Πέμπτη, 8 Δεκεμβρίου 2016

Η Αθήνα γιορτάΖΕΙ: Πρόγραμμα Χριστουγεννιάτικων Εκδηλώσεων

Η Αθήνα γιορτάΖΕΙ: Πρόγραμμα Χριστουγεννιάτικων Εκδηλώσεων

Ο Δήμος Αθηναίων έχει οργανώσει για τα φετινά Χριστούγεννα μια σειρά εκδηλώσεων στο κέντρο της πόλης αλλά και στις γειτονιές για να ομορφύνει τις ημέρες μικρών

και μεγάλων.

Το πρόγραμμα διαμορφώνεται ως εξής:

 

Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου 2011

Πλ. Συντάγματος

11.00 – 13.00 
Στολισμός Πλατείας Συντάγματος 
18.00    
Φωταγώγηση της Αθήνας
Παρουσίαση: Λαρίσα Βέργου – Λεωνίδας Αντωνόπουλος
Φιλαρμονική του Δ.Α
18.15    
Χαιρετισμός Δημάρχου
18.30    
Συναυλία της Big Band του Δήμου Αθηναίων με τη συμμετοχή της  Yvette      
(Η παρουσίαση θα γίνει και στη Νοηματική Γλώσσα από διερμηνείς της ΜΚΟ Δρω)


 

Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2011

Πεζόδρομος Δράκου
(Κουκάκι)
18.00 - 20.00 
Συναυλία Big Band Δήμου Αθηναίων με τη συμμετοχή της Nastazia Beikof 

Πολιτιστικό Κέντρο Ο.Ν.Α. Βαφειοχωρίου
(Καρολίδου 2)
10.00 - 17.00 
Χριστουγεννιάτικα Εργαστήρια - Παιδικό Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα Ο.Ν.Α. 
(εργαστήρια εικαστικών και μουσικό-κινητικής  αγωγής)                

Πολιτιστικό Κέντρο Ο.Ν.Α. Νορντάου
(Νορντάου 7)
18.30      
«Νύχτα γεμάτη θάματα»  από την Παιδική Θεατρική Ομάδα, την Παιδική Χορωδία , την ομάδα Μουσικό-κινητικής και των Ελληνικών Παραδοσιακών Χορών, του Ο.Ν.Α.

 

Κυριακή 11 Δεκεμβρίου 2011

Πολιτιστικό Κέντρο Ο.Ν.Α. Βαφειοχωρίου
(Καρολίδου 2)
10.00 -17.00 
Χριστουγεννιάτικα Εργαστήρια - Παιδικό Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα Ο.Ν.Α. (εργαστήρια εικαστικών και μουσικό-κινητικής  αγωγής)                    

Πολιτιστικό Κέντρο Ο.Ν.Α. Άνω Πετραλώνων
(Δημοφώντος 165)
18.30           
5 Μονόπρακτα (Γ. Κρόκου, Μ. Θεοδωράκη, Ι. Γιαννόπουλου) από την Παιδική θεατρική ομάδα του Π.Κ. Ο.Ν.Α.  Α. Πετραλώνων
                   

 

Παρασκευή 16 Δεκεμβρίου 2011

Πλ. Κλαυθμώνος
18.00     
Φεστιβάλ "Μουσικές του Κόσμου"                        
Συναυλία Συμφωνικής Δήμου Αθηναίων, των σολίστ Χρήστου Τσιαμούλη, Κυριάκου 
Γκουβέντα  και Βαγγέλη Βεργωτή με τη συμμετοχή της  Μάρθα  Μορολεόν  
20.00     
Συναυλία  Encardia             
21.00   
Συναυλία Κάτια Γκονζάλες

Σάββατο 17 Δεκεμβρίου 2011

Πλατεία Κολωνακίου  
11.30 - 14.30  
Χριστουγεννιάτικα  εργαστήρια και  δρώμενα για παιδιά  από τις Μαγικές Σβούρες και η  Φιλαρμονική  του Δ.Α σε χριστουγεννιάτικους ρυθμούς  

Πλατεία Πλυτά      
11.30  - 14.30 
Χριστουγεννιάτικα  εργαστήρια και  δρώμενα για παιδιά  από την Ανεμόσκαλα               
                   
