Παρασκευή, 9 Δεκεμβρίου 2016

Το 39ο Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει στην Αθήνα

Το 39ο Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει στην Αθήνα

Το Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει και φέτος με πρώτο σταθμό την φιλόξενη στέγη του «Τριανόν» που έχει αποδείξει έμπρακτα την αγάπη του για την ταινία μικρού μήκους.

Εδώ και περισσότερα από 20 χρόνια το Φεστιβάλ των Μικρομηκάδων περιοδεύει με τις ταινίες του σε όλη την Ελλάδα αλλά και σε πολλές χώρες του κόσμου: από τις Κυκλάδες και την Μακεδονία, έως το Σίδνευ της Αυστραλίας.

Στις 20-26/10 στο «Τριανόν» οι φίλοι της ταινίας μικρού μήκους θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν: το σύνολο του ελληνικού προγράμματος του 39ου Φεστιβάλ και τις βραβευμένες ταινίες του 22ου Διεθνούς Φεστιβάλ Δράμας.

ΤΟ ΦΕΤΙΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Να θυμίσουμε πως μεγάλος νικητής της φετινής διοργάνωσης (Χρυσός Διόνυσος) ανακηρύχθηκε ο Αλέξανδρος Μαραγκός για τον «Κύβο» του ενώ τον Αργυρό Διόνυσο απέσπασε ο Ντίνος Παναγόκος για το «Νανούρισμα της Μαρίας».

Με ρεκόρ αιτήσεων συμμετοχής αλλά και το πλουσιότερο  διαγωνιστικό μικρού μήκους στην ιστορία του, το 39ο Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας έδωσε και φέτος το καθιερωμένο του ραντεβού με το πιο ζωντανό κομμάτι της ελληνικής κινηματογραφίας: τους νέους Έλληνες μικρομηκάδες. Αλλά και αυτούς που επιμένουν  στην μικρή φόρμα αντιμετωπίζοντας την μικρού μήκους ταινία όπως της αξίζει: ως ένα αυτόνομο έργο τέχνης.

Από τις 209 αιτήσεις που κατατέθηκαν φέτος (τις περισσότερες στην ιστορία του), επιλέχθηκαν 62 ταινίες που διεκδίκησαν τα βραβεία του φεστιβάλ. Ανάμεσά τους 6 ντοκιμαντέρ και 2 animation. Συμμετείχαν αρκετοί παλιοί γνώριμοι του φεστιβάλ που έχουν διακριθεί στο παρελθόν αλλά και πολλοί πρωτοεμφανιζόμενοι.

Οι φετινές «μικρές» που διαγωνίστηκαν, είναι ανεξάρτητες στην συντριπτική πλειονότητά τους παραγωγές. Στα ονόματα των παραγωγών φέτος συναντάμε πολλούς που έχουν συνδέσει το όνομα τους με την διεθνή πλέον απήχηση του ελληνικού σινεμά .

Είναι φανερό πως η οικονομική κρίση και η σύγχρονη κοινωνική πραγματικότητα στην Ελλάδα συνεχίζουν να απασχολούν σταθερά μια μεγάλη μερίδα των νεαρών δημιουργών -είτε ως κεντρικός πυρήνας των ιστοριών τους, είτε ως φόντο σε μια Ελλάδα που δοκιμάζεται: ανεργία, φτώχια, τοκογλυφία, επαγγελματική κατάρρευση, άστεγοι, τράπεζες. Το θέμα της αυτοκτονίας μοιάζει να απασχολεί αρκετούς αυτήν την χρονιά.

Σύμφωνα με τον καλλιτεχνικό διευθυντή Αντώνη Παπαδόπουλο «για πρώτη φορά η κρίση εισέρχεται τόσο δυναμικά στην θεματολογία -κυρίως ως φόντο ανθρώπινων ιστοριών. Φαίνεται πως η κοινωνία της κρίσης κινητοποιεί συνειδήσεις και πυροδοτεί καλλιτεχνικές ανησυχίες».

Φέτος ακόμα περισσότεροι σκηνοθέτες καταπιάνονται με το προσφυγικό και ειδικότερα με την άφιξη των μεταναστών στα ελληνικά νησιά και τις συνεχιζόμενες τραγωδίες στο Αιγαίο (κάποιοι μάλιστα εστιάζουν στα παιδιά), καταδεικνύοντας τα γρήγορα αντανακλαστικά της ταινίας μικρού μήκους.

