Η New Star διοργανώνει φεστιβάλ με αφορμή τη συμπλήρωση 95 ετών από την Οκτωβριανή Επανάσταση στον κινηματογράφο Capitol Ζέφυρος

… στις 22-28 Νοεμβρίου 2012.

Στο πλαίσιο του Φεστιβάλ θα προβληθούν 18 ταινίες και ντοκιμαντέρ σταθμοί της επανάστασης για την επανάσταση.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ:

ΠΕΜΠΤΗ 15/11
18:00 «ΒΛΑΝΤΙΜΗΡΟΣ ΙΛΙΤΣ ΛΕΝΙΝ»
Σκηνοθεσία: Β. Μπελιάεφ, Μ. Σλαβίνσκαϊα , Σοβιετική Ένωση, 1955

19:15 «ΟΚΤΩΒΡΗΣ»
Σκηνοθεσία: Σ. Αϊζενστάiν, Σοβιετική Ένωση, 1927

20:45 «Ο ΛΕΝΙΝ ΚΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ»
Σκηνοθεσία:  Λ. Κρίστη, Σοβιετική Ένωση, 1980

22:00 «Η ΓΗ»
Σκηνοθεσία:  Ντόβζενκο, Σοβιετική Ένωση,1930

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 16/11
18:00 «Ο ΛΕΝΙΝ ΖΕΙ»
Σκηνοθεσία:  Μ.Ρομμ, Σοβιετική Ένωση, 1969

18:30 «ΘΩΡΗΚΤΟ ΠΟΤΕΜΚΙΝ»
Σκηνοθεσία: Σ.  Αϊζενστάϊν, Σοβιετική Ένωση, 1925

20:00 «ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ»
Σκηνοθεσία: Σ.  Αϊζενστάϊν, Σοβιετική Ένωση, 1927

22:00 «Ο ΛΕΝΙΝ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ»
Σκηνοθεσία: Μ.Ρομμ, Σοβιετική Ένωση, 1937

ΣΑΒΒΑΤΟ 17/11
18:00 «ΣΕΛΙΔΕΣ ΜΙΑΣ ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΟΥΣ ΖΩΗΣ»
Σκηνοθεσία: Σ.Πουμπιάνσκαια, Σοβιετική Ένωση, 1958

18:30 «Β. Ι. ΛΕΝΙΝ»
Σκηνοθεσία:  Α. Ζενιάκιν, Σοβιετική Ένωση,  1983

19:00 «ΑΠΕΡΓΙΑ»
Σκηνοθεσία: Σ.  Αϊζενστάϊν, Σοβιετική Ένωση, 1924

20:45 «ΤΡΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΕΝΙΝ»
Σκηνοθεσία: Τ.  Βερτόφ, Σοβιετική Ένωση, 1929

22:00 «Η ΜΑΝΑ»
Σκηνοθεσία:  Βσέβολοντ Πουντόβνικ, Σοβιετική Ένωση, 1926

ΚΥΡΙΑΚΗ 18/11
18:00 «ΑΠΕΡΓΙΑ»
Σκηνοθεσία: Σ.  Αϊζενστάϊν, Σοβιετική Ένωση, 1924

20:00 «ΘΩΡΗΚΤΟ ΠΟΤΕΜΚΙΝ»
Σκηνοθεσία: Σ.  Αϊζενστάϊν, Σοβιετική Ένωση, 1925

21:15 «ΟΚΤΩΒΡΗΣ»
Σκηνοθεσία: Σ. Αϊζενστάiν, Σοβιετική Ένωση, 1927

22:30 «Η ΜΑΝΑ»
Σκηνοθεσία:  Βσέβολοντ Πουντόβνικ, Σοβιετική Ένωση, 1926

ΔΕΥΤΕΡΑ 19/11
18:00 «Ο ΛΕΝΙΝ ΚΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ»
Σκηνοθεσία: Λ. Κρίστη, Σοβιετική Ένωση, 1980

19:00 «ARSENAL»
Σκηνοθεσία:  Ντόβζενκο, Σοβιετική Ένωση, 1929

20:30 «Ο ΠΡΩΤΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ»
Σκηνοθεσία:  Αντρέι Μιχάλκοφ-Κονσταλόφσκι, Σοβιετική Ένωση, 1966

22:00 «Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ»
Σκηνοθεσία:  Τ.  Βερτόφ, Σοβιετική Ένωση, 1929

ΤΡΙΤΗ 20/11
18:00 «ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΟΣΤΟ ΤΟΥ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗ»
Σκηνοθεσία:  Ι. Βεσσαράμποβ, Σοβιετική Ένωση, 1982

19:00 «ΤΡΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΕΝΙΝ»
Σκηνοθεσία: Τ.  Βερτόφ, Σοβιετική Ένωση, 1929

20:00 «ARSENAL»
Σκηνοθεσία: Ντόβζενκο, Σοβιετική Ένωση, 1929

21:30 «ΘΥΕΛΛΑ ΣΤΗΝ ΑΣΙΑ»
Σκηνοθεσία:  Β. Πουντόβκιν, Σοβιετική Ένωση, 1928

ΤΕΤΑΡΤΗ 21/11
18:00 «Ο ΛΕΝΙΝ ΖΕΙ»
Σκηνοθεσία:  Μ.Ρομμ, Σοβιετική Ένωση, 1969

18:30 «ΣΕΛΙΔΕΣ ΜΙΑΣ ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΟΥΣ ΖΩΗΣ»
Σκηνοθεσία:  Σ.Πουμπιάνσκαια, Σοβιετική Ένωση, 1958

19:00 «Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ»
Σκηνοθεσία: Τ.  Βερτόφ, Σοβιετική Ένωση, 1929

20:15 «ΤΡΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΕΝΙΝ»
Σκηνοθεσία: Τ.  Βερτόφ, Σοβιετική Ένωση, 1929

21:30 «Ο ΠΡΩΤΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ»
Σκηνοθεσία: Αντρέι Μιχάλκοφ-Κονσταλόφσκι, Σοβιετική Ένωση, 1966

ΠΕΜΠΤΗ       22:00 «ΘΩΡΗΚΤΟ ΠΟΤΕΜΚΙΝ»

Σκηνοθεσία: Σ. Αϊζενστάϊν, Σοβιετική Ένωση, 1925

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 22:00 «ΤΡΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΕΝΙΝ»

Σκηνοθεσία: Τ. Βερτόφ, Σοβιετική Ένωση, 1929

 

ΣΑΒΒΑΤΟ     22:00 «Ο ΛΕΝΙΝ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ»

Σκηνοθεσία: Μ.Ρομμ, Σοβιετική Ένωση, 1937

 

ΚΥΡΙΑΚΗ      22:00 «ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ»

 Σκηνοθεσία: Σ. Αϊζενστάϊν, Σοβιετική Ένωση, 1927

 

ΔΕΥΤΕΡΑ      22:00 «ΑΠΕΡΓΙΑ»

 Σκηνοθεσία: Σ. Αϊζενστάϊν, Σοβιετική Ένωση, 1924

 

ΤΡΙΤΗ           22:00 «ΟΧΤΩΒΡΗΣ»

Σκηνοθεσία: Σ. Αϊζενστάiν, Σοβιετική Ένωση, 1927

 

ΤΕΤΑΡΤΗ      22:00 «Η ΓΗ»

Σκηνοθεσία: Ντόβζενκο, Σοβιετική Ένωση,1930