Τετάρτη, 7 Δεκεμβρίου 2016

13ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης – Εικόνες του 21ου Αιώνα: Πρόγραμμα μέχρι τη λήξη

13ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης – Εικόνες του 21ου Αιώνα: Πρόγραμμα μέχρι τη λήξη
Το 13ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης – Εικόνες του 21ου Αιώνα που πραγματοποιείται στη …

Θεσσαλονίκη φτάνει στο τέλος του την Κυριακή 20 Μαρτίου 2011. Το πρόγραμμα των προβολών για τις ημέρες: Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή είναι το εξής:

Πρόγραμμα Προβολών : Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2011

ΑΚΜΗ
19:00  Μιλώντας με τα ψάρια και τα πουλιά - 43\' - Ράινερ Zίμον, Γερμανία-Ισημερινός 

 

 

OΛYMΠION
11:00  Ο Ζυλιέν - 80\' - Γκαέλ Λεπένγκλ, Γαλλία 
13:00  Μαρτσέλα - 82\' - Χελένα Τρεστίκοβα, Τσεχία 
15:00  Οικολογικά Ημερολόγια – Μια μικρή μεγάλη ιδέα - 45\' - Μαριάννα Οικονόμου , Ελλάδα 
15:00  Οικολογικά ημερολόγια – Όλα είναι δρόμος - 47\' - Αλέξης Αλεξίου, Ελλάδα 
17:30  Πεθαίνοντας για την αλήθεια - 73\' -  Νίκος Μεγγρέλης, Ελλάδα 
20:00  The Greek Crisis Explained - 3\' - ΝΟΜΙΝΤ, Ελλάδα 
20:00  Πρώτη Ύλη - 78\' - Χρήστος Καρακέπελης, Ελλάδα 
22:30  Μια μικρή πράξη - 88\' - Τζένιφερ Άρνολντ, ΗΠΑ  
 

 

ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ
11:00  Γυναίκες στο μικρό Παρίσι - 48\' - Κυριακή Μάλαμα, Ελλάδα 
11:00  Κόκκινο-Μαύρο - 31\' - Κυριακή Μάλαμα, Ελλάδα 
13:00  Ο αγωγός - 83\' - Ρίστερντ Ο Ντόμνελ, Ιρλανδία 
15:00  Οι νύμφες του Hindu Kush - 80\' - Αννέτα Παπαθανασίου, Ελλάδα 
17:00  Νίκος Παπατάκης: πορτρέτο ενός ελεύθερου σκοπευτή - 43\' - Τίμων Κουλμάσης, Ηρώ Σιαφλιάκη, Ελλάδα-Γαλλία 
17:00  Ο αθέατος σκηνοθέτης - 67\' - Νίκος Θεοδοσίου, Ελλάδα 
19:30  Docville – Λασκάρεως 99, Αθήνα - 47\' - Κατερίνα Πατρώνη, Ελλάδα 
19:30  Αφηγήσεις άλλων γυναικών - 35\' - Μαρία Πεσλή, Ελλάδα-Αλβανία-Λευκορωσία 
22:00  Νικώντας το χρόνο - 50\' - Οντέτ Ορ, Ισραήλ 
22:00  Ο δρόμος της Μαρίας - 16\' - Ανν Μιλν, Σκωτία  
 

 

TΩNIA MAPKETAKH
12:30  Νέες ματιές στον ελληνικό κινηματογράφο: Δήμας – Κούτρας - 52\' - Δημήτρης Κουτσιαμπασάκος, Ελλάδα 
12:30  Νέες ματιές στον ελληνικό κινηματογράφο: Τσαγγάρη – Βούλγαρης - 52\' - Ηλίας Γιαννακάκης, Ελλάδα 
15:00  Ε.Χ. Γονατάς - 41\' - Μιχάλης Λυκούδης, Ελλάδα 
15:00  Εποχές και συγγραφείς – Ανδρέας Κάλβος - 60\' - Τάσος Ψαρράς, Ελλάδα 
17:30  Διαδρομές νερού στην Αμοργό - 22\' - Έφη Λατσούδη, Ελλάδα 
17:30  Σχοινούσα, το νησί του ήλιου - 72\' - Ισαβέλλα Μαυράκη, Ελλάδα 
20:00  26.2 The Road to Here - 55\' - Λευτέρης Φυλακτός 
20:00  Μόνο οι λέξεις συνεχίζουν - 53\' - Καλλιόπη Λεγάκη , Ελλάδα 
22:30  Στον κήπο του γυαλιού και του μετάλλου - 15\' - Αριστοτέλης Μαραγκός, Ελλάδα-Μεγ. Βρετανία 
22:30  Σωματείο Ρακοσυλλεκτών - 74\' - Μαρίνα Δανέζη, Ελλάδα  
 

