To 13ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης – Εικόνες του 21ου Αιώνα συνεχίζεται με …

ενδιαφέρουσες προβολές. Το πρόγραμμα για σήμερα Τετάρτη 16 και για αύριο Πέμπτη 17 διαμορφώνεται ως εξής:

για σήμερα και για διαμορφώνεται ως εξής:

 

Πρόγραμμα Προβολών: Τετάρτη, 16 Μαρτίου 2011

OΛYMΠION
13:00  Ιστορίες γάμου, είκοσι χρόνια αργότερα: Ζουζάνα και Στανίσλαβ – 57\’  – Χελένα Τρεστίκοβα, Τσεχία 
13:00  Ιστορίες γάμου: Ζουζάνα και Στανίσλαβ – 38\’  – Χελένα Τρεστίκοβα, Τσεχοσλοβακία 
15:00  Ο όρκος – 96\’ –  Λόρα Πουατρά, ΗΠΑ 
17:30  Η δική μου παιδική χαρά – 50\’ – Κάσπαρ Άστρουπ Σρέντερ, Δανία 
17:30  Κόντρα στον άνεμο – 51\’ – Στιβ Νας, Έζρα Χόλαντ, ΗΠΑ 
20:00  26.2 The Road to Here – 55\’ – Λευτέρης Φυλακτός 
20:00  Μόνο οι λέξεις συνεχίζουν – 53\’ – Καλλιόπη Λεγάκη, Ελλάδα 
22:30  Βροντερή ψυχή – 84\’ – Μαρκ Λάντσμαν, ΗΠΑ 
24:00  Τομ Ζε απελευθερωμένος αστροναύτης – 90\’ – Ίγκορ Ιγκλέσιας Γκονθάλεθ, Ισπανία 

 

 

ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ
11:00  Αλβανικό μελόδραμα – 50\’ – Κυριακή Μάλαμα, Ελλάδα 
11:00  Ανταλλάξιμοι – 30\’ – Κυριακή Μάλαμα, Ελλάδα 
13:00  Ένας άντρας ήρθε και την πήρε – 81\’ – Γιέντζεϊ Νιέστρουϊ, Ράφαλ Πσύμπυλ, Πολωνία 
15:00  Τρεις εποχές, μια ζωή – 77\’ – Μουράτ Ερύν, Τουρκία 
17:00  Μερικές φορές η πόλη – 80\’ – Τομ Τζάρμους, ΗΠΑ 
19:30  Γκουανιάπε Σουρ – 24\’ – Γιάνος Ρίχτερ, Ιταλία 
19:30  Ένα μέλλον χωρίς πετρέλαιο – 52\’ – Λετισιά Μορό, Γαλλία 
22:00  Τα δάκρυα της Γάζας – 82\’ – Βίμπεκε Λέκεμπεργκ, Νορβηγία  
 

 

TΩNIA MAPKETAKH
12:30  Διαδρομές νερού στην Αμοργό – 22\’ – Έφη Λατσούδη, Ελλάδα 
12:30  Σχοινούσα, το νησί του ήλιου – 72\’ – Ισαβέλλα Μαυράκη, Ελλάδα 
15:00  Φυλές της Αθήνας: νέα ζωή (Αφγανιστάν) – 48\’ – Ανθή Νταουντάκη, Ελλάδα 
15:00  Φυλές της Αθήνας: Φιλιππίνες – 46\’ – Σταύρος Ψυλλάκης, Ελλάδα 
17:30  39405 – 30\’ – Κυριακή Μάλαμα, Ελλάδα 
17:30  Επάνω στα ίχνη – 54\’ – Κυριακή Μάλαμα, Ελλάδα 
20:00  Τι μέσα, τι έξω… – 74\’ – Βαγγέλης Ρήγας, Ελλάδα 
22:30  Η φωτιά μέσα μου – 46\’ – Πέτρος Χαραλάμπους, Ελλάδα-Κύπρος 
22:30  Σε τούτο το καρτέρι – 68\’ – Άννα Τσιάρτα, Κύπρος 

 

 

ΦPINTA ΛIAΠΠA
13:00  Μαθήματα-Παθήματα: Τι θα γίνει ο Δημήτρης; – 57\’ – Γιάννης Μισουρίδης, Βάλερυ Κοντάκος, Ελλάδα 
13:00  Παράσταση – 40\’ – Νίκος Αλευράς, Ελλάδα 
15:30  Δείτε με πρώτα ως άνθρωπο – 9\’ – Τζορτζ Α. Ίνγκμαϊρ ο 3ος, Ντουάιτ Λ. Κορ, ο πρεσβύτερος, ΗΠΑ 
15:30  Ο γρίφος του αυτισμού – 60\’ – Σάσκια Μπάρον, Μεγάλη Βρετανία 
18:00  Αποκλεισμός – 52\’ – Σεργκέι Λοζνίτσα, Ρωσία 
18:00  Πορτρέτο – 28\’ – Σεργκέι Λοζνίτσα, Ρωσία 
20:30  Αυτιστικοί – 90\’ – Βόλφραμ Ζέγκερ, Γερμανία 
23:00  Μαρτσέλα – 82\’ – Χελένα Τρεστίκοβα, Τσεχία 
 

