Τρίτη, 6 Δεκεμβρίου 2016

B-Fest 2010

B-Fest 2010

Το B-FEST 2010 της εφημερίδας Βαβυλωνία ξεκινά την Τετάρτη 26 Μαϊου και φέτος με συναυλίες , κινηματογραφικές προβολές, εικαστικά , θεατρικές παραστάσεις, αλλά και ομιλίες για το εργατικό κίνημα, την κρίση, την αντίσταση. Όλα αυτά πλαισιώνουν το πενθήμερο φεστιβάλ που θα λάβει χώρα στη σχολή Καλών Τεχνών μέχρι και τις 30 Μαϊου.

Το πρόγραμμα των συναυλιών:

Τετάρτη 26 Μαϊου
Stage 1: Ειρήσθω εν παρόδω, Παλίρροια, Υπόγεια Ρεύματα, Diminuita, Fundracar, Downhome band, Illusion, Zen Garden
Stage 2: Sky Valle, Barbara\'s Straight Son, Valkyries, Perix Mental, 7 Sins Motel

21.00: Εργαστήρι: Doctor Albert Flipoot\' s One Can Band - Street performance με τον Mickey Pantelous.
21.15: Θέατρο: Το Τάβλι, του Δημήτρη Κεχαϊδη, από τη Θεατρική Ομάδα Μπουλούκι

Πέμπτη 27 Μαϊου
Stage 1: Pink Tank, Albertime, Koola Shake, Alpha Bang, Socos and the Live Project Band, Magic De Spell, Δημήτρης πουλικάκος και Αδέσποτα Σκυλιά, Σπυριδούλα, Απροσάρμοστοι, Αέρα Πατέρα
Stage 2: Bloom, Radio Sol, Rosebud, Silince Fiction, This is nowhere, Hyperechoyell

Εργαστήρια: 18.00: Η τέχνη των τυμπάνων και τα μουσικά στυλ στο drumming, από τον Albert Παναγιωτόπουλο, των Albertime
19.00: Η Επί-Στροφή της Performance, ομιλήτρια: Γεωργία Σαγρή
19.30: Play the bass, workshop για το ηλεκτρικό μπάσο από τον Θανάση των Ειρήσθω εν παρόδω

Παρασκευή 28 Μαϊου
Stage 1: Ντίνος Σαδίκης, Μωρά στη φωτιά, Lost Bodies, Grover, Ψευδοπροφήτες, Panikos, Εκτός Ελέγχου, Keny Arkana
Stage 2: Social Rejection, Mama Kinn, Sabotage, Beyond Perception, 3 Way Plane, Rejection

23.00: Θέατρο

Σάββατο 29 Μαϊου
Sissy Stardust, Vlastur Live, Direct Connection live, Dark Elf, Orestis, Teo, Atriohm, Nikitas, Electric Unicerse, Iraklis Mindphaser, Crystal Zero, Phase Reverse, Echo tatoo, No Way Out, Κάτω από το Δέντρο, Γ. Τσίγκος και Μαύροι Κύκλοι, Αρχάνθρωποι, Στίγμα 90, ακολουθεί Ρεμπέτικη Κομπανία

Κυριακή 30 Μαϊου
Ρόδες, MC Yinka και urbanix, under Pressure, Dj Differ, Ορθολογιστές, Intifanta, Dagobah System, KurOrAt, Ψυχόδραμα, Χασμωδία, Εκτός των άλλων, Λόγος Γένεσις, Άγρυπνος, Neighboors, Χρήστος Ζυγομαλας, Κυνηγοί Ονείρων, Γ. Μίχας - Γ. Τσελώνης (Απόντες), Παράξενες Μέρες, Empty Frame, Grain, No Mans Land, Bad Mathematics, Berlin Brides

Και το πρόγραμμα των ομιλιών:

Τετάρτη 26 Μαϊου
19:00 «Αποκάλυψη τώρα»
Ομιλητές: Βετεράνος του Ιράκ (Iraq Veterans Against The War)
Και μέλος της καμπάνιας «Ένα καράβι για τη Γάζα».
Εισηγητής: Φιλήμονας Πατσάκης
21:00 «Το σοκ της νίκης»
Ομιλητής: Ντέιβιντ Γκρεμπερ
Εισηγητές: Ιάσονας Τσαούλας και Τάσος Σαγρής

