Δευτέρα, 27 Φεβρουαρίου 2017

Φεστιβάλ Ντικιμαντέρ Θεσσαλονίκης: Πρόγραμμα προβολών Τετάρτης και Πέμπτης

Φεστιβάλ Ντικιμαντέρ Θεσσαλονίκης: Πρόγραμμα προβολών Τετάρτης και Πέμπτης

To 13ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης – Εικόνες του 21ου Αιώνα συνεχίζεται με ...

ενδιαφέρουσες προβολές. Το πρόγραμμα για σήμερα Τετάρτη 16 και για αύριο Πέμπτη 17 διαμορφώνεται ως εξής:

για σήμερα και για διαμορφώνεται ως εξής:

 

Πρόγραμμα Προβολών: Τετάρτη, 16 Μαρτίου 2011

OΛYMΠION
13:00  Ιστορίες γάμου, είκοσι χρόνια αργότερα: Ζουζάνα και Στανίσλαβ - 57\'  - Χελένα Τρεστίκοβα, Τσεχία 
13:00  Ιστορίες γάμου: Ζουζάνα και Στανίσλαβ - 38\'  - Χελένα Τρεστίκοβα, Τσεχοσλοβακία 
15:00  Ο όρκος - 96\' -  Λόρα Πουατρά, ΗΠΑ 
17:30  Η δική μου παιδική χαρά - 50\' - Κάσπαρ Άστρουπ Σρέντερ, Δανία 
17:30  Κόντρα στον άνεμο - 51\' - Στιβ Νας, Έζρα Χόλαντ, ΗΠΑ 
20:00  26.2 The Road to Here - 55\' - Λευτέρης Φυλακτός 
20:00  Μόνο οι λέξεις συνεχίζουν - 53\' - Καλλιόπη Λεγάκη , Ελλάδα 
22:30  Βροντερή ψυχή - 84\' - Μαρκ Λάντσμαν, ΗΠΑ 
24:00  Τομ Ζε απελευθερωμένος αστροναύτης - 90\' - Ίγκορ Ιγκλέσιας Γκονθάλεθ, Ισπανία 

 

 

ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ
11:00  Αλβανικό μελόδραμα - 50\' - Κυριακή Μάλαμα, Ελλάδα 
11:00  Ανταλλάξιμοι - 30\' - Κυριακή Μάλαμα, Ελλάδα 
13:00  Ένας άντρας ήρθε και την πήρε - 81\' - Γιέντζεϊ Νιέστρουϊ, Ράφαλ Πσύμπυλ, Πολωνία 
15:00  Τρεις εποχές, μια ζωή - 77\' - Μουράτ Ερύν, Τουρκία 
17:00  Μερικές φορές η πόλη - 80\' - Τομ Τζάρμους, ΗΠΑ 
19:30  Γκουανιάπε Σουρ - 24\' - Γιάνος Ρίχτερ, Ιταλία 
19:30  Ένα μέλλον χωρίς πετρέλαιο - 52\' - Λετισιά Μορό, Γαλλία 
22:00  Τα δάκρυα της Γάζας - 82\' - Βίμπεκε Λέκεμπεργκ, Νορβηγία  
 

 

TΩNIA MAPKETAKH
12:30  Διαδρομές νερού στην Αμοργό - 22\' - Έφη Λατσούδη, Ελλάδα 
12:30  Σχοινούσα, το νησί του ήλιου - 72\' - Ισαβέλλα Μαυράκη, Ελλάδα 
15:00  Φυλές της Αθήνας: νέα ζωή (Αφγανιστάν) - 48\' - Ανθή Νταουντάκη, Ελλάδα 
15:00  Φυλές της Αθήνας: Φιλιππίνες - 46\' - Σταύρος Ψυλλάκης, Ελλάδα 
17:30  39405 - 30\' - Κυριακή Μάλαμα, Ελλάδα 
17:30  Επάνω στα ίχνη - 54\' - Κυριακή Μάλαμα, Ελλάδα 
20:00  Τι μέσα, τι έξω... - 74\' - Βαγγέλης Ρήγας, Ελλάδα 
22:30  Η φωτιά μέσα μου - 46\' - Πέτρος Χαραλάμπους, Ελλάδα-Κύπρος 
22:30  Σε τούτο το καρτέρι - 68\' - Άννα Τσιάρτα, Κύπρος 

