Μετά τη συνέντευξη Τύπου που πραγματοποίησε την Τετάρτη 28 Μαρτίου 2012, το Ελληνικό Φεστιβάλ στην οποία …

παρουσίασε το καλλιτεχνικό πρόγραμμα, για την Αθήνα και την Επίδαυρο, ανακοινώθηκαν και οι χώροι και οι ημερομηνίες των γεγονότων που θα παρακολουθήσουμε αυτό το καλοκαίρι.

 

 

Το ολοκληρωμένο πρόγραμμα του Φεστιβάλ Αθηνών και Επιδαύρου διαμορφώνεται ως εξής:

  

KAΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2012

 

Μάιος

Εικαστικά

Γιάννης Κουνέλλης

5 Απριλίου – 30 Σεπτεμβρίου

Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης

 

Εικαστικά


Ούγκο Ροντινόνε

24 Μαΐου – 19 Σεπτεμβρίου Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης

 

Ιούνιος

Εικαστικά

A Gathering
Επιμέλεια: Μαρία-Θάλεια Καρρά & Όλγα Χατζηδάκη
8 Ιουνίου – 18 Ιουλίου
Πειραιώς 260, Κτίριο Α

 

Μουσική

Venice Baroque Orchestra
Η Ολυμπιάδα
8 Ιουνίου
Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών

 

 

Εικαστικά
Ευρώπη — κρίση ή δύση;
Νατάσα Σαντρ Χαγκιγκιάν Οι Καρποί της Εργασίας [2008] Μάικλ Λάντυ Μηχάνημα που Καταστρέφει
Πιστωτικές Κάρτες [2010]
8 Ιουνίου – 18 Ιουλίου Πειραιώς 260, Κτίριο Α

 

 

Δρώμενα

Τσίμμερμαν & ντε Περρό
Hans was Heiri

8-11 Ιουνίου Πειραιώς 260, Κτίριο Η

 

 

Εικαστικά

Αφιερωμα Θωμαδάκη / Κλωνάρη
Πυρκαγιά Του Άγγελου

9 Ιουνίου Μουσείο Μπενάκη

 

Θέατρο

Δημήτρης Λιγνάδης
Αύγουστου Στρίντμπεργκ, Δεσποινίς Τζούλια

10-11 Ιουνίου Πειραιώς 260, Κτίριο Δ

Θέατρο

Ομάδα De Κoe – Πέτερ Φαν ντεν Έεντε
Πέτερ Χάντκε, Βρίζοντας το κοινό

10-12 Ιουνίου Πειραιώς 260, Κτίριο Ε

 

Θέατρο

Ομάδα Timbre 4 – Κλάουντιο Τολκατσίρ
Tercer Cuerpo

11-13 Ιουνίου Από Μηχανής Θέατρο

Μουσική

Εθνική Λυρική Σκηνή
Τζουζέππε Βέρντι
, Ο τροβαδούρος
10 και 12-14 Ιουνίου Ωδείο Ηρώδου Αττικού

Χορός

Αλί & Χεντί Ταμπέτ
Rayahzone

14 – 16 Ιουνίου Πειραιώς 260, Κτίριο Η

 

Θέατρο

Ομάδα Grasshopper – Δημήτρης Καραντζάς
Ερρίκου Ίψεν, Ο μικρός Έγιολφ

14-20 Ιουνίου Θέατρο Πόρτα, Μικρή σκηνή

Θέατρο

Εταιρεία Θεάτρου Sforaris – Γιάννης Καλαβριανός
Γιοί και κόρες

16-18 Ιουνίου Πειραιώς 260, Κτίριο Ε

Μουσική

Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης
Έργα Ραβέλ, Χατζή, Πουλένκ
16 Ιουνίου
Ωδείο Ηρώδου Αττικού

