:
-Γιώργος-Ίκαρος Μπαμπασάκης

Σάββατο 18 Μαΐου 2019:

14:00-16:00 STREET ART «Η δύναμη της μεταμόρφωσης που προσφέρει η τέχνη στο δημόσιο χώρο»
Η συζήτηση διοργανώνεται από το ART BLOOM (Η ομιλία θα είναι στα ελληνικά)

Ομιλητές:
-ΣΤΑΣΥ ΑΕ|Διευθυντής Επικοινωνίας,
-Πρεσβεία του Μεξικού: Daniel Hernandez Josef, Πρέσβης
– Δήμος Νίκαιας Ρέντη: Μιχάλης Λαγουμιτζής, Αντιδήμαρχος
– Δήμος Δραπετσώνας Κερατσινίου: Βασίλης Τσιγγέρης, Πρόεδρος Σχολικής Επιτροπής
– Νίκος Νέσκες, Εικαστικός Καλλιτέχνης
– Athens Street Art Festival, Ανδρέας Τσουραπάς
Συντονισμός:Κώστας Σπυρόπουλος

16:00-17:00 «Η τέχνη δεν είναι για την τέχνη• η τέχνη είναι για τον κόσμο:
Ομάδες τέχνης στην Ελλάδα και η δράση τους κατά τις δεκαετίες 1970 και 1980»
(Η ομιλία θα είναι στα ελληνικά)
Ομιλητές:
– Χάρις Κανελλοπούλου, Ιστορικός τέχνης, Επιμελήτρια
– Εμμανουήλ Μαυρομμάτης, Oμότιμος Kαθηγητής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, Πρόεδρος AICA Hellas

17:00-18:30 «Επένδυση και οι τέχνες. Συναλλαγές, επείγοντα και επενδύοντας στο αόρατο»
Η συζήτηση διοργανώνεται από το und. (Η ομιλία θα είναι στα αγγλικά)

Ομιλητές:
– Ana Sánchez-Colberg, Χορογράφος, διευθύντρια Theatre enCorps Collectif
– Ηλιάνα Φωκιανάκη, Κριτικός, επιμελήτρια, ιδρύτρια του State of Concept Athens
– Ελένη Ρήγα, Συνιδρύτρια της πλατφόρμας hd.kepler.
– Macklin Kowal, Ιδρυτικός διευθυντής, Sub Rosa Space, Υποψήφιος διδάκτορας στην Πολιτική Θεωρία, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης
Συντονισμός:
– Κυριάκος Σπύρου, Κριτικός, επιμελητής, ιδρυτής της πλατφόρμας und.

18:45-19:15 «Searching for the European Roller»
Η συζήτηση διοργανώνεται από την πλατφόρμα ID:I Galleri (Η ομιλία θα είναι στα αγγλικά)

Ομιλητής:
– Jonas Böttern

Κυριακή 19 Μαΐου 2019:

12:00-14:00 «Πλατφόρμες καλλιτεχνών: Δυνατότητες και Προκλήσεις»
Η συζήτηση διοργανώνεται από Τα Νέα της Τέχνης. (Η ομιλία θα είναι στα αγγλικά)

Μια συζήτηση με στόχο να εξερευνήσει τις προκαταλήψεις και τα στερεότυπα που περιβάλλουν τους χώρους καλλιτεχνών, να εξετάσει τη βιωσιμότητά τους, τις σχέσεις τους με την αγορά και το κοινωνικό πλαίσιο και να αναδείξει τη δυναμική και το μελλοντικό τους ρόλο.

