Το Ευρωπαϊκό Κέντρο Κινούμενων Σχεδίων διοργανώνει στους Δελφούς την 10η ANIMART – Βιωματικό Σχολείο Τεχνών από 16 έως 24 Ιουλίου 2016.

H ANIMART απευθύνεται στην εκπαιδευτική κοινότητα: νηπιαγωγούς, δασκάλους, καθηγητές, φοιτητές, τους νέους δημιουργούς αλλά και τους φιλότεχνους, που θα ήθελαν να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους γύρω από τις τέχνες, μετατρέποντας τις γνώσεις αυτές σε εργαλείο δουλειάς, με τη βοήθεια των νέων τεχνολογιών.

Ο Απόλλων, η Δελφική μυθολογία και η σύγχρονη πραγματικότητα θα προσεγγιστούν από τους μετέχοντες, μέσα από εργαστήρια, μαθήματα, προβολές, εκθέσεις, διαγωνισμούς, ημερίδες.

ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΕΣ

BOKOWIEC MARK, Συνθέτης, Πανεπιστήμιο Huddersfield, Ηνωμένο Βασίλειο

OH SOON-HWA, Φωτογράφος, Eπίκουρη Καθηγήτρια, Nanyang Technological University, Singapore

PECQUET FRANΚ, Καθηγητής, Université Paris Ι, Panthéon Sorbonne, Γαλλία

POLOTTI PIETRO, Καθηγητής, Music Informatics, Conservatory “Giuseppe Tartini”, Trieste, Ιταλία

WILSON – BOKOWIEC JULIE, Vocalist, Performer, Πανεπιστημιακή ερευνήτρια, Ηνωμένο Βασίλειο

ΒΑΚΑΛΗΣ ΝΑΣΟΣ, Σκηνοθέτης

ΒΑΛΛΙΑΝΑΤΟΣ ΘΩΜΑΣ, Λέκτορας Τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας, Ιόνιο Πανεπιστήμιο

ΓΕΩΡΓΑΚΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ, Μουσικός, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Τμήμα Μουσικών Σπουδών, ΕΚΠΑ

ΚΑΨΟΥΛΗ ΧΡΥΣΑ, Ηθοποιός, σκηνοθέτης

ΛΙΤΗ ΑΦΡΟΔΙΤΗ, Γλύπτρια, Καθηγήτρια, Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών Αθήνας

ΛΟΥΛΕΣ ΒΑΣΙΛΗΣ, Σκηνοθέτης

ΜΑΝΟΧΗ ΕΥΔΟΚΙΑ, Χορογράφος, Θεατρολόγος

ΜΕΡΑΝΤΖΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ, Επίκουρος Καθηγητής, Τμήμα Διαχείρισης Πολιτισμικού Περιβάλλοντος & Νέων Τεχνολογιών, Πανεπιστήμιο Πατρών

ΜΠΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΝΤΟΡΑ, Πιανίστα, Καθηγήτρια πιάνου, Ωδείο Αθηνών

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΣΠΥΡΟΣ, Αρχιτέκτονας, Σκηνοθέτης, Καθηγητής, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΣΙΣΣΥ, Σκηνοθέτης

ΣΥΜΒΟΥΛΙΔΗΣ ΟΡΕΣΤΗΣ, Εικαστικός

ΤΗΕ MILENA PRINCIPLE, Organization

ΤΗΛΙΓΑΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ, Επίκουρος Καθηγητής, Τμήμα Τεχνών Ήχου & Εικόνας, Ιόνιο Πανεπιστήμιο

ΤΟΚΑΤΛΙΑΝ ΚΡΙΣΤΙΝ, Πιανίστα, Καθηγήτρια πιάνου, DEREE – The American College of Greece

RUM (ARTS AND SOCIAL PRACTICES)

– KAREN McCOY, Καλλιτέχνης, Νέα Υόρκη, ΗΠΑ

– ELAINE BUCKHOLTZ, Καθηγήτρια, Massachusetts College of Art and Design, Βοστώνη, ΗΠΑ

– FLOOR VAN DE VELDEl, Καθηγήτρια, Massachusetts College of Art and Design, Βοστώνη, ΗΠΑ

– LYDIA MATTHEWS, Καθηγήτρια, Parsons School of Design, Nέα Υόρκη, ΗΠΑ

– Αντώνης Βολανάκης, Visual artist, Adjunct Instructor, Tisch School of Arts / New York University

– ΣΠΥΡΟΣ ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ, Λέκτορας Κοινωνιολογίας, Goldsmiths, University of London,

– LEZLI RUBIN-KUND, Senior lecturer, Architecture Department, Technion University, Χάιφα, Ισραήλ

