Κυριακή, 4 Δεκεμβρίου 2016

8ο Φεστιβάλ Πρωτοποριακού Κινηματογράφου της Αθήνας: Πρόγραμμα προβολών

8ο Φεστιβάλ Πρωτοποριακού Κινηματογράφου της Αθήνας: Πρόγραμμα προβολών

Το 8ο Φεστιβάλ Πρωτοποριακού Κινηματογράφου της Αθήνας ξεκινά την Τετάρτη 12 Νοεμβρίου 2014. Παρακάτω μπορείτε να δείτε το πρόγραμμα προβολών των ταινιών του φεστιβάλ στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος.


Πρόγραμμα

Τετάρτη | Wednesday 12

ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ
20:00
Επαναστάτης χωρίς αιτία | Rebel without a Cause Ν. Ρέι/N. Ray 1955 111’ DCP
Είσοδος με προσκλήσεις


Πέμπτη | Thurdsay 13

Αίθουσα Α | Venue A
18:00
ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΌ  
Βάρβαρη χώρα/Barbaric Land
Γ. Τζανικιάν & Ά. Ρ. Λούκι/Y. Gianikian & A. R. Lucchi 2013 65’ DCP

20:00
ΓΙΑΝΝΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ
Σπιρτόκουτο/Matchbox
Γ. Οικονομίδης/Y. Economides 2003 81’ 35mm Q&A

22:00
CARTE BLANCHE ΣΥΛΛΑΣ ΤΖΟΥΜΕΡΚΑΣ
Οικογενειακό ένστικτο/Family Instinct
Ά. Γκάουζα/A. Gauja 2010 61' Digibeta
Γλυκιά γερμανική ζωή/La Deutsche Vita Α. Κασίγκολι & Τ. Μάζι/A. Cassigoli &T. Masi 2014 61' DCP Εισήγηση | Introduction

Αίθουσα Β | Venue B
20:00
ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΩΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΩΝ ΑΦΗΓΗΣΕΩΝ
Η μεγάλη πλημμύρα/The Great Flood Μπιλ Μόρισον/B. Morrison 2012 80’ DCP

22:00
ΤΑ ΜΠΛΟΥΖ ΤΗΣ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ
Η σκοτεινή καταγραφή μιας ηλιογραφίας /The Dark Recording of a Heliography
Δ. Δημογεροντάκης/D. Dimogerontakis 1977 85’ 35mm


Παρασκευή | Friday 14
Αίθουσα Α | Venue A

18:00
ΤΑ ΜΠΛΟΥΖ ΤΗΣ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ
Παρασκευή με Δευτέρα/From Friday to Monday
Β. Βαφέας/V. Vafeas 1975 17’ 35mm Q&A
Το άλλο γράμμα/The Other Letter Λ. Λιαρόπουλος/L. Liaropoulos 1976 73’ Digibeta Total: 93'

20:00
ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ
Mambo Cool Κ. Γκουντ/C. Gude 2013 72' DCP Q&A

22:00
ΓΙΑΝΝΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ
Το μικρό ψάρι/Stratos
Γ. Οικονομίδης/Y. Economides 2014 137’ DCP Q&A

Αίθουσα Β | Venue B

18:00
ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΩΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΩΝ ΑΦΗΓΗΣΕΩΝ
Ανήσυχα πνεύματα/Consuming Spirits
Κ. Σάλιβαν/C. Sullivan 2012 135’ Video files

20:30
ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ
Η ταινία-μπαλάντα της Μάμαντάντα/The Filmballad of Mamadada
Λ. Μπένσον & Κ. Γκουάν/L. Benson & C. Guan 2013 85’ Video Files

22:00
ΤΑ ΜΠΛΟΥΖ ΤΗΣ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ
Η καγκελόπορτα/The Iron Gate
Δ. Μακρής/D. Makris 1978 117’ Beta SP Q&A


Σάββατο | Saturday 15
Αίθουσα Α | Venue A

17:00
Σεμινάριο Oberhausen με τον σκηνοθέτη Μαξ Λιντς/ Oberhausen Seminar with film director Max Linz

