«Κάθε άνθρωπος που αγαπά την ελευθερία,

χρωστάει στον Κόκκινο Στρατό περισσότερα

από ό, τι μπορεί ποτέ να πληρώσει»

Έρνεστ Χέμινγουεϊ

H 9η Μαΐου έχει καθιερωθεί ως η Ημέρα της Αντιφασιστικής Νίκης των Λαών κατά το Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο. Είναι ταυτόχρονα και μέρα μνήμης και τιμής για τα εκατομμύρια των νεκρών του πολέμου. Η New Star θέλοντας να τιμήσει τη μνήμη αυτών των ανθρώπων, πραγματοποιεί φεστιβάλ κινηματογράφου από 7 έως 13 Μαΐου στους κινηματογράφους Αλκυονίς new star art cinema και Studio new star art cinema.

Παρακάτω θα βρείτε το πρόγραμμα του Φεστιβάλ και για τους δύο κινηματογράφους, από 7/5/2015 έως 13/5/2015:

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ  70 ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΤΙΦΑΣΙΣΤΙΚΗΣ ΝΙΚΗΣ

ΣΤΟΥΝΤΙΟ

ΠΕΜΠΤΗ 7/05

17.00 «Ο γιος του συντάγματος»

18.00 «Περιμενω με Ελπιδα»

19.15  «Ζόγια»: Λεφ Αρνσταμ, 1944

20.45 «Ρώσοι σε πόλεμο» (Ντοκιμαντέρ)

21.45 «Η παρέλαση της νίκης»των Β.ΜΠΕΛΙΑΕΒ-Ι.ΒΕΝΖΕΡ-Ι.ΠΟΣΣΕΛΣΚΙ (Ντοκιμαντέρ)

22:45 «TO ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ ΓΚΡΙ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ » του ΣΤΑΝΙΣΛΑΣ ΜΠΑΡΑΜΠΑΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8/05

17.00«Τα μακρινά μίλια του πολέμου»

18.00 «Περιμενω με Ελπιδα»2

19.15  «Το αστέρι» : Νικολάι Λεμπέντεβ 2002

21.00 «Η μάχη του Στάλινγκραντ-ΟΥΤΕ ΒΗΜΑ ΠΙΣΩ» του VLADIMIR PETROV

23.00 «Ο αληθινός φασισμός:» Μιχαήλ Ρομ 1968

ΣΑΒΒΑΤΟ 9/05

17:00 «Ο άγνωστος στρατιώτης»

18:00«Η Μακρινη Φωνη Του Πολεμου »

19.15  «Η πτώση του Βερολίνου»των (Ντοκιμαντέρ)

20:15 «Η μάχη του Στάλινγκραντ-H NIKH» του VLADIMIR PETROV

22:15 «Η ιστορία του σοβιετικού στρατού»των Μ.ΜΠΟΙΚΟΒ-Σ.ΠΟΥΜΙΑΣΝΣΚΑΙΑ  (Ντοκιμαντέρ)

23.00 «Τα παιδικά χρόνια του Ιβάν» του Αντρέι Ταρκόφσκι, 1962

ΚΥΡΙΑΚΗ 10/05

17.00 «Ο γιος του συντάγματος»

18:00«Η Μακρινη  Φωνη Του Πολεμου »2

19.15  Αντιφασιστικά κινούμενα σχέδια από τη Σοβιετική Ένωση για τον μεγάλο πατριωτικό πόλεμο.Α

        («Κίνο-Τσίρκο», «Φασιστικές Μπότες», «Τα όρνια», «Πολιτική Σάτιρα», «Σ’ εσένα Μόσχα»)

20:00 «Έλα να δεις»: Έλεμ Κλίμοφ, 1985

22:30  Η Μάχη του Στάλινγκραντ (Σ. Πουμιάνσκαγια, 1973)(Ντοκιμαντέρ)

23:00 «ΡΩΜΗ ΑΝΟΧΥΡΩΤΗ ΠΟΛΗ» του ΡΟΜΠΕΡΤΟ ΡΟΣΕΛΙΝΙ

ΔΕΥΤΕΡΑ 11/05

17.00 «Ο γιος του συντάγματος»2

18:00«Η Μακρινη Φωνη Του Πολεμου »3

19.15  Αντιφασιστικά κινούμενα σχέδια από τη Σοβιετική Ένωση για τον μεγάλο πατριωτικό πόλεμο.Β

        «Νέοι Πρωτοπόροι», «Το βιολί του Πρωτοπόρου», «Βασίλιοκ»

20.00 «Το ουράνιο τόξο» του Μαρκ Ντονσκόι, 1943.