Πλατεία Ηούς       
11.30 - 14.30
Χριστουγεννιάτικα  εργαστήρια και  δρώμενα για παιδιά από Μορφές Έκφρασης και  η Φιλαρμονική  του Δ.Α σε χριστουγεννιάτικους ρυθμούς
                    
Πλατεία Πέτρουλα          
11.30 - 14.30  
Χριστουγεννιάτικα  εργαστήρια και  δρώμενα για παιδιά από τα Παντομίμας Θεάματα  
                       
Πλατεία Θερμίδας       
11.30 - 14.30 
Χριστουγεννιάτικα  εργαστήρια και  δρώμενα για παιδιά από Σφυριχτρούλες

Πλατεία Αγ. Δημητρίου
11.30 - 14.30  
Χριστουγεννιάτικα  εργαστήρια και  δρώμενα για παιδιά  από ομάδα του OSCAR
Συμμετέχει η Χορωδία του Πολιτιστικού Κέντρου Ο.Ν.Α. Βαφειοχωρίου 
 
Πλατεία Αμερικής 
12.00   
Φιλαρμονική  Δήμου Αθηναίων σε χριστουγεννιάτικους  ρυθμούς      
         
Πεζόδρομος Φωκίωνος Νέγρη 
(στο ύψος Μεγίστης και Σκύρου)
11.30 - 14.30  
Χριστουγεννιάτικα  εργαστήρια και  δρώμενα για παιδιά από Παιχνιδοκαμώματα                      
13.00 
Φιλαρμονική  του Δ.Α σε  χριστουγεννιάτικους ρυθμούς 
 
Πολιτιστικό Κέντρο Ο.Ν.Α. Σεπολίων
(Λαμπόβου 4)
18.30
Αποσπάσματα από το «Κοριτσάκι με τα Σπίρτα» από την θεατρική ομάδα και την παιδική χορωδία του Π.Κ. Σεπολίων του Ο.Ν.Α.

Πολιτιστικό Κέντρο Ο.Ν.Α.  Κάτω Πετραλώνων
(Αθηνοδώρου 61)
19.30  
«Ο Κάυ & Η Γκέρντα στη  Χώρα των Ξωτικών» – Παιδική Ομάδα και παιδική χορωδία του Π.Κ. Κ. Πετραλώνων του Ο.Ν.Α.

Πλ. Κλαυθμώνος
10.00-22.00
Φεστιβάλ «μουσικές του Κόσμου»        
10.00 -12.00 Μουσικές του Κόσμου από τον KOSMOS 93.6
12.00  Takim
13.30  European Taxim
15.00  Ελένη & Σουζάνα Βουγιουκλή
16.30  Ζωή Τηγανούρια
18.00  Athens Hot Club
19.30  Σωκράτης Σινόπουλος & Χρήστος Τσιαμούλης
21.00  Χρήστος Τσιαμούλης & Κυριάκος Γκουβέντας σε παραδοσιακά ελληνικά κάλαντα

Πλ. Κοτζιά
10.30 -12.00 
Χριστουγεννιάτικα Εργαστήρια - Παιδικό Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα Ο.Ν.Α.  (εργαστήρια εικαστικών και μουσικό-κινητικής  αγωγής)                    
14.15  Σχολή Χορού Ελένης Χριστοφίλου
15.15   Σχολή Χορού Bailarte Salsa Studio
16.00   «Πεδίον Ολισθηρόν phase II»  από το Χοροθέατρο Δαγίπολη

Πλ. Συντάγματος
10.00 - 17.00
«Η μαγική πλατεία των παιδιών»              
                  
 

 

Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2011

 

Πολυχώρος Δήμου Αθηναίων «Άννα και Μαρία Καλουτά»
(Τιμοκρέοντος 6α Ν. Κόσμος)
 12.00   
Χριστουγεννιάτικη Συναυλία της Φιλαρμονικής Δήμου Αθηναίων στον Πολυχώρο 
Ν. Κόσμου

Πολιτιστικό Κέντρο Ο.Ν.Α. Ευελπιδων
(Ευελπίδων 18)
11.00
«Απόψε γεννιέται ο Χριστός» - Παιδική Θεατρική Ομάδα & Παιδική Χορωδία του Π.Κ. Ευελπίδων του Ο.Ν.Α.

