Μετά απο μία εξαιρετικά επιτυχημένη πρώτη διοργάνωση, το μοναδικό κινηματογραφικό φεστιβάλ αφιερωμένο στις αθλητικές δραστηριότητες περιπέτειας επιστρέφει για δεύτερη συνεχή χρονιά στην Αθήνα.

Το Σάββατο 31 Οκτωβρίου και την Κυριακή 1 Νοεμβρίου 2015, το Θέατρο του Κολλεγίου Αθηνών (Κολλέγιο Ψυχικού) υποδέχεται το 2ο Athens Adventure Film Festival. Aθλητές, Κινηματογραφιστές, Φωτογράφοι, εταιρείες εξοπλισμού και υπαίθριων δραστηριοτήτων, ενώνουν ξανά τις δυνάμεις τους στο πρωτόγνωρο για τα Ελληνικά δεδομένα, διήμερο – θεματικό φεστιβάλ.

«Τα ανθρώπινα όνειρα και η διαρκής ανάγκη για εξερεύνηση αποτελούν το κίνητρο. Η αντοχή, οι δεξιότητες και το αθλητικό πείσμα γίνονται τα μέσα και ένα κινηματογραφικό ταξίδι με φόντο τα ομορφότερα τοπία του πλανήτη ξεκινάει»

SKIING, CLIMBING, SURFING, MOUNTAIN BIKING, KAYAKING, ALPINISM, TRAIL RUNNING, SNOWBOARDING & MORE…

Το Adventure Film festival Festival περιλαμβάνει:

Κινηματογραφικές ταινίες – Αφορούν ένα ευρύ φάσμα δραστηριοτήτων που πραγματοποιούνται με τη δύναμη του ανθρώπου μετατρέποντας τα στοιχεία της φύσης σε ένα ατέλειωτο πεδίο δράσης. Στο σύνολο θα πραγματοποιηθούν 27 προβολές με τις περισσότερες από αυτές να αποτελούν πρεμιέρες στη χώρα μας.

Φωτογραφικές / Εικαστικές εκθέσεις – από καταξιωμένους Έλληνες καλλιτέχνες θα κοσμούν τους χώρους του Φεστιβάλ ταξιδεύοντας μας στις ομορφότερες outdoor «στιγμές» της Ελλάδας και του κόσμου.

• Aλέκος Ασημακόπουλος – Τα σκίτσα των βουνών
• Μπάμπης Γκιριτζιώτης – Mount Olympus Summits
• Δημήτρης Μαρουλάκης – A||πνοές

Ομιλίες / Παρουσιάσεις – από σύγχρονους θρύλους του ορεινού και θαλάσσιου αθλητισμού, άνθρωποι που επανειλημμένα άγγιξαν τα σωματικά και πνευματικά τους όρια, θα μας μιλήσουν με στόχο να εμπνεύσουν το κοινό και να διευρύνουν τους ορίζοντες δραστηριοποίησης της Ελληνικής κοινότητας.

• Νίκος Μαγγίτσης – 7 summits, Πολυπολιτισμικός ορειβατικός στόχος
• Δημήτρης Μπουραζάνης – Vol Bivouac, Ταξίδι προς το άγνωστο
• Aλέξανδρος Σωτηρίου – Επιστημονικές καταδύσεις στα Αντικύθηρα, Εφαρμόζοντας μαθήματα μιάς ζωής
• Μιχάλης Τσουκιάς – Ερασιτέχνης ή Επαγγελματίας;

Οι εμπειρίες μιάς ζωής στα βουνά και στα λαγκάδια

Τελετή απονομής πρωταθλήματος Skyrunning – Οι απονομές των νικητών του 5ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Skyrunning by Salomon

Hellas θα πραγματοποιηθούν το Σάββατο 31/11 και ώρα 13:40 στα πλαίσια του 2ου Adventure Film Festival, ανάμεσα σε εκατοντάδες φίλους του βουνού και adrenaline seekers!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΑΙΝΙΩΝ AAFF 2015

Σάββατο 31/10

12:00 Artist on Jorasses 11’, Bernard Delapierre (Alpinism)
12:15 From the Road 24’, Marc Fischer & Eric Daft (Ski touring)
12:45 Comes With Baggage 18′, Dominic Gill (Historical/ Biking)
13:05 Palmera Express 15′, Eddie Obrand (Surfing)
13:20 Mile for Mile 15′, Rios Libres (Trail running)
13:40 Πανελλήνιο Πρωτάθλ. SkyRunning by Salomon Hellas (Απονομές)
14:00 Διάλειμμα 30′
14:30 Bjørnøya / Bear Island 60′, Inge Wegge (Surfing)
15:30 Keeper of the Mountain 25′, Alisson Otto (Historical/Himalaya)
16:00 Ομιλία Aλέξανδρου Σωτηρίου 20’
16:35 Διάλειμμα 30′
17:05 Paradise Waits / Greek Segment 5′, Teton Gravity Research (Skiing)
17:10 Down the line 20’, Francois Xavier de Ruydts (Canyoning), την ταινία προλογίζει ο Σάββας Παραγκαμιάν
17:30 ATH 30′, Κώστας Μάνδυλας (Skateboarding), την ταινία προλογίζει ο Κώστας Μάνδυλας
18:00 Sounds of Paragliding 4′, (Paragliding)
18:10 Ομιλία Δημήτρη Μπουραζάνη 20’
18:30 Chasing Summits 21′, Shams (Paragliding)
18:55 Διάλειμμα 30′
19:30 Important Places 10′, Jordam Ingram (Kayaking)
19:45 Valley Uprising 100’, Peter Mortimer & Nick Rosen (Historical/Climbing)
21:30 Τέλος

Κυριακή 01/11

12:00 Rolling in the Alps 26’, Laurent Crestan (Bike Crossing)
12:30 Behind the Seen 8’, Francesco Campello (Surfing)
12:40 Project Detour 14′, David Bertschinger Karg (Snowboarding)
13:00 Trial and error 50′, Johannes Hoffman (Skiing)
14:00 Διάλειμμα 30′
14:35 Catch it 10’, Sarah Menzies, Let Media (Surfing)
14:45 Afterglow 11’, Nick Waggoner & Mike Brown (Skiing)
15:00 10 Λεπτά 25’, Δήμητρα Μπαμπαδήμα (Ocean Rowing), την ταινία προλογίζει ο Δημήτρης Κόκκορης
15:30 Cerro Torre 60′, Thomas Dirnhofer (Alpine Climbing)
16:40 Διάλειμμα 30′
17:15 Ομιλία Μιχάλη Τσουκιά 20’
17:40 One for the river: Vjosa Story 30’, Nejc Miljak (Enviromental Kayaking)
18:10 Project Detour / Greek seg. 5’, David Bertchinger Karg (Snowboarding)
18:25 Παιδιά του Ανέμου 50’, Παύλος Τριποδάκης (Sailling), την ταινία προλογίζει ο Παύλος Τριποδάκης
19:10 Διάλειμμα 30′
19:45 Ομιλία Νίκου Μαγγίτση 20’
20:10 A line across the sky 40’, Josh Lowell & Peter Mortimer (Alpinism)
20:55 Fisherman’s son 29’, Chris Malloy (Surfing)
21:30 Τέλος

Διοργάνωση: WAYOUT ADVENTURES

Υπό την αιγίδα του Συλλόγου Αποφοίτων Κολλεγίου Αθηνών (ΣΑΚΑ).

Κοινωνική Υποστήριξη: Safe Water Sports