Τα ψυχοδράματα έχουν την τιμητική τους (γηρατειά, ανημπόρια, αλτσχάϊμερ, θάνατος, σχέσεις εξάρτησης, ψυχοπάθεια), ενώ οι κωμωδίες κάνουν αισθητή την απουσία τους. Η έκτρωση, η αποβολή, η διαχείριση του πένθους, η βία των ίδιων των παιδιών ως απάντηση στο αίσθημα της απόρριψης, το εκπαιδευτικό σύστημα, η αντιμετώπιση του «ξένου», αποτελούν μερικές ακόμα θεματικές. Το γκέι στοιχείο είναι φέτος παρόν και μέσα από μια λεσβιακή ερωτική ιστορία.

Πολλοί, ίσως περισσότεροι από κάθε άλλη χρονιά, είναι  οι δημοφιλείς ηθοποιοί που πρωταγωνιστούν στις ταινίες του διαγωνιστικού. Είναι προφανές πως δεν επιθυμούν απλώς να βοηθήσουν τους νέους σκηνοθέτες στα πρώτα τους βήματα, όπως συνέβαινε παλιότερα, αλλά αντιμετωπίζουν πλέον την μικρού μήκους ταινία ως ένα όχημα ανάδειξης της υποκριτικής τους δεινότητας. Ενδεικτικά αναφέρουμε τους: Μ. Παπαδημητρίου , Μ. Μαυροματάκη, Β. Ανδρεαδάκη, Σ. Σεϊρλή, Ν. Μεντή , Ρ. Οικονομίδου, Θ. Τζήμου, Λ. Παπαληγούρα , Πρ. Αλειφερόπουλο, Ε. Τρίγγου, Κ. Σαμαρά, Γ. Παπαδόπουλο, Α. Αϊδίνη, Γ. Σκαφιδά , Μ. Γιαννάτου , Αρ. Μουτούση, Μ. Κεχαγιόγλου.

ΣΥΝΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

Πέμπτη 20 Οκτωβρίου

39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό 19:00 – 21:00

“Αόρατος", 29’, Κώστας Γεραμπίνης
“Unattended item”, 13’, Φίλιππος Βοκοτόπουλος
“Smoke in the water”, 24', Σπυρίδων Παπασπύρου
“Ρήξη τυμπάνου”, 19’, Κινηματογραφικό Εργαστήριο Cinema Lab Κ.Λ. Ηλιούπολης
“Ταξί”, 12’, Συνοδινός Μοσχίδης
“Pet”, 11’, Χρήστος Μωραΐτης

21:00 – 23:00

“Θεατής”, 18’, Θοδωρής Βουρνάς
“Ummi”, 15’, Νίκος Αυγουστίδης
“Μάγδα”, 20’, Δημήτρης Ζούρας
“2 1/2”, 10’, Χρήστος Νταμπακάκης
“The refugees”, 3’, Άννη Καλτσίδου
“Vitatio”, 7’, Νίκος Ραδαίος
“Ο αγρότης”, 16’, Στάθης Αποστόλου
“The fly I swatted”, 20’, Εσμεράλδα Μομφερράτου    

Παρασκευή 21 Οκτωβρίου

39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό - 19:00 – 21:00

“Φιλοκτήτης - Ο μύθος ενός ξένου”, 16’, Κατερίνα Καλκετενίδη
“Ο φίλος μου και γω”, 15’, Αλέξανδρος Λουϊζίδης
“Ευριπίδου 14”, 16’, Μιχάλης Δημητρίου
“Εγώ, ο Χλεμπόνιας κι ο Σκούληκας”, 20’, Νίκος Θεοδοσίου
“Μόνικα”,  5’, Δημήτρης Αργυρίου
“Κορίτσια της θάλασσας”, 13’, Σήφης Μάινας

21:00 – 23:00

“Στα σκοτεινά στην Κρήτη”, 26’, Βίκη Αρβελάκη
“Η γάτα”, 29’, Αναστασία Αναγνωστοπούλου
“Diversity”, 3’, Δημήτριος Μανιώρος
“Dove”, 18’, Κωνσταντίνος Χαλιάσας
“Η άλλη”, 7’, Αναστασία Ρίζου
“Γενέθλια”, 13’, Δημήτρης Κατσιμίρης
“A job interview”, Αντώνης Γλαρός

Σάββατο 22 Οκτωβρίου

Βραβεία και Διακρίσεις 22ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

17:00 –19:00

«Nelly»  Chris Raiber  Αυστρία, 16’
Ειδικό Βραβείο Αρτιότερης Παραγωγής TV5 MONDE