Θέατρο

Ροντρίγκο Γκαρσία
Golgota picnic

16-17 Ιουνίου Πειραιώς 260, Κτίριο Δ

Παράλληλες εκδηλώσεις

Γιώργος Σκεύας – Γυμνά χέρια
Ένα ντοκιμαντέρ για τον Δημήτρη Μητρόπουλο

18 Ιουνίου
Πειραιώς 260, Κτίριο Η

Θέατρο

Schaubuhne Berlin – Κέιτι Μίτσελ
Αύγουστου Στρίντμπεργκ, Δεσποινίς Ζυλί

21-22 Ιουνίου Πειραιώς 260, Κτίριο Δ

Μουσική

Αφιέρωμα στον Μάρκο Βαμβακάρη
Μάρκος ο Φραγκοσυριανός

22-23 Ιουνίου
Ωδείο Ηρώδου Αττικού

 

Θέατρο

Εταιρεία Θεάτρου Χώρος – Σίμος Κακάλας
Ερωφίλη 3

22-24 Ιουνίου
Πειραιώς 260, Κτίριο Ε

Θέατρο

Schaubuhne Berlin – Ντάβιντ Μάρτον
Η Επιστροφη του Οδυσσεα

23-24 Ιουνίου Πειραιώς 260, Κτίριο Η

 

Χορός

Ομάδα χορού Αμάλγαμα – Μαρία Γοργία / Γεωργία Βαρδαρού
Κρυμμένη στους ελαιώνες, Hardcore Research on Dance

27-28 Ιουνίου
Πειραιώς 260, Κτίριο Ε

Μουσική

Κρατική Ορχήστρα Αθηνών
Έργα Καλομοίρη, Προκόπιεφ, Τσαϊκόφσκι
28 Ιουνίου
Ωδείο Ηρώδου Αττικού

Θέατρο

Ομάδα Blitz

Δον Κιχώτης
28-29 Ιουνίου Πειραιώς 260, Κτίριο Δ

Μουσική

Neukollner Oper
Yasou Aida!

2-4 Ιουλίου Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης

Χορός

Αλαίν Μπυφάρ
Tout va bien

29 – 30 Ιουνίου
Πειραιώς 260, Κτίριο Η

 

Χορός

Δημήτρης Παπαϊωάννου
Πρώτη ύλη

23-26 και 30 Ιουνίου, 1-3 Ιουλίου
Πειραιώς 260, Κτίριο Α

 

Ιούλιος

Μουσική

Καμεράτα – Ορχήστρα των Φίλων της Μουσικής / Θεόφραστου Σακελλαρίδη, Ο βαφτιστικός
3-4 Ιουλίου
Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, Αίθουσα «Αλεξάνδρα Τριάντη

Θέατρο

Σύλβια Λιούλιου
Διονύσιος Σολωμός – Ο Λάμπρος, Ζακύνθου αρ. 12

3-4 Ιουλίου
Πειραιώς 260, Κτίριο Ε

Θέατρο

Ευριπίδης Λασκαρίδης
Ώσμωση

5-6 Ιουλίου
Πειραιώς 260, Κτίριο Η

Θέατρο

Θέατρο Σημείο – Νίκος Διαμαντής
Μουσείο ανθρώπινης συμπεριφοράς

5 – 7 Ιουλίου
Μουσείο Μπενάκη

 

Μουσική

Κρατική Ορχήστρα Αθηνών
Έργα Βέμπερ, Μότσαρτ, Ντβόρζακ

5 Ιουλίου
Ωδείο Ηρώδου Αττικού

Θέατρο

ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Βόλου – Τσέζαρις Γκραουζίνις
Σοφοκλή, Οιδίπους Τύραννος

