Το 13ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης – Εικόνες του 21ου Αιώνα που πραγματοποιείται στη …

Θεσσαλονίκη φτάνει στο τέλος του την Κυριακή 20 Μαρτίου 2011. Το πρόγραμμα των προβολών για τις ημέρες: Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή είναι το εξής:

Πρόγραμμα Προβολών : Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2011

ΑΚΜΗ
19:00  Μιλώντας με τα ψάρια και τα πουλιά – 43\’ – Ράινερ Zίμον, Γερμανία-Ισημερινός 

 

 

OΛYMΠION
11:00  Ο Ζυλιέν – 80\’ – Γκαέλ Λεπένγκλ, Γαλλία 
13:00  Μαρτσέλα – 82\’ – Χελένα Τρεστίκοβα, Τσεχία 
15:00  Οικολογικά Ημερολόγια – Μια μικρή μεγάλη ιδέα – 45\’ – Μαριάννα Οικονόμου, Ελλάδα 
15:00  Οικολογικά ημερολόγια – Όλα είναι δρόμος – 47\’ – Αλέξης Αλεξίου, Ελλάδα 
17:30  Πεθαίνοντας για την αλήθεια – 73\’ –  Νίκος Μεγγρέλης, Ελλάδα 
20:00  The Greek Crisis Explained – 3\’ – ΝΟΜΙΝΤ, Ελλάδα 
20:00  Πρώτη Ύλη – 78\’ – Χρήστος Καρακέπελης, Ελλάδα 
22:30  Μια μικρή πράξη – 88\’ – Τζένιφερ Άρνολντ, ΗΠΑ  
 

 

ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ
11:00  Γυναίκες στο μικρό Παρίσι – 48\’ – Κυριακή Μάλαμα, Ελλάδα 
11:00  Κόκκινο-Μαύρο – 31\’ – Κυριακή Μάλαμα, Ελλάδα 
13:00  Ο αγωγός – 83\’ – Ρίστερντ Ο Ντόμνελ, Ιρλανδία 
15:00  Οι νύμφες του Hindu Kush – 80\’ – Αννέτα Παπαθανασίου, Ελλάδα 
17:00  Νίκος Παπατάκης: πορτρέτο ενός ελεύθερου σκοπευτή – 43\’ – Τίμων Κουλμάσης, Ηρώ Σιαφλιάκη, Ελλάδα-Γαλλία 
17:00  Ο αθέατος σκηνοθέτης – 67\’ – Νίκος Θεοδοσίου, Ελλάδα 
19:30  Docville – Λασκάρεως 99, Αθήνα – 47\’ – Κατερίνα Πατρώνη, Ελλάδα 
19:30  Αφηγήσεις άλλων γυναικών – 35\’ – Μαρία Πεσλή, Ελλάδα-Αλβανία-Λευκορωσία 
22:00  Νικώντας το χρόνο – 50\’ – Οντέτ Ορ, Ισραήλ 
22:00  Ο δρόμος της Μαρίας – 16\’ – Ανν Μιλν, Σκωτία  
 

 

TΩNIA MAPKETAKH
12:30  Νέες ματιές στον ελληνικό κινηματογράφο: Δήμας – Κούτρας – 52\’ – Δημήτρης Κουτσιαμπασάκος, Ελλάδα 
12:30  Νέες ματιές στον ελληνικό κινηματογράφο: Τσαγγάρη – Βούλγαρης – 52\’ – Ηλίας Γιαννακάκης, Ελλάδα 
15:00  Ε.Χ. Γονατάς – 41\’ – Μιχάλης Λυκούδης, Ελλάδα 
15:00  Εποχές και συγγραφείς – Ανδρέας Κάλβος – 60\’ – Τάσος Ψαρράς, Ελλάδα 
17:30  Διαδρομές νερού στην Αμοργό – 22\’ – Έφη Λατσούδη, Ελλάδα 
17:30  Σχοινούσα, το νησί του ήλιου – 72\’ – Ισαβέλλα Μαυράκη, Ελλάδα 
20:00  26.2 The Road to Here – 55\’ – Λευτέρης Φυλακτός 
20:00  Μόνο οι λέξεις συνεχίζουν – 53\’ – Καλλιόπη Λεγάκη, Ελλάδα 
22:30  Στον κήπο του γυαλιού και του μετάλλου – 15\’ – Αριστοτέλης Μαραγκός, Ελλάδα-Μεγ. Βρετανία 
22:30  Σωματείο Ρακοσυλλεκτών – 74\’ – Μαρίνα Δανέζη, Ελλάδα  
 