 

ΦPINTA ΛIAΠΠA
13:00  Η φάμπρικα - 30\' - Σεργκέι Λοζνίτσα, Ρωσία 
13:00  Τοπίο - 60\' - Σεργκέι Λοζνίτσα, Ρωσία-Γερμανία 
15:30  Αγκαλιάσιμοι - 50\' - Τζον Κεντ, ΗΠΑ 
15:30  Έτσι είμαι - 49\' - Ίνγκριντ Ντεμέτς, Καρολίνε Λάιτνερ, Ιταλία 
18:00  Στον κήπο των ήχων - 85\' - Νικόλα Μπελούτσι, Ελβετία 
20:30  Πρώτη φορά στη ζωή μου - 90\' - Τζιμ Μπίγκαμ, Μαρκ Μούρμαν, ΗΠΑ 
23:00  07.02.2011 - 7\' - Δημήτρης Θεοδωρόπουλος , Ελλάδα 
23:00  South Central Gospel - 53\' - Χρόνης Πεχλιβανίδης, Τζιμ Ουίτνι, Ελλάδα  
 

 

TZON KAΣΣABETHΣ
14:00  Τρεις εποχές, μια ζωή - 77\' - Μουράτ Ερύν, Τουρκία 
16:00  Ο κόσμος σύμφωνα με τον Ίον Μπ. - 61\' - Αλεξάντερ Νανάου, Ρουμανία 
16:00  Το συμβόλαιο - 13\' - Λίνα Μάνχαϊμερ, Σουηδία 
18:30  Πορτρέτο ενός άντρα - 81\' - Βίσα Κόισο-Κάντιλα, Φινλανδία 
20:30  Ατελείωτη θλίψη, η ζωή μετά τη θανατική καταδίκη - 81\' - Νταβίντ Αντρέ, Γαλλία 
22:30  Καμένγκε, οι βόρειες συνοικίες - 59\' - Μανού Τζερόζα, Σάλβα Μουνιόθ, Ισπανία-Ιταλία 
22:30  Το τυχερό μου αστέρι - 57\' - Χελένα Τρεστίκοβα, Τσεχία  
 

 

ΣTAYPOΣ TOPNEΣ
11:00  Φουκαράδες και φαφλατάδες - 94\' - Τζέραρντιν Ουέρτσμπεργκ, ΗΠΑ-Σρι Λάνκα-Ιαπωνία-Φινλανδία 
13:00  Από τον Καλλικράτη στον Καλατράβα – H εξέλιξη της πολυκατοικίας - 49\' - Γιάννης Σκοπετέας, Ελλάδα 
13:00  Κυψέλη - 30\' - Ομάδα Ντοκιμαντέρ 2009 Πολιτισμικού Οργανισμού Δήμου Αθηναίων, Ελλάδα 
15:30  Η δική μου παιδική χαρά - 50\' - Κάσπαρ Άστρουπ Σρέντερ, Δανία 
15:30  Κόντρα στον άνεμο - 51\' - Στιβ Νας, Έζρα Χόλαντ, ΗΠΑ 
17:30  Μια φορά ήταν ένα νησί - 80\' - Μπράιαρ Μαρτς, Νέα Ζηλανδία-ΗΠΑ- Παπούα Νέα Γουινέα 
20:00  Στρατόπεδο Νίκη, Αφγανιστάν - 86\' - Κάρολ Ντάισινγκερ, ΗΠΑ-Αφγανιστάν 
22:30  Βόρεια της Καλαβρίας - 67\' - Μάρτσιν Σάουτερ, Πολωνία 
22:30  Η θάλασσα μέσα από τα μάτια σου - 25\' - Λεχ Μικούλσκι, Πολωνία 


 

Πρόγραμμα Προβολών : Σάββατο, 19 Μαρτίου 2011 
 

OΛYMΠION
13:00  The Greek Crisis Explained - 3\' - ΝΟΜΙΝΤ, Ελλάδα 
13:00  Πρώτη Ύλη - 78\' - Χρήστος Καρακέπελης, Ελλάδα  
 

 

ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ
15:00  Ατελείωτη θλίψη, η ζωή μετά τη θανατική καταδίκη - 81\' - Νταβίντ Αντρέ, Γαλλία 
17:00  Νάπολη Νάπολη Νάπολη - 102\' - Έιμπελ Φερράρα, Ιταλία 
19:30  Επαγγελματίας δολοφόνος, δωμάτιο 164 - 84\' - Τζανφράνκο Ρόσι, Γαλλία-ΗΠΑ 
22:00  Το νησί των κανιβάλων - 75\' - Σεντρίκ Κοντόμ, Γαλλία  
 

