Τετάρτη, 7 Δεκεμβρίου 2016

1ο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους του Δήμου Περιστερίου

1ο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους του Δήμου Περιστερίου

To 1ο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους του Δήμου Περιστερίου ανοίγει τις πύλες του στο κοινό την Πέμπτη 19 Μαΐου 2016.

 

Ξεκινώντας με την πρώτη προβολή (εκτός συναγωνισμού) της ταινίας Πρωταπριλιά που γύρισε φέτος το Κινηματογραφικό Εργαστήρι του Δήμου Περιστερίου, το κυρίως πρόγραμμα του Φεστιβάλ περιλαμβάνει 52 ταινίες μυθοπλασίας και ντοκιμαντέρ . Το περιεχόμενό του καλύπτει ποικίλες θεματικές και περιλαμβάνει διαφορετικές αισθητικές προσεγγίσεις.

 

Παράλληλα, το Φεστιβάλ εγκαινιάζει συνεργασία με τη δημιουργική ομάδα Νεανικό Πλάνο, εκτιμώντας την πολυετή προσφορά της στην προαγωγή της κινηματογραφικής παιδείας στη νέα γενιά.

 

Στο πλαίσιο αυτό, σε ξεχωριστή ενότητα, θα προβληθούν οι βραβευμένες ταινίες της Camera Zizanio 2015, όπως επίσης και ταινίες που δημιούργησαν σχολεία του Περιστερίου σε συνεργασία με τον φορέα.

 

Επιπλέον, ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει το Εργαστήρι Κινουμένων Σχεδίων που θα πραγματοποιηθεί και το οποίο απευθύνεται σε όλες τις ηλικίες.

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

 

Πέμπτη 19 Μαΐου 2016

 

8:00 μμ               

Έναρξη Φεστιβάλ

Χαιρετισμός Δημάρχου

Προβολή της ταινίας Πρωταπριλιά του Κινηματογραφικού Εργαστηρίου του Δήμου Περιστερίου - Συζήτηση με τους συντελεστές

 

Παρασκευή 20 Μαΐου 2016

 

5:20 μμ - 8:00 μμ             

Προβολή: Ενημερωτικό Τμήμα – Μυθοπλασία Α΄ Μέρος

In Distortion (Μιχάλης Κλιούμης, 2014) 20΄

5 τρόποι να πεθάνεις (Ντάινα Παπαδάκη, 2014) 15΄

Carrots and Cucumbers (Μάνος Καρυστινός, 2016) 5΄

Once Upon A Time (Στέφανος Κοσμίδης, 2015) 3΄

Eye Candy (Δημήτρης Βαβάτσης, 2016) 8΄

Δύο πρώτες μέρες (Στέλιος Μπουζιώτης, 2014) 14΄

                                διάλειμμα 15΄

Under the Clock (Βάσια Παπαηλίου, 2015) 25΄

Durckness (Άρης Δεληγιαννίδης, 2016) 8΄

The Bust (Μιχάλης Δημητρίου , 2015) 6΄

Σαρκοβόρος (Δημήτρης Βαβάτσης, 2015) 27΄

Cain (Στέφανος Κοσμίδης, 2016) 4΄

 

8:30 μμ - 11:20 μμ          

Προβολή: Διαγωνιστικό Τμήμα – Μυθοπλασία Α΄ Μέρος

Χωρίς γάλα (Θοδωρής Βουρνάς, 2015) 17΄

4 Μαρτίου (Δημήτρης Νάκος, 2015) 15΄

The Life of a Sober Man (Αντώνης Βαλληνδράς, 2015) 19΄

Η απέναντι όχθη / The River (Μιχάλης Φελάνης, 2011) 9΄

The Collector (Δημήτρης Αργυρίου, 2014) 13΄

                                διάλειμμα 15΄

Η ρουτίνα (Δημήτρης Άντζους, 2015) 27΄

Ο ιδιώτης (Βασίλης Νομπιλάκης, Παναγιώτης Τομαράς, 2012) 15΄

Sin (Χριστίνα Άννα Δαφνή, 2014) 12΄

Οικογενειακή ιστορία / A Family Story (Λίνο Καφίδας, 2015) 10΄

e-Social (Ναταλία Λαμπροπούλου , 2015) 15΄

 

Σάββατο 21 Μαΐου 2016

 