 

ΦPINTA ΛIAΠΠA
13:00  Η φάμπρικα – 30\’ – Σεργκέι Λοζνίτσα, Ρωσία 
13:00  Τοπίο – 60\’ – Σεργκέι Λοζνίτσα, Ρωσία-Γερμανία 
15:30  Αγκαλιάσιμοι – 50\’ – Τζον Κεντ, ΗΠΑ 
15:30  Έτσι είμαι – 49\’ – Ίνγκριντ Ντεμέτς, Καρολίνε Λάιτνερ, Ιταλία 
18:00  Στον κήπο των ήχων – 85\’ – Νικόλα Μπελούτσι, Ελβετία 
20:30  Πρώτη φορά στη ζωή μου – 90\’ – Τζιμ Μπίγκαμ, Μαρκ Μούρμαν, ΗΠΑ 
23:00  07.02.2011 – 7\’ – Δημήτρης Θεοδωρόπουλος, Ελλάδα 
23:00  South Central Gospel – 53\’ – Χρόνης Πεχλιβανίδης, Τζιμ Ουίτνι, Ελλάδα  
 

 

TZON KAΣΣABETHΣ
14:00  Τρεις εποχές, μια ζωή – 77\’ – Μουράτ Ερύν, Τουρκία 
16:00  Ο κόσμος σύμφωνα με τον Ίον Μπ. – 61\’ – Αλεξάντερ Νανάου, Ρουμανία 
16:00  Το συμβόλαιο – 13\’ – Λίνα Μάνχαϊμερ, Σουηδία 
18:30  Πορτρέτο ενός άντρα – 81\’ – Βίσα Κόισο-Κάντιλα, Φινλανδία 
20:30  Ατελείωτη θλίψη, η ζωή μετά τη θανατική καταδίκη – 81\’ – Νταβίντ Αντρέ, Γαλλία 
22:30  Καμένγκε, οι βόρειες συνοικίες – 59\’ – Μανού Τζερόζα, Σάλβα Μουνιόθ, Ισπανία-Ιταλία 
22:30  Το τυχερό μου αστέρι – 57\’ – Χελένα Τρεστίκοβα, Τσεχία  
 

 

ΣTAYPOΣ TOPNEΣ
11:00  Φουκαράδες και φαφλατάδες – 94\’ – Τζέραρντιν Ουέρτσμπεργκ, ΗΠΑ-Σρι Λάνκα-Ιαπωνία-Φινλανδία 
13:00  Από τον Καλλικράτη στον Καλατράβα – H εξέλιξη της πολυκατοικίας – 49\’ – Γιάννης Σκοπετέας, Ελλάδα 
13:00  Κυψέλη – 30\’ – Ομάδα Ντοκιμαντέρ 2009 Πολιτισμικού Οργανισμού Δήμου Αθηναίων, Ελλάδα 
15:30  Η δική μου παιδική χαρά – 50\’ – Κάσπαρ Άστρουπ Σρέντερ, Δανία 
15:30  Κόντρα στον άνεμο – 51\’ – Στιβ Νας, Έζρα Χόλαντ, ΗΠΑ 
17:30  Μια φορά ήταν ένα νησί – 80\’ – Μπράιαρ Μαρτς, Νέα Ζηλανδία-ΗΠΑ- Παπούα Νέα Γουινέα 
20:00  Στρατόπεδο Νίκη, Αφγανιστάν – 86\’ – Κάρολ Ντάισινγκερ, ΗΠΑ-Αφγανιστάν 
22:30  Βόρεια της Καλαβρίας – 67\’ – Μάρτσιν Σάουτερ, Πολωνία 
22:30  Η θάλασσα μέσα από τα μάτια σου – 25\’ – Λεχ Μικούλσκι, Πολωνία 

 