“Before Lunch” (Πριν το μεσημεριανό)  Simon Szabó Ουγγαρία 9’
Ειδικό Βραβείο

“The One” (Το έτερόν μου ήμισυ)   Ivan Pavljutskov  Εσθονία 13’
Ειδικό Βραβείο

“The same blood” (Το ίδιο αίμα)  Mitry Semenov-Aleinikov Λευκορωσία. 15’
Ειδικό Βραβείο

«Αίνιγμα»   Αντώνης Ντούσιας & Άρης Φατούρος   Ελλάδα 9’
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων

«Η Αλίκη στο καφέ»  Δημήτρης Νάκος   Ελλάδα   19’
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νότιας και Ανατολικής Ευρώπης

19:00 -21:00

“Fighting for Death” (Αγώνας Θανάτου) Eleonora Veninova Π.Γ.Δ.Μ.  14’
Ειδικό Βραβείο Ανδρικής Ερμηνείας

“The return of Erkin” (Η επιστροφή του Erkin)  Maria Guskova  Ρωσία-Κιργιστάν 28’
Βραβείο Ανθρωπίνων Αξιών

“Shooting star” (Πεφταστέρι)  Lyubo Yonchev  Βουλγαρία-Ιταλία    28’
Βραβείο EFA «ΔΡΑΜΑ 2016», της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Κινηματογράφου
Ειδικό Βραβείο Γυναικείας Ερμηνείας

“Madam Black”   Ivan Barge   Νέα Ζηλανδία-Ηνωμένο Βασίλειο    11’
Δεύτερο Βραβείο

“Mouth of hell” (Πύλη της Κολάσεως)  Samir Mehanovic  Σκωτία- Ινδία 15’
Grand Prix 2016

39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

21:00 – 23:00

“Colette and the room B-12”, 10’, Αλεξάνδρα Καραμιζάρη
“XENOS”, 11’, Βούλα Γερμανάκου Κοψίνη
“Το μάτι και το φρύδι”, 17’, Κωστής Χαραμουντάνης
“Όπου γης και πατρίς”, 30’, Αλέξανδρος Θεμιστοκλής Κοσμάκης
“Odette”, 16’, Ευθύμης Kosemund Σανίδης
“Sternenkind”, 22’, Δανιήλ Μίχαλος
“Helga är i Lund”, 20’, Θέλγια Πετράκη

Κυριακή 23 Οκτωβρίου

Βραβεία και Διακρίσεις 39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

17:00-19:00

«3000»  Αντώνης Τσώνης  20’
Ειδικό Βραβείο

«Felicita»  Γιάννης Ζαφείρης  10’
Εύφημος Μνεία

 «Helga är i Lund»  Θέλγια Πετράκη 20’
Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου

«Smoke in the water»  Σπυρίδων Παπασπύρου  24’  
Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας

«Twist»  Μιχάλης Παπαντωνόπουλος  15’
Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας

«Ummi»  Νίκος Αυγουστίδης 15’
Βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη - «ΝΤΙΝΟΣ ΚΑΤΣΟΥΡΙΔΗΣ»

«Ο Αγρότης» Στάθης Αποστόλου  16’
Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας

19:00 – 21:00

«Αίνιγμα»  Αντώνης Ντούσια & Άρης Φατούρος    9’
Βραβείο Καλύτερη Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων (Διεθνές Τμήμα)
Εύφημος Μνεία Εικαστικής και Τεχνικής Επίτευξης

«Η Αλίκη στο καφέ»  Δημήτρης Νάκος   19’
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νότιας και Ανατολικής Ευρώπης (Διεθνές Τμήμα)
Τιμητική Διάκριση Μοντάζ

«Αντίδοτον»  Μιχάλης  Χαπέσιης   12’
Βραβείο «Σωκράτης Δημητριάδης» για την καλύτερη ταινία της κατηγορίας ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

«Αλεπού»  Ζακλίν Λέντζου   28’
Βραβείο «Τώνια Μαρκετάκη» για την καλύτερη γυναικεία σκηνοθετική παρουσία
Τιμητική Διάκριση Ήχου
Βραβείο της Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου
Βραβείο Τεχνικής Αρτιότητας της Ένωσης Τεχνικών Κινηματογράφου &Τηλεόρασης ΕΤΕΚΤ

