Τρίτη, 6 Δεκεμβρίου 2016

Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Νέας Σμύρνης 2016

Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Νέας Σμύρνης 2016

Ένα μοναδικό Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους διοργανώνει φέτος ο Πολιτιστικός Οργανισμός του Δήμου Νέας Σμύρνης από τις 24 έως και τις 26 Μαρτίου 2016.

 

Για τρεις ολόκληρες ημέρες η κεντρική πλατεία της Νέας Σμύρνης θα μυρίσει άρωμα Βαλκανίων μέσα από μικρά αριστουργήματα νέων σκηνοθετών.

               

Με την συνεργασία της διαδικτυακής πλατφόρμας altcine  θα προβληθούν οκτώ ώρες προγράμματος ταινιών Μικρού Μήκους στο δημοτικό πολυχώρο Πολιτισμού «Γαλαξίας», με δωρεάν είσοδο.  Περισσότεροι από 70 σκηνοθέτες, από 11 χώρες των Βαλκανίων, μας προσκαλούν να ανακαλύψουμε μαζί τα στοιχεία εκείνα που μας ενώνουν και συνθέτουν την κοινή πολιτιστική μας ταυτότητα, αλλά και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τής κάθε χώρας που κάνουν τελικά την μικρή μας χερσόνησο τόσο μοναδική. 

               

Όπως αναφέρει ο αντιδήμαρχος, πρόεδρος του Πολιτιστικού Οργανισμού του Δήμου Νέας Σμύρνης, Βαγγέλης Χατζατουριάν, “οι ταινίες Μικρού Μήκους αποτελούν ένα ξεχωριστό καλλιτεχνικό τρόπο έκφρασης της κινηματογραφικής δημιουργίας.  Με σκοπό να εξοικειωθούμε με αυτή τη μορφή της έβδομης τέχνης, δημιουργήσαμε ένα πλούσιο πρόγραμμα το οποίο στοχεύει στην εμβάθυνση της γνώσης μας για την αισθητική και πολιτιστική αξία των ταινιών μικρού μήκους από δημιουργούς της ευρύτερης περιοχής των Βαλκανίων. Κάθε ταινία αφηγείται μια ιστορία ή μια πτυχή μιας ιστορίας με τρόπο περιεκτικό, δυναμικό και άμεσο.”

               

Το Αφιέρωμα στο Σινεμά θα συνεχιστεί το Μάιο, καθώς για δεύτερη συνεχή χρονιά ο Πολιτιστικός Οργανισμός διοργανώνει Φεστιβάλ αφιερωμένο σε Βραβευμένα Ντοκιμαντέρ .

 

Ακολουθεί αναλυτικά το πρόγραμμα:

 

Πέμπτη 24 Μαρτίου, 18:00      

Συνολική διάρκεια:  225 min

• Darka (The Dinner), Αλβανία, Suela Bako, 15.00'

• Annie, Βουλγαρία, Iliyan Kyuchukov, 14.22'

• Γραμμή, Ελλάδα, Άννα Μαρία Λυρή, 11.04'

• Diving In, Σλοβενία, Simon Intihar, 14.58'

• 5 Ways To Die, Κύπρος, Νταΐνα Παπαδάκη, 15.00'

• Censor, Τουρκία, Onur Kesapli, 8.07'

• Μακάριοι Αυτοί Που Τον Θεό Εποίησαν, Ελλάδα,  Γιώργος Λινάρδος,  06.25'

• Butterflies, Βουλγαρία, Stefani Raycheva, 07.41'

• Post Mortem, Κροατία, Jakov Toric, 12.27'

•The Gift Of The Magi, Ελλάδα, Ισμήνη Δασκαρόλη, 15.37'

•Libelula, Ρουμανία, Mihai Salajan, 14.42'

• The Olive Tree At The Border, Κύπρος, Sholeh Zahraei, Kamil Saldun 6.34'

• Θα Σε Δω Το Πρωί, Ελλάδα, Alma Zekollari, 14.44'