Πολιτιστικό Κέντρο Ο.Ν.Α. Κάτω Πατησίων
(Κουρτίδου & Στρ. Καλλάρη)         
19.00
«Χριστουγεννιάτικες Ζαβολιές!» από την παιδική θεατρική ομάδα του Π.Κ. Κ. Πατησίων του Ο.Ν.Α.

Πολιτιστικό Κέντρο Ο.Ν.Α. Αγ. Ελευθέριου
(Αναβρυτής 5)
18.00
«Ένα δώρο για τον Αγ. Βασίλη»  -Παιδική θεατρική ομάδα & Χορωδία του Π.Κ. Αγ. Ελευθερίου του Ο.Ν.Α.

Πολιτιστικό Κέντρο Ο.Ν.Α Γκράβας
(Ταϋγέτου 60)
19.30
«Η Άγια Νύχτα & οι Καλικάντζαροι» Παιδική θεατρική ομάδα & Παιδική χορωδία του Π.Κ. Γκράβας του Ο.Ν.Α.

Κλειστό Γυμναστήριο (Παναγιώτης Γκάζγκας) Μετς
(Μ. Μουσούρου 70)
09.00 -14.00
Διαπολιτισμική Γιορτή – Συνδιοργάνωση του Ο.Ν.Α. με την Ελληνική Εθνική Επιτροπή της UNICEF

Πλ.Κλαυθμώνος
10.00-22.00
Φεστιβάλ «μουσικές του Κόσμου»          
10.00 -12.00 Μουσικές του Κόσμου από τον KOSMOS 93.6
10.30  Χορωδία «Rodina» από τον Ελληνοβουλγαρικό Σύνδεσμο Πολιτισμού                  
12.00  Melios Balkana Mama
13.30  Tangarto
15.00  Adriatika
16.30  Babuba
18.00  Colpo Grosso 
19.30  Μάρθα Μαυροειδή
21.00  Andre Maia

Πλ. Καπνικαρέας
11.00 – 14.00
H Nickelodeon προσκαλεί τα παιδιά σε μία παρέλαση με τον Μπομπ τον Σφουγγαράκη,  τον Πάτρικ και την Ντόρα την Εξερευνήτρια με προορισμό την πλατεία Συντάγματος!

Πλ. Συντάγματος 
 14.00 -19.00
«Η μαγική πλατεία των παιδιών»

Πλ. Κοτζιά
10.30 -12.00 
Χριστουγεννιάτικα Εργαστήρια - Παιδικό Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα Ο.Ν.Α. 
(εργαστήρια εικαστικών και μουσικό-κινητικής  αγωγής)
11.00-14.30
Παραστάσεις Σχολών Χορού:
11.00  Σχολή Χορού Αναστασίας Μποφίλιου                   
12.00   Χριστουγεννιάτικη Παράσταση από τη Σχολή Χορού Star Dance  
13.00  «Χριστουγεννιάτικες Ευχές» από τη Σχολή Χορού DePetrillo - Βαρλάμου
13.30   «Happy Merry Christmas» από τη Σχολή Χορού Καλλικάκη
16.00   Εργαστήριο Ψαλιδοφιγούρας από τον θίασο Σωτήρη Χαρίδημου
17.00  Παράσταση Καραγκιόζη από το θίασο Σωτήρη Χαρίδημου

 

 

Δευτέρα 19 Δεκεμβρίου 2011

Πλ. Κλαυθμώνος
18.00-21.00
Συναυλίες Μαθητικών Συγκροτημάτων (Ο.Ν.Α)
18.00  Contra Limit
18.45  Maybe in Heaven it Doesn’t Rain
19.30  The Overjoyed 32
20.15  ROCKAMORA

Πλ. Συντάγματος
12.00 – 15.00 
Φεστιβάλ «Μέρες Παντομίμας & Νύχτες Μαγείας, Κουκλοθέατρο»

Πλ. Κοτζιά
16.00 -20.00  
Χριστουγεννιάτικα Εργαστήρια για παιδιά από τους Σταθμούς του Δήμου Αθηναίων.
17.00 -19.00  
Φεστιβάλ «μέρες Παντομίμας & νύχτες Μαγείας, Κουκλοθέατρο»