22,00«Το Ρωσσικο μας Μετωπο» (Ντοκιμαντέρ)

22:30 «Ο δρόμος για τη νίκη» (Ρ. Κάρμεν, Ι. Βέρζερ και Ι. Σέτκινα, 1965)(Ντοκιμαντέρ)

23,30  Ο Θρίαμβος του Κουρσκ (Β. Βερμίσεβα, Α. Μαριάμοβ, 1983)

 

ΤΡΙΤΗ 12/05

17.00 «Τα μακρινά μίλια του πολέμου»2

18:15 «Ο άγνωστος στρατιώτης»2

19.30  Αντιφασιστικά κινούμενα σχέδια από τη Σοβιετική Ένωση για τον μεγάλο πατριωτικό πόλεμο.Γ

         («Το μάθημα δε μαθεύτηκε πότε», «Προσοχή Λύκοι», «Παραμύθι ενός Παιχνιδιού»,«Μπορούμε να το κάνουμε»)

20:15 «ΕΡΝΣΤ ΤΕΛΜΑΝ -Ο ΗΓΕΤΗΣ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ» του KURT MAETZIG

22.30 «ΓΚΟΥΕΡΝΙΚΑ » του ΙΝΙΑΚΙ ΜΑΡΙΝ

23.00 «ΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ  » του ΕΥΓΕΝΙ ΚΑΡΕΛΟΦ

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/05

17:00  «Ο άγνωστος στρατιώτης»3

18,15  «Η ‘Ανοιξη της Νίκης »(Σ. Πουμιάνσκαγια, 1974)(Ντοκιμαντέρ)

19:15   « Η Εισβολή »(Ρ. Κάρμεν, Ι. Βέρζερ και Ι. Σέτκινα, 1965)(Ντοκιμαντέρ)

20.15  «ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΝΙΑ» του ΑΛΑΙΝ ΡΕΝΕ -1955(Ντοκιμαντέρ)

21.00  «Η ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΕΝΟΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗ»του ΓΚΡΙΓΚΟΡΙ ΤΣΟΥΧΡΑΙ

23:00 «ΚΑΠΟ»του ΤΖΙΛΟ ΠΟΝΤΕΚΟΡΒΟ

ΑΛΚΥΟΝΙΔΑ

ΠΕΜΠΤΗ 7/05

22:00 «Έλα να δεις»: Έλεμ Κλίμοφ, 1985

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8/05

22.00 «Τα παιδικά χρόνια του Ιβάν» του Αντρέι Ταρκόφσκι, 1962

23.30 «ΦΡΟΥΡΙΟ ΜΠΡΕΣΤ» του Aleksandr Kott,2010

ΣΑΒΒΑΤΟ 9/05

22.00 «Η ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΕΝΟΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗ»του ΓΚΡΙΓΚΟΡΙ ΤΣΟΥΧΡΑΙ

23.30 «Η παρέλαση της νίκης»των Β.ΜΠΕΛΙΑΕΒ-Ι.ΒΕΝΖΕΡ-Ι.ΠΟΣΣΕΛΣΚΙ (ντοκουμεντο)

ΚΥΡΙΑΚΗ 10/05

22:00 «Ο αληθινός φασισμός:» Μιχαήλ Ρομ 1968

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 11/05

22:00 «ΟΤΑΝ ΠΕΤΟΥΝ ΟΙ ΓΕΡΑΝΟΙ» του Μίχαελ Καλατόζοφ

ΤΡΙΤΗ 12/05

22:00 «ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΝΙΑ» του ΑΛΑΙΝ ΡΕΝΕ -1955(Ντοκιμαντέρ)

22.45  Αντιφασιστικά κινούμενα σχέδια από τη Σοβιετική Ένωση για τον μεγάλο πατριωτικό πόλεμο.

       

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/05

22:00 «ΡΩΜΗ ΑΝΟΧΥΡΩΤΗ ΠΟΛΗ» του ΡΟΜΠΕΡΤΟ ΡΟΣΕΛΙΝΙ