Πέμπτη, 8 Δεκεμβρίου 2016

Φεστιβάλ Ντικιμαντέρ Θεσσαλονίκης: Πρόγραμμα προβολών Τετάρτης και Πέμπτης

Φεστιβάλ Ντικιμαντέρ Θεσσαλονίκης: Πρόγραμμα προβολών Τετάρτης και Πέμπτης

To 13ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης – Εικόνες του 21ου Αιώνα συνεχίζεται με ...

ενδιαφέρουσες προβολές. Το πρόγραμμα για σήμερα Τετάρτη 16 και για αύριο Πέμπτη 17 διαμορφώνεται ως εξής:

για σήμερα και για διαμορφώνεται ως εξής:

 

Πρόγραμμα Προβολών: Τετάρτη, 16 Μαρτίου 2011

OΛYMΠION
13:00  Ιστορίες γάμου, είκοσι χρόνια αργότερα: Ζουζάνα και Στανίσλαβ - 57\'  - Χελένα Τρεστίκοβα, Τσεχία 
13:00  Ιστορίες γάμου: Ζουζάνα και Στανίσλαβ - 38\'  - Χελένα Τρεστίκοβα, Τσεχοσλοβακία 
15:00  Ο όρκος - 96\' -  Λόρα Πουατρά, ΗΠΑ 
17:30  Η δική μου παιδική χαρά - 50\' - Κάσπαρ Άστρουπ Σρέντερ, Δανία 
17:30  Κόντρα στον άνεμο - 51\' - Στιβ Νας, Έζρα Χόλαντ, ΗΠΑ 
20:00  26.2 The Road to Here - 55\' - Λευτέρης Φυλακτός 
20:00  Μόνο οι λέξεις συνεχίζουν - 53\' - Καλλιόπη Λεγάκη , Ελλάδα 
22:30  Βροντερή ψυχή - 84\' - Μαρκ Λάντσμαν, ΗΠΑ 
24:00  Τομ Ζε απελευθερωμένος αστροναύτης - 90\' - Ίγκορ Ιγκλέσιας Γκονθάλεθ, Ισπανία 

 

 

ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ
11:00  Αλβανικό μελόδραμα - 50\' - Κυριακή Μάλαμα, Ελλάδα 
11:00  Ανταλλάξιμοι - 30\' - Κυριακή Μάλαμα, Ελλάδα 
13:00  Ένας άντρας ήρθε και την πήρε - 81\' - Γιέντζεϊ Νιέστρουϊ, Ράφαλ Πσύμπυλ, Πολωνία 
15:00  Τρεις εποχές, μια ζωή - 77\' - Μουράτ Ερύν, Τουρκία 
17:00  Μερικές φορές η πόλη - 80\' - Τομ Τζάρμους, ΗΠΑ 
19:30  Γκουανιάπε Σουρ - 24\' - Γιάνος Ρίχτερ, Ιταλία 
19:30  Ένα μέλλον χωρίς πετρέλαιο - 52\' - Λετισιά Μορό, Γαλλία 
22:00  Τα δάκρυα της Γάζας - 82\' - Βίμπεκε Λέκεμπεργκ, Νορβηγία  
 

 

TΩNIA MAPKETAKH
12:30  Διαδρομές νερού στην Αμοργό - 22\' - Έφη Λατσούδη, Ελλάδα 
12:30  Σχοινούσα, το νησί του ήλιου - 72\' - Ισαβέλλα Μαυράκη, Ελλάδα 
15:00  Φυλές της Αθήνας: νέα ζωή (Αφγανιστάν) - 48\' - Ανθή Νταουντάκη, Ελλάδα 
15:00  Φυλές της Αθήνας: Φιλιππίνες - 46\' - Σταύρος Ψυλλάκης, Ελλάδα 
17:30  39405 - 30\' - Κυριακή Μάλαμα, Ελλάδα 
17:30  Επάνω στα ίχνη - 54\' - Κυριακή Μάλαμα, Ελλάδα 
20:00  Τι μέσα, τι έξω... - 74\' - Βαγγέλης Ρήγας, Ελλάδα 
22:30  Η φωτιά μέσα μου - 46\' - Πέτρος Χαραλάμπους, Ελλάδα-Κύπρος 
22:30  Σε τούτο το καρτέρι - 68\' - Άννα Τσιάρτα, Κύπρος 

