Το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας ταξιδεύει στην Αθήνα και συγκεκριμένα στον κινηματογράφο Τριανόν από την

την Πέμπτη 20 Οκτωβρίου 2011. Το πρόγραμμα των ταινιών που συμμετείχαν στο Φεστιβάλ της Δράμας και θα παρουσιαστούν στην Αθήνα είναι το ακόλουθο:

ΣΥΝΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ  ΠΡΟΒΟΛΩΝ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ ΤΡΙΑΝΟΝ

 

ΠΕΜΠΤΗ 20 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2011
17:00-01:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΤΟΥ 34ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ, 17ου ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ & 5ου digi2011

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2011
19:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ (EFA)
21:00 5o digi2011
23:00 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 22 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2011
10:00 2ο ΣΠΟΥΔΑΣΤΙΚΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ
17:00 ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΚΙΝ/ΦΟΥ LA FÉMIS
21:00 5o digi2011
23:00 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 23 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2011
10:00 2ο ΣΠΟΥΔΑΣΤΙΚΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ
19:00 ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΗ ΝΟΡΒΗΓΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΚΙΝ/ΦΟΥ NORSKE FILMSKOLEN
21:00 5o digi2011
23:00 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 24 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2011
19:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ (EFA)
21:00 5o digi2011
23:00 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ

 

ΤΡΙΤΗ 25 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2011
13:00 ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΚΗΝΟΘΕΤΩΝ 34ΟΥ  ΕΘΝΙΚΟΥ & 5ΟΥ  DIGI 2011 ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΚΑΙ ΕΝΤΥΠΟ ΤΥΠΟ.
19:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ (EFA)
21:00 5o digi2011
23:00 5o digi2011

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 26 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2011
17:00-01:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΤΟΥ 34ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ, 17ου ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ & 5ου digi2011

 

ΟΙ ΤΑΙΝΙΕΣ
 

Πέμπτη 20 Οκτωβρίου 2011

Βραβευμένες ταινίες 5ου digi2011
17:00

“Gran Partita” 15’ Αλέξανδρος Σκούρας                
“Under stress” 10’ Πάρης Πατσουρίδης                  
“Flight at the museum” 4’ Δημήτρης Δεληνικόλας                         
“Φαγάνας” 12’ Νίκος Χρονόπουλος                       
“Human Nature” 3’ Νάσος Βακάλης              

“Dead on Time” 11’ Ανδρέας Λαμπρόπουλος, Κώστας Σκύφτας  
           

Βραβευμένες ταινίες 17 ου Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
19:00

“Nolya” 25’Cem Öztüfekçi Τουρκία – Γαλλία                                                         
“Ενυδρείο” 17’ Bård Røssevold Νορβηγία                                                   
“Αγρία οικογένεια” 20’Terry Gilliam Ιταλία                                                
“Οξυγόνο” 30’Adina Pintilie    Ρουμανία                                                                   
“Να καταπιείς ένα βάτραχο” 10’Jurgis Krasons Λετονία                                       

“Τραγούδα μου να κοιμηθώ” 30’Magnus Arnesen   Πολωνία
                                                                                  

 Βραβευμένες ταινίες 34ου  Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
21:00

“Γεια σου Ανέστη” 18’ Δημήτρης Κανελλόπουλος                                    
“Toothbrushes” 5’ Νίκος Μπρανίδης, Γιάννης Μπουγιούκας                                 
“Το πατάρι” 18’Μίνως Νικολακάκης                                              
“Iris” 15’ Αλέξανδρος Σιπσίδης                                           
“Κόφ’ το!” 14’ Βασίλης Καλαμάκης                                               
“Κινητά στοιχεία” 17’ Ανδρέας Σιαδήμας                                      
“Ελένη” 13’ Στέργιος Πάσχος                                              
“Ο μπαμπάς μου, ο Λένιν και ο Φρέντυ” 20’ Ρηνιώ Δραγασάκη                          

 

Βραβευμένες ταινίες 34ου  Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
23:00

