Mια φορά και έναν καιρό… και το ταξίδι ξεκινά!

 

Ποιος δεν ξέρει τους Αδελφούς Γκριμμ; τους συγγραφείς και συλλέκτες παραδοσιακών παραμυθιών. Ποιος δεν ξέρει τα παραμύθια τους; Κοκκινοσκουφίτσα,  Ωραία Κοιμωμένη,  Χιονάτη,  Χάνσελ και Γκρέτελ και πολλά πολλά άλλα. Παραμύθια που άντεξαν στο χρόνο, ανέθρεψαν ολόκληρες γενιές και αποτελούν μέρος της παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς.

Για πρώτη φορά μια παιδική θεατρική παράσταση που μέσα από τις κλασικές ιστορίες των Αδελφών Γκριμμ και τους ήρωες τους, προσκαλεί  τα παιδιά να ανακαλύψουν το μαγικό κόσμο των παραμυθιών τους και να μπουν σ’ αυτόν.

Νεράιδες, ζώα, ξωτικά, θαυματουργά δαχτυλίδια, περίεργα πουλιά, βασιλιάδες, μάγισσες, πρίγκιπες, πριγκίπισσες, αποτελούν το πολύχρωμο σκηνικό των παραμυθιών σε μια διαδραστική παράσταση μέσα στο νερό με αληθινές λίμνες, δέντρα, εντυπωσιακά κοστούμια και υπέροχες μουσικές .

Η αξία της αγάπης, της αλληλεγγύης, της αποδοχής, της  γενναιοδωρίας, της πίστης στον εαυτό μας , μέσα  από τη σύγκρουση καλού και κακού και με όπλο την εξυπνάδα ενάντια στην δύναμη ,είναι μερικά από τα διδακτικά μηνύματα των παλιών αυτών λαϊκών παραμυθιών της «γιαγιάς».

Ένας ολόκληρος κόσμος που βγαίνει από τα παραμύθια-λογοτεχνήματα των δύο παραμυθάδων και δεν έχει πάψει εδώ και δύο αιώνες να φωλιάζει στην καρδιά παιδιών και ενηλίκων σε ολόκληρο τον κόσμο, τροφοδοτώντας τη φαντασία τους και ενθαρρύνοντας τους να πιστέψουν στις αξίες της ζωής και να χτίσουν τη δική τους προσωπικότητα.

Τη σκηνοθεσία υπογράφει ο αγαπημένος ηθοποιός Φώτης Σπύρος, ο οποίος και πρωταγωνιστεί.

Μια θεατρική παράσταση με πολύ γέλιο, για κάθε ηλικία, που δεν πρέπει να χάσετε .

Κείμενο – Σκηνοθεσία : Φώτης Σπύρος

Βοηθός Σκηνοθέτη : Ηλίας Μπαγεώργος

Σχεδιασμός Σκηνικών – Κοστουμιών : Βαλεντίνος Βαλάσης 

Κοστούμια : Ελένη Ψύρρα

Φωτισμοί : Τρύφων Κεχαγιάς

Ηχοληψία: Γιάννης Κυρατζής

Επιμέλεια σκηνικών: Ανδρέας Κουλμπερτίεβ 

Παίζουν : Φώτης Σπύρος, Θεοδοσία Δαμδούμη, Χρήστος Kορδελάς,  Δημήτρης Παπαδόπουλος, Βασιλική Συρανίδου.

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΕΡΙΟΔΕΙΑΣ «ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΩΝ ΑΔΕΛΦΩΝ ΓΚΡΙΜΜ»:

                  

Δευτέρα      7/7              ΚΟΜΟΤΗΝΗ              Θερινό Δημοτικό Θέατρο

Τρίτη          8/7              ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ                 Δημοτικό Κηποθέατρο

Πέμπτη       10/7            ΓΡΕΒΕΝΑ Θέατρο Καστράκι

Παρασκευή 11/7            ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ         Άλσος Ηγουμενίτσας (Δασάκι)

Σάββατο     12/7            ΚΕΡΚΥΡΑ                   Θέατρο ΜΟΝ ΡΕΠΟ – Ρένα Βλαχοπούλου