Πρόγραμμα Προβολών : Σάββατο, 19 Μαρτίου 2011 
 

OΛYMΠION
13:00  The Greek Crisis Explained – 3\’ – ΝΟΜΙΝΤ, Ελλάδα 
13:00  Πρώτη Ύλη – 78\’ – Χρήστος Καρακέπελης, Ελλάδα  
 

 

ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ
15:00  Ατελείωτη θλίψη, η ζωή μετά τη θανατική καταδίκη – 81\’ – Νταβίντ Αντρέ, Γαλλία 
17:00  Νάπολη Νάπολη Νάπολη – 102\’ – Έιμπελ Φερράρα, Ιταλία 
19:30  Επαγγελματίας δολοφόνος, δωμάτιο 164 – 84\’ – Τζανφράνκο Ρόσι, Γαλλία-ΗΠΑ 
22:00  Το νησί των κανιβάλων – 75\’ – Σεντρίκ Κοντόμ, Γαλλία  
 

 

TΩNIA MAPKETAKH
12:30  Μαρίνα Βαλιέρι, η μικρή ανιψιά του Καβάφη – 70\’ – Σίμος Κορεξενίδης, Ελλάδα 
12:30  Παρασκήνιο: H πικρή ιστορία του Aντρέι Γκορένκο – 52\’ – Λευτέρης Ξανθόπουλος, Ελλάδα 
15:00  Docville – Λασκάρεως 99, Αθήνα – 47\’ – Κατερίνα Πατρώνη, Ελλάδα 
15:00  Αφηγήσεις άλλων γυναικών – 35\’ – Μαρία Πεσλή, Ελλάδα-Αλβανία-Λευκορωσία 
17:30  Πεθαίνοντας για την αλήθεια – 73\’ – Νίκος Μεγγρέλης, Ελλάδα 
20:00  Νέες ματιές στον ελληνικό κινηματογράφο: Δήμας – Κούτρας – 52\’ – Δημήτρης Κουτσιαμπασάκος, Ελλάδα 
20:00  Νέες ματιές στον ελληνικό κινηματογράφο: Τσαγγάρη – Βούλγαρης – 52\’ – Ηλίας Γιαννακάκης, Ελλάδα 
22:30  Οι μικροί άλλοι – 96\’ – Νίκος Δροσάκης, Ελλάδα 

 

 

ΦPINTA ΛIAΠΠA
11:00  Τ’ όνομά της είναι Σαμπίν – 85\’ – Σαντρίν Μποναίρ, Γαλλία 
13:00  Ο αδελφός μου ο Νορμ – 50\’ – Κεντ Νέισον, Τερίσα Μακίνες, Καναδάς 
13:00  Το αγόρι μέσα του – 47\’ – Μαριάν Κάπλαν, Καναδάς 
15:30  Khaima – 80\’ – Αθανάσιος Καρανικόλας, Ελλάδα-Γερμανία 
15:30  Welcome to Europe – 10\’ – Στέλιος Κούλογλου, Ελλάδα 
18:00  Αγκαλιάσιμοι – 50\’ – Τζον Κεντ, ΗΠΑ 
18:00  Έτσι είμαι – 49\’ – Ίνγκριντ Ντεμέτς, Καρολίνε Λάιτνερ, Ιταλία 
20:30  Ο Μπίλι ο τρομερός – 85\’ – Τζένιφερ Βεντίτι, ΗΠΑ 
23:00  Κάτκα – 90\’ – Χελένα Τρεστίκοβα, Τσεχία 
 

 

 

TZON KAΣΣABETHΣ
14:00  Η δική μου περεστρόικα – 87\’ – Ρόμπιν Χέσμαν, ΗΠΑ-Μεγ.Βρετανία 
16:00  Οι 12 Λιβανέζοι – 78\’ – Ζέινα Ντακάς, Λίβανος 
18:30  Γράμματα από την έρημο (Ελεγεία της βραδύτητας) – 88\’ – Μικέλα Οκιπίντι, Ιταλία 
20:30  Η οδός Άρμπορ – 90\’ – Κλίο Μπαρνάρντ, Μεγ. Βρετανία 
23:00  Το σπίτι των Χιλιανών – 95\’ – Μακαρένα Αγκιλό, Χιλή-Γαλλία-Ολλανδία-Κούβα 