 

 

ΦPINTA ΛIAΠΠA
13:00  Μαθήματα-Παθήματα: Τι θα γίνει ο Δημήτρης; - 57\' - Γιάννης Μισουρίδης, Βάλερυ Κοντάκος, Ελλάδα 
13:00  Παράσταση - 40\' - Νίκος Αλευράς, Ελλάδα 
15:30  Δείτε με πρώτα ως άνθρωπο - 9\' - Τζορτζ Α. Ίνγκμαϊρ ο 3ος, Ντουάιτ Λ. Κορ, ο πρεσβύτερος, ΗΠΑ 
15:30  Ο γρίφος του αυτισμού - 60\' - Σάσκια Μπάρον, Μεγάλη Βρετανία 
18:00  Αποκλεισμός - 52\' - Σεργκέι Λοζνίτσα, Ρωσία 
18:00  Πορτρέτο - 28\' - Σεργκέι Λοζνίτσα, Ρωσία 
20:30  Αυτιστικοί - 90\' - Βόλφραμ Ζέγκερ, Γερμανία 
23:00  Μαρτσέλα - 82\' - Χελένα Τρεστίκοβα, Τσεχία 
 

 

TZON KAΣΣABETHΣ
16:00  Το σπίτι των Χιλιανών - 95\' - Μακαρένα Αγκιλό, Χιλή-Γαλλία-Ολλανδία-Κούβα 
18:30  Γράμματα από την έρημο (Ελεγεία της βραδύτητας) - 88\' - Μικέλα Οκιπίντι, Ιταλία 
20:30  Ο μικρός Μιρ – Δέκα χρόνια στο Αφγανιστάν - 90\' - Φιλ Γκράμπσκι, Μεγ. Βρετανία 
23:00  Άξιζα 50 πρόβατα - 72\' - Νίμα Σαρβεστάνι, Σουηδία 
23:00  Η νυφούλα - 14\' - Λέσλαβ Ντομπρούτσκι, Πολωνία  
 

 

ΣTAYPOΣ TOPNEΣ
11:00  Η φάκα - 23\' - Μαρίνα Δανέζη, Ελλάδα 
11:00  Πριγκίπισσα Χριστίνη - 66\' - Ίρις Ζαχμανίδη, Ελλάδα 
13:00  Νίκος Παπατάκης: πορτρέτο ενός ελεύθερου σκοπευτή - 43\' - Τίμων Κουλμάσης, Ηρώ Σιαφλιάκη, Ελλάδα-Γαλλία 
13:00  Ο αθέατος σκηνοθέτης - 67\' - Νίκος Θεοδοσίου, Ελλάδα 
15:30  Φιλιά εις τα παιδιά - 124\' - Βασίλης Λουλές, Ελλάδα 
17:30  Ο Θεός θα ’λεγε όχι - 89\' - Μπριγκίτε Ούταρ Κορνέτσκι, Ελβετία 
20:00  Agnus Dei: ο αμνός του Θεού - 81\' - Αλεχάνδρα Σάντσες, Γαλλία-Μεξικό 
22:30  Μπεατρίς Γκονσάλες, Γιατί κλαις; – Μονόλογος σε τρεις φωνές - 77\' - Ντιέγκο Γκαρσία-Μορένο, Κολομβία 

 

 

Πρόγραμμα Προβολών : Πέμπτη, 17 Μαρτίου 2011

 