Δευτέρα      14/7            ΕΔΕΣΣΑ    Θέατρο Γαβαλιώτισσας

Τρίτη          15/7            ΝΑΟΥΣΑ  Θερινό Δημοτικό Θέατρο

Τέταρτη      16/7            ΚΑΣΤΟΡΙΑ                  Θέατρο του Βουνού

Δευτέρα      21/7            ΚΙΛΚΙΣ     Ανοιχτό Θέατρο Λόφου

Τρίτη          22/7            ΠΕΤΡΑ      Θέατρο Πέτρας (Σκηνή Πήτερ Μπρουκ)

Τέταρτη      23/7            ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ               Θέατρο Κάναβα Ρούσσος Επισκοπή – Μέσα Γωνιά

Πέμπτη       24/7            ΝΑΞΟΣ     Δημοτικό Θέατρο Ιάκωβος Καμπανέλης

Κυριακή     27/7            ΜΥΚΟΝΟΣ                 Θέατρο Λάκκας

Δευτέρα      28/7            ΡΑΦΗΝΑ  Θέατρο Δημοτικού Κολυμβητηρίου

Τρίτη          29/7            ΑΙΓΙΝΑ     Αυλή Λαογραφικού Μουσείου

Τετάρτη      30/7            ΛΙΒΑΔΕΙΑ                  Θέατρο Κρύας

Πέμπτη       31/7            ΛΑΜΙΑ     Τόπος Τεχνών Χώρα Λελέικα Υπάτης  (ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΟΙΤΗΣ)

Κυριακή     3/8              ΚΑΤΕΡΙΝΗ                  Δημοτικό Θέατρο Πάρκου

Δευτέρα      4/8              ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ              Κινηματογράφος ΑΙΘΡΙΟ

Τρίτη          5/8              ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ         Θέατρο Κήπου

Τετάρτη      6/8              ΜΟΥΔΑΝΙΑ                Ανοιχτό Θέατρο Μουδανιών

Τετάρτη      13/8            ΑΣΠΡΟΒΑΛΤΑ           Δημοτικό Θέατρο Ασπροβάλτας

Σάββατο     16/8            ΛΙΝΔΟΣ    Αρχαίο Θέατρο Αγ. Στεφάνου

Κυριακή     17/8            ΡΟΔΟΣ      Θέατρο Μεσαιωνικής Τάφρου Μελίνα Μερκούρη

Τετάρτη      20/8            ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ                Ανοιχτό Θέατρο Γιαννιτσών

Πέμπτη       21/8            ΚΟΖΑΝΗ  Υπαίθριο Δημοτικό Θέατρο

Παρασκευή  22/8            ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ                Αύλειος Χώρος Ξενία

Σάββατο     23/8            ΛΗΞΟΥΡΙ Κηποθέατρο Ιακωβατείου Βιβλιοθήκης

Κυριακή     24/8            ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑ             Λιμενοβραχίονας Κυπαρισσίας

Δευτέρα      25/8            ΑΓΡΙΝΙΟ   Δημοτικός Κινηματογράφος ΑΝΕΣΙΣ

Τρίτη          26/8            ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ          Κινηματοθέατρο ΑΛΕΞ

Τετάρτη      27/8            ΠΥΛΟΣ    

Πέμπτη       28/8            ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ         Θέατρο Θερινή  ΑΥΛΑΙΑ (εντός ΔΕΘ)

Παρασκευή 29/8            ΒΕΡΟΙΑ    Θέατρο Άλσους Μελίνα Μερκούρη

Σάββατο     30/8            ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ              Πολιτιστικό & Αθλητικό Πάρκο

Δευτέρα      1/9              ΠΑΤΡΑ      Θεατράκι Λιμανιού Μαρίνα Πάτρας

Τρίτη          2/9              ΚΟΡΙΝΘΟΣ                 Αμφιθέατρο Πανεπιστημίου

Τετάρτη      3/9              ΧΑΛΚΙΔΑ                   Θέατρο Ορέστη Μακρή (Πάρκο Λαού)

Πέμπτη       4/9              ΣΤΥΛΙΔΑ  Ανοιχτό Θέατρο Στυλίδας

Παρασκευή  5/9              ΒΟΛΟΣ     Θερινό Δημοτικό Θέατρο Μελίνα Μερκούρη

Σάββατο     6/9              ΛΑΡΙΣΑ    Κηποθέατρο Αλκαζάρ

Κυριακή     7/9              ΚΑΒΑΛΑ Φρούριο Καβάλας