“Πίστομα” 18’Γιώργος Φουρτούνης                                    
“Η νύφη” 6’ Λευτέρης Χαρίτος                                           
“Musikhof” 10’ Θωμάς Κιάος                                                         
“Τζαφάρ” 3’ Νάνσυ Σπετσιώτη                                
“Ηγέτης” 28’ Γαβριήλ Τζάφκας       
Έλληνες του κόσμου                                                  
“Make up”  20’ Χρήστος Μασσαλάς                                               
Έλληνες του κόσμου                                                  
“If you have no place to cry” 11’ Αριστοτέλης Μαραγκός             
Έλληνες του κόσμου                                                  
“The fiddler” 16’ Στελάνα Κληρής                                       

Παρασκευή 21 Οκτωβρίου 2011

EUROPEAN FILM ACADEMY
Βραβευμένες ταινίες EFA 2010
19:00

“Tussilago” 14’ Jonas Odell Σουηδία                                                                       
“Το μικρό ζώο του χιονιού” 19’ Miia Tervo Φινλανδία                                         
“Αφροδίτη κατά εμού” 27’ Nathalie Teirlinck Βέλγιο                                              
“Μείνε, μακριά” 24’ Paloma Aguilera Valdebenito    Ολλανδία                              
“Rendez-vous a Stella-plage” 18’ Shalimar Preuss Γαλλία                         

 

5o digi2011
21:00

“Σκιάν πέρα του χρόνου” 25’ Ιωάννης Τζουβελέκης                      
“Νo parking” 11’ Στάμος Τσάμης                                       
 “De Architectura(Περί Αρχιτεκτονικής)”  16’Κωνσταντίνος Στραγαλινός          
“Flight at the museum” 4’ Δημήτρης Δεληνικόλας                                                 
“A soldier\’s misfortune” 7’ Στέφανος Μελικίδης                
“Ένα Γράμμα μια Ιστορία: O Βιολιστής Βάτραχος” 7’ Αρίσταρχος Παπαδανιήλ
“Living city” 19’ Εύα Θεοδωρίδου, Δημήτρης Γιουζέπας                                       
“Pigs” 12’ Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη                        

 

Ταινίες Μυθοπλασίας 34ου Φεστιβάλ
Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

“Το πατάρι”  18’ Μίνως Νικολακάκης                                            
“Κινητά στοιχεία” 17’ Ανδρέας Σιαδήμας                                      
“Γεια σου Ανέστη” 18’ Δημήτρης Κανελλόπουλος                                    
“Τζαφάρ” 3’ Νάνσυ Σπετσιώτη                                            
“Musikhof” 10’ Θωμάς Κιάος                                                         
“Ελένη” 13’ Στέργιος Πάσχος                                 

“Άρχουσα τάξη” 27’ Άντυ Παπαδημητρίου  
         

Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2011

2ο Σπουδαστικό Πανόραμα
10:00

“Violet” 6’ Αθανάσιος Αγγελόπουλος                                              
“Τα εναντίον εαυτού” 14’ Περικλής Αγιανόζογλου, Νεφέλη Σταματογιαννοπούλου
“Οι δύο πύλες του Παναιτώλιου” 6’ Γιώργος Αναπολιτάνος, Μαρία Λουίζου
“Θύμησες” 8’ Έλσα Αναπολιτάνου                                                  
“Εσά” 10’ Αλέξανδρος Αναστασόπουλος, Κωνσταντίνος Ντεκώ                           
“Rewind” 17’ Ανδρέας Ανέστης                                                       
“Prince of Streets” 16’ Θεοφύλακτος Αργυρού                                          
“Μνήμη” 9’ Νίκος Αυγουστίδης                                          
“What about interior” 2’ Αγγελική Βαρβεράκη                                           
“Be prepared…” 3’ Αγγελική Βαρβεράκη                                       
“Τελευταία ανάμνηση” 5’ Χρήστος Βενετσιάνος                                       
“Bloom” 2’ Ποθητός Γενικαλιώτης                                      

 