Πέμπτη 27 Μαϊου
19:00 «Εργατικό Κίνημα και Αντιστάσεις»
Ομιλητές: Kalamity Barucha και εργάτης από Ζανον (Αργεντινή)
Εισηγητής: Θοδωρής Θεοδωρόπουλος (εφημερίδα Δράση)
21:00 «Κρίση: Διέξοδος ή Ανατροπή;»
Ομιλητές: Ρομπιν Χανελ και Κώστας Χαριτάκης (εφημερίδα Δράση)
Εισηγητής: Δημήτρης Κωνσταντίνου

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ
19:00 «Ηγεμονικές Αρρενωπότητες»
Ομιλητής: Άκης Γαβριηλίδης
Εισήγηση: Ομάδα Losotras

Παρασκευή 28 Μαϊου
18:00 «Η Πνευματική Ιδιοκτησία κατά της Κοινότητας»
Ομιλητής: Ρίτσαρντ Σταλμαν
Εισηγητές: Αντώνης Μπρούμας και Δημήτρης Δασκαρόλης
21:00 «Πολιτική Κοινωνική Βία και Κοινωνικό Ανατρεπτικό Κίνημα»
Ομιλητές: Ντέιβιντ Γκρεμπερ και Γρηγόρης Τσιλιμαντος
Εισηγητής: Τάσος Σαγρής (Κενό Δίκτυο)

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ
17:00 «Δικαιώματα Ιδιοκτησίας ή Ελεύθερη Πρόσβαση στη Γνώση;»
Εισήγηση: Δίκτυο για την Ψηφιακή Απελευθέρωση
19:00 «Μια Αντιεξουσιαστική Θεώρηση για το Πανεπιστήμιο»
Εισηγητές: Ιάσονας Τσαούλας και Σπύρος Τζουανόπουλος

Σάββατο 29 Μαϊου
19:00 «Power to the People – no Borders»
Ομιλητές: Κενυ Αρκανα και μέλος Δικτύου Clandestina
Εισηγητής: Ιάσονας Τσαούλας
21:00 «Αυτοκρατορία και Παγκόσμιος Εμφύλιος Πόλεμος»
Ομιλητής: Μάικλ Χαρτ, Χάρυ Χαπλιν και Φώτης Τερζάκης
Εισηγητές: Νίκος Κατσιαούνης και Σπύρος Τζουανόπουλος

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ
16:00 Ανοιχτή Συνέλευση «Βαβυλωνίας»
19:00 «Κατασκευάζοντας το Φύλο»
Εισήγηση: Ομοφυλοφιλική Λεσβιακή Κοινότητα Ελλάδας

Κυριακή 30 Μαϊου
17:00-21:00 «Η Δυνατότητα των Τοπικών Αυτοθεσμίσεων: Οικολογία , Γεωργία, Ενέργεια και Διατροφή»
Ομιλητές: Ρόμπιν Χανελ, Παναγιώτης Μανίκης
Γιώργος Φούφας και Τάσος Κεφαλας
Εισηγητής: Νίκος Ιωάννου
19:00 «Αμερικανικό Φοιτητικό Κίνημα»
Ομιλητές: Μέλη από «OCCURY CALIFORNIA»
Εισηγητές: Σπύρος Τζουανόπουλος και Μάρκος Αντουράκης
21:00 «Το Τέλος των Ιδεολογιών και τα Συμβάντα του Μέλλοντος»
Ομιλητές: Νώντας Σκυφτούλης, Crimethinc,
Alternative Libertaire (Clement Garnier)
Εισηγητής: Αλέξης Σχισμένος

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ (Όλη την ημέρα)
«Παρουσίαση της Οικιακής Ενεργειακής Αυτονομίας»
από την Ομάδα Εναλλακτικών Μορφών Ενέργειας

Επίσης, το Σάββατο 29 Μαϊου: 21.15: Θέατρο: Στη Σωφρονιστική Αποικία, Φραντς Κάφκα, από τη θεατρική ομάδα Σημείο Μηδέν. 22.00: Εργαστήρι: Ψυχοβγάλτης: Η περιπέτεια μιας ταινίας. Ομιλητής ο Γιάννης Οικονομίδης.

Κυριακή 29 Μαϊου: 21.15: Θέατρο: Όπως σας αρέσει, του Ουίλιαμ Σέξπιρ, από τη θεατρική ομάδα Σημείο Μηδέν.

Και καθημερινά: Έκθεση κόμιξ του Λέανδρου Κόκκορη, έκθεση γελοιογραφίας του Αλέξη Σχισμένου, έκθεση ασπρόμαυρης φωτογραφίας της ομάδας του Nosotros, εργαστήρι: Performance Multimedia Art από Ηλεκτροακουστική και κινηματογραφικές προβολές.