 

TΩNIA MAPKETAKH
12:30  Μαρίνα Βαλιέρι, η μικρή ανιψιά του Καβάφη - 70\' - Σίμος Κορεξενίδης, Ελλάδα 
12:30  Παρασκήνιο: H πικρή ιστορία του Aντρέι Γκορένκο - 52\' - Λευτέρης Ξανθόπουλος, Ελλάδα 
15:00  Docville – Λασκάρεως 99, Αθήνα - 47\' - Κατερίνα Πατρώνη, Ελλάδα 
15:00  Αφηγήσεις άλλων γυναικών - 35\' - Μαρία Πεσλή, Ελλάδα-Αλβανία-Λευκορωσία 
17:30  Πεθαίνοντας για την αλήθεια - 73\' - Νίκος Μεγγρέλης, Ελλάδα 
20:00  Νέες ματιές στον ελληνικό κινηματογράφο: Δήμας – Κούτρας - 52\' - Δημήτρης Κουτσιαμπασάκος, Ελλάδα 
20:00  Νέες ματιές στον ελληνικό κινηματογράφο: Τσαγγάρη – Βούλγαρης - 52\' - Ηλίας Γιαννακάκης, Ελλάδα 
22:30  Οι μικροί άλλοι - 96\' - Νίκος Δροσάκης, Ελλάδα 

 

 

ΦPINTA ΛIAΠΠA
11:00  Τ’ όνομά της είναι Σαμπίν - 85\' - Σαντρίν Μποναίρ, Γαλλία 
13:00  Ο αδελφός μου ο Νορμ - 50\' - Κεντ Νέισον, Τερίσα Μακίνες, Καναδάς 
13:00  Το αγόρι μέσα του - 47\' - Μαριάν Κάπλαν, Καναδάς 
15:30  Khaima - 80\' - Αθανάσιος Καρανικόλας, Ελλάδα-Γερμανία 
15:30  Welcome to Europe - 10\' - Στέλιος Κούλογλου, Ελλάδα 
18:00  Αγκαλιάσιμοι - 50\' - Τζον Κεντ, ΗΠΑ 
18:00  Έτσι είμαι - 49\' - Ίνγκριντ Ντεμέτς, Καρολίνε Λάιτνερ, Ιταλία 
20:30  Ο Μπίλι ο τρομερός - 85\' - Τζένιφερ Βεντίτι, ΗΠΑ 
23:00  Κάτκα - 90\' - Χελένα Τρεστίκοβα, Τσεχία 
 

 

 

TZON KAΣΣABETHΣ
14:00  Η δική μου περεστρόικα - 87\' - Ρόμπιν Χέσμαν, ΗΠΑ-Μεγ.Βρετανία 
16:00  Οι 12 Λιβανέζοι - 78\' - Ζέινα Ντακάς, Λίβανος 
18:30  Γράμματα από την έρημο (Ελεγεία της βραδύτητας) - 88\' - Μικέλα Οκιπίντι, Ιταλία 
20:30  Η οδός Άρμπορ - 90\' - Κλίο Μπαρνάρντ, Μεγ. Βρετανία 
23:00  Το σπίτι των Χιλιανών - 95\' - Μακαρένα Αγκιλό, Χιλή-Γαλλία-Ολλανδία-Κούβα 


ΣTAYPOΣ TOPNEΣ
11:00  Ένας σύγχρονος άνθρωπος - 56\' - Λίζι Γκότλιμπ, ΗΠΑ 
11:00  Η κλασική μου ζωή ως καλλιτέχνης: ένα πορτρέτο του Λάρι Μπισονέτ - 21\' - Ντάγκλας Μπίκλεν, Ζακ Ροσέτι 
13:00  Ρενέ: Το ημερολόγιο του λησμονημένου - 90\' - Χελένα Τρεστίκοβα, Τσεχία 
15:30  Ένα σύνορο, όλα τα σύνορα - 55\' - Νταβίντ Πάμπλος, Μεξικό-Βραζιλία-Αργεντινή 
15:30  Χωρίς πατρίδα - 20\' - Θίο Ρίγκμπι, ΗΠΑ-Γουατεμάλα 
17:30  Οικογένεια - 82\' - Μίκαελ Βίστρεμ, Αλμπέρτο Χέρσκοβιτς, Σουηδία 
17:30  Παλίνδρομο - 3\' - Ρουζέ Βιγιαρόγια, Ισπανία 
20:00  Ζωή χαρισάμενη - 87\' - Εύα Μούλβαντ, Δανία 
22:30  Οδός Αμπού Τζαμίλ - 52\' - Αλέξις Μονσοβέ, Στεφάν Μαρτσετί, Γαλλία 
22:30  Οι νεαροί χορευτές του Αφγανιστάν - 52\' - Τζέιμι Ντοράν, Μεγ. Βρετανία 