20:00
ΛΕΟΣ ΚΑΡΑΞ
Αγόρι συναντά κορίτσι/Boy Meets Girl
Λ. Καράξ/L. Carax 1984 100' Digibeta Q&A

22:00
ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΣΚΗΝΟΘΕΤΕΣ
Η Άστα αναστατωμένη/Ich will mich nicht kunstlich aufregen/Asta Upset
Μ. Λιντς/M. Linz 2014 84' DCP Q&A

Αίθουσα Β | Venue B
18:00
ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΩΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΩΝ ΑΦΗΓΗΣΕΩΝ
Ένας χρόνος/A Year
Μ. Στριτ/M. Street 2006 25' Digibeta
Χάμιλτον/Hamilton Μ. Πόρτερφιλντ/M. Porterfield 2006 65' 16mm

20:00
ΤΑ ΜΠΛΟΥΖ ΤΗΣ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ
Περιπλάνηση/Wandering
Χ. Χριστοφής/C. Christofis 1979 96' 35mm Q&A

22:00
ΦΡΙΝΤΑ ΛΙΑΠΠΑ
Μετά 40 μέρες/After Forty Days
1972 20' Video Files
Μιά ζωή σε θυμάμαι να φεύγεις/I Remember You Leaving All the Time
1977 45' Video Files
Απεταξάμην/Apetaxamin
1980 25' Video Files Εισήγηση | Introduction


Κυριακή | Sunday 16
Αίθουσα Α | Venue A

18:00 ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ
Ε όπως ελεύθερος χρόνος/L for Leisure
Λ. Κάλμαν & Ου. Χορν/L. Kalman & W. Horn 2013 73' DCP

20:00
ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΑ ΜΕΤΩΠΑ
Άριαν Κάγκανοφ/Aryan Kaganof
Ο πρώτος οργασμός της Νίκολα/Nicola's First Orgasm 2002 6' Video Files  
Δυτικό 4.33/Western 4.33 2002 33' Video Files  
Ένα τραγούδι για τον Χέκτορ/Song for Hector 2007 5' Video Files  
Μοιρολόι για τα θύματα της Μαρικάνα/Threnody for Victims of Marikana 2014 34' Video Files  Q&A

22:00
ΛΕΟΣ ΚΑΡΑΞ
Η δική μας νύχτα/ Mauvais Sang/The Night Is Young
Λ. Καράξ/L. Carax 1986 116' DCP Q&A

Αίθουσα Β | Venue B
18:00
ΦΡΙΝΤΑ ΛΙΑΠΠΑ
Ήταν ένας ήσυχος θάνατος/It Was a Quiet Death Εισήγηση | Introduction
1986 88' 35mm

20:00
AΜΠΙΓΚΕΪΛ ΤΣAΙΛΝΤ
Πρόγραμμα προβολών 3: Λυόμενος/Programme #3: Unbound 2013 67' Video Files  Q&A

22:00
ΓΙΑΝΝΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ
Μαχαιροβγάλτης/Knifer
Γ. Οικονομίδης/Y. Economides 2010 108' 35mm Q&A

Δευτέρα | Monday 17
Αίθουσα Α | Venue A

20:00
ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΑ ΜΕΤΩΠΑ
Η φάρσα του σωλήνα/Hoax Canular
Ν. Γκανιόν/D. Gagnon 2013 90' Digital Files

22:00
ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ
Ο Ρολάνδος τραυματίας/Orlando Wounded
Β. Ντιέτρ/V. Dieutre 2013 121’ DCP

Αίθουσα Β | Venue B

20:00
ΓΙΑΝΝΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ
Καλημέρα νύχτα/Welcome Night 1990 18’ 16mm
Σταδιακή βελτίωση του καιρού/Gradual Ιmprovement of the Weather 1992 20' 35mm
Μόνο μυρίζοντας γιασεμί/Smelling the Jasmine Only 1994 30 ́ 16mm
Η ζωή που θα ήθελες/The Life You Hoped For 65' 1995 16mm