 

TZON KAΣΣABETHΣ
16:00  Το σπίτι των Χιλιανών – 95\’ – Μακαρένα Αγκιλό, Χιλή-Γαλλία-Ολλανδία-Κούβα 
18:30  Γράμματα από την έρημο (Ελεγεία της βραδύτητας) – 88\’ – Μικέλα Οκιπίντι, Ιταλία 
20:30  Ο μικρός Μιρ – Δέκα χρόνια στο Αφγανιστάν – 90\’ – Φιλ Γκράμπσκι, Μεγ. Βρετανία 
23:00  Άξιζα 50 πρόβατα – 72\’ – Νίμα Σαρβεστάνι, Σουηδία 
23:00  Η νυφούλα – 14\’ – Λέσλαβ Ντομπρούτσκι, Πολωνία  
 

 

ΣTAYPOΣ TOPNEΣ
11:00  Η φάκα – 23\’ – Μαρίνα Δανέζη, Ελλάδα 
11:00  Πριγκίπισσα Χριστίνη – 66\’ – Ίρις Ζαχμανίδη, Ελλάδα 
13:00  Νίκος Παπατάκης: πορτρέτο ενός ελεύθερου σκοπευτή – 43\’ – Τίμων Κουλμάσης, Ηρώ Σιαφλιάκη, Ελλάδα-Γαλλία 
13:00  Ο αθέατος σκηνοθέτης – 67\’ – Νίκος Θεοδοσίου, Ελλάδα 
15:30  Φιλιά εις τα παιδιά – 124\’ – Βασίλης Λουλές, Ελλάδα 
17:30  Ο Θεός θα ’λεγε όχι – 89\’ – Μπριγκίτε Ούταρ Κορνέτσκι, Ελβετία 
20:00  Agnus Dei: ο αμνός του Θεού – 81\’ – Αλεχάνδρα Σάντσες, Γαλλία-Μεξικό 
22:30  Μπεατρίς Γκονσάλες, Γιατί κλαις; – Μονόλογος σε τρεις φωνές – 77\’ – Ντιέγκο Γκαρσία-Μορένο, Κολομβία 

 

 

Πρόγραμμα Προβολών : Πέμπτη, 17 Μαρτίου 2011

 

OΛYMΠION
13:00  Ο γλυκός αιώνας – 58\’ – Χελένα Τρεστίκοβα, Τσεχία 
13:00  Ο Χίτλερ, ο Στάλιν κι εγώ – 56\’ – Χελένα Τρεστίκοβα, Τσεχία 
15:00  Γκουανιάπε Σουρ – 24\’ – Γιάνος Ρίχτερ, Ιταλία 
15:00  Ένα μέλλον χωρίς πετρέλαιο – 52\’ – Λετισιά Μορό, Γαλλία 
17:30  Αν πέσει ένα δέντρο: το Μέτωπο για την Απελευθέρωση της Γης – 85\’ – Μάρσαλ Κάρι, ΗΠΑ 
20:00  Η ιστορία του Πατ Τίλμαν – 95\’ – Αμίρ Μπαρ-Λεβ, ΗΠΑ 
22:30  Khaima – 80\’ – Αθανάσιος Καρανικόλας, Ελλάδα-Γερμανία 
22:30  Welcome to Europe – 10\’ – Στέλιος Κούλογλου, Ελλάδα 
24:00  Ουίλιαμ Σ. Μπάροουζ: ο άνθρωπος μέσα του – 87\’ – Γιόνι Λέιζερ, ΗΠΑ 

 

 

ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ
11:00  Η άλλη πλευρά – 56\’ – Κυριακή Μάλαμα, Ελλάδα 
11:00  Καπετάν Κεμάλ – 39\’ – Κυριακή Μάλαμα, Ελλάδα 
13:00  Η βάρδια του πελεκάνου – 67\’ – Λεία Μπίνζερ, Ελλάδα 
15:00  Στον κήπο του γυαλιού και του μετάλλου – 15\’ – Αριστοτέλης Μαραγκός, Ελλάδα-Μεγ. Βρετανία 
15:00  Σωματείο Ρακοσυλλεκτών – 74\’ – Μαρίνα Δανέζη, Ελλάδα 
17:00  Πορτρέτο ενός άντρα – 81\’ – Βίσα Κόισο-Κάντιλα, Φινλανδία 
19:30  Μια θέση ανάμεσα στ’ αστέρια – 111\’ – Λέοναρντ Ρέτελ Χέλμριχ, Ολλανδία 
22:00  Μια μικρή πράξη – 88\’ – Τζένιφερ Άρνολντ, ΗΠΑ  
 