 

 

Πρόγραμμα Προβολών : Κυριακή, 20 Μαρτίου 2011 
 

 

OΛYMΠION
13:00  Κοντά στον ουρανό - 93\' - Τίτους Φασίνα, Γερμανία-Ρουμανία 
15:00  Η Συμφωνική της Κινσάσα - 95\' - Κλάους Βίσμαν, Μάρτιν Μπερ, Γερμανία 
17:30  Υποταγή - 87\' - Στέφαν Γιαρλ, Σουηδία 
20:00  Η σάμπα μέσα μου - 72\' - Τζόρτζα Γκέρα-Πέισε, Βραζιλία-Πορτογαλία 
22:30  Made In Birmingham – Reggae Punk Bhangra - 63\' - Ντέμπορα Άστον, Μεγ. Βρετανία  
 

ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ
13:00  Ε.Χ. Γονατάς - 41\' - Μιχάλης Λυκούδης, Ελλάδα 
13:00  Εποχές και συγγραφείς – Ανδρέας Κάλβος - 60\' - Τάσος Ψαρράς, Ελλάδα 
15:00  Τζενπίν: η μυστηριώδης γυναίκα - 92\' - Ναόμι Καουάσε, Ιαπωνία 
17:00  Βόρεια της Καλαβρίας - 67\' - Μάρτσιν Σάουτερ, Πολωνία 
17:00  Η θάλασσα μέσα από τα μάτια σου - 25\' - Λεχ Μικούλσκι, Πολωνία 
19:30  Καμένγκε, οι βόρειες συνοικίες - 59\' - Μανού Τζερόζα, Σάλβα Μουνιόθ, Ισπανία-Ιταλία 
19:30  Το τυχερό μου αστέρι - 57\' - Χελένα Τρεστίκοβα, Τσεχία 
22:00  Έρωτας κ.λπ. - 94\' - Τζιλ Αντρέσεβιτς, ΗΠΑ 

 

 

TΩNIA MAPKETAKH
12:30  Από τον Καλλικράτη στον Καλατράβα – H εξέλιξη της πολυκατοικίας - 49\'
Γιάννης Σκοπετέας, Ελλάδα 
12:30  Κυψέλη - 30\' - Ομάδα Ντοκιμαντέρ 2009 Πολιτισμικού Οργανισμού Δήμου Αθηναίων, Ελλάδα 
15:00  The Last Remaining Seats - 45\' - Μάριος Πιπερίδης, Ελλάδα-Κύπρος 
15:00  Αν όχι εμείς, ποιοι; - 68\' - Νικολέττα Παπαθανασίου, Ελλάδα 
17:30  Οι νύμφες του Hindu Kush - 80\' - Αννέτα Παπαθανασίου, Ελλάδα 
20:00  07.02.2011 - 7\' - Δημήτρης Θεοδωρόπουλος, Ελλάδα 
20:00  South Central Gospel - 53\' - Χρόνης Πεχλιβανίδης, Τζιμ Ουίτνι, Ελλάδα 
22:30  Η βάρδια του πελεκάνου - 67\' - Λεία Μπίνζερ, Ελλάδα 

 

 

ΦPINTA ΛIAΠΠA
11:00  Ημερολόγιο επαρχίας - 25\' - Στέργιος Μουντσάκης, Ελλάδα 
11:00  Οβριόκαστρο Κερατέας - 87\' - Χρήστος Ακρίδας, Ελλάδα 
13:00  Όμορφος γιος - 63\' - Ντον Κινγκ, Τζουλιάν Γιαμαμότο Κινγκ, ΗΠΑ 
13:00  Χορεύοντας με Σύνδρομο Ντάουν - 8\' - Ελίζαμπεθ Γουντ, Ισπανία 
15:30  Οικολογικά Ημερολόγια – Μια μικρή μεγάλη ιδέα - 45\' - Μαριάννα Οικονόμου, Ελλάδα 
15:30  Οικολογικά ημερολόγια – Όλα είναι δρόμος - 47\' - Αλέξης Αλεξίου, Ελλάδα 
18:00  Το αγόρι και το άλογο - 93\' - Μισέλ Οράιον Σκοτ, ΗΠΑ-Μογγολία 
20:30  Ιστορίες γάμου, είκοσι χρόνια αργότερα: Ιβάνα και Βάτσλαβ - 57\' - Χελένα Τρεστίκοβα, Τσεχία 
20:30  Ιστορίες γάμου: Ιβάνα και Βάτσλαβ - 38\' - Χελένα Τρεστίκοβα, Τσεχοσλοβακία 
23:00  Φουκαράδες και φαφλατάδες - 94\' - Τζέραρντιν Ουέρτσμπεργκ, ΗΠΑ-Σρι Λάνκα-Ιαπωνία-Φινλανδία 