 

Τρίτη 20 Δεκεμβρίου 2011

Τεχνόπολις Δ.Α. (αίθουσα «Άγγελος Σικελιανός»)
(Πειραιώς 100, Γκάζι)
13.00  Παρουσίαση προγράμματος «Η Αυλή με τις ζωγραφιές» από το Κέντρο Υποδοχής κι Αλληλεγγύης Δήμου Αθηναίων. (έκθεση ζωγραφικής από παιδιά –πρόσφυγες με καταγωγή από το Αφγανιστάν και οι ερμηνευτικές προσεγγίσεις του υλικού από το εξειδικευμένο επιστημονικό προσωπικό του Κ.Υ.Α.Δ.Α.)

Πλ. Αγ. Μελετίου
12.00  
Φιλαρμονική  Δήμου Αθηναίων (Πολιτισμικός Οργανισμός Δ.Α.)      

Πλ. Κλαυθμώνος
18.00 – 21.00
Συναυλίες Μαθητικών Συγκροτημάτων (Ο.Ν.Α)
18.00 – 18.30  2 NIGHT
18.40 – 19.20 THE D.E.AL 
19.30 – 20.10 WHITE STAIN
20.20 – 21.00 Violent Cartoons

Πλ. Συντάγματος
12.00 – 15.00 
Φεστιβάλ «Μέρες Παντομίμας & Νύχτες Μαγείας, Κουκλοθέατρο» 
                    
Πλ. Κοτζιά
16.00 -20.00  
Χριστουγεννιάτικα Εργαστήρια για παιδιά από τους Σταθμούς του Δήμου Αθηναίων.
17.00 -19.00  
Φεστιβάλ «Μέρες Παντομίμας & Νύχτες Μαγείας, Κουκλοθέατρο»

Αμφιθέατρο Αθήνα 98.4
(Πειραιώς 100, Γκάζι)
“Οι πιο μικρές μέρες” (Les jours les plus courts)
Φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους σε συνεργασία με το Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών και το Φεστιβάλ Δράμας
* 09:30  Γαλλικές ταινίες μικρού μήκους για παιδιά: Κινούμενα σχέδια και ταινίες μυθοπλασίας για παιδιά από 6 ως 10 ετών.
* 20:30 «Η δύναμη της εικόνας» Μια επιλογή ταινιών μικρού μήκους από όλο τον κόσμο από το αρχείο του Διεθνούς Φεστιβάλ Δράμας.

 

Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου 2011

Πλ. Συντάγματος
12.00 – 15.00 
Φεστιβάλ «Μέρες Παντομίμας & Νύχτες Μαγείας, Κουκλοθέατρο» 
                    
Πλ. Κοτζιά
16.00 -20.00  
Χριστουγεννιάτικα Εργαστήρια για παιδιά από τους Παιδικούς
Σταθμούς του Δήμου Αθηναίων
17.00 -19.00  
Φεστιβάλ «Μέρες Παντομίμας & Νύχτες Μαγείας, Κουκλοθέατρο»

Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών (Σίνα 31)
22.00 
“Οι πιο μικρές μέρες” (Les Jours les plus cours)
Φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους σε    συνεργασία με το Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών και το Φεστιβάλ Δράμας

 

Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου 2011

«Τεχνόπολις» Δήμου Αθηναίων
Πειραιώς 100, Γκάζι
Ο Αθήνα 9.84  «υιοθετεί» το Κέντρο Προστασίας Βρεφών «ΜΗΤΕΡΑ» και διοργανώνει   την ετήσια χριστουγεννιάτικη γιορτή για τις ανάδοχες οικογένειες και τα παιδιά που φιλοξενούν.