22:00
ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΩΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΩΝ ΑΦΗΓΗΣΕΩΝ
Ντόπιος Νεοϋορκέζος/Native New Yorker
Σ. Μπίλιτς/S. Bilich 2005 13' Video Files
Τα μέτρα και τα σταθμά της Νέας Υόρκης/NYC Weights and Measures
Τζ. Κόεν/J. Cohen 2006 7' 16mm
Ο χρόνος που σκοτώναμε/The Time We Killed
Τζ. Τ. Ριβς/J. T. Reeves 2004 94' 16mm


Τρίτη | Tuesday 18
Αίθουσα Α | Venue A

18:00
ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΣΚΗΝΟΘΕΤΕΣ
Κορφή/Peak
Χ. Λανγκ/H. Lang 2011 91' 35mm Q&A

20:00
ΛΕΟΣ ΚΑΡΑΞ
Οι εραστές της γέφυρας/The Lovers on the Bridge
Λ. Καράξ/L. Carax 1991 120' 35mm Q&A

22:00
ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΑ ΜΕΤΩΠΑ
Επιστροφή στην οδό Αιόλου/Return to Aeolus Street
Μ. Κουρκούτα/M. Kourkouta 2013 15' 16mm Q&A

Αίθουσα Β | Venue B

18:00
ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ
Belleville Baby
Μ. Ένγκμπεργκ/M. Engberg 2013 75' DCP

20:00
ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΩΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΩΝ ΑΦΗΓΗΣΕΩΝ
Απ’ αυτήν την πλευρά του παραδείσου/This Side of Paradise
Τζ. Μέκας/J. Mekas 1999 35' 16mm
Ο δικός μας Νίξον/Our Nixon
Π. Λέιν/P. Lane 85' 2013 Video files Εισήγηση | Introduction

22:00
ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ
Το σιδερένιο μέσο/The Iron Ministry
Τζ. Π. Σνιαντέκι/J.P. Sniadecki 2014 83’ DCP


Τετάρτη | Wednesday 19

Exile Room

13.00
Masterclass Άμπιγκέϊλ Τσάιλντ/ Abigail Child

Αίθουσα Α | Venue A

16.00 Masterclass Λέος Καράξ/ Leos Carax

18:00
Η ΛΩΡΑ ΜΑΛΒΕΪ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ
Έιμυ!/AMY!
Λ. Μάλβεϊ & Π. Ουόλεν/L. Mulvey & P. Wollen 1980 33' DVD
23 Αυγούστου 2008/23 August 2008
Λ. Μάλβεϊ, Φ. Αμπντάλα, Μ. Λούις/L. Mulvey, F. Abdullah, M. Lewis 2013 20' DCP Q&A

20:00
ΛΕΟΣ ΚΑΡΑΞ
Holy Motors
Λ. Καράξ/L. Carax 2012 115' 35mm Q&A

22:00
ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΣΚΗΝΟΘΕΤΕΣ
Τοτέμ/Totem
Τζ. Κρούμμαχερ/J. Krummacher 2012 86' DCP

Αίθουσα Β | Venue B

18:00
ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΣΚΗΝΟΘΕΤΕΣ
Μόρσολτς/Morscholz
Τ. Μύλερ/T. Mueller 2009 104' 35mm

20:00
ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΩΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΩΝ ΑΦΗΓΗΣΕΩΝ
Το κίνητρο του κέρδους κι ο άνεμος που ψιθυρίζει/Profit, Motive and the Whispering Wind Τ. Τζιανβίτο/J. Gianvito 2007 58' Beta Εισήγηση | Introduction

22:00
ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΑ ΜΕΤΩΠΑ
Η απούσα πέτρα/The Absent Stone
Τζ. Λέρνερ & Σ. Ρόζενταλ/J. Lerner & S. Rozental 2013 80' Video Files


Πέμπτη | Thursday 20
Αίθουσα Α | Venue A

16:00 Συζήτηση στρογγυλής τραπέζης
Κινηματογραφικά και οπτικοακουστικά αρχεία: δημόσια και ιδιωτικά | Round table discussion Film and Audiovisual Archives: Public and Private