 

TZON KAΣΣABETHΣ
13:00  Η αυτοβιογραφία του Νικολάε Τσαουσέσκου - 180\' - Αντρέι Ουζίκα, Ρουμανία 
16:00  Μια φορά ήταν ένα νησί - 80\' - Μπράιαρ Μαρτς, Νέα Ζηλανδία-ΗΠΑ- Παπούα Νέα Γουινέα 
18:30  Χαμάντα - 85\' - Άννα Μ. Μποφαρούλ, Ισπανία 
20:30  Δεν σου αρέσει η αλήθεια – 4 μέρες μέσα στο Γκουαντάναμο - 99\' - Λυκ Κοτέ, Πατρίσιο Ενρίκες, Καναδάς 
23:00  Ίνγκριντ Μπετανκούρ: 6 χρόνια στη ζούγκλα - 97\' - Άνγκους Μακουίν, Μεγ. Βρετανία-Γαλλία  
 

 

ΣTAYPOΣ TOPNEΣ
11:00  Το κουράγιο μιας μάνας: Αντιμιλώντας στον αυτισμό - 103\' - Φρίντρικ Θορ Φρίντρικσον, Ισλανδία 
13:00  Αποκλεισμός - 52\' - Σεργκέι Λοζνίτσα, Ρωσία 
13:00  Πορτρέτο - 28\' - Σεργκέι Λοζνίτσα, Ρωσία 
15:30  Τομ Ζε απελευθερωμένος αστροναύτης - 90\' - Ίγκορ Ιγκλέσιας Γκονθάλεθ, Ισπανία 
17:30  Ο ατμός της ζωής - 84\' - Γιόονας Μπέργκχαλ, Μίκα Χότακαϊνεν, Φινλανδία-Σουηδία 
20:00  Ο δημόσιος κατήγορος - 92\' - Μπάρι Στίβενς, Καναδάς 
22:30  Deaf Jam - 70\' - Τζούντυ Λιφ, ΗΠΑ 

Σχετικές ειδήσεις
Τα βραβεία και η τελετή λήξης του 18ου Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης
21.03.2016 11:14
H αυλαία του 18ου Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης – Εικόνες του 21ου Αιώνα έπεσε με την απονομή των βραβείων της διοργάνωσης, το Σάββατο 19 Μαρτίου 2016, στο Ολύμπιον.
18ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης: Οι Ταινίες
09.03.2016 12:42
Δείτε τις ταινίες του 18ου Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης – Εικόνες του 21ου Αιώνα, που θα πραγματοποιηθεί από τις 11 έως τις 20 Μαρτίου 2016.
Κερδίστε διπλές προσκλήσεις για το 18ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης
09.03.2016 11:07
Κερδίστε προσκλήσεις για το 18ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης – Εικόνες του 21ου Αιώνα, που θα πραγματοποιηθεί από 11 έως 20 Μαρτίου 2016, στις αίθουσες Ολύμπιον, Παύλος Ζάννας, Τζον Κασσαβέτης, Σταύρος Τορνές, Φρίντα Λιάππα και Τώνια Μαρκετάκη.
18ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης – Εικόνες του 21ου Αιώνα
08.03.2016 14:27
Το 18ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης – Εικόνες του 21ου Αιώνα, που θα πραγματοποιηθεί από τις 11 έως τις 20 Μαρτίου 2016, μέσα από ένα πολυσυλλεκτικό πρόγραμμα, φιλοδοξεί να ενημερώσει, να ευαισθητοποιήσει και να κινητοποιήσει το κοινό.
18ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης: Δυνατά ντοκιμαντέρ στη φετινή διοργάνωση
01.02.2016 14:42
Αποκαλυπτικές εικόνες υπόσχονται τα ντοκιμαντέρ του 18ου Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης – Εικόνες του 21ου Αιώνα που θα πραγματοποιηθεί από τις 11 έως τις 20 Μαρτίου 2016.