Ομιλητές:
– Ολινκα Βαρβιτσιώτη, Εκδότρια, Τα Νέα της Τέχνης, Αθήνα
– Βασίλης Ντούπας, Ανεξάρτητος Κριτικός και Επιμελητής προγραμμάτων, Contemporary Art Society, Λονδίνο
– Macklin Κοwal, Ιδρυτικός διευθυντής, Sub Rosa Space, Aθήνα
– Jasmin Glaab, Καλλιτέχνης, Επιμελήτρια,Εκπαιδευτικός και Μέλος της καλλιτεχνικής πλατφόρμας Kunsthallekleinbasel, Bασιλεία
– Alexander Mood, Καλλιτέχνης και Μέλος της καλλιτεχνικής πλατφόρμας ID:I Galleri, Στοκχόλμη
– Μαρία-Θάλεια Καρρά, Επιμελήτρια, Ιδρύτρια και Συν-διευθύντρια του μη κερδοσκοπικού οργανισμού locusathens, Aθήνας
– Μαρία Παπαδημητρίου, Καλλιτέχνης, Εκπαιδευτικός and Μέλος του Victoria Square Project, Αθήνα

14:00-20:30 Hμερίδα της AICA Hellas, «O Ρόλος των Δημόσιων και Ιδιωτικών Φορέων στην Τέχνη Σήμερα»
(Οι ομιλίες θα είναι στα ελληνικά)

14:00 – 14:30 Εισηγήσεις:
Άρτεμις Ποταμιάνου, Εικαστικός Καλλιτέχνης, Επιμελήτρια, Διευθύντρια Platforms Project, Ταμίας AICA Hellas
Μιχάλης Αργυρού, Εικαστικός Καλλιτέχνης, Διευθυντής Platforms Project
Εμμανουήλ Μαυρομμάτης, Oμότιμος Kαθηγητής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, Πρόεδρος AICA Hellas

14:30 – 16:15 Πρώτο πάνελ
Ομιλητές:
– Εκπρόσωπος Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού
– Πάνος Χαραλάμπους, Πρύτανης της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών Αθηνών, Εικαστικός Καλλιτέχνης
– Γιώργος Παπαναστασίου, Πρόεδρος Δ.Σ. ΕΜΣΤ
– Μαρία Τσαντσάνογλου, Διευθύντρια ΜΟΜus
– Μιλτιάδης Παπανικολάου, Oμότιμος Kαθηγητής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης
– Εκπρόσωπος Επιμελητήριου Εικαστικών Τεχνών Eλλάδος, Ε.Ε.Τ.Ε.
Συντονισμός: Εμμανουήλ Μαυρομμάτης, Oμότιμος Kαθηγητής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, Πρόεδρος AICA Hellas

16:45 – 18:30 Δεύτερο πάνελ
Ομιλητές:
– Άγγελος Αντωνόπουλος, Κοσμήτορας της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών Αθηνών, Εικαστικός καλλιτέχνης
– Λυδία Κονιόρδου, Πρόεδρος Δ.Σ. Κέντρου Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, πρώην Υπουργός Πολιτισμού
– Διονύσης Καψάλης, Διευθυντής ΜΙΕΤ
– Ειρήνη Οράτη, Επιμελήτρια, Συλλογή Έργων Τέχνης της Alpha Bank
– Χριστίνα Τσαγκάλια, Επιμελήτρια Τελλόγλειου Ιδρύματος Τεχνών, Θεσσαλονίκη
Συντονισμός: Μπία Παπαδοπούλου, Iστορικός Τέχνης, Επιμελήτρια εκθέσεων, Γενική Γραμματέας AICA Hellas

19:15 – 20:30 Τρίτο πάνελ
Ομιλητές:
– Δρ. Λίνα Τσίκουτα, Επιμελήτρια ΕΠΜΑΣ, Υπεύθυνη συλλογών μεταπολεμικής και σύγχρονης τέχνης
– Πόκα Γιο, Διευθυντής Μπιενάλε Αθηνών, Εικαστικός καλλιτέχνης
– Γιώργος Σκιάνης, Καλλιτεχνικός Διευθυντής εικαστικού προγράμματος «Αισχύλεια»
– Ιωάννης Τσούτσας, Διευθυντής Πινακοθήκης της Εταιρείας Μακεδονικών Σπουδών
– Αλεξάνδρα Τράντα, δρ. Αρχαιολογίας-Mουσειολόγος, Υπηρεσία Μουσείων ΠΙΟΠ
– Εριφύλη Μαρωνίτη, Ιδρύτρια-Συντονίστρια Δικτύου Πολιτισμού του δήμου Αθηναίων Athens Culture Net / δημοσιογράφος
– Φοίβος Σακαλής, Ιδρυτής-Συντονιστής Δικτύου Πολιτισμού του δήμου Αθηναίων Athens Culture Net / δημοσιογράφος, μέλος της AICA Hellas
Συντονισμός: Φαίη Τζανετουλάκου, Ιστορικός Τέχνης, Κριτικός/Επιμελήτρια εκθέσεων, Ειδική Γραμματέας AICA Hellas