Πλ. Κλαυθμώνος
10.00-21.00
Φεστιβάλ «Jazzie Christmas»             
10.00 -12.00 Μουσικές επιλογές από τον Εν Λευκώ 87.7
12.00  Black Jack
13.30  Trio Puente
15.00   Soul Station
16.30  GoJam Group
18.00  Blues Revenge & Dioni
19.30  Βασίλης Γούζιος Quartet

Πλ. Συντάγματος
10.00 -17.00
«Η μαγική πλατεία των παιδιών»
15.00 
Μουσικός περίπατος Φιλαρμονικής  Δ.Α , Ερμού-Βαρβάκειος-πλ.Κοτζιά

Πλ. Κοτζιά
14.00             
«Η Συνάντηση», παράσταση από την Ομάδα Σύγχρονου Τσίρκου Cirque Petit
16.00 – 17.00 
Φιλαρμονική Ορχήστρα Δήμου Αθηναίων
16.00 -20.00  
Χριστουγεννιάτικα Εργαστήρια για παιδιά από τους Σταθμούς του Δήμου Αθηναίων.
17.00
«Μητροπολιτικές Ιστορίες», Σύγχρονα Αθηναϊκά παραμύθια

Μουσείο Ακρόπολης (εξώστης β’ορόφου)
17.00 European Taxim

 

Παρασκευή 23 Δεκεμβρίου 2011

Πολιτιστικό Κέντρο Ο.Ν.Α. Κυψέλης
(Καλογερά 18)
19:00  
«Χριστουγεννιάτικη Ιστορία» του Κ. Ντίκενς από την παιδική θεατρική ομάδα του Π.Κ. Κυψέλης του Ο.Ν.Α.

Πλ. Κλαυθμώνος
10.00-21.00
Φεστιβάλ «Jazzie Christmas»            
10.00 -12.00 Μουσικές επιλογές από τον Εν Λευκώ 87.7
12.00  Atheneum Swinging Jazz
13.30  Jazz Bastards
15.00  Slice of Jazz
16.30  Vette Michelle & SouLuv
18.00  Jan Van de Angel
19.30  Anakata
21.00  Voyage Jazz Trio

Πλ. Συντάγματος
10.00 -17.00 
«Η μαγική πλατεία των παιδιών»
15.00            
Μουσικός περίπατος Φιλαρμονικής  Δ.Α,  Ερμού–Μοναστηράκι –πλ.Κοτζιά
 
 

Πλ. Κοτζιά

16.00 -20.00  
Χριστουγεννιάτικα Εργαστήρια για παιδιά από τους Σταθμούς του Δήμου Αθηναίων
15.00-16.00
«Η μέρα της χορωδίας»
15.00 Πολυφωνικά Κάλαντα Non Canon
16:30 Φεστιβάλ Χορωδιών – Χορωδία Ο.Ν.Α.
17.30 Φεστιβάλ Χορωδιών – Χορωδία Δ.Ε.Η. Α.Ε.

 

Μουσείο Ακρόπολης (ισόγειο)
17.00 Συναυλία Συμφωνικής Ορχήστρας Δήμου Αθηναίων


 

Σάββατο 24 Δεκεμβρίου 2011

Πλατεία Αγ. Παύλου   
11.30-14.30  
Χριστουγεννιάτικα  εργαστήρια και  δρώμενα για παιδιά από Ανεμόσκαλα

Πλατεία Μεσολογγίου    
11.30-14.30   
Χριστουγεννιάτικα  εργαστήρια και  δρώμενα για παιδιά από Μορφές Έκφρασης  
                     
Πλατεία Μερκούρη    
11.30-14.30  
Χριστουγεννιάτικα  εργαστήρια και  δρώμενα για παιδιά από Παντομίμας Θεάματα  

Πλατεία Κολυμβητηρίου
11.30-14.30    
Χριστουγεννιάτικα  εργαστήρια και  δρώμενα για παιδιά από Σφυριχτρούλες 

Πλατεία Αγ.Ανδρέα  
11.30-14.30   
Χριστουγεννιάτικα  εργαστήρια και  δρώμενα για παιδιά από Μαγικές Σβούρες

Πλατεία Κανάρη (Κυψέλης )
11.30-14.30  
Χριστουγεννιάτικα  εργαστήρια και  δρώμενα για παιδιά από την ομάδα Oscar 

Πλατεία Αγ. Θωμά 
11.30-14.30  
Χριστουγεννιάτικα  εργαστήρια και  δρώμενα για παιδιά από Παιχνιδοκαμώματα 