2ο Σπουδαστικό Πανόραμα
12:00

“The Hostess” 27’ Παναγιώτης Δέδες                                                         
“John Lennon” 2’ Σωτηρία Δημοπούλου                                                     
“Εξίμησι” 7’Αφροδίτη Καϊράκη                                           
“General Cargo” 20’ Kωνσταντίνος Καλογρίδης                                                   
“Schwester / Αδελφή” 6’ Ελένη Κατσώνη                                      
“Δώρο θεού” 3’Αντώνης Κοντοπίδης                                              
“Blockout” 21’ Παναγιώτα Κουμανταράκη                                      
“I won\’t quit smoking” 14’ Γιώργος Κουρελέας                                                       

 

Αφιέρωμα στη Γαλλική Σχολή Κιν/φου La Fémis
17:00

“Η αναποδιά” 38’ Dominique Baumard                                                         
“Όπως ο καθένας” 27’ Franco Lolli                                                             
“Forbach” 35’ Claire Burger                                                              

 

Αφιέρωμα στη Γαλλική Σχολή Κιν/φου La Fémis
19:00

“Victor” 13’ Francois Ozon                                                               
“Οι διακοπές” 17’ Emmanuelle Bercot                                                          
“Η πρώτη φορά” 40’ Emmanuelle Bercot                                                     
“Caresse” 13’ Emmanuel Mouret                                                      

 

5o digi2011
21:00

“Τυφλά Πάθη” 33’ Τώνια Μισιαλή                                     
“Στιβάνια” 3’ Βικτωρία Βελλοπούλου            
“Ethos Process Part II” 17’ Σπύρος Αμοιρόπουλος
“Samurai” 8’ Γιώργος Μακρής                       
“Greyt” 5’ Ειρήνη Βιανέλλη                            
“Ημερολόγιο επαρχίας” 25’ Στέργιος Μουντσάκης
“Human Nature” 3’ Νάσος Βακάλης              
“Μνήμη” 9’ Νίκος Αυγουστίδης   

 

Ταινίες Μυθοπλασίας 34ου Φεστιβάλ
Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
23:00

“Κύκλωπας 2” 17’ Βικτώρια Τρέτσιακ                                                         
“Ο μπαμπάς μου, ο Λένιν και ο Φρέντυ” 20’ Ρηνιώ Δραγασάκη                          
“Κόντρα” 7’ Δημήτρης Μπίτος                                            
“Toothbrushes” 5’ Νίκος Μπρανίδης, Γιάννης Μπουγιούκας                                 
“Κάποιος” 16’ Λίζα Αποστολοπούλου                                            
“Iris” 15’ Αλέξανδρος Σιπσίδης                                           
“Hunting Frogs” 20’  Αδάμ Καρυπίδης                                                       

“Η νύφη” 6’Λευτέρης Χαρίτος
 

Κυριακή 23 Οκτωβρίου  2011

2ο Σπουδαστικό Πανόραμα
10:00

“Dark soul” 11’ Μαρία Μερτζανίδου                                                           
“Χαραγμένο Τριαντάφυλλο” 9’ Θανάσης Νεοφώτιστος                                        
“Μπάτμαν” 5’ Ευάγγελος Νταής                                         
“Έχετε ώρα;”            2’ Ναταλία Οικονομοπούλου                                               
“Σκηνή 53” 9’Λάμπρος Ράπτης                                                       
“Που τους θυμήθηκες” 6’ Πόπη Ρήγα                                                                     
“The game” 7’ Γιώργος Ροσόλυμος                                                
“Kiosk” 13’ Γαλαξίας Σπανός                                                          
“Iron Maiden” 7’ Ευάγγελος Σπανός                                               
“Furore” 7’ Εύη Στάμου                                           
“Οι τελευταίες του 17 ώρες” 20’ Κωνσταντίνος Ταμπούρης                                             