ΣTAYPOΣ TOPNEΣ
11:00  Ένας σύγχρονος άνθρωπος – 56\’ – Λίζι Γκότλιμπ, ΗΠΑ 
11:00  Η κλασική μου ζωή ως καλλιτέχνης: ένα πορτρέτο του Λάρι Μπισονέτ – 21\’ – Ντάγκλας Μπίκλεν, Ζακ Ροσέτι 
13:00  Ρενέ: Το ημερολόγιο του λησμονημένου – 90\’ – Χελένα Τρεστίκοβα, Τσεχία 
15:30  Ένα σύνορο, όλα τα σύνορα – 55\’ – Νταβίντ Πάμπλος, Μεξικό-Βραζιλία-Αργεντινή 
15:30  Χωρίς πατρίδα – 20\’ – Θίο Ρίγκμπι, ΗΠΑ-Γουατεμάλα 
17:30  Οικογένεια – 82\’ – Μίκαελ Βίστρεμ, Αλμπέρτο Χέρσκοβιτς, Σουηδία 
17:30  Παλίνδρομο – 3\’ – Ρουζέ Βιγιαρόγια, Ισπανία 
20:00  Ζωή χαρισάμενη – 87\’ – Εύα Μούλβαντ, Δανία 
22:30  Οδός Αμπού Τζαμίλ – 52\’ – Αλέξις Μονσοβέ, Στεφάν Μαρτσετί, Γαλλία 
22:30  Οι νεαροί χορευτές του Αφγανιστάν – 52\’ – Τζέιμι Ντοράν, Μεγ. Βρετανία 

 

 

Πρόγραμμα Προβολών : Κυριακή, 20 Μαρτίου 2011 
 

 

OΛYMΠION
13:00  Κοντά στον ουρανό – 93\’ – Τίτους Φασίνα, Γερμανία-Ρουμανία 
15:00  Η Συμφωνική της Κινσάσα – 95\’ – Κλάους Βίσμαν, Μάρτιν Μπερ, Γερμανία 
17:30  Υποταγή – 87\’ – Στέφαν Γιαρλ, Σουηδία 
20:00  Η σάμπα μέσα μου – 72\’ – Τζόρτζα Γκέρα-Πέισε, Βραζιλία-Πορτογαλία 
22:30  Made In Birmingham – Reggae Punk Bhangra – 63\’ – Ντέμπορα Άστον, Μεγ. Βρετανία  
 

ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ
13:00  Ε.Χ. Γονατάς – 41\’ – Μιχάλης Λυκούδης, Ελλάδα 
13:00  Εποχές και συγγραφείς – Ανδρέας Κάλβος – 60\’ – Τάσος Ψαρράς, Ελλάδα 
15:00  Τζενπίν: η μυστηριώδης γυναίκα – 92\’ – Ναόμι Καουάσε, Ιαπωνία 
17:00  Βόρεια της Καλαβρίας – 67\’ – Μάρτσιν Σάουτερ, Πολωνία 
17:00  Η θάλασσα μέσα από τα μάτια σου – 25\’ – Λεχ Μικούλσκι, Πολωνία 
19:30  Καμένγκε, οι βόρειες συνοικίες – 59\’ – Μανού Τζερόζα, Σάλβα Μουνιόθ, Ισπανία-Ιταλία 
19:30  Το τυχερό μου αστέρι – 57\’ – Χελένα Τρεστίκοβα, Τσεχία 
22:00  Έρωτας κ.λπ. – 94\’ – Τζιλ Αντρέσεβιτς, ΗΠΑ 

 

 

TΩNIA MAPKETAKH
12:30  Από τον Καλλικράτη στον Καλατράβα – H εξέλιξη της πολυκατοικίας – 49\’
Γιάννης Σκοπετέας, Ελλάδα 
12:30  Κυψέλη – 30\’ – Ομάδα Ντοκιμαντέρ 2009 Πολιτισμικού Οργανισμού Δήμου Αθηναίων, Ελλάδα 
15:00  The Last Remaining Seats – 45\’ – Μάριος Πιπερίδης, Ελλάδα-Κύπρος 
15:00  Αν όχι εμείς, ποιοι; – 68\’ – Νικολέττα Παπαθανασίου, Ελλάδα 
17:30  Οι νύμφες του Hindu Kush – 80\’ – Αννέτα Παπαθανασίου, Ελλάδα 
20:00  07.02.2011 – 7\’ – Δημήτρης Θεοδωρόπουλος, Ελλάδα 
20:00  South Central Gospel – 53\’ – Χρόνης Πεχλιβανίδης, Τζιμ Ουίτνι, Ελλάδα 
22:30  Η βάρδια του πελεκάνου – 67\’ – Λεία Μπίνζερ, Ελλάδα 