• Think Twice, Κόσσοβο, Nasher Shilova, 7.40'

• Oglan (The Boy), Τουρκία, Eyüp Büyükkelleci, 7.00'

• Ο Γιος Της Μάνας, Ελλάδα, Γκρατσιέλλα Ρούσσου, 4.36'

• Yoldaki Adam (Man On The Road), Τουρκία, Yusuf Ozer, 9.50'

• How I Met Neji And Mad Bor, Βουλγαρία, Georgi Svetlomirov, 13.40'

• The Day Of The Bleeding Gums, Βουλγαρία, Dimitar Dimitrov, 5.00'

• Fight Bitch, Ελλάδα, Πέτρος Ιωαννίδης , 3.24'

• Au Revoir, Ελλάδα, Δημήτρης Στρατάκης, 14.35'

 

Παρασκευή 25 Μαρτίου,  18:00               

Συνολική διάρκεια:  218 min     

• Marko, Κροατία, Igor Dropuljic, 10.14'

• IULIAN. a True Story, Ρουμανία, Alex Mironescu, 9.10'

• On Human Rights, Ελλάδα, Κατερίνα Καλέντζη, 4.33'

• Sea Salt, Ρουμανία, Andrei Rautu, 15.20'

• Manifesto To The Barbarians Of Spirit And Thought On All Continents, Σερβία, Sasa Peric, 6.05'

• Google It, Μιχάλης Φελάνης, 2.15'

• Are Υours Any Better, Κροατία, Davor Boric, 7.13'

• The Rope Broke, Αλβανία, Mehmet Selcuk Bilge, 6.47'

• Some Of Us, Βοσνία και Ερζεγοβίνη, Anja Kavic, 8.59'

• Reply, Ελλάδα, Κώστας Μαρινάκης, Μάρκος Πενθερουδάκης 7.09

• Ρίζωμα, Ελλάδα, Γιάννης Ζαφείρης, 7.07'

• Der Kübelreiter,  Βοσνία και Ερζεγοβίνη, Stefan Malesevic, 9.43'

• AL, Ελλάδα, Alexis Quantas, 12.20'

• The Coordinates, Αrbreshe Rubovci, Κόσσοβο, 9.16'

• Out Of Nowhere, Ελλάδα, Παναγιώτης Μπαρούτας, 7.43'

• Origin, Σλοβενία, Μαίρη Μαρινοπούλου, 1.17'

• 7 βήματα, Ελλάδα, Γιάννης Καρυδάς, 9.00'

• Gimi Is Not In The Film, Ρουμανία, Sandra Rad, 5.03'

• Sparks, Ελλάδα, Λεωνόρα Δεληγιάννη, 3.34'

• Nolibrot, Ρουμανία, Geo Doba, 8.51'

• Στίγμα, Ελλάδα, Βαγγέλης Παπαδιόχος, 8.10'

• The Dinner, Ελλάδα, Δημήτρης Αργυρίου, 10.53'

• Shoe Knows?, Σλοβενία, Leo Vitasovic, 8.34'

• Ο Κλειδαράς, Ελλάδα, Μιλτιάδης Χρηστίδης, 5.11'

• TOM, Ελλάδα, Θεοφύλακτος Αργυρού, 12.37'

• Dayi (The Uncle), Τουρκία, Mehmet Yamak, Muhammet Ates, 11.32'

• Ανεβαίνοντας Κάτω, Ελλάδα, Σταύρος Λαδικός, 7.55'

 

Σάββατο 26 Μαρτίου, 18:00                        

Συνολική διάρκεια: 231min                       

• Cut-Ups, Ελλάδα, Τάσος Κωνσταντόπουλος, 8.00'

• Μεταμόρφωσις, Ελλάδα, Γιώργος Κτιστάκης,  Έλενα Παπασταύρου, 7.17'

• Chameleon, Τουρκία, Aylin Gökmen, 6.53'

• Τάξιμο, Ελλάδα, Χρήστος Γκότσης, 15.15'