Πλ. Κλαυθμώνος
10.00-22.00
Φεστιβάλ «Jazzie Christmas»            
10.00 -12.00 Μουσικές επιλογές από τον Εν Λευκώ 87.7
10.30  Egg Lemon Sauce
12.00  Atheneum Swinging Jazz
13.30  Μάρθα Μορελεόν
15.00  Paradoxonia
16.30  Biri Biri
18.00  Happy Dog Project
21.00  Συναυλία Big Band Δημου Αθηναίων με τη συμμετοχή της Nastazia Beikof

Πλ. Συντάγματος
10.00 -17.00
«Η μαγική πλατεία των παιδιών»

Πλ. Κοτζιά
13.00  
Pedro & Salsa Sinners
15.00   
Μουσικός περίπατος Φιλαρμονικής  Δ.Α ,Σύνταγμα –Βαρβάκειος-πλ.Κοτζιά
15.00   
Athens Swing Cats
16.00 – 16.30 
Φιλαρμονική Ορχήστρα Δήμου Αθηναίων

 

 

Κυριακή 25 Δεκεμβρίου 2011

Κλειστό Γυμναστήριο Ρουφ (Πειραιώς & Εχελιδών 69)
13.00  
Εορταστικό Γεύμα για τους άστεγους  με τη συμμετοχή της Ορχήστρας Ελληνικής Μουσικής  του Δήμου Αθηναίων 

 

Τρίτη 27 Δεκεμβρίου 2011 

Πολιτιστικό Κέντρο «Μελίνα»
(Ηρακλειδών 66, Θησείο)
17.30  
Εργαστήριο Ψαλιδοφιγούρας από τον θίασο Σωτήρη Χαρίδημου
18.30  
Παράσταση Καραγκιόζη από το θίασο Σωτήρη Χαρίδημου

Πλ. Κλαυθμώνος
10.00-21.00
Φεστιβάλ «Νέα μουσική σκηνή»                              
10.00 -12.00 Μουσικές επιλογές από τον Δίεση 101.3
15.30  Guilotinas Project
17.00  Dilemma
18.30  Soul Mates
20.00  Ισμήνη Πεπέ

Πλ. Συντάγματος & Κλειστό Γυμναστήριο “Παναγιώτης Γκάζγκας” Μετς
11.00 -16.00
Φεστιβάλ Juggling «Η γειτονιά των παιχνιδιών»          
& Μουσικές επιλογές από τον «Αθήνα 9.84» 
14.00 – 21.00  
Σεμινάρια  Juggling  (Κλειστό Γυμναστήριο “Παναγιώτης Γκάζγκας” Μετς-Μ. Μουσούρου 70)

Πλ. Κοτζιά
13.00 -15.00 
Εργαστήρια Κουκλοθέατρου από το Ελληνικό Κέντρο  Ένωσης Κουκλοθέατρου 
(UNIMA Hellas)

 

Τετάρτη 28 Δεκεμβρίου 2011
 
Πνευματικό Κέντρο Δήμου Αθηναίων
(Ακαδημίας 50 )
13.00
Η Φιλαρμονική Δ.Α. σε χριστουγεννιάτικους  ρυθμούς

Πλ. Κλαυθμώνος
10.00-21.00
Φεστιβάλ «Νέα μουσική σκηνή» 
10.00 -12.00 Μουσικές επιλογές από τον Δίεση 101.3
13.30  Σοφία Κουρτίδου
15.00  Gaudi
16.30  Εύα Λουκάτου
18.00  Spirits Alike
20.00  Funkey

Πλ. Συντάγματος & Κλειστό Γυμναστήριο “Παναγιώτης Γκάζγκας” Μετς
11.00 -16.00
Φεστιβάλ Juggling «Η γειτονιά των παιχνιδιών»            
& Μουσικές επιλογές από τον «Αθήνα 9.84»
14.00 – 21.00  
Σεμινάρια  Juggling  (Κλειστό Γυμναστήριο “Παναγιώτης Γκάζγκας” Μετς-Μ. Μουσούρου 70)