 

 

ΦPINTA ΛIAΠΠA
13:00  Μαθήματα-Παθήματα: Τι θα γίνει ο Δημήτρης; - 57\' - Γιάννης Μισουρίδης, Βάλερυ Κοντάκος, Ελλάδα 
13:00  Παράσταση - 40\' - Νίκος Αλευράς, Ελλάδα 
15:30  Δείτε με πρώτα ως άνθρωπο - 9\' - Τζορτζ Α. Ίνγκμαϊρ ο 3ος, Ντουάιτ Λ. Κορ, ο πρεσβύτερος, ΗΠΑ 
15:30  Ο γρίφος του αυτισμού - 60\' - Σάσκια Μπάρον, Μεγάλη Βρετανία 
18:00  Αποκλεισμός - 52\' - Σεργκέι Λοζνίτσα, Ρωσία 
18:00  Πορτρέτο - 28\' - Σεργκέι Λοζνίτσα, Ρωσία 
20:30  Αυτιστικοί - 90\' - Βόλφραμ Ζέγκερ, Γερμανία 
23:00  Μαρτσέλα - 82\' - Χελένα Τρεστίκοβα, Τσεχία 
 

 

TZON KAΣΣABETHΣ
16:00  Το σπίτι των Χιλιανών - 95\' - Μακαρένα Αγκιλό, Χιλή-Γαλλία-Ολλανδία-Κούβα 
18:30  Γράμματα από την έρημο (Ελεγεία της βραδύτητας) - 88\' - Μικέλα Οκιπίντι, Ιταλία 
20:30  Ο μικρός Μιρ – Δέκα χρόνια στο Αφγανιστάν - 90\' - Φιλ Γκράμπσκι, Μεγ. Βρετανία 
23:00  Άξιζα 50 πρόβατα - 72\' - Νίμα Σαρβεστάνι, Σουηδία 
23:00  Η νυφούλα - 14\' - Λέσλαβ Ντομπρούτσκι, Πολωνία  
 

 

ΣTAYPOΣ TOPNEΣ
11:00  Η φάκα - 23\' - Μαρίνα Δανέζη, Ελλάδα 
11:00  Πριγκίπισσα Χριστίνη - 66\' - Ίρις Ζαχμανίδη, Ελλάδα 
13:00  Νίκος Παπατάκης: πορτρέτο ενός ελεύθερου σκοπευτή - 43\' - Τίμων Κουλμάσης, Ηρώ Σιαφλιάκη, Ελλάδα-Γαλλία 
13:00  Ο αθέατος σκηνοθέτης - 67\' - Νίκος Θεοδοσίου, Ελλάδα 
15:30  Φιλιά εις τα παιδιά - 124\' - Βασίλης Λουλές, Ελλάδα 
17:30  Ο Θεός θα ’λεγε όχι - 89\' - Μπριγκίτε Ούταρ Κορνέτσκι, Ελβετία 
20:00  Agnus Dei: ο αμνός του Θεού - 81\' - Αλεχάνδρα Σάντσες, Γαλλία-Μεξικό 
22:30  Μπεατρίς Γκονσάλες, Γιατί κλαις; – Μονόλογος σε τρεις φωνές - 77\' - Ντιέγκο Γκαρσία-Μορένο, Κολομβία 

 

 

Πρόγραμμα Προβολών : Πέμπτη, 17 Μαρτίου 2011

 