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΘΕΣΕΙΣ PLATFORMS PROJECT 2019

OPEN STUDIOS

Χώρος: Σχολή Καλών Τεχνών, Αθήνα, Πειραιώς 265
Διάρκεια: 16 – 19.05.2019

Τα Εργαστήρια Ζωγραφικής Α’, Β’, ΣΤ, ΙΑ, ΙΒ, και τα εργαστήρια Γλυπτικής Α και Β της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών Αθηνών, θα παρουσιάσουν έργα φοιτητών.

ΣΤ’ Εργαστήριο Ζωγραφικής ΑΣΚΤ, Φουαγιέ Θεάτρου: Workshop Δελφών, Η Συνέχεια / 6th Painting Studio ASFA Theater foyer: Delfi continued workshop

ΙΑ’ Εργαστήριο Ζωγραφικής ΑΣΚΤ, Παλαιά Βιβλιοθήκη της ΑΣΚΤ: (I)MAGESOUND(S), ένα πρόγραμμα καλλιτεχνικών ταινιών, ήχου και διεευρυμένου κινηματογράφου σε συνεργασία με το University of Greenwich (Jim Hobbs & Andrew Hill και ταινίες των: Mary Ellen Bute, Stan Brakhage, Bruce Conner, David Leister Guy Sherwin & Lyn Loo, Hiroshi Yamazaki and Ben Rivers Καλεσμένοι για την Αθήνα : Μαρία Γλύκα, Βασίλης Βλασταράς)

Τετάρτη 15 Μαϊου:

Ομαδική έκθεση: Νέοι και Ανήσυχοι: Aντρέι Νούτσου και Αντώνης Στοαντζίκης

Καλλιτέχνες: Aντρέι Νούτσου και Αντώνης Στοαντζίκης
Εγκαίνια: Τετάρτη 15 Μαΐου 2019, στην Ύλη[matter]HYLE, 13:00 – 18.00 μ.μ., στο Space52, 20:00 μ.μ.
Χώρος: ‘ΥΛΗ[matter]HYLE (Πειραιώς 1, 2ος όροφος, #7, Ομόνοια, Αθήνα, T+30 6947889016, http://www.hyle.gr) και Space52 (Καστοριάς 52, Αθήνα, Τ:+30 6977041634, http://www.space52.gr)
Διάρκεια: 15.5. – 26.5.2019

Δυο ανεξάρτητοι χώροι, η ‘Υλη[matter]HYLE στην Ομόνοια και το Space 52 στον Κεραμεικό,ενώνουν τις δυνάμεις τους με την συνπαρουσίαση δύο νέων ζωγράφων, τον Αντρέι Νούτσου απο την Ρουμανία και τον Αντώνη Στοαντζίκη απο την Ελλάδα. Η διπλή αυτή έκθεση που εκτείνεται και στους δύο χώρους, περιλαμβάνει ζωγραφικά έργα και σχέδια, που ερμηνεύουν τις ανθρώπινες εμπειρίες, από την αφήγηση στην γνώση και από την εμπειρία στην πνευματικότητα

Παρασκευή 17 Μαϊου:

Ομαδική έκθεση: Expansion of Consequences

Επιμέλεια: Guillaume Krick
Καλλιτέχνες: Adrien Chevrier, Gianin Conrad, Guillaume Krick, Andreas Marti, Jennifer Marman and Daniel Borins, Noor Nuyten, Dune Teïva Perez, Romain Rambaud, Christos Vagiatas
Εγκαίνια: Παρασκευή 17 Μαΐου 2019, 20:00 μ.μ.
Χώρος: ENIA GALLERY – Project space (Αγίου Δημητρίου 76 & Μαρίας Κιουρή, Πειραιάς, Τ: 210 4619700, www.eniagallery.com)
Διάρκεια: 17.5. – 20.7.2019

Το «Expansion of Consequences» συγκεντρώνει πρωτοεμφανιζόμενους διεθνείς καλλιτέχνες που δουλεύουν γύρω από το σημασιολογικό πεδίο των κατασκευών, των εργαλείων, των μετρήσεων και της ενέργειας. Ο Guillaume Krick, καλλιτέχνης και επιμελητής, ενδιαφέρεται για το πώς σχετιζόμαστε με τον χώρο, σωματικά όσο και χρονικά.

Η αισθητική πρόταση είναι αποτέλεσμα σύνθεσης μιας σειράς από φόρμες που ορίζονται από τις εικαστικές προσεγγίσεις του κάθε δημιουργού. Η συγκέντρωση αυτών των προσεγγίσεων έχει στόχο να πάει πέρα από την αρχική τους υποδοχή και να προτείνει μια νέα ερμηνεία ως ανταπόκριση στο κοινό σε όλους ερώτημα — «Τι θα απογίνει ο άνθρωπος σε έναν χώρο που διαρκώς μεταμορφώνεται με βάση το προηγούμενο;»

Έτσι, η πορεία του θεατή μέσα στην έκθεση σημαδεύεται από την έννοια του ρυθμού, όπως σε μια παρτιτούρα — ενός ρυθμού απαλού και ποιητικού αλλά ταυτόχρονα βίαιου και τονισμένου από φόρμες και κατασκευές.

Η σημασία των υλικών είναι καίρια, όπως επίσης και η έντονη παρουσία των εργαλείων ως προεκτάσεων του ανθρώπινου χεριού, η κίνηση του οποίου δίνει ένα ανησυχητικό είδος ζωής σε ορισμένα έργα. Κάποια από αυτά πρέπει να επανενεργοποιηθούν για να εξασφαλιστεί ο αντίκτυπός τους μέσα στην έκθεση. Τέλος, υπάρχει η ενέργεια ως συνολικό διάνυσμα όλων των μεταμορφώσεων μια αλλαγή κατάστασης μέχρι που να μην υπάρχει τίποτε να δει κανείς παρά ένα δοχείο ως αλληγορία για την εξαφάνιση του πολιτισμού μας.

Ομαδική έκθεση: Conditioned by Self-Branding

Καλλιτέχνες: Clara Juliane Glauert, Guillaume Krick
Εγκαίνια: Παρασκευή 17 Μαΐου 2019, 20:00 μ.μ.
Χώρος: ENIA GALLERY (Αγίου Δημητρίου 74 & Μεσολογγίου 55, Πειραιάς, Τ: 210 4619700, www.eniagallery.com)
Διάρκεια: 17.5. – 20.7.2019

Στο «Conditioned by Self-Branding», η Clara Juliane Glauert και ο Guillaume Krick παρουσιάζουν μια επιλογή πρόσφατων έργων, στα οποία μοτίβα όπως για παράδειγμα οθόνες media εμφανίζονται σαν οπτικό leitmotiv.

Το έργο των δύο καλλιτεχνών συνδέει η έννοια του παραλόγου, μέσα από το περιεχόμενο, τα υλικά και την εικαστική τους πρακτική.
Η δουλειά του Guillaume Krick μοιάζει να παραπέμπει σε ένα είδος πλαστού ντιζάιν, χωρίς εμφανή χρησιμότητα πέρα από αυτή του έργου τέχνης. Στο La Taberna, ένα στρογγυλό τραπέζι καλεί τον θεατή να καθίσει για μια καλή κουβέντα — πράγμα αδύνατο, όμως, καθώς ξύλινα διαχωριστικά εμποδίζουν κάθε απευθείας επαφή.