Πλ. Κοτζιά
13.00 -15.00 
Εργαστήρια Κουκλοθέατρου από το Ελληνικό Κέντρο Διεύθυνσης 
Ένωσης Κουκλοθέατρου  (UNIMA Hellas)
18.00          
«Λυρική βραδιά» με συμμετοχή σολίστ της Κρατικής Ορχήστρας  Αθηνών (αποσπάσματα από οπερέτες και μιούζικαλ)                

 

Πέμπτη 29 Δεκεμβρίου 2011

12.00    
Μουσικός περίπατος Φιλαρμονικής  πλατεία Κανελλοπούλου- Αμπελόκηποι- Έξοδος του   Μετρό Λ. Αλεξάνδρας και Δ.  Σούτσου                          

Πλ. Κλαυθμώνος
10.00-22.00
Φεστιβάλ «Νέα μουσική σκηνή»
(«Τεχνόπολις» Δ.Α.)                                         
10.00 -12.00 Μουσικές επιλογές από τον Δίεση 101.3
13.30  Θεολόγος Κάππος
15.00  NOMISMA
16.30  Δήμητρα Μαστορίδου
18.00  Salata Band 
19.30  Schooldrivers
21.00  Dj party από τον Tareq

Πλ. Συντάγματος & Κλειστό Γυμναστήριο “Παναγιώτης Γκάζγκας” Μετς
11.00 -16.00
Φεστιβάλ Juggling «Η γειτονιά των Παιχνιδιών»             
& Μουσικές επιλογές από τον «Αθήνα 9.84»
14.00 – 21.00  
Σεμινάρια  Juggling  (Κλειστό Γυμναστήριο “Παναγιώτης Γκάζγκας” Μετς-Μ. Μουσούρου 70)

Πλ. Κοτζιά
10.00-17.00
Φεστιβάλ «Κλασικής μουσικής»             
10.00  Κλασικές Μελωδίες από το Γ’ Πρόγραμμα της Ε.Ρ.Τ
12.00 Συναυλία Ορχήστρας Σύγχρονης Μουσικής Ε.Ρ.Τ .
            Δ/νση Ορχήστρας: Α. Πυλαρινός
14.00   Τζένη & Ζήσιμος Σουλκούκι
16.00   Echo Quartet

Μουσείο Ακρόπολης (εξώστης β’ορόφου)
17.00 Audio Strings Quartet
 
 

Παρασκευή 30 Δεκεμβρίου 2011

Πλ. Κλαυθμώνος
19.00
Πάρτι του Ραδιοφωνικού Σταθμού Best 92.6

Πλ. Συντάγματος
10.00 -17.00
«Η μαγική πλατεία των παιδιών»             
 
Πλ. Κοτζιά
10.00-19.00
Φεστιβάλ «Κλασικής μουσικής»         
10.00 -12.00 Κλασικές Μελωδίες από το Γ’ Πρόγραμμα της Ε.Ρ.Τ
12.00     
Μουσικός περίπατος Φιλαρμονικής  Δ.Α, Σύνταγμα– Μοναστηράκι -Βαρβάκειος, πλ.Κοτζιά
13.30  Alfred Shtuni Quartet
15.00   Αλέξανδρος Μποτίνης – Ζαχαρίας Ταρπάγκος
16.30   Metallon (Σύνολο Χάλκινων Πνευστών της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών)
18.00   Θοδωρής Οικονόμου

 

Σάββατο 31 Δεκεμβρίου 2011 

Πλατεία Εξαρχείων     
11.30-14.30  
Χριστουγεννιάτικα  εργαστήρια και  δρώμενα για παιδιά από την «Ανεμόσκαλα»
Συμμετέχει  Μουσικό σχήμα ΑμΕΑ από το πολιτιστικό  κέντρο Έξαρχείων του ΟΝΑ  με  χριστουγεννιάτικα τραγούδια

Πλατεία Χελντράιχ   
11.30-14.30  
Χριστουγεννιάτικα  εργαστήρια και  δρώμενα για παιδιά από τα «Παιχνιδοκαμώματα»

Πλατεία Αγ. Αικατερίνης   
11.30-14.30  
Χριστουγεννιάτικα  εργαστήρια και  δρώμενα για από την «Ανεμόσκαλα»
                       