18:00
ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΩΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΩΝ ΑΦΗΓΗΣΕΩΝ
Μέσα από ένα σκοτεινό φακό: Μαύροι φωτογράφοι και η εμφάνιση ενός λαού/Through a Lens Darkly: Black Photographers and the Emergence of a People
Τ. Ά. Χάρις/T. A. Harris 2013 92' DCP Εισήγηση | Introduction

20:00
ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ
Κοντραμπάντο - Μια ταινία για τη Μέλπω Αξιώτη/Contraband – A Film about Melpo Axioti (work in progress) Β. Σκούρα/V. Skoura 40' Video Files
Flows Τζ. Μαρκέτου/J. Marketou 2014 14' Video Files Q&A

21:00
ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΩΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΩΝ ΑΦΗΓΗΣΕΩΝ
Η τριλογία των προαστίων/The Suburban Trilogy
Ά. Τσάιλντ/A. Child 2011 73' 16mm Q&A

22:30
ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ
Οχυρό Μπιουκάναν/Fort Buchanan
Μπ. Κρότι/B. Crotty 2014 65' DCP

Αίθουσα Β | Venue B

18:00
ΤΑ ΜΠΛΟΥΖ ΤΗΣ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ
Λευτέρης Δημακόπουλος/Lefteris
Π. Χούρσογλου/P. Hoursoglou 1993 107' 35mm Q&A

20:00
ΛΕΟΣ ΚΑΡΑΞ
Χωρίς τίτλο/Sans titre
Λ. Καράξ/L. Carax 1997 9' Video Files  
Pola X
Λ. Καράξ/L. Carax 1999 134' 35mm

22:30
Η ΛΩΡΑ ΜΑΛΒΕΪ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ
Η οδός Άρμπορ/The Arbor
Κ. Μπάρναρντ/C. Barnard 2010 94' Video Files  Εισήγηση | Introduction

Παρασκευή | Friday 21
Αίθουσα Α | Venue A

16:00 Συζήτηση στρογγυλής τραπέζης | Round table discussion: Η διαμόρφωση αμερικανικών πειραματικών αφηγήσεων/ Constructing American Experimental Narratives

18:00
ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ
Ιρανός/Iranian
Μ. Ταμαντόν/M. Tamadon 2014 105' DCP

20:00
ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ
Λεφτά για άλογα/Horse Money
Π. Κόστα/P. Costa 2014 104' DCP Εισήγηση | Introduction

22:00
ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ
Ιστορία του φόβου/History of Fear
Μπ. Ναϊστάτ/B. Naishtat 2014 79' DCP

Αίθουσα Β | Venue B

18:00
ΛΕΟΣ ΚΑΡΑΞ
Tokyo!
Λ. Καράξ/L. Carax 2008 107' 35mm

20:00

AΜΠΙΓΚΕΪΛ ΤΣAΙΛΝΤ
Πρόγραμμα 1: Το ανατρεπτικό σώμα/Program #1: The Subversive Body
Ά. Τσάιλντ/A. Child 78' Digibeta Q&A

22:00
ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΩΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΩΝ ΑΦΗΓΗΣΕΩΝ
Η προσποίηση/Pretend
Τζ. Τέιλεν/J. Talen 2003 75' Digibeta Q&A

Σάββατο | Saturday 22
Αίθουσα Α | Venue A

18:00
ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ
Ο Ρολάνδος τραυματίας/Orlando Wounded
Β. Ντιέτρ/V. Dieutre 2013 121’ DCP [E/R]

20:00
ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ
Το χρώμα του ροδιού/The Color of Pomegranates
Sergei Parajanov 1969 77' DCP
Περιορισμένος αριθμός εισιτηρίων

Αίθουσα Β | Venue B

18:00
AΜΠΙΓΚΕΪΛ ΤΣAΙΛΝΤ
Πρόγραμμα 4: Το πολιτικό σώμα/Program #4: The Body Politic
Ά. Τσάιλντ/A. Child 52' 16mm Q&A


Κυριακή | Sunday 23
Αίθουσα Α | Venue A

18:00
ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ
Απ’ ό,τι ήταν πριν/From What Is Before
Lav Diaz 2014 338' DCP