Στη σειρά Commandments, η Clara Juliane Glauert ανακυκλώνει στερεότυπα που θα μπορούσαν να προέρχονται απευθείας από δημοφιλή βιβλία-οδηγούς επαγγελματικής σταδιοδρομίας. Τα σχέδιά της, εμπνευσμένα από τις εικονογραφήσεις μεσαιωνικών βιβλίων, σχολιάζουν καυστικά τον καπιταλισμό σαν επίσημη θρησκεία.

Και οι δύο εικαστικοί εξετάζουν και επικρίνουν αλλά εξακολουθούν να αποτελούν μέρος του κόσμου του υψηλού ανταγωνισμού. Τα παράλληλα στοιχεία των έργων τους επισημαίνουν το ζήτημα μιας κοινωνίας της αυτοπροβολής όπου τα όρια μεταξύ δημόσιου και ιδιωτικού βίου έχουν προ πολλού καταλυθεί. Το I got likes, therefore I am δεν είναι με κανένα τρόπο τόσο απελευθερωτικό όσο η αρχική ρήση του Καρτέσιου.

Σάββατο 18 Μαΐου:

Ομαδική έκθεση: The Whole and it’s Parts through an urbanistique Lens

Επιμέλεια: Sibylle Feucht για την DAS ESSZIMMER
Καλλιτέχνες: Paolo Arao, Tim Claxton, Бsa Ersmark, Sibylle Feucht, Hillside Projects, JuJe, Dan Lageryd, Merzedes Sturm-Lie, Alexander Mood, Annelie Wallin, Mathieu Valade, Guido Winkler
Εγκαίνια: Σάββατο 18 Μαΐου 2019, 20:00 μ.μ.
Χώρος: Space52 (Καστοριάς 52, Αθήνα, Τ:+30 6977041634, http://www.space52.gr)
Διάρκεια: 18.5.2019

Η έκθεση «The Whole and it’s Parts through an urbanistique Lens» συγκεντρώνει ένα ευρύ φάσμα θέσεων και μέσων, πάνω σεζητήματα δομής και γενικού πλαισίου, αντικατοπτρίζοντας τις σχέσεις των ατόμων και των ομάδων με το Σύνολο, που μπορούν να κατανοηθούν ως κοινότητες, κοινωνίες, αστικές δομές, Φύση, Κόσμος. Παρά τη γενική αντίληψη ότι όλα και όλοι συνδέονται μέσω της παγκοσμιοποίησης, υπάρχει ωστόσο η αίσθηση ότι η ζωή όλο και και περισσότερο κατακερματίζεται και χάνεται στη λεπτομέρεια. Η έκθεση μιας νύχτας προσπαθεί να εστιάσει σε μέρη της ζωής μας που δημιουργούν ένα σύνολο. – Αυτή η προσέγγιση αντιπροσωπεύει επίσης τη φιλοσοφία της πλατφόρμας, Das Esszimmer –space for art+ που στοχεύει να προωθήσει την πολυφωνία στην τέχνη και την κοινωνία.

Η έκθεση θα παρουσιάσει μια επιλογή έργων βίντεο (προβολή σε λούπα) εννέα καλλιτεχνών από τη Σουηδία και τον Καναδά, έργα αφηρημένης τέχνης από τον Ολλανδό καλλιτέχνη Guido Winkler, μια επιτοίχια εγκατάσταση από τον Φιλιππινέζο-Αμερικανό καλλιτέχνη με βάση το Μπρούκλιν Paolo Arao, και νέα έργα από την Ελβετίδα καλλιτέχνη Sibylle Feucht, που εξελίχθηκαν κατά τη διάρκεια παραμονής της στην Ουκρανία κατά τα έτη 2018 και 2019.