OΛYMΠION
13:00  Ο γλυκός αιώνας - 58\' - Χελένα Τρεστίκοβα, Τσεχία 
13:00  Ο Χίτλερ, ο Στάλιν κι εγώ - 56\' - Χελένα Τρεστίκοβα, Τσεχία 
15:00  Γκουανιάπε Σουρ - 24\' - Γιάνος Ρίχτερ, Ιταλία 
15:00  Ένα μέλλον χωρίς πετρέλαιο - 52\' - Λετισιά Μορό, Γαλλία 
17:30  Αν πέσει ένα δέντρο: το Μέτωπο για την Απελευθέρωση της Γης - 85\' - Μάρσαλ Κάρι, ΗΠΑ 
20:00  Η ιστορία του Πατ Τίλμαν - 95\' - Αμίρ Μπαρ-Λεβ, ΗΠΑ 
22:30  Khaima - 80\' - Αθανάσιος Καρανικόλας, Ελλάδα-Γερμανία 
22:30  Welcome to Europe - 10\' - Στέλιος Κούλογλου, Ελλάδα 
24:00  Ουίλιαμ Σ. Μπάροουζ: ο άνθρωπος μέσα του - 87\' - Γιόνι Λέιζερ, ΗΠΑ 

 

 

ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ
11:00  Η άλλη πλευρά - 56\' - Κυριακή Μάλαμα, Ελλάδα 
11:00  Καπετάν Κεμάλ - 39\' - Κυριακή Μάλαμα, Ελλάδα 
13:00  Η βάρδια του πελεκάνου - 67\' - Λεία Μπίνζερ, Ελλάδα 
15:00  Στον κήπο του γυαλιού και του μετάλλου - 15\' - Αριστοτέλης Μαραγκός, Ελλάδα-Μεγ. Βρετανία 
15:00  Σωματείο Ρακοσυλλεκτών - 74\' - Μαρίνα Δανέζη, Ελλάδα 
17:00  Πορτρέτο ενός άντρα - 81\' - Βίσα Κόισο-Κάντιλα, Φινλανδία 
19:30  Μια θέση ανάμεσα στ’ αστέρια - 111\' - Λέοναρντ Ρέτελ Χέλμριχ, Ολλανδία 
22:00  Μια μικρή πράξη - 88\' - Τζένιφερ Άρνολντ, ΗΠΑ  
 

 

TΩNIA MAPKETAKH
12:30  Ημερολόγιο επαρχίας - 25\' - Στέργιος Μουντσάκης, Ελλάδα 
12:30  Οβριόκαστρο Κερατέας - 87\' - Χρήστος Ακρίδας, Ελλάδα 
15:00  The Last Remaining Seats - 45\' - Μάριος Πιπερίδης, Ελλάδα-Κύπρος 
15:00  Αν όχι εμείς, ποιοι; - 68\' - Νικολέττα Παπαθανασίου, Ελλάδα 
17:30  Αλβανικό μελόδραμα - 50\' - Κυριακή Μάλαμα, Ελλάδα 
17:30  Ανταλλάξιμοι - 30\' - Κυριακή Μάλαμα, Ελλάδα 
20:00  Μαρίνα Βαλιέρι, η μικρή ανιψιά του Καβάφη - 70\' - Σίμος Κορεξενίδης, Ελλάδα 
20:00  Παρασκήνιο: H πικρή ιστορία του Aντρέι Γκορένκο - 52\' - Λευτέρης Ξανθόπουλος, Ελλάδα 
22:30  Champions: Μια αστεία ιστορία - 87\' - Γαβριήλ Τζάφκας, Ελλάδα  
 

 

 

ΦPINTA ΛIAΠΠA
13:00  Ο Μπίλι ο τρομερός - 85\' - Τζένιφερ Βεντίτι, ΗΠΑ 
15:30  Ο αδελφός μου ο Νορμ - 50\' - Κεντ Νέισον, Τερίσα Μακίνες, Καναδάς 
15:30  Το αγόρι μέσα του - 47\' - Μαριάν Κάπλαν, Καναδάς 
18:00  Ο οικισμός - 25\' - Σεργκέι Λοζνίτσα, Ρωσία 
20:30  Το κουράγιο μιας μάνας: Αντιμιλώντας στον αυτισμό - 103\' - Φρίντρικ Θορ Φρίντρικσον, Ισλανδία 
23:00  Ρενέ: Το ημερολόγιο του λησμονημένου - 90\' - Χελένα Τρεστίκοβα, Τσεχία  
 

 

 