 

 

ΦPINTA ΛIAΠΠA
11:00  Ημερολόγιο επαρχίας – 25\’ – Στέργιος Μουντσάκης, Ελλάδα 
11:00  Οβριόκαστρο Κερατέας – 87\’ – Χρήστος Ακρίδας, Ελλάδα 
13:00  Όμορφος γιος – 63\’ – Ντον Κινγκ, Τζουλιάν Γιαμαμότο Κινγκ, ΗΠΑ 
13:00  Χορεύοντας με Σύνδρομο Ντάουν – 8\’ – Ελίζαμπεθ Γουντ, Ισπανία 
15:30  Οικολογικά Ημερολόγια – Μια μικρή μεγάλη ιδέα – 45\’ – Μαριάννα Οικονόμου, Ελλάδα 
15:30  Οικολογικά ημερολόγια – Όλα είναι δρόμος – 47\’ – Αλέξης Αλεξίου, Ελλάδα 
18:00  Το αγόρι και το άλογο – 93\’ – Μισέλ Οράιον Σκοτ, ΗΠΑ-Μογγολία 
20:30  Ιστορίες γάμου, είκοσι χρόνια αργότερα: Ιβάνα και Βάτσλαβ – 57\’ – Χελένα Τρεστίκοβα, Τσεχία 
20:30  Ιστορίες γάμου: Ιβάνα και Βάτσλαβ – 38\’ – Χελένα Τρεστίκοβα, Τσεχοσλοβακία 
23:00  Φουκαράδες και φαφλατάδες – 94\’ – Τζέραρντιν Ουέρτσμπεργκ, ΗΠΑ-Σρι Λάνκα-Ιαπωνία-Φινλανδία 

 

TZON KAΣΣABETHΣ
13:00  Η αυτοβιογραφία του Νικολάε Τσαουσέσκου – 180\’ – Αντρέι Ουζίκα, Ρουμανία 
16:00  Μια φορά ήταν ένα νησί – 80\’ – Μπράιαρ Μαρτς, Νέα Ζηλανδία-ΗΠΑ- Παπούα Νέα Γουινέα 
18:30  Χαμάντα – 85\’ – Άννα Μ. Μποφαρούλ, Ισπανία 
20:30  Δεν σου αρέσει η αλήθεια – 4 μέρες μέσα στο Γκουαντάναμο – 99\’ – Λυκ Κοτέ, Πατρίσιο Ενρίκες, Καναδάς 
23:00  Ίνγκριντ Μπετανκούρ: 6 χρόνια στη ζούγκλα – 97\’ – Άνγκους Μακουίν, Μεγ. Βρετανία-Γαλλία  
 

 

ΣTAYPOΣ TOPNEΣ
11:00  Το κουράγιο μιας μάνας: Αντιμιλώντας στον αυτισμό – 103\’ – Φρίντρικ Θορ Φρίντρικσον, Ισλανδία 
13:00  Αποκλεισμός – 52\’ – Σεργκέι Λοζνίτσα, Ρωσία 
13:00  Πορτρέτο – 28\’ – Σεργκέι Λοζνίτσα, Ρωσία 
15:30  Τομ Ζε απελευθερωμένος αστροναύτης – 90\’ – Ίγκορ Ιγκλέσιας Γκονθάλεθ, Ισπανία 
17:30  Ο ατμός της ζωής – 84\’ – Γιόονας Μπέργκχαλ, Μίκα Χότακαϊνεν, Φινλανδία-Σουηδία 
20:00  Ο δημόσιος κατήγορος – 92\’ – Μπάρι Στίβενς, Καναδάς 
22:30  Deaf Jam – 70\’ – Τζούντυ Λιφ, ΗΠΑ