ΠΕΡΦΟΡΜΑΝΣ

Πέμπτη 16 Μαΐου

19:00 – 20:00, ASSOCIATION THEATRE DIONYSOS ET APOLLON (20), “Tαγκό ενάντια στην Φωτογραφία”, Joëlle Montech, Elvira Andrikogiannopoulou, Christian Cros, Bruno Geoffroy, περφόρμανς: 60′
19:30 – 20:10, SCOTTY (26), “Mirror Head”, Karen Linnenkohl, περφόρμανς: 45′
20:00 – 20:30, Galleri Konstepidemin (47), “Hides and sees-rearrange”, Jenny Magnusson, Patrik Elgström, περφόρμανς: 30′
20:00 – 22:00, Future Scenarios (11), “Ώρες συναλαγής με το κοινό”, Maaike Stutterheim, Γιώργος Τσεριώνης, Κατερίνα Ζαφειροπούλου, Άρτεμις Ποταμιάνου, Χρήστος Κωτσούλας (Capten), Κατερίνα Βέλλιου, περφόρμανς: 120′
21:00-21:20, ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ – ORIZONTAS GEGONOTON (35), “Πεδίο Βολής Ψ”, Εύη Αθανασίου, περφόρμανς: 20′

21:00 – 21:45, SCOTTY (26), “Mirror Head”, Karen Linnenkohl, περφόρμανς: 45′

Παρασκευή 17 Μαΐου

12:00 – 12:30, DAILY TEMPORARY (55), «Fake Cakes», Leticia María, περφόρμανς: 30′
14:00 – 16:00, und. (41), “A Beautiful Gaze”, Kiriakos Spirou, Konstantinos Anastasiadis, περφόρμανς: 120′
15:00 – 15:45, SCOTTY (26), “Mirror Head”, Karen Linnenkohl, περφόρμανς: 45′
15:00 – 17:00, LaLa Art Group (2), “Χυτεύοντας από τη Φύση –Μικρά Αντίγραφα”, Αγγελική Μπρισνόβαλη, περφόρμανς: 120′

16:00 – 16:30, Kunsthalle Graz (56), “Utopian net//works”, studio ASYNCHROME, ομιλία/παρουσίαση/περφόρμανς: 30′

17:00 – 17:30, Galleri Konstepidemin (47), “Hides and sees-rearrange”, Jenny Magnusson, Patrik Elgström, περφόρμανς: 30′
17:00 – 17:45, SCOTTY (26), “Mirror Head”, Karen Linnenkohl, περφόρμανς: 45»
18:00 – 18:15, Wil Aballe Art Projects | WAAP (13), “Pedestrian Protest”, Joëlle Montech, Evann Siebens, περφόρμανς: 15′

18:00 – 18:30, und. (41), “Promenade tour ”, Kiriakos Spirou, περφόρμανς: 30′
18:00 – 20:00, Future Scenarios (11), “Ώρες συναλαγής με το κοινό”, Maaike Stutterheim, Γιώργος Τσεριώνης, Κατερίνα Ζαφειροπούλου, Άρτεμις Ποταμιάνου, Χρήστος Κωτσούλας (Capten), Κατερίνα Βέλλιου,περφόρμανς: 120′

19:00 – 19:05, In Vivo (9), «outfit» – «εξοπλισμος», Ανδρέας Σιτορένγκο, Ελευθερία Σταμάτη, Κωνσταντίνος Τιλιγάδης, Νίκος Ποδιάς, Ιωάννα Μύρκα, Φαίη Τζανετουλάκου, περφόρμανς: 5′

19:00-21:00, Sub Rosa Space (44), «Το πρωί, το πρωί, το πρωί”, Lucia Bricco, περφόρμανς: 120′

Σάββατο 18 Μαΐου

14:00 – 15:00, ASSOCIATION THEATRE DIONYSOS ET APOLLON (20), “Σωματική άβυσσος 1”, Joëlle Montech, Christian Cros, Maxime Boulenger, Alkis Foivos, Panagiotis Tsoumas, περφόρμανς: 60′

15:00 – 15:30, Galleri Konstepidemin (47), “Hides and sees-rearrange”, Jenny Magnusson, Patrik Elgström, περφόρμανς: 30′
15:00 – 15:45, SCOTTY (26), “Mirror Head”, Karen Linnenkohl, περφόρμανς: 45′