OΛYMΠION
13:00  Ο γλυκός αιώνας - 58\' - Χελένα Τρεστίκοβα, Τσεχία 
13:00  Ο Χίτλερ, ο Στάλιν κι εγώ - 56\' - Χελένα Τρεστίκοβα, Τσεχία 
15:00  Γκουανιάπε Σουρ - 24\' - Γιάνος Ρίχτερ, Ιταλία 
15:00  Ένα μέλλον χωρίς πετρέλαιο - 52\' - Λετισιά Μορό, Γαλλία 
17:30  Αν πέσει ένα δέντρο: το Μέτωπο για την Απελευθέρωση της Γης - 85\' - Μάρσαλ Κάρι, ΗΠΑ 
20:00  Η ιστορία του Πατ Τίλμαν - 95\' - Αμίρ Μπαρ-Λεβ, ΗΠΑ 
22:30  Khaima - 80\' - Αθανάσιος Καρανικόλας, Ελλάδα-Γερμανία 
22:30  Welcome to Europe - 10\' - Στέλιος Κούλογλου, Ελλάδα 
24:00  Ουίλιαμ Σ. Μπάροουζ: ο άνθρωπος μέσα του - 87\' - Γιόνι Λέιζερ, ΗΠΑ 

 

 

ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ
11:00  Η άλλη πλευρά - 56\' - Κυριακή Μάλαμα, Ελλάδα 
11:00  Καπετάν Κεμάλ - 39\' - Κυριακή Μάλαμα, Ελλάδα 
13:00  Η βάρδια του πελεκάνου - 67\' - Λεία Μπίνζερ, Ελλάδα 
15:00  Στον κήπο του γυαλιού και του μετάλλου - 15\' - Αριστοτέλης Μαραγκός, Ελλάδα-Μεγ. Βρετανία 
15:00  Σωματείο Ρακοσυλλεκτών - 74\' - Μαρίνα Δανέζη, Ελλάδα 
17:00  Πορτρέτο ενός άντρα - 81\' - Βίσα Κόισο-Κάντιλα, Φινλανδία 
19:30  Μια θέση ανάμεσα στ’ αστέρια - 111\' - Λέοναρντ Ρέτελ Χέλμριχ, Ολλανδία 
22:00  Μια μικρή πράξη - 88\' - Τζένιφερ Άρνολντ, ΗΠΑ  
 

 

TΩNIA MAPKETAKH
12:30  Ημερολόγιο επαρχίας - 25\' - Στέργιος Μουντσάκης, Ελλάδα 
12:30  Οβριόκαστρο Κερατέας - 87\' - Χρήστος Ακρίδας, Ελλάδα 
15:00  The Last Remaining Seats - 45\' - Μάριος Πιπερίδης, Ελλάδα-Κύπρος 
15:00  Αν όχι εμείς, ποιοι; - 68\' - Νικολέττα Παπαθανασίου, Ελλάδα 
17:30  Αλβανικό μελόδραμα - 50\' - Κυριακή Μάλαμα, Ελλάδα 
17:30  Ανταλλάξιμοι - 30\' - Κυριακή Μάλαμα, Ελλάδα 
20:00  Μαρίνα Βαλιέρι, η μικρή ανιψιά του Καβάφη - 70\' - Σίμος Κορεξενίδης, Ελλάδα 
20:00  Παρασκήνιο: H πικρή ιστορία του Aντρέι Γκορένκο - 52\' - Λευτέρης Ξανθόπουλος, Ελλάδα 
22:30  Champions: Μια αστεία ιστορία - 87\' - Γαβριήλ Τζάφκας, Ελλάδα  
 

 

 

ΦPINTA ΛIAΠΠA
13:00  Ο Μπίλι ο τρομερός - 85\' - Τζένιφερ Βεντίτι, ΗΠΑ 
15:30  Ο αδελφός μου ο Νορμ - 50\' - Κεντ Νέισον, Τερίσα Μακίνες, Καναδάς 
15:30  Το αγόρι μέσα του - 47\' - Μαριάν Κάπλαν, Καναδάς 
18:00  Ο οικισμός - 25\' - Σεργκέι Λοζνίτσα, Ρωσία 
20:30  Το κουράγιο μιας μάνας: Αντιμιλώντας στον αυτισμό - 103\' - Φρίντρικ Θορ Φρίντρικσον, Ισλανδία 
23:00  Ρενέ: Το ημερολόγιο του λησμονημένου - 90\' - Χελένα Τρεστίκοβα, Τσεχία  
 

 

 

TZON KAΣΣABETHΣ
14:00  Τα ροζ σάρι - 96\' - Κιμ Λοντζινότο, Μεγ. Βρετανία-Ινδία 
16:00  Ένας άντρας ήρθε και την πήρε - 81\' - Γιέντζεϊ Νιέστρουϊ, Ράφαλ Πσύμπυλ, Πολωνία 
18:30  Μπεατρίς Γκονσάλες, Γιατί κλαις; – Μονόλογος σε τρεις φωνές - 77\' - Ντιέγκο Γκαρσία-Μορένο,

 

Κολομβία 
20:30  Ο κόσμος σύμφωνα με τον Ίον Μπ. - 61\' - Αλεξάντερ Νανάου, Ρουμανία 
20:30  Το συμβόλαιο - 13\' - Λίνα Μάνχαϊμερ, Σουηδία 
23:00  Μερικές φορές η πόλη - 80\' - Τομ Τζάρμους, ΗΠΑ 
 

 

 

ΣTAYPOΣ TOPNEΣ
11:00  Αρτέλ - 30\' - Σεργκέι Λοζνίτσα, Ρωσία 
11:00  Το φως του Βορρά - 52\' - Σεργκέι Λοζνίτσα, Γαλλία 
13:00  Οι μικροί άλλοι - 96\' - Νίκος Δροσάκης, Ελλάδα 
15:30  Οικογένεια - 82\' - Μίκαελ Βίστρεμ, Αλμπέρτο Χέρσκοβιτς, Σουηδία 
15:30  Παλίνδρομο - 3\' - Ρουζέ Βιγιαρόγια, Ισπανία 
17:30  Βροντερή ψυχή - 84\' - Μαρκ Λάντσμαν, ΗΠΑ 
20:00  Ένα σύνορο, όλα τα σύνορα - 55\' - Νταβίντ Πάμπλος, Μεξικό-Βραζιλία-Αργεντινή 
20:00  Χωρίς πατρίδα - 20\' - Θίο Ρίγκμπι, ΗΠΑ-Γουατεμάλα 
22:30  Στρατόπεδο Νίκη, Αφγανιστάν - 86\' - Κάρολ Ντάισινγκερ, ΗΠΑ-Αφγανιστάν 
 

Σχετικές ειδήσεις
Το πρόγραμμα του 57ου Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης
24.10.2016 15:35
Σας καλωσορίζουμε στο 57ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης! Η συναρπαστική γιορτή του ανεξάρτητου κινηματογράφου επιστρέφει ανανεωμένη από 3- 13 Νοεμβρίου και υπόσχεται δυνατές στιγμές!
17ο Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου: Πρόγραμμα προβολών Αθήνας
31.03.2016 15:51
Η 17η διοργάνωσή του Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα από τις 7 έως τις 13 Απρίλίου 2016.
8ο Διεθνές Κινηματογραφικό Φεστιβάλ Λάρισας: Το πρόγραμμα της πέμπτης ημέρας
24.02.2016 15:47
Για πέμπτη ημέρα και με μεγάλη ανταπόκριση του κοινού σε όλες τις αίθουσες προβολών συνεχίζεται το 8ο Διεθνές Κινηματογραφικό Φεστιβάλ/artfools Λάρισας.
18ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης: Ελληνικά ντοκιμαντέρ στην Αγορά και στο πρόγραμμα
23.02.2016 14:35
Συναρπαστικές όψεις της σύγχρονης πραγματικότητας αναδεικνύονται μέσα από τα ελληνικά ντοκιμαντέρ του 18ου Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης.
8ο Διεθνές Κινηματογραφικό Φεστιβάλ Λάρισας: Το φεστιβάλ συνεχίζεται!
23.02.2016 12:20
Με πολλές εκδηλώσεις και προβολές συνεχίζεται, το πρόγραμμα της Τρίτης 23 και της Τετάρτης 24 Φεβρουαρίου για το 8ο Διεθνές Κινηματογραφικό Φεστιβάλ Λάρισας. Εκτός από την κεντρική εκδήλωση για τον Κορεάτικο Κινηματογράφο και τις Μνήμες διαίρεσης στη Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας, θα υπάρχουν οι παρακάτω εκδηλώσεις.