Σάββατο, 10 Δεκεμβρίου 2016

11ο Φεστιβάλ Μεσογειακού Ντοκιμαντέρ

11ο Φεστιβάλ Μεσογειακού Ντοκιμαντέρ

Έντεκα χρόνια μετρά φέτος το φεστιβάλ μεσογειακού ντοκιμαντέρ και όπως συνηθίζεται τα τελευταία χρόνια το Λαύριο θα φιλοξενήσει και πάλι τις προβολές και τις εκδηλώσεις του, από τις 6 έως τις 9 Σεπτεμβρίου.

Στο φετινό πρόγραμμα του φεστιβάλ θα δούμε 26 συνολικά ταινίες από την Ελλάδα, την Ιταλία, τη Γαλλία, το Ισραήλ, την Αίγυπτο, την Ισπανία, την Τουρκία, την Πορτογαλία και την Παλαιστίνη. Τις 26 προβολές θα πλαισιώσουν παράλληλες εκδηλώσεις, με ανάλογο ενδιαφέρον.

Το πρόγραμμα έχει ως εξής:

Σάββατο 6 Σεπτεμβρίου
19.00 Χαιρετισμοί
19.30 Τα ματόκλαδά σου λάμπουν του Κώστα Φέρρη  (Ελλάδα, 1961 - 6΄)
19: 40 Romanipen Gypsy Identity των Ima Garmendia & Kike del Olmo
(Ισπανία, 2006-60’)
21:00 Συναυλία με τον Θάνο Μικρούτσικο - Συμμετέχουν: Γιάννης Κούτρας, Κώστας Θωμαΐδης, Ρίτα Αντωνοπούλου

Κυριακή 7 Σεπτεμβρίου
17:00 Σε συνεργασία με το Φεστιβάλ Ecofilms
Are still there any shepherds του Jorge Pelicano (Πορτογαλία, 2006- 73’)
18:15  25 Kilometers της Nahed Awwad (Παλαιστίνη, 2004-15’)
18:30 Ο Ξένος στον Ξένο. Δημήτριος Γαλανός, Μπενάρες του Γιάννη Τριτσιμπίδα
(Ελλάδα, 2001-2002- 52’)
19:25 Rebetiko: The song of two cities της Nefin Dinc (Τουρκία, 2005-49’)
20:15 Εκτός Σχεδίου του Μένιου Δίτσα ( Ελλάδα, 2004-65’)
21:20 Ανατολικά του ύπνου μου της Άννας Κεσίσογλου (Ελλάδα, 2008-13,5’)
21:35 Σε συνεργασία με την Πανελλήνια Ένωση Κριτικών Κινηματογράφου
Οι Κριτικοί Προτείνουν:  The Band’s visit του Eran Kolirin (Ισραήλ/Αίγυπτος, 2007-85’)

Δευτέρα 8 Σεπτεμβρίου
17:00 Birdpeople του Eduard Erne (Γαλλία/Γερμανία, 2004-93’)
18:35 Σε συνεργασία με το Φεστιβάλ Puntodivista της πόλης Sarroch - Ιταλία
- Le Lezioni του Enzo Fratalia (Ιταλία, 2005-3’)
- Rikordi του Raffaele di Nicola (Ιταλία, 2007-3’)
- Mettici Sopra Una Croce του Marco Toscani (Ιταλία, 2007-30’’)
- Quante Ancora? του Nicola Sorcinelli(Ιταλία, 2007-1,30’)
- L Attesa του  Francesco Ubolde (Ιταλία, 2007-30’’)
- Beddu Nostro Signore του Guiseppe Tumino (Ιταλία, 2007-2,52’)
18:50 Buzz του Σπύρου Ταραβήρα (Ελλάδα/Γερμανία, 2005-120’)
20:50 Ο Ποιητής Μιχάλης Κατσαρός του Στάθη Κατσαρού (Ελλάδα, 1982-40’)
21:30 Γιάννης Μόραλης του Στέλιου Χαραλαμπόπουλου (Ελλάδα, 2006-80’)

Τρίτη 9 Σεπτεμβρίου
17:00 Umm Kulthum, A Voice Like Egypt του Michal Goldman
(Αίγυπτος/United States 1996-67’)
18:10 Banlieue των Federico Ferrone, Francesco Ragazzi, Constance Rivière     
(Ιταλία/Γαλλία, 2005-30’)
18:40 Οι δρόμοι των κοπαδιών του Ηλία Ιωσηφίδη (Ελλάδα, 2006-60’)
19:40  Το κυνήγι του ρινόκερου της Αύρας Γεωργίου (Ελλάδα, 2004 ? 13’)
19:55 Awaiting της Hadara Oren (Ισραήλ, 2005-47’)
20:40 Άνεμοι του Απόστολου Κρυωνά (Ελλάδα, 1967-14’)
20:55 Περιουσιακά Στοιχεία της Αθανασίας Δρακοπούλου (Ελλάδα, 2007-87’)
22:25 Αποχαιρετιστήρια Δεξίωση