«Το νανούρισμα της Μαρίας»  Ντίνος Παναγόκος  19’
Αργυρός Διόνυσος

«Κύβος» Αλέξανδρος  Σκούρας  25’
Χρυσός Διόνυσος

21:00 – 00:00

«Μάγδα»  Δημήτρης Ζούρας  20’
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας

«Γενέθλια»  Δημήτρης Κατσιμίρης  13’
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας

«Νηπενθές»  Γιάννης Συμβώνης  17’
Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας
Τιμητική Διάκριση Σκηνικών
Κίνητρα του  Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
Βραβείο της Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών

 «Ρήξη Τυμπάνου»  Κινηματογραφικό Εργαστήριο Κ.Λ. Ηλιούπολης  19’
Εύφημος Μνεία

 «Φιλοκτήτης-Ο Μύθος ενός ξένου»  Κατερίνα Καλκετενίδη 16’
Βραβείο  Ντοκιμαντέρ

«Ι.Χ.Θ.Υ.Σ.»  Χρύσανθος Μαργώνης  19’
Τιμητική Διάκριση  Πρωτότυπης Μουσικής

«Κορίτσια της θάλασσας»  Σήφης Μάινας   13’
Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών

«Αόρατος» Κώστας Γεραμπίνης  29’
Τιμητική Διάκριση Σεναρίου

Δευτέρα 24 Οκτωβρίου

39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

19:00- 21:00

“Αίνιγμα”, 9’, Αντώνης Ντούσιας, Άρης Φατούρος 
“Το νανούρισμα της Μαρίας”, 19’, Ντίνος Παναγόκος
 “Κύβος”, 24’ Αλέξανδρος Σκούρας
“Διάρρηξη”, 9’, Βασίλης Γουδέλης
“Waterproof", 7’, Ελένη Λαζαρίδη
“Χρήστος και Δήμητρα”, 13’, Αμέρισσα Μπάστα
“Whale 52”, 22’, Θανάσης Τρουμπούκης
“Τοίχος”, 13’, Μάγια Τσαμπρού, Μαρκ Σάρτζεντ, Χάρης Τσαμπάς

21:00- 23:00

“3000”, 20’, Αντώνης Τσώνης
“Κιναισθησία”, 10’, Αlfredo Pechuan
“Phantom limb", 12’, Μιχάλης Φελάνης
“Veritas”, 12’, Γεώργιος Ζιώγας
“Felicita”, 10’, Γιάννης Ζαφείρης    
“Λούση", 17', Σταμάτης Γιαννούλης
“Lily", 12’, Πάρης Γρηγοράκης    
“Aurora” 6’, Δέσποινα Οικονομοπούλου
“The story of Edward Healing” 14’, Μάνος Γερογιάννης    

Τρίτη 25 Οκτωβρίου

39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

19:00 – 21:00

“Αλεπού”, 28’, Ζακλίν Λέντζου    
“Marly" 25’, Ελένη Χρυσομάλλη    
“Νηπενθές" 17’, Γιάννης Συμβώνης    
“Αντίδοτον” 12’, Μιχάλης Χαπέσιης
“Μινώταυρος" 16’, Παναγιώτης Σκορδίλης
“Βύθισμα” 13’, Πολύμνια Παπαδοπούλου-Σαρδέλη    

21:00 - 23:00

“H Αλίκη στο καφέ”    18’, Δημήτρης Νάκος     
“Ι.Χ.Θ.Υ.Σ.” 19’, Χρύσανθος Μαργώνης
“Νεμέρτσικα” 13’, Αυρήλιος Καρακώστας
“Butterfly Co." 11’, Ιφιγένεια Δημητρίου
“Twist: 15', Μιχάλης Παπαντωνόπουλος

Τετάρτη 26 Οκτωβρίου

Βραβεία και Διακρίσεις 39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

17:00 - 19:00

«Μάγδα»  Δημήτρης  Ζούρας  20’
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας

 «Γενέθλια»  Δημήτρης Κατσιμίρης 13’
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας

«Νηπενθές»  Γιάννης Συμβώνης  17’
Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας
Τιμητική Διάκριση Σκηνικών
Κίνητρα του  Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
Βραβείο της Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών

«Ρήξη Τυμπάνου»  Κινηματογραφικό Εργαστήριο Κ.Λ. Ηλιούπολης  19’
Εύφημος Μνεία

«Φιλοκτήτης-Ο Μύθος ενός ξένου»  Κατερίνα Καλκετενίδη  16’
Βραβείο  Ντοκιμαντέρ

«Ι.Χ.Θ.Υ.Σ.»   Χρύσανθος Μαργώνης  19’
Τιμητική Διάκριση  Πρωτότυπης Μουσικής

«Κορίτσια της θάλασσας»   Σήφης Μάινας  13’
Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών

19:00 - 21:00

«3000»  Αντώνης Τσώνης  20’
Ειδικό Βραβείο

«Felicita»  Γιάννης Ζαφείρης  10’
Εύφημος Μνεία

«Helga är i Lund»  Θέλγια Πετράκη 20’
Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου

«Smoke in the water»  Σπυρίδων Παπασπύρου  24’  
Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας

«Twist»  Μιχάλης Παπαντωνόπουλος   15’
Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας

«Ummi»  Νίκος Αυγουστίδης 15’
Βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη - «ΝΤΙΝΟΣ ΚΑΤΣΟΥΡΙΔΗΣ»

«Ο Αγρότης»  Στάθης  Αποστόλου  16’
Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας

21:00 - 00:00

«Αίνιγμα»  Αντώνης Ντούσιας & Άρης  Φατούρος    9’
Βραβείο Καλύτερη Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων (Διεθνές Τμήμα)
Εύφημος Μνεία Εικαστικής και Τεχνικής Επίτευξης

«Η Αλίκη στο καφέ»   Δημήτρης  Νάκος   19’
 Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νότιας και Ανατολικής Ευρώπης –(Διεθνές Τμήμα)
Τιμητική Διάκριση Μοντάζ

«Αόρατος»   Κώστας Γεραμπίνης  29’
Τιμητική Διάκριση Σεναρίου

«Αντίδοτον»  Μιχάλης Χαπέσιης   12’
Βραβείο «Σωκράτης Δημητριάδης» για την καλύτερη ταινία της κατηγορίας ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

«Αλεπού»   Ζακλίν Λέντζου   28’
Βραβείο Τώνια Μαρκετάκη για την καλύτερη γυναικεία σκηνοθετική παρουσία
Τιμητική Διάκριση Ήχου
Βραβείο της Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου
Βραβείο Τεχνικής Αρτιότητας της Ένωσης Τεχνικών Κινηματογράφου &Τηλεόρασης ΕΤΕΚΤ

«Το νανούρισμα της Μαρίας»  Ντίνος Παναγόκος  19’
Αργυρός Διόνυσος

«Κύβος» Αλέξανδρος Σκούρας  25’
Χρυσός Διόνυσος

Σχετικές ειδήσεις
 Το 38ο φεστιβάλ ελληνικών ταινιών μικρού μήκους Δράμας «ταξιδεύει» σε Λυκόβρυση και Πεύκη
01.11.2016 13:23
Η Κινηματογραφική Λέσχη Πεύκης υποδέχεται τις βραβευμένες ταινίες μικρού μήκους του 38ου Φεστιβάλ Μικρού Μήκους Δράμας.
Το βραβείο ΚΙΝΗΤΡΑ από το ΕΚΚ επιστρέφει στο Φεστιβάλ Δράμας
19.05.2016 12:45
Το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου (Ε.Κ.Κ.) θέτει εκ νέου σε ισχύ το θεσμό του βραβείου ΚΙΝΗΤΡΑ στο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας, στο πλαίσιο διαμόρφωσης πολιτικής υποστήριξης νέων κινηματογραφιστών.
Το 3o Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Ιεράπετρας ταξιδεύει στην Ταινιοθήκη
20.04.2016 14:14
Το Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Ιεράπετρας, διανύει φέτος, την 3η διοργάνωσή του και ταξιδεύει στην Αθήνα. Από 25 έως 27 Απριλίου 2016, θα έχετε την ευκαιρία να παρακολουθήσετε στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος μερικά από τα ντοκιμαντέρ του.
Το Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει: Πρόγραμμα Φεβρουαρίου
01.02.2016 09:52
Το μεγάλο ταξίδι του Φεστιβάλ Δράμας, με τις ταινίες μικρού μήκους που βραβεύτηκαν και διακριθήκαν στο 38ο Φεστιβάλ Δράμας ξεκίνησε τον περασμένο Σεπτέμβρη.
Το Διεθνές Φεστιβάλ Μουσικής Μολύβου ταξιδεύει στην Αθήνα
22.01.2016 11:55
Με τις αποσκευές του γεμάτες το Διεθνές Φεστιβάλ Μουσικής Μολύβου (ΔιΦεΜΜ) ταξιδεύει στην Αθήνα.