15:45 – 16:15, soft turns (16), “EMATERIAL ”, SES Guelph, ομιλία-workshop: 30′
15:00 – 17:00, LaLa Art Group (2), “Χυτεύοντας από τη Φύση –Μικρά Αντίγραφα”, Αγγελική Μπρισνόβαλη, περφόρμανς: 120′

16:00 – 16:30, Kunsthalle Graz (56), “Utopian net//works”, studio ASYNCHROME, ομιλία/παρουσίαση/περφόρμανς: 30′
17:00 – 17:45, SCOTTY (26), “Mirror Head”, Karen Linnenkohl, περφόρμανς: 45′

18:00 – 20:00, Future Scenarios (11), “Ώρες συναλαγής με το κοινό”, Maaike Stutterheim, Γιώργος Τσεριώνης, Κατερίνα Ζαφειροπούλου, Άρτεμις Ποταμιάνου, Χρήστος Κωτσούλας (Capten), Κατερίνα Βέλλιου, περφόρμανς: 120′
19:00 – 21:00, ASSOCIATION THEATRE DIONYSOS ET APOLLON (20), “Σωματική άβυσσος 2”, Bruno Geoffroy, Florence Nau, Joëlle Montech, περφόρμανς: 120′
19:00-21:00, Sub Rosa Space (44), «Το πρωί, το πρωί, το πρωί”, Lucia Bricco, περφόρμανς: 120′
19:30 – 19:50, Έξοδος / Εxit (51), “ΕΞΟΔΟΣ”, Νίκη Ζαχαρή, περφόρμανς: 20′
20:30 – 21:00, Galleri Konstepidemin (47), “Hides and sees-rearrange”, Jenny Magnusson, Patrik Elgström, περφόρμανς: 30′

Κυριακή 19 Μαΐου

15:00 – 17:00, LaLa Art Group (2), “Χυτεύοντας από τη Φύση –Μικρά Αντίγραφα”, Αγγελική Μπρισνόβαλη, περφόρμανς: 120′

17:00 – 18:00, und. (41), “J[US]T 5 Micropolies – Athens”, Ana Sánchez-Colberg, περφόρμανς: 60′

18:00 – 20:00, Future Scenarios (11), “Ώρες συναλαγής με το κοινό”, Maaike Stutterheim, Γιώργος Τσεριώνης, Κατερίνα Ζαφειροπούλου, Άρτεμις Ποταμιάνου, Χρήστος Κωτσούλας (Capten), Κατερίνα Βέλλιου, περφόρμανς: 120′
19:00 – 20:00, Backspace (29), “Δια-μελίζοντας τη Ντουλάπα”, Κατερίνα Μπότσαρη, Ελεάννα Μπαλέση (Εικαστική Ομάδα Bo.Ba), Εύα Παπατζανή (Υπ. Διδάκτορας Πολεοδομίας – Χωροταξίας ΕΜΠ, Ερευνήτρια, Κέντρο Έρευνας για τις Ανθρωπιστικές Επιστήμες – ΚΕΑΕ, “Γεωγραφίες κατοίκησης στην Αθήνα: Χωρο-κοινωνική συγκατοίκηση, ανισότητες και εκτοπισμοί, Ομιλία/Ανοιχτή συζήτηση: 120′
19:00-21:00, Sub Rosa Space (44), «Το πρωί, το πρωί, το πρωί”, Lucia Bricco, περφόρμανς: 120′
19:15 – 19:30, Penelope’s webs (21), “it’s my turn to turn”, Δανάη Παπουτσή, περφόρμανς: 15′
21:00-21:20, ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ – ORIZONTAS GEGONOTON (35), “Πεδίο Βολής Ψ”, Εύη Αθανασίου, περφόρμανς: 20′

Απρόσμενες περφόρμανς:

Galleri Konstepidemin (47), “Preparation for a revolution”, Anna Carlson, περφόρμανς


Διαβάστε επίσης:

Platforms Project 2019 στην Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών