Πέμπτη, 8 Δεκεμβρίου 2016

Το Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας στην Αθήνα

Το Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας στην Αθήνα

H πιο όμορφη κινηματογραφική γιορτή, η μεγαλύτερη συνάντηση της παιδικής και νεανικής οπτικοακουστικής δημιουργίας στην Ευρώπη ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία το Σάββατο στον Πύργο .

 

Όμως οι βραβευμένες ταινίες του 18ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους και της 15ης Camera Zizanio, καθώς και επιλεγμένες ταινίες από όλα τα προγράμματα της διοργάνωσης, θα προβληθούν και στην Αθήνα, στον κινηματογράφο Αλκυονίδα από 10 έως 16 Δεκεμβρίου 2015.

 

Από την Τετάρτη λοιπόν, μικροι και μεγάλοι σινεφίλ θα έχουν την σπάνια ευκαιρία να παρακολουθήσουν, μαζεμένες, μερικές από τις πιο συναρπαστικές (και πολυβραβευμένες σε σημαντικά φεστιβάλ του κόσμου) ταινίες πρόσφατης παραγωγής για παιδιά και νέους -επιλεγμένες μια προς μία από τον καλλιτεχνικό διευθυντή του φεστιβάλ, Δημήτρη Σπύρου.

 

Ας σημειωθεί πως το ερχόμενο Σάββατο 12 Δεκεμβρίου, στις 11 το πρωϊ, θα πραγματοποιηθεί η προβολή της -προεπιλεγμένης για όσκαρ- ταινίας "Το αγόρι και ο κόσμος" του βραζιλιάνου Αλε Αμπρέου, παρουσία του υπουργού παιδείας Νίκου Φίλη. Κατά την διάρκεια της εκδήλωσης, που είναι ανοιχτή σε κοινό και εκπαιδευτικούς (με ελεύθερη είσοδο), θα παρουσιαστεί ο εκπαιδευτικός φάκελος της ταινίας.

 

Αξίζει να είστε εκεί.

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

 

Πέμπτη 10/12

 

17.00

Η ζωή σύμφωνα με τον Νίνο/Life according to Nino

Simon van Dusseldorp, Ολλανδία/The Netherlands, 2014, 80'

19.00

Λαβύρινθος/Labyrinthus 

Douglas Boswell, Βέλγιο-Ολλανδία/Belgium-Τhe Netherlands, 2014, 99'

21.00

Η ζωντανή φωτιά/The Living Fire

Ostap Kostyu, Ουκρανία/Ukraine, 2014, 77'

 

Παρασκευή 11/12

 

17.00

Το δώρο/The Present 

Jacob Frey, Γερμανία/Germany, 2014, 4'

Ο Μίνι και τα κουνουπάκια/Mini and the Mozzies 

Jannik Hastrup, Δανία/Denmark, 2014, 75'

19.00

Το πιάνο από την Αμερική/An American Piano

Paul Leeming, Ιαπωνία/Japan, 2014, 20'

Ο γαλάζιος ουρανός της μητέρας μου/ My Mother's Blue Sky  

Ali Ghavitan, Ιράν/Iran, 2015, 82'

21.00

Οι Γενναίοι: Τα παιδιά της Εξέγερσης της Βαρσοβίας/A Brave Bunch, The Uprising through Children's Eyes

Tomasz Stankiewicz, Πολωνία/Poland, 2015, 30'

Θύλακας/Enclave 

Goran Radovanovic, Σερβία-Γερμανία/Serbia-Germany, 2015, 92'

 

Σάββατο 12/12

 

11.00

Το Αγόρι και ο Κόσμος/ The Boy and the World

Ale Abreu, Βραζιλία/Brazil,2013, 81'

15.30

Βραβευμένες ταινίες της Κάμερα Ζιζάνιο

15.00

Aniki Bobo

Πορτογαλία/ Portugal, 1942, 71΄

 

Κυριακή 13/12

 

11.00 

Σκιές και φτερούγες/ Of Shadows and Wings 

Elice Meng & Eleonora Marinoni, Ελβετία/Switzerland, 2015, 13'

Διαβατάρικα πουλιά/Birds of Passage 

Olivier Ringer, Βέλγιο-Γαλλία/Belgium- France, 2015, 84’

13.00

Ο ελέφαντας και το ποδήλατο/The Elephant and the Bicycle 

Olesya Shchukina, Γαλλία-Βέλγιο/France-Belgium, 2014, 9'

Μπλάνκα/Blanka 

Kohki Hasei, Ιταλία-Ιαπωνία-Φιλιππίνες /Italy-Japan-The Philippines, 2015, 75'