11:00 πμ – 1:50 μμ        

Προβολή: Ενημερωτικό Τμήμα – Μυθοπλασία Β΄ Μέρος

Μια ξύλινη φλογέρα (Παναγιώτης Κράββαρης, 2015) 12΄

Η εκδρομή (2ο Γυμνάσιο Χανίων, 2016) 5΄

Sphinx (Κωνσταντίνος Καραμαγκιώλης, 2012) 18΄

Ασήμαντες επιλογές (Μιχάλης Λυγκιάρης, 2016) 5΄

Για πάντα (Νίκος Μανδαράκας, 2015) 22΄

Όμορφη μέρα (13ο ΓΕΛ Περιστερίου, 2014) 13΄

                                διάλειμμα 15΄

Το παλαιοπωλείο της οδού Ruth Kjaer  (Άσπα Σιώκου, 2014) 7΄

Παγόβουνο (Κώστας Γεραμπίνης, 2012) 19΄

Το μεροκάματο ενός ληστή (Μιχάλης Φελάνης, 2013) 14΄

Le secret de la vie (Παύλος Θωμόπουλος, 2016) 7΄

Ὁ κλειδαράς (Μιλτιάδης Χρηστίδης, 2015) 5΄

Βλέπω στον ύπνο μου Αφροδίτες (Άρης Καπλανίδης, 2013) 9΄

Εφτά βήματα (Γιάννης Καρύδας, 2015) 9΄

 

5:00 μμ - 7:30 μμ                            

Προβολή: Διαγωνιστικό Τμήμα – Ντοκιμαντέρ

Σχολείο αλληλεγγύης (Vahagn Karapetyan, 2015) 30΄

On.Off. (Ομάδα Ντοκιμαντέρ Animart 2014, 2015) 14΄

Τα μάτια (Καζίκ Φουρμαντσύκ, 2016) 3΄

Παλίρροιες - Το παραμύθι της θάλασσας (Σταυριάννα Λίτσα, 2015) 11΄

Pinhole Project (Βάσω Μιχαλοπούλου, 2016) 5΄

                                διάλειμμα 15΄

Εκεί που μένω (Γιώργος Αρπατζόγλου, 2012) 24΄

Fortress Europe (Σωτήρης Παλάσκας, 2016) 9΄

Το όνειρο του Πάολο (Κυρηναίος Παπαδημάτος, Γιάννης Αβραμόπουλος 2015) 30΄

 

8:00 μμ - 11:00 μμ

Προβολή: Διαγωνιστικό Τμήμα – Μυθοπλασία Β΄ Μέρος

Κάτι θα γίνει (Θάνος Ψυχογυιός, 2012) 13΄

Pacino’s Way (Χάρης Παντελιδάκης, 2015) 17΄

A Long Vacation (Έλενα Δεμέστιχα, 2015) 22΄

Ο σπόρος (Ιφιγένεια Κοτσώνη, 2015) 14΄

Πιγκουίνοι (Δημήτρης Ζάχος, 2012) 13΄

                                διάλειμμα 15΄

Η αποκάλυψη του Θηρίου (Θανάσης Μπουρλιάσκος, 2014) 17΄

Λευκά σπουργίτια (Άρης Αντιβάχης, 2015) 6΄

Inner Land (Βίβιαν Παπαγεωργίου, 2015) 18΄

Sunday (Βαγγέλης Σέρφας, 2014) 15΄

Memory Reloaded (Πάνος Παππάς , Δέσποινα Χαραλάμπους, 2013) 20΄

 

Κυριακή 22 Μαΐου 2016

 

11:00 πμ – 2:00 μμ         

Προβολή των βραβευμένων ταινιών της Camera Zizanio 2015

Α΄ Κατηγορία – έως 12 ετών

Χωρίς αύριο (Δημοτικό Σχολείο Χέρσου Κιλκίς) 10΄ (1ο Βραβείο)

Ας φανταστούμε το σχολείο των ονείρων μας (1ο Δημοτικό Σχολείο Βίβλου Νάξου) 4΄13΄΄ (2ο Βραβείο)   

Το μεγάλο πείραμα (31ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης) 5΄34΄΄ (3ο Βραβείο)

Μαθήματα Ανακύκλωσης (4ο Δημοτικό Σχολείο Αργοστολίου) 2΄07΄΄ (Βραβείο Animation)

Β΄ Κατηγορία  – 13 έως 16 ετών

Αντίστροφη μέτρηση (5ο Γυμνάσιο Χανίων) 4΄50΄΄ (1ο Βραβείο)

Μια μέρα στο σπίτι (2ο Πειραματικό Λύκειο Αθήνας) 10΄(2ο Βραβείο)

Με μέτρο (Κινηματογραφικό εργαστήρι του 9ου Γυμνασίου Ηρακλείου) 7΄30΄΄ (3ο Βραβείο)

