Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά – από τις 9 μέχρι τις 16 Αυγούστου, θα διεξαχθεί και φέτος στην Άρτα, η Κρουστοπανήγυρις. Η φετινή διοργάνωση χρωματίζεται από την

αντίθεση των κατοίκων και των φίλων του μαρτυρικού χωριού (317 άτομα εξοντώθηκαν από τους ναζί στην Κατοχή) στο σχέδιο \»Καλλικράτης\» με το οποίο δεν έγινε δεκτό το αίτημά της Κοινότητας να μείνει ανεξάρτητη για ιστορικούς λόγους και να μην συνενωθεί.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

9 Αυγούστου

Διάφοροι χώροι 11:00 – 22:00: Μαθήματα

Πλατεία 22:30 – 23:30: Ηχόδραση και Κροταλάρτα – άνοιγμα

Πλατεία 23:45 – 01:00: Αντρέας Γεωργίου quartet – Αντρέας Γεωργίου, κιθάρες, Σάμι Αμίρης, πιάνο, Μanuel Orza, μπάσο, Γιάννης Σταυρόπουλος ντράμς

Αποθήκη 01:00: Πάρτι έναρξης

10 Αυγούστου

Διάφοροι χώροι 11:00 – 22:00: Μαθήματα

Πλατεία 22:30 – 00:30: Συναυλία με το σχήμα Μέλισμα

Αποθήκη 01:00: Συναυλία με τους KATI SHARKS και τους MATA G

11 Αυγούστου

Διάφοροι χώροι 11:00 – 22:00: Μάθημα

Πλατεία 21:30 – 22:30: Ανοιχτό μάθημα Βασίλη Λιώση

Κατασκήνωση 23:00 – 00:30: jam μαθητών

Αποθήκη 01:00: Συναυλία με τους LOCK’N’LOAD και τους NITRO

 

12 Αυγούστου

Διάφοροι χώροι 11:00 – 22:00: Μαθήματα

Πλατεία 21:30 – 22:30: Ανοιχτό μάθημα C.M PEPETO

Κατασκήνωση 23:00 – 00:30: Λογοτεχνική βραδιά με θέμα «Λογοτεχνία & Μαρτυρική Τόποι»

Αποθήκη 01:00: Συναυλία με τους Άει στην ευχή και το σχήμα του Ν. ΣΙΑΚΟΥΦΗ

13 Αυγούστου

Διάφοροι χώροι 11:00 – 22:00: Μαθήματα

Πλατεία 21:30 – 22:30: Ανοιχτό μάθημα Γιώργου Φασόλη

Πλατεία 23:00 – 01:30: Χάλκινα της Φλώρινας

Αποθήκη 01:30: Συναυλία με το σχήμα των ZENITH και του Μάριου Τσίρκα
 

14 Αυγούστου

Διάφοροι χώροι 11:00 – 22:00: Μαθήματα

Πλατεία 21:00 – 22:00: Ανοιχτό μάθημα Γιάννας Αλαμάνου

Πλατεία 22:00 – 24:00: Συναυλία καθηγητών (jam)

Αποθήκη 00:30: Συναυλία με τους FADE OUT

 

15 Αυγούστου

Διάφοροι χώροι 11:00 – 22:00: Μαθήματα

Κατασκήνωση 24:00 – 01:00: Ανοιχτό jam

Αποθήκη 01:00: Ανοιχτό jam

 

16 Αυγούστου

Διάφοροι χώροι 17:00 – 22:00: Μαθήματα

Πλατεία 10:00 – 12:00: Δρώμενα στην επέτειο της σφαγής του ΚΟΜΜΕΝΟΥ

Ποτάμι 14:00 – 17:00: Ελεύθερο jam στο ποτάμι

Πλατεία 21:30 – 23:30: Παρουσίαση εργαστηρίων – Συναυλία Βασιλάτου

Πλατεία 23:00 – 24:00: Ν. Τουλιάτος, S. Mongelli, Τ. Τζουνάκος, Σ. Ανδριανού

Πλατεία 00:30 – 01:00: Μεγάλο κλείσιμο: όλοι οι κρουστοί στη σκηνή

Μαθήματα θα παραδώσουν οι καθηγητές

Νίκος Τουλιάτος, 11 Αυγούστου: Ελεύθερος αυτοσχεδιασμός

Θάνος Δασκαλόπουλος, 9 – 12 Αυγούστου: Body percussion, κλακέτες

Γιάννης Σταυρόπουλος, 9 – 16 Αυγούστου: ντραμς

Κώστας Αναστασιάδης, 9 – 16 Αυγούστου: ντραμς

Γιώργος Φασόλης, 9 – 16 Αυγούστου:Djembe, παραδοσιακά κρουστά,

σύστημα ORFF για παιδιά Δημοτικού

Νικολέτα Αναστασίου: 9 – 16 Αυγούστου: Φωνητικά – Σεμινάριο φωνής (έρευνα-μελέτη-διδασκαλία. Εργαλεία : Η αναπνοή, Το σώμα , Τα γράμματα της αλφαβήτου

Savio Deguara, 9 – 16 Αυγούστου: Γλυπτική με πυλό

Simone Mongelli, Armando Illario, 9 – 16 Αυγούστου: παραδοσιακά κρουστά Ιταλίας

Βασίλης Λιώσης, 9– 16 Αυγούστου: Κρουστά βραζιλιάνικα

C.M Pepeto, Σπύρου Στελά, 9 – 16 Αυγούστου: Capoeira Maculelê (ο χορός των πολεμιστών), Samba de Roda

Βασίλης Βασιλάτος, 9 – 16 Αυγούστου: \»Percussion System\» Afro Latin percussion, δημιουργία ομάδας

Γιάννα Αλαμάνου, 9 – 16 Αυγούστου: Beijaflors, Βραζιλιάνικος χορός

Εικαστικό Εργαστήρι, 7 – 13 Αυγούστου «Ταξίδι με την τέχνη, τη μνήμη και τη φαντασία» για παιδιά 6-13 ετών. Υπεύθυνοι: Παναγιωτακοπούλου Δήμητρα – Παππάς Χρήστος

Εικαστικό Εργαστήρι, 9 Αυγούστου – 16 Αυγούστου «Γλυπτική με πηλό».Υπεύθυνος: Savio Deguara