15.30

Βραβευένες Ταινίες της Κάμερα Ζιζάνιο

17.00

Στο σχολείο/Τo School

Soe Moe Aung, Μιανμάρ/Myanmar, 2015, 15'

Εφτά κοράκια/Seven Ravens

Alice Nellis, Σλοβακία-Τσεχία/Slovakia-Czech Republic, 2015, 97'

19.00

Ομογάλακτος/Milky Brother 

Vahram Mkhitaryan, Πολωνία-Αρμενία/Poland-Armenia, 2014, 30'

14 και άνω/14+  

Andrey Zaytsev, Ρωσία/Russia, 2015, 106'

21.00

Ο φίλος μου ο Νίτσε/My friend Nietzsche  

Fáuston da Silva, Βραζιλία/Brazil, 2013, 15'

Κοπάδι/Flocking 

Beata Gårdeler, Σουηδία/Sweden, 2015, 110'

 

Δευτέρα 14/12

 

17.00

Η ζωή σύμφωνα με τον Νίνο/Life according to Nino

Simon van Dusseldorp, Ολλανδία/The Netherlands, 2014, 80'

19.00

Στο σχολείο/Τo School

Soe Moe Aung, Μιανμάρ/Myanmar, 2015, 15'

Ενηλικίωση/Coming of Age

Teboho Edkins, Λεσότο-Νότιος Αφρική-Γερμανία/Lesotho-South Africa-Germany, 2015, 63'

21.00

14 και άνω/14+  

Andrey Zaytsev, Ρωσία/Russia, 2015, 106'

 

Τρίτη 15/12

 

17.00

Λαβύρινθος/Labyrinthus 

Douglas Boswell, Βέλγιο-Ολλανδία/Belgium-Τhe Netherlands, 2014, 99'

19.00

Θύλακας/Enclave

Goran Radovanovic, Σερβία-Γερμανία/Serbia-Germany, 2015, 92'

21.00

Κοπάδι/Flocking 

Beata Gårdeler, Σουηδία/Sweden, 2015, 110'

 

Τετάρτη 16/12

 

17.00

Ο Θεός δεν μοιράζει καραμέλες/No Candies From Heaven

Βαγγέλης Καλαμπάκας/Vangelis Kalambakas, Ελλάδα/Greece, 2014, 73' 

Σχετικές ειδήσεις
19ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για παιδιά και νέους
22.11.2016 11:53
Η μεγαλύτερη νεανική και παιδική γιορτή της χώρας, το μοναδικό κινηματογραφικό φεστιβάλ στην Ελλάδα με αποδέκτες παιδιά και νέους, ξεκινά το Σάββατο 3/12 σε 8 πόλεις της Πελοποννήσου: Πύργο, Aμαλιάδα, Πάτρα, Αγρίνιο, Λεχαινά, Ζαχάρω, Μεσολόγγι, και Γαστούνη.
Φεστιβάλ ρώσικου αντιπολεμικού κινηματογράφου στην Αλκυονίδα
15.11.2016 13:18
Στο Φεστιβάλ κινηματογράφου του Αλκυονίς θα προβληθούν ​18 ​σπουδαίες ​αντιπολεμικές ​ταινίες, αριστουργήματα του ρώσικου​ και σοβιετικού​ κινηματογράφου, ​πολλές εκ των οποίων δεν έχουν προβληθεί ξανά ​Ελλάδα. ​
1ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Πειραιά για Ταινίες Μικρού Μήκους: Κάλεσμα συμμετοχής
28.07.2016 14:30
Ο Δήμος Πειραιά ενισχύει τον Ελληνικό Κινηματογράφο με την διοργάνωση του 1ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Πειραιά για Ταινίες Μικρού Μήκους.
Φεστιβάλ Ελληνικού Κινηματογράφου του Δουβλίνου 2016
08.04.2016 11:47
Το δεύτερο Φεστιβάλ Ελληνικού Κινηματογράφου του Δουβλίνου (Dublin Greek Film Festival) θα διεξαχθεί από την Πέμπτη 21 Απριλίου έως και την Κυριακή 24 Απριλίου στους χώρους: Chester Beatty Library, Filmbase, Omniplex Rathmines και The Sugar Club. Το φεστιβάλ θα προβάλει γνωστές ταινίες, ντοκιμαντέρ, ταινίες μικρού μήκους και θα φιλοξενήσει και μια μουσική εκδήλωση.
Οι ταινίες της εβδομάδας στις αίθουσες του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης
20.01.2016 12:06
Οι ταινίες της εβδομάδας 21 έως 27 Ιανουαρίου 2016 που θα προβάλλονται στις αίθουσες του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης είναι Η επιστροφή, Δεσμοί αίματος, Το μεγάλο σορτάρισμα και Brooklyn.