2ο Σπουδαστικό Πανόραμα
12:00

“Αμφιθυμία” 8’ Σωτήρης Γεωργαντάς                                            
“Goodnight stories: Τhe cursed filmmaker” 14’ Τέλης Γκουβίτσας          
“Fast Food 2019” 8’ Ευάγγελος Λαΐνας                                           
“Γεια σας κύριε προϊστάμενε” 5’ Ελένη Λαμνάτου
“Ariel Resident Resort” 2’Αριστέα Λαμπουρίδη                                        
“Το Πνεύμα της Αουρόρα” 4’ Μαριάννα Λημναίου                                    
“H περιπέτεια της Αγγελικής” 8’ Γεώργιος Αναπολιτάνος, Μαρία Λουίζου, Έλσα Αναπολιτάνου, Ελένη Λαμνάτου, Πόπη Ρήγα, Αλέκος Αραβαντινός, Δημήτρης Βουτσαράς                                                          
“Counterattack” 14’ Ειρήνη Στείρου                                               
“Μαυρωμένο χαρτί” 26’ Ελένη Χούμου                                         

 

Αφιέρωμα στη Νορβηγική Σχολή Κινηματογράφου Norske Filmskolen 
19:00

“Η Κυβέρνηση του Martin” 28’ Roar Uthaug                                                         
 “Ορμόνες και άλλοι δαίμονες” 26’ Sara Johnsen                                                   
“Παρασκευή” 21’ Eirik Svensson                                                      
“Tuba Atlantic” 25’ Hallvar Witzø                                                                 

 

5o digi2011
21:00

“Κρυφό” 17’ Βιργινία Ρηγάκη                                              
“Μνήμη” 9’ Φούλη Μελανίτου                       
“Φτου! ξελευθερία για όλους” 15’ Κλειώ Φανουράκη                   
“Gran Partita” 15’Αλέξανδρος Σκούρας                 
“Μείνε δίπλα μου” 13’ Νατάσσα Παπαδάκη           
“Ο άνθρωπος με τα λυμένα κορδόνια” 5’ Χάρης Σταθόπουλος                
“Συνάντηση με τρελό” 7’ Tina Kimi                         
“Express service” 13’ Φίλιππος Βοκοτόπουλος                  
“Dead on Time” 11’ Ανδρέας Λαμπρόπουλος, Κώστας Σκύφτας              

 

Ταινίες Μυθοπλασίας 34ου Φεστιβάλ
Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

“Αμπάριζα για απόδραση” 19’ Έλενα Δημητρακοπούλου                                     
“Μόνο 19” 19’ Γιώργος Παντελεάκης                                                         
“Μαύρη θύελλα” 14’ Νίκος Καλλαράς                                           
“Ο γάμος” 10’ Αλέξανδρος Κακαβάς                                              
“Κόφ’ το!” 14’ Βασίλης Καλαμάκης                                               
“Πίστομα” 18’ Γιώργος Φουρτούνης                                               
“Μάθε εργάτη πως” 11’ Σήφης Στάμου, Κώστας Σταματόπουλος

 

Δευτέρα 24 Οκτωμβρίου  2011

EUROPEAN FILM ACADEMY
Βραβευμένες ταινίες EFA 2010
19:00

“Φώτα” 14’ Giulio Ricciarelli Γερμανία                                                                    
“Ο δρόμος της Μαρίας” 16’ Anne Milne Ισπανία                                                   
“Είμαι εδώ” 36’ Bálint Szimler Ουγγαρία                                                                 
“Χωρίς αγάπη” 29’ Birgitte Stærmose Δανία                                                           
“Ο έξω κόσμος” 15’ David OReilly Γερμανία                                                                      

5o digi2011
21:00

“Ακαδημία Πλάτωνος doc” 29’ Ομάδα Ντοκιμαντέρ Πολιτισμικού Οργανισμού Δήμου Αθηναίων 2010                                                           
“Κάπου στον χάρτη” 3’ Δημήτρης Νάκος               
“Στο κελί” 13’Δημήτρης Τσολάκης, Γιώργος Χατζησαρόγλου                   
“Θα κάνω ότι μπορώ” 15’Μαρία Λεωνίδα             
“Prince of streets” 16’ Θεοφύλακτος Αργυρού                                           
“Under stress” 10’ Πάρης Πατσουρίδης                                                      
“Κiosk” 13’ Γαλαξίας Σπανός                                                          

 

Ταινίες Μυθοπλασίας 34ου Φεστιβάλ
Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