– ARTHUR MCDEVITT, Professor, Armidale and Monash Universities, Αυστραλία

– Dr. ROS BANDT, International sound artist, Senior research fellow in sound culture, Πανεπιστήμιο Μελβούρνης, Αυστραλία

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ

01. ΓΛΥΠΤΙΚΗ

     Με την Αφροδίτη Λίτη

02. ΨΗΦΙΑΚΗ ΓΛΥΠΤΙΚΗ

     Με τον Ορέστη Συμβουλίδη

03. ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΨΗΦΙΑΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ

      Με τον Κωνσταντίνο Τηλιγάδη

04. ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ

      Με τον Βασίλη Λουλέ

05. MASTERCLASS ME TON ΝΑΣΟ ΒΑΚΑΛΗ

      Με τον Νάσο Βακάλη

06. MASTERCLASS ΜΕ ΤΗΝ ΟΗ-SOON HWA

      Με την Οh-Soon Hwa

07. ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

     Με την Βασίλη Καρκατσέλη

08. MASTERCLASS ΜΕ ΤΗ ΝΤΟΡΑ ΜΠΑΚΟΠΟΥΛΟΥ

      Με τη Ντόρα Μπακοπούλου

09. ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΘΕΑΤΡΟΥ

      Με τις Χρύσα Καψούλη & Σίσσυ Παπαθανασίου

10. ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΧΟΡΟΘΕΑΤΡΟΥ

      Με την Ευδοκία Μανόχη

11. ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ ΗΧΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ: THE ORACLE PROJECT

      Συντονισμός: Αναστασία Γεωργάκη

12. ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ: Η ΜΑΝΤΙΚΗ ΜΑΝΙΑ: Ψηφιακοί χρησμοί και χωρικές αναπαραστάσεις

      Υπεύθυνος: Σπύρος Παπαδόπουλος. Επικουρική συμμετοχή: Αβροκώμη Ζαβιτσάνου,   

      Αρχιτέκτων, Μαρία Λούκου, Εικαστικός, Έλενα Μάντζαρη, Γλωσσολόγος

13. LANDSCAPE – MINDSCAPE : θεώρηση, ανάγνωση και επεξεργασία του τοπίου

      Οργάνωση: The Milena Principle

14. ΕΝΟΡΑΤΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ

      Mε τη Simona Vermier

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

01. ΕΚΘΕΣΗ ΓΛΥΠΤΙΚΗΣ ΤΗΣ ΑΦΡΟΔΙΤΗΣ ΛΙΤΗ

02. ΕΚΘΕΣΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΗ ΚΑΡΚΑΤΣEΛΗ

03. H ΝΤΟΡΑ ΜΠΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΕΡΜΗΝΕΥΕΙ ΜΑΝΟ ΧΑΤΖΙΔΑΚΙ (ρεσιτάλ πιάνου)

04. ΠΥΘΙΑ: DELPHINE21 (Παγκόσμια πρεμιέρα)

05. ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΗΣ ΑΡΜΕΝΙΑΣ (ρεσιτάλ πιάνου)

06. ΠΑΡΑΛΟΓΕΣ με τη Γιώτα Βέη (παραδοσιακά τραγούδια)

07. ΧΟΡΟΣ ΑΛΟΓΩΝ (θέατρο)

08. ΦΙΛΟΚΤΗΤΗΣ (θέατρο)

09. ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΙΩΑΝΝΑΣ ΣΚΑΤΖΕΛΗ

10. Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΜΑΓΕΙΡΑΣ ΣΤΗΝ «ΑΡΓΩ» ΤΟΥ ΙΑΣΟΝΑ

ΔΡΑΣΕΙΣ

01. ΜΑΝΤΙΔΑ ΔΑΦΝΗ

      Λογοτεχνική βραδιά με Έλληνες ποιητές, πεζογράφους, μεταφραστές

02. ΜΟΝΤΕΛΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΔΙΑΔΙΚAΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΤΕΧΝΗ

      David Hernández Ortega, Africa Brisa Sánchez Solórzano, Ricardo César González

      Zamora, Μεξικό

03. Ο ΑΓΓΕΛΙΟΦΟΡΟΣ

      Περιπατητική performance σε κάμερα, ηχοτοπίο, ποίηση, με τον Βασίλη Ψαρρά

04. FLYWAYS, ΗΧΗΤΙΚΕΣ ΣΚΗΝΕΣ ΑΥΞΗΜΕΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

      Ένας επιτόπιος ήχο-περίπατος, με τoυς Geert Vermeire και  Stefaan van Biesen

05. ΠΕΡΠΑΤΩΝΤΑΣ ΜΕ ΚΑΡΕΚΛΕΣ

      Το περπάτημα ως ένας τρόπος χορού, με την Ienke Kastelein

06. ΜΑΥΡΟΙ ΠΕΡΙΠΑΤΟΙ : Οι πολιτικές του περιπατείν

      Προβολή και Παρουσίαση, με τη Dominique Baron-Bonarjee

07. ΠΕΡΠΑΤΩΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΟΡΥΦΟΡΟΥΣ

      Εκδήλωση του Christopher Wood

08. ΤΗΕ MILENA PRINCIPLE [Το Αρχείο]

      Μια ψηφιακή βιβλιοθήκη του Μilena principle [+ WIT Urban Team] από το 2004

09. TO FAIL WALKING

      Εργαστήριο με τη Sandra Fruebing

10. ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ ΗΧΟΥ / ΕΙΚΟΝΑΣ

      Δύο περίπατοι και ένα εργαστήριο με την Karen McCoy

11. Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΜΟΥ «ΕΤΕΡΟΤΟΠΙΑΣ»

      Εργαστήριο – επιτέλεση με τη Μαρία Παπαχαραλάμπους

12. WALKING BACK TO THE SOURCE

      Επιτέλεση με την Lezli Rubin-Kunda

13. ΠΕΡΙ ΑΓΙΩΝ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΝΤΩΝ (διαλέξεις)

      Με το Χρήστο Μεράντζα

14. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΙΓΑ ΣΤΟΝ ΤΕΤΤΙΓΑ: Πλατωνικά έργα+Ημέρες

      Με τη Φοίβη Γιαννίση

15. ΠΑΡΑΤΗΡΩΝΤΑΣ ΤΗ ΔΕΛΦΙΚΗ ΣΕΛΗΝΗ ΚΑΙ ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ

      Με την Εταιρεία Αστρονομίας και Διαστήματος – Παράρτημα Σαλαμίνας

16. ΣΙΩΠΗΛΗ ΠΕΤΡΑ I / ΔΕΥΚΑΛΙΩΝ ΚΑΙ ΠΥΡΡΑ

      Με την Ελεάννα Μαρτίνου

17. MEDEA- LUST

      Performance από τη Μάρω Θεοδοσίου και την ομάδα ALMA KALMA.

18. ΑΝΑΣΥΝΘΕΤΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΗΧΟ ΤΗΣ ΑΡXΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ

      Με τον Χρήστο Τερζή

ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΟΜΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

08:00-10:00 Πρόγευμα

10:00-15:00 Εργαστήρια*

15:00-18:00 Γεύμα – Ανάπαυλα

18:00-20:00 Forum: Διεπιστημονικοί, διαθεματικοί και Καλλιτεχνικοί Διάλογοι

20:30-22:00 Εκδηλώσεις, προβολές, ρεσιτάλ, θεατρικές παραστάσεις, ποιητικές αναγνώσεις

22:00-24:00 Δείπνο, μεσονύκτιες φιλικές συζητήσεις, προβολές.

* 5 ώρες x 7 ημέρες = 35 ώρες για κάθε εργαστήριο + επιπρόσθετες ώρες όπου χρειαστεί.

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ

– 1η ημέρα (Σάββατο 16 Ιουλίου 2016)  Άφιξη, Τακτοποίηση, Γιορτή Υποδοχής.

– 2η ημέρα (Κυριακή 17 Ιουλίου) Παρουσίαση και έναρξη εργαστηρίων.

– 3η μέρα (Δευτέρα 18 Ιουλίου 2016)

  έως και την 7η ημέρα (Παρασκευή 22 Ιουλίου 2016) Εργαστήρια.

– 8η μέρα (Σάββατο 23 Ιουλίου 2016) Παρουσίαση αποτελεσμάτων εργαστηρίων, Γιορτή Αποχαιρετισμού.

– 9η ημέρα (Κυριακή 24 Ιουλίου 2016) Αναχώρηση μετεχόντων.

Συμμετέχουν φοιτητές πανεπιστημιακών ιδρυμάτων:

– Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών Αθήνας

– Εργαστήριο Περιβαλλοντικής Επικοινωνίας και Οπτικοακουστικής Τεκμηρίωσης, Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών, του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

– Τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας του Ιουνίου Πανεπιστημίου

Και νέοι δημιουργοί από την Ελλάδα και το εξωτερικό: Αλβανία, Αίγυπτο, Ισραήλ.

Σας περιμένουμε στους Δελφούς!

Δηλώστε συμμετοχή τώρα!