6-7 Ιουλίου
Αρχαίο Θέατρο Επιδαύρου

Θέατρο

Theseum Ensemble – Μιχαήλ Μαρμαρινός
Δημήτρη Δημητριάδη, Insenso / Όπερα

7-9 Ιουλίου
Πειραιώς 260, Κτίριο Δ

Χορός

Ομάδα Χορού ΖΗΤΑ – Ίρις Καραγιάν
Μητέρες

7-8 Ιουλίου
Πειραιώς 260, Κτίριο Ε

Μουσική

Αφιέρωμα στη Δόμνα Σαμίου
Έχε γεια, πάντα γεια

8 Ιουλίου
Ωδείο Ηρώδου Αττικού

Θέατρο

Σάκης Παπακωνσταντίνου
La Commune Grecque

9-10 Ιουλίου
Πειραιώς 260, Γκαράζ Η

Μουσική

MusicAeterna
Έργα Ραχμάνινοφ, Σοστακόβιτς

Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, Αίθουσα «Χρήστος Λαμπράκης»

 

Χορός

Σάσα Βαλτς
Continu

11 Ιουλίου
Ωδείο Ηρώδου Αττικού

Θέατρο
Έλλη Παπακωνσταντίνου
Κουαρτέτο Βόυτσεκ
12-14* Ιουλίου, 21.00 *23.00
Πειραιώς 260, Κτίριο Ε

Χορός

Μπαλέτο της Όπερας Περμ
Iγκόρ Στραβίνσκι, Οι γάμοι, Πετρούσκα
12 Ιουλίου
Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, Αίθουσα «Αλεξάνδρα Τριάντη»

 

Θέατρο

Εθνικό Θέατρο – Νίκος Μαστοράκης
Αριστοφάνη, Νεφέλες

13-14 Ιουλίου
Αρχαίο Θέατρο Επιδαύρου

Μουσική

Συναυλία με τον Αλκίνοο Ιωαννίδη
13-14 Ιουλίου,21:30
Μικρό Θέατρο Αρχαίας Επιδαύρου

Θέατρο

Λένα Κιτσοπούλου
Αθανάσιος Διάκος – Η επιστροφή
14-16 Ιουλίου
Πειραιώς 260, Κτίριο Η

Χορός

Ομάδα KLOKWORKS – Μαριάννα Καβαλλιεράτου
Auto Run

17-18 Ιουλίου
Πειραιώς 260, Κτίριο Ε

Θέατρο

Κ.Θ.Β.Ε. – Σταμάτης Φασουλής
Αριστοφάνη, Ιππής

20-21 Ιουλίου
Αρχαίο Θέατρο Επιδαύρου


Θέατρο

Ομάδα ΑΣΙΠΚΑ – Δημήτρης Μπίτος
Σοφοκλή, Αντιγόνη
20-21 Ιουλίου
Μικρό Θέατρο Αρχαίας Επιδαύρου

Θέατρο

Ανέστης Αζάς – Πρόδρομος Τσινικόρης
Επίδαυρος – Ένα ντοκιμαντέρ

27-28 Ιουλίου
Μικρό Θέατρο Αρχαίας Επιδαύρου

Θέατρο

Θέατρο του Νέου Κόσμου, Βαγγέλης Θεοδωρόπουλος

Αριστοφάνη, Εκκλησιάζουσες
17-18 Αυγούστου
Αρχαίο Θέατρο Επιδαύρου

Αύγουστος

Θέατρο
Εθνικό Θέατρο — Λευτέρης Βογιατζής
Μολιέρου, Αμφιτρύων

3-4 Αυγούστου Αρχαίο Θέατρο Επιδαύρου

Θέατρο

Φιόνα Σω
Σάμιουελ Κόλριτζ, Τhe Rime of the Ancient Mariner
3-4 Αυγούστου
Μικρό Θέατρο Αρχαίας Επιδαύρου

Μουσική

Άλκηστις Πρωτοψάλτη — Στέφανος Κορκολής / Ρεσιτάλ με τραγούδια σε στίχους Οδυσσέα Ελύτη
10-11 Αυγούστου,21:30
Μικρό Θέατρο Αρχαίας Επιδαύρου

Θέατρο

ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Κρήτης — Γιάννης Κακλέας
Αριστοφάνη, Όρνιθες

10-11 Αυγούστου Αρχαίο Θέατρο Επιδαύρου