“Ποιος Βασίλης;” 24’Δημήτρης Μουτσιάκας                                             
“Ηγέτης” 28’ Γαβριήλ Τζάφκας                                           
 Έλληνες του κόσμου                                                 
 “The fiddler” 16’ Στελάνα Κληρής                                      
Έλληνες του κόσμου                                      
“If you have no place to cry” 11’Αριστοτέλης Μαραγκός                                      
“In the distance of a glance” 18’ Χριστόφορος Ροδίτης                                         
Έλληνες του κόσμου                                                  
“Make up” 20’Χρήστος Μασσαλάς 

                  

Τρίτη 25 Οκτωβρίου 2011

EUROPEAN FILM ACADEMY
Βραβευμένες ταινίες EFA 2010
19:00

“Talleres clandestinos” 40’ Catalina Molina Αυστρία-Αργεντινή               
“Χανόι – Βαρσοβία”             30’ Katarzyna Klimkiewicz Πολωνία              
“Δυαρχία” 20’ Ferdinando Cito Filomarino Ιταλία                                        
“Amor” 14’ Thomas Wangsmo Νορβηγία                                                                 
“Τα σαλιγκάρια του Ιωσήφ” 12’ Sophie Roze Γαλλία                                                                    

5o digi2011
21:00

“Πάρτο αλλιώς” 20’Κινηματογραφική Ομάδα Πολιτισμικού Οργανισμού            
Δήμου Αθηναίων 2010                                              
“Προσφορά” 9’ Βασίλης Μπλιούμης                                                           
“Eσά” 10’Αλέξανδρος Αναστασόπουλος, Κωνσταντίνος Ντεκώ                            
“Ζαρντέν” 20’ Νικόλαος Γκούλιος                                                   
“R.E.M. [rapid eye movement]” 16’ Κινηματογραφική Ομάδα Δήμου Κηφισιάς  2010                           
“Timor” 18’ Γιώργος Βοντίτσος, Γιάννης Ρηγόπουλος                                                        

5o digi2011
23:00

“Bad language” 14’ Bύρων Παπαδόπουλος                                     
“Ice” 11’ Γιώργος Δασκαλάκης                                                        
 “240” 12’ Χάρης Ντώνιας                                                    
“Φαγάνας” 12’ Νίκος Χρονόπουλος                                                           
“Έξω στο αγρόκτημα” 18’ Alethea Avramis                                    
“Μαύρος γάτος” 17’ Σπυρίδων Μανωλάτος            
“Σωφρονισμός” 5’ Γιάννης Σωτηρόπουλος, Πάνος Αριστερίδης              

 

Τετάρτη 26 Οκτωμβρίου 2011

Βραβευμένες ταινίες 17ου Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
17:00

“Nolya” 25’Cem Öztüfekçi Τουρκία – Γαλλία                                                         
“Ενυδρείο” 17’ Bård Røssevold Νορβηγία                                                   
“Αγρία οικογένεια” 20’Terry Gilliam Ιταλία                                                
“Οξυγόνο” 30’Adina Pintilie    Ρουμανία                                                                   
“Να καταπιείς ένα βάτραχο” 10’Jurgis Krasons Λετονία                                       
“Τραγούδα μου να κοιμηθώ” 30’Magnus Arnesen   Πολωνία        

 

Βραβευμένες ταινίες 34 ου  Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
21:00

“Πίστομα” 18’Γιώργος Φουρτούνης                                    
“Η νύφη” 6’ Λευτέρης Χαρίτος                                           
“Musikhof” 10’ Θωμάς Κιάος                                                         
“Τζαφάρ” 3’ Νάνσυ Σπετσιώτη                                
“Ηγέτης” 28’ Γαβριήλ Τζάφκας       
Έλληνες του κόσμου                                                  
“Make up”  20’ Χρήστος Μασσαλάς                                               
Έλληνες του κόσμου                                                  
“If you have no place to cry” 11’ Αριστοτέλης Μαραγκός             
Έλληνες του κόσμου                                                  
“The fiddler” 16’ Στελάνα Κληρής   

 

Βραβευμένες ταινίες 5ου digi2011
19