 

TΩNIA MAPKETAKH
12:30  Ημερολόγιο επαρχίας – 25\’ – Στέργιος Μουντσάκης, Ελλάδα 
12:30  Οβριόκαστρο Κερατέας – 87\’ – Χρήστος Ακρίδας, Ελλάδα 
15:00  The Last Remaining Seats – 45\’ – Μάριος Πιπερίδης, Ελλάδα-Κύπρος 
15:00  Αν όχι εμείς, ποιοι; – 68\’ – Νικολέττα Παπαθανασίου, Ελλάδα 
17:30  Αλβανικό μελόδραμα – 50\’ – Κυριακή Μάλαμα, Ελλάδα 
17:30  Ανταλλάξιμοι – 30\’ – Κυριακή Μάλαμα, Ελλάδα 
20:00  Μαρίνα Βαλιέρι, η μικρή ανιψιά του Καβάφη – 70\’ – Σίμος Κορεξενίδης, Ελλάδα 
20:00  Παρασκήνιο: H πικρή ιστορία του Aντρέι Γκορένκο – 52\’ – Λευτέρης Ξανθόπουλος, Ελλάδα 
22:30  Champions: Μια αστεία ιστορία – 87\’ – Γαβριήλ Τζάφκας, Ελλάδα  
 

 

 

ΦPINTA ΛIAΠΠA
13:00  Ο Μπίλι ο τρομερός – 85\’ – Τζένιφερ Βεντίτι, ΗΠΑ 
15:30  Ο αδελφός μου ο Νορμ – 50\’ – Κεντ Νέισον, Τερίσα Μακίνες, Καναδάς 
15:30  Το αγόρι μέσα του – 47\’ – Μαριάν Κάπλαν, Καναδάς 
18:00  Ο οικισμός – 25\’ – Σεργκέι Λοζνίτσα, Ρωσία 
20:30  Το κουράγιο μιας μάνας: Αντιμιλώντας στον αυτισμό – 103\’ – Φρίντρικ Θορ Φρίντρικσον, Ισλανδία 
23:00  Ρενέ: Το ημερολόγιο του λησμονημένου – 90\’ – Χελένα Τρεστίκοβα, Τσεχία  
 

 

 

TZON KAΣΣABETHΣ
14:00  Τα ροζ σάρι – 96\’ – Κιμ Λοντζινότο, Μεγ. Βρετανία-Ινδία 
16:00  Ένας άντρας ήρθε και την πήρε – 81\’ – Γιέντζεϊ Νιέστρουϊ, Ράφαλ Πσύμπυλ, Πολωνία 
18:30  Μπεατρίς Γκονσάλες, Γιατί κλαις; – Μονόλογος σε τρεις φωνές – 77\’ – Ντιέγκο Γκαρσία-Μορένο,

 

Κολομβία 
20:30  Ο κόσμος σύμφωνα με τον Ίον Μπ. – 61\’ – Αλεξάντερ Νανάου, Ρουμανία 
20:30  Το συμβόλαιο – 13\’ – Λίνα Μάνχαϊμερ, Σουηδία 
23:00  Μερικές φορές η πόλη – 80\’ – Τομ Τζάρμους, ΗΠΑ 
 

 

 

ΣTAYPOΣ TOPNEΣ
11:00  Αρτέλ – 30\’ – Σεργκέι Λοζνίτσα, Ρωσία 
11:00  Το φως του Βορρά – 52\’ – Σεργκέι Λοζνίτσα, Γαλλία 
13:00  Οι μικροί άλλοι – 96\’ – Νίκος Δροσάκης, Ελλάδα 
15:30  Οικογένεια – 82\’ – Μίκαελ Βίστρεμ, Αλμπέρτο Χέρσκοβιτς, Σουηδία 
15:30  Παλίνδρομο – 3\’ – Ρουζέ Βιγιαρόγια, Ισπανία 
17:30  Βροντερή ψυχή – 84\’ – Μαρκ Λάντσμαν, ΗΠΑ 
20:00  Ένα σύνορο, όλα τα σύνορα – 55\’ – Νταβίντ Πάμπλος, Μεξικό-Βραζιλία-Αργεντινή 
20:00  Χωρίς πατρίδα – 20\’ – Θίο Ρίγκμπι, ΗΠΑ-Γουατεμάλα 
22:30  Στρατόπεδο Νίκη, Αφγανιστάν – 86\’ – Κάρολ Ντάισινγκερ, ΗΠΑ-Αφγανιστάν