• Portait, Ελλάδα, Ανδρέας Καλαπόδης, 9.13'

• Pyramid, Ελλάδα, Γαλαξίας Σπανός, 8.19'

• Narin, Τουρκία, Murat Akser, 7.02'

• Καθημερινή Εργάσιμη, Ελλάδα, Βαγγέλης Καραμαριγός, Ζαχαρίας Μαυροειδής, 10.00'

• XRATS, Ελλάδα, Γεώργιος Ευαγγελόπουλος, 8.22'

• Half-Board Heaven, Ελλάδα, Γιώργος Κτιστάκης, 10,23'

• Die Young, Ελλάδα, Στρατής Χατζηελενούδας, 13.54'

• Eight Minute Deadline, Ελλάδα, Ζήνα Παπαδοπούλου, 8.00'

• Το Μεροκάματο Ενός Ληστή, Ελλάδα, Μιχάλης Φελάνης, 13.50'

• Σε Κοινή Θέα, Ελλάδα, Στεύη Παναγιωτάκη, Μαρία Λίγκου, 9.35'

• Ο Χριστός Σταμάτησε  Στου Γκύζη, Ελλάδα,  Αμέρισσα Μπάστα, 10.35'

• Under Stress, Ελλάδα, Πάρης Πατσουρίδης, 10.24'

• Πιγκουίνοι, Ελλάδα, Δημήτρης Ζάχος, 13.15'

• Butterfly, Ελλάδα, Χάρης Γιουλάτος, 13.30'

• Kiosk, Ελλάδα, Γαλαξίας Σπανός, 12.58'

• Κοφ'το, Ελλάδα, Βασίλης Καλαμάκης, 14.00'

 

Ανεξάρτητη προβολή

• Το Χαμομήλι, Ελλάδα, Νεριτάν Ζιντζιρία, 15.00'

Σχετικές ειδήσεις
Νύχτες Πρεμιέρας 2016: Οι 46 ταινίες του Διαγωνιστικού τμήματος ελληνικών ταινιών μικρού μήκους
06.09.2016 11:21
Ολοκληρώθηκε η διαδικασία επιλογής των ταινιών που θα συμμετάσχουν στο φετινό διαγωνιστικό τμήμα ελληνικών ταινιών μικρού μήκους, στο 22ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας «Νύχτες Πρεμιέρας».
The Green Room, της Λουκίας Αλαβάνου στο 62ο Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους του Ομπερχάουζεν
09.05.2016 10:33
Το μικρού μήκους στερεοσκοπικό 3D φιλμ “The Green Room”, της Λουκίας Αλαβάνου (παραγωγή Βέλγιο/Ελλάδα, 2015-2016), συμμετέχει στο διεθνές διαγωνιστικό (international competition) του 62ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους του Ομπερχάουζεν (62 Internationale Kurzfilmtage Oberhausen), που πραγματοποιείται από 5 έως 10/05 2016.
7ο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους από το BBB: Έναρξη συμμετοχών
25.04.2016 16:22
Το BBB αναγγέλλει την περίοδο υποβολής ταινιών για το 7ο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους από το Balkans Beyond Borders.
38ο Διεθνές Φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους Κλερμόν Φεράν: Οι Ελληνικές συμμετοχές
03.02.2016 15:10
Η ταινία μικρού μήκους ΔΕN ΘΑ ΓΕΡΑΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ σε σκηνοθεσία Σπύρου Χαραλάμπους συμμετέχει στο Διαγωνιστικό Τμήμα του 38ου Διεθνούς Φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους Κλερμόν Φεράν που θα πραγματοποιηθεί από τις 5 έως τις 13 Φεβρουαρίου 2016.
4o altcineAction! Online Βαλκανικό Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους
19.01.2016 14:02
Το altcineAction! Online Φεστιβάλ Βαλκανικών Ταινιών Μικρού μήκους, θα κλείσει με ένα πλούσιο τριήμερο εκδηλώσεων, στις 22, 23 και 24 Ιανουαρίου 2016.