Δευτέρα | Monday 24
Αίθουσα Α | Venue A

18:00 Ταινία έκπληξη

20:00
SOME LIKE IT SHORT
I Forgot! E. Williams 2014 28’ DCP. Piano Play Δ. Θεοδωρόπουλος/D. Theodoropoulos 2014 7’ DCP. Pussy Have the Power L. Sirén 2014 15’ DCP. Cambodia 2099 D. Chou 2014 21’ DCP. Bim, Bam, Boom, Las Luchas Morenas M. Losier 2014 12’ Video Files. As to Posterity Μ. Γιώτη/M. Gioti 2014 12’ Video Files. Q&A

22:00
ΤΑ ΜΠΛΟΥΖ ΤΗΣ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ
Άρπα Colla/Arpa Colla
Ν. Περάκης/N. Perakis 1982104’ 35mm Q&A


Τρίτη | Tuesday 25
Αίθουσα Α | Venue A

18:00
ΦΡΙΝΤΑ ΛΙΑΠΠΑ
Τα χρόνια της μεγάλης ζέστης/The Years of the Big Heat
Φ. Λιάππα/F. Liappa 1991 104' 35mm Εισήγηση | Introduction

20:00
ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ
Επαναστάτης χωρίς αιτία/Rebel without a Cause
Ν. Ρέι | N. Ray 1955 111’ DCP [E/R]

22:00
ΓΙΑΝΝΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ
Η ψυχή στο στόμα/Soul Kicking
Γ. Οικονομίδης/Y. Economides 2006 111' 35mm Q&A

Τετάρτη | Wednesday 26
Αίθουσα Α | Venue A

18.30 Παρουσίαση βιβλίου Οι πολιτικές της εικόνας: Μεταξύ εικονολατρίας και εικονομαχίας/ Book presentation
The politics of the image: Between Iconolatry and Iconomachy

20:00
ΦΡΙΝΤΑ ΛΙΑΠΠΑ
Οι δρόμοι της αγάπης είναι νυχτερινοί/Love Wanders in the Night
Φ. Λιάππα/F. Liappa 1981 90’ 35mm Εισήγηση | Introduction

Σχετικές ειδήσεις
7ο Φεστιβάλ Εθνογραφικού Κινηματογράφου της Αθήνας
16.11.2016 16:29
Το Φεστιβάλ Εθνογραφικού Κινηματογράφου της Αθήνας παρουσιάζει την έβδομη και μεγαλύτερη έως τώρα εκδοσή του, που θα πραγματοποιηθεί από τις 23 έως τις 27 Νοεμβρίου, για πρώτη φορά στον κινηματογράφο Άστορ.
Φεστιβάλ Ισπανόφωνου Κινηματογράφου της Αθήνας – FeCHA: Απολογισμός
16.06.2016 12:29
Μετά από 7 ημέρες προβολών, το Φεστιβάλ Ισπανόφωνου Κινηματογράφου της Αθήνας – FeCHA έριξε αυλαία την Τετάρτη 8 Ιουνίου.
Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Σύρου (SIFF) 2016
13.06.2016 12:55
Το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Σύρου (SIFF) 2016 θα διεξαχθεί φέτος από τις 28 Ιουλίου μέχρι και την 1 Αυγούστου με ένα πρόγραμμα διαδοχικών αποκλειστικά προβολών όπου το κοινό θα ταξιδεύει από ταινία σε ταινία, από εμπειρία σε εμπειρία.
Ο Λουκάς Κατσίκας ο νέος Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας
25.05.2016 11:36
Με απόφαση του Δ.Σ. της Κινηματογραφικής Εταιρείας Αθηνών, ο κριτικός κινηματογράφου Λουκάς Κατσίκας, αναλαμβάνει τη Διεύθυνση του Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας Νύχτες Πρεμιέρας, του Athens Open Air Film Festival και του Περιοδικού ΣΙΝΕΜΑ.
17ο Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου: Πρόγραμμα προβολών Αθήνας
31.03.2016 15:51
Η 17η διοργάνωσή του Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα από τις 7 έως τις 13 Απρίλίου 2016.