Τα θρανία μιλάνε (Γυμνάσιο Κερατέας) 6΄07΄΄ (3ο Βραβείο)

Άσπρος και μαύρος πίνακας (Αριστείδης Πεσμαζόγλου) 1΄38΄΄ (Βραβείο Animation)

                                Διάλειμμα: 5΄

Γ΄ Κατηγορία – 17 έως 20 ετών

Τι τους νοιάζει (1ο Λύκειο Κερατσινίου) 10΄ (1ο Βραβείο και Βραβείο του Συνήγορου του Παιδιού)

Τελικά, αξίζει; (Λύκειο Πεύκων Θεσσαλονίκης – Κινηματογραφική Λέσχη) 10΄ (2ο Βραβείο)

Το τέλος της αρχής (Βησσαρίωνας Κατωπόδης) 10΄ (2ο Βραβείο)

Το καλοκαίρι έφυγε (Νίκος Κολιούκος) 6΄24΄΄ (3ο Βραβείο)

Ξεκλειδωμένοι μέσα (20ο Λύκειο Αθήνας) 10΄ (Βραβείο Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Βραβείο Νίκου Καβουκίδη)

                

Η Camera Zizanio στο Περιστέρι

Όλα στο μυαλό μας είναι (21ο Δημοτικό Σχολείο Περιστερίου, 2015) 10΄

Αποσπερίτης (13ο ΓΕΛ Περιστερίου, 2015) 12΄

Συζήτηση με θέμα «Ο κινηματογράφος στο σχολείο» με τον καλλιτεχνικό διευθυντή του Camera Zizanio  Νίκο Θεοδοσίου

 

8:00 μμ

Τελετή Λήξης - Απονομή βραβείων

 

Παράλληλες εκδηλώσεις

 

Σάββατο 21 - Κυριακή 22 Μαΐου 2016, ώρα 11πμ-1μμ

Εργαστήρι Κινουμένων Σχεδίων (animation box - τεχνική stop motion)

με την ευθύνη του Νεανικού Πλάνου (Φεστιβάλ Ολυμπίας, Camera Zizanio)

(στην «Αίθουσα Τέχνης», ισόγειο Δημαρχιακού Μεγάρου)

Απευθύνεται κυρίως σε παιδιά του Δημοτικού

Σχετικές ειδήσεις
 Το 38ο φεστιβάλ ελληνικών ταινιών μικρού μήκους Δράμας «ταξιδεύει» σε Λυκόβρυση και Πεύκη
01.11.2016 13:23
Η Κινηματογραφική Λέσχη Πεύκης υποδέχεται τις βραβευμένες ταινίες μικρού μήκους του 38ου Φεστιβάλ Μικρού Μήκους Δράμας.
Οι 65 ταινίες που προκρίνονται στο 39ο Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
16.06.2016 17:09
Ολοκληρώθηκε η διαδικασία επιλογής των ταινιών που θα συμμετάσχουν στο φετινό διαγωνιστικό του Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας. Από τις συνολικά 211 αιτήσεις που τελικά κατατέθηκαν (αριθμός που ξεπερνά κάθε προηγούμενο), επιλέχθηκαν 65 ταινίες που θα διεκδικήσουν τα βραβεία της 39ης διοργάνωσης. Από αυτές οι 8 είναι ντοκιμαντέρ και οι 3 animation.
7ο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους από το BBB: Έναρξη συμμετοχών
25.04.2016 16:22
Το BBB αναγγέλλει την περίοδο υποβολής ταινιών για το 7ο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους από το Balkans Beyond Borders.
Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Νέας Σμύρνης 2016
22.03.2016 11:30
Ένα μοναδικό Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους διοργανώνει φέτος ο Πολιτιστικός Οργανισμός του Δήμου Νέας Σμύρνης από τις 24 έως και τις 26 Μαρτίου 2016 στο δημοτικό πολυχώρο Πολιτισμού «Γαλαξίας», με δωρεάν είσοδο.
38ο Διεθνές Φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους Κλερμόν Φεράν: Οι Ελληνικές συμμετοχές
03.02.2016 15:10
Η ταινία μικρού μήκους ΔΕN ΘΑ ΓΕΡΑΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ σε σκηνοθεσία Σπύρου Χαραλάμπους συμμετέχει στο Διαγωνιστικό Τμήμα του 38ου Διεθνούς Φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους Κλερμόν Φεράν που θα πραγματοποιηθεί από τις 5 έως τις 13 Φεβρουαρίου 2016.