TZON KAΣΣABETHΣ
14:00  Τα ροζ σάρι - 96\' - Κιμ Λοντζινότο, Μεγ. Βρετανία-Ινδία 
16:00  Ένας άντρας ήρθε και την πήρε - 81\' - Γιέντζεϊ Νιέστρουϊ, Ράφαλ Πσύμπυλ, Πολωνία 
18:30  Μπεατρίς Γκονσάλες, Γιατί κλαις; – Μονόλογος σε τρεις φωνές - 77\' - Ντιέγκο Γκαρσία-Μορένο,

 

Κολομβία 
20:30  Ο κόσμος σύμφωνα με τον Ίον Μπ. - 61\' - Αλεξάντερ Νανάου, Ρουμανία 
20:30  Το συμβόλαιο - 13\' - Λίνα Μάνχαϊμερ, Σουηδία 
23:00  Μερικές φορές η πόλη - 80\' - Τομ Τζάρμους, ΗΠΑ 
 

 

 

ΣTAYPOΣ TOPNEΣ
11:00  Αρτέλ - 30\' - Σεργκέι Λοζνίτσα, Ρωσία 
11:00  Το φως του Βορρά - 52\' - Σεργκέι Λοζνίτσα, Γαλλία 
13:00  Οι μικροί άλλοι - 96\' - Νίκος Δροσάκης, Ελλάδα 
15:30  Οικογένεια - 82\' - Μίκαελ Βίστρεμ, Αλμπέρτο Χέρσκοβιτς, Σουηδία 
15:30  Παλίνδρομο - 3\' - Ρουζέ Βιγιαρόγια, Ισπανία 
17:30  Βροντερή ψυχή - 84\' - Μαρκ Λάντσμαν, ΗΠΑ 
20:00  Ένα σύνορο, όλα τα σύνορα - 55\' - Νταβίντ Πάμπλος, Μεξικό-Βραζιλία-Αργεντινή 
20:00  Χωρίς πατρίδα - 20\' - Θίο Ρίγκμπι, ΗΠΑ-Γουατεμάλα 
22:30  Στρατόπεδο Νίκη, Αφγανιστάν - 86\' - Κάρολ Ντάισινγκερ, ΗΠΑ-Αφγανιστάν 
 

Σχετικές ειδήσεις
Το πρόγραμμα του 19ου Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης
23.02.2017 14:36
Ανατρεπτικοί δημιουργοί, νέες ενότητες, πρωτότυπα αφιερώματα, 213 ντοκιμαντέρ (μικρού και μεγάλου μήκους) από όλο τον κόσμο, ανάμεσά τους και 64 ελληνικές παραγωγές, η Αγορά Ντοκιμαντέρ και μια σειρά από ξεχωριστές παράλληλες εκδηλώσεις. Σας προσκαλούμε στο 19ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης.
Το πρόγραμμα του 57ου Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης
24.10.2016 15:35
Σας καλωσορίζουμε στο 57ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης! Η συναρπαστική γιορτή του ανεξάρτητου κινηματογράφου επιστρέφει ανανεωμένη από 3- 13 Νοεμβρίου και υπόσχεται δυνατές στιγμές!
Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Σύρου (SIFF) 2016
13.06.2016 12:55
Το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Σύρου (SIFF) 2016 θα διεξαχθεί φέτος από τις 28 Ιουλίου μέχρι και την 1 Αυγούστου με ένα πρόγραμμα διαδοχικών αποκλειστικά προβολών όπου το κοινό θα ταξιδεύει από ταινία σε ταινία, από εμπειρία σε εμπειρία.
17ο Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου: Πρόγραμμα προβολών Αθήνας
31.03.2016 15:51
Η 17η διοργάνωσή του Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα από τις 7 έως τις 13 Απρίλίου 2016.
18ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης – Εικόνες του 21ου Αιώνα
08.03.2016 14:27
Το 18ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης – Εικόνες του 21ου Αιώνα, που θα πραγματοποιηθεί από τις 11 έως τις 20 Μαρτίου 2016, μέσα από ένα πολυσυλλεκτικό πρόγραμμα, φιλοδοξεί να ενημερώσει, να ευαισθητοποιήσει και να κινητοποιήσει το κοινό.