Πλατεία Αθ. Διάκου (Θυμαρακίων) 
11.30-14.30  
Χριστουγεννιάτικα  εργαστήρια και  δρώμενα για παιδιά  από την «ομάδα Oscar»  
Πλατεία Αγ. Ελευθερίου  
11.30-14.30  
Χριστουγεννιάτικα  εργαστήρια και  δρώμενα για παιδιά από τα «Παντομίμας θεάματα»  

Πλατεία Καλλιγά (πρώην Καραμανλάκη)
11.30-14.30   
Χριστουγεννιάτικα  εργαστήρια και  δρώμενα για παιδιά από τις «Μορφές Έκφρασης» 

Πλατεία Γκύζη    
11.30-14.30 
Χριστουγεννιάτικα  εργαστήρια και  δρώμενα για παιδιά από τις «Σφυριχτρούλες» 

Πλ. Συντάγματος
10.00 -17.00
«Η μαγική πλατεία των παιδιών» 
                                     
Πλ. Ομονοίας
22.30 Φιλαρμονική Δήμου Αθηναίων

Πλ. Κοτζιά
Φεστιβάλ Κλασικής Μουσικής                                   
12.00    
ΧΑΛΚΕΙΟΝ Brass Quintet
14.00    
Athens Strings Quartet
23.20 
Άφιξη Φιλαρμονικής Δήμου Αθηναίων
Έναρξη του Προγράμματος Παραμονής Πρωτοχρονιάς
Παρουσίαση: Λαρίσα Βέργου – Λεωνίδας Αντωνόπουλος
23.30 
Συμφωνική Ορχήστρα Δήμου Αθηναίων
00.00
Χαιρετισμός Δημάρχου
0.20 
Μουσική Σύμπραξη Μουσικών Συνόλων Δήμου Αθηναίων με τη συμμετοχή 
του Δώρου Δημοσθένους , του Σταμάτη Μπερή και της Τζίνας Πούλου
(Η παρουσίαση θα γίνει και στη Νοηματική Γλώσσα από διερμηνείς της ΜΚΟ «Δρω»)

 

Κυριακή 1 Ιανουαρίου 2012

Κλειστό Γυμναστήριο Ρουφ
(Πειραιώς & Εχελιδών 69)
 13.00  
Εορταστικό Γεύμα για τους άστεγους

 

2 Ιανουαρίου 2011

Πολυχώρος Δήμου Αθηναίων «Άννα και Μαρία Καλουτά»
(Τιμοκρέοντος 6α Ν. Κόσμος)
20.00 – 22.00
Φεστιβάλ «Έκφραση, οι τέχνες συναντιόνται»                                  
Video Art – Animation, Νέοι εικαστικοί καλλιτέχνες
1. 1.  Κωνσταντίνος Λιανός
2. Σωτήρης Φωκέας
3. Ομάδα ΒΑ17
4. Σοφία Λαδένη, Γιώργος Τσακάλης, Παναγιώτης Γκρίζος
5. Αιμιλία Λιόντου, Βίλλη Χισκάκη, Αλεξία Ψαραδέλη
6. Stela Vula
7. Θοδωρής Βογιατζίδης
8. Μανώλης Δασκαλάκης, Μενέλαος Κουρούδης
9. Mmine group
10. Όλγα Ευαγγελίδου
11. Παύλος Μάργαρης , Χρήστος Τσάμης

Performance
Όλγα Ευαγγελίδου, Αλεξία Ψαραδέλη

12. Παντελής Γιαννάκης
13. Βασίλης Παπαγεωργίου
14. Γιάννης Μουράδας
15. Νατάσα Ευσταθιάδη
16. Πανταζής Τσέλιος, Φώτης Βάρθης
17. Βερόνικα Μαριόγλου-Μαλαγόν
18. Αμαλία Αντωνιάδου
19. Αλίκη Σούμα
20. Ελένη Φουντουλάκη
21. Στέφανος Αθάνατος
22. Νίκος Χατζηκωνσταντής

 

3 Ιανουαρίου 2011

Πολυχώρος Δήμου Αθηναίων «Άννα και Μαρία Καλουτά»
(Τιμοκρέοντος 6α Ν. Κόσμος)
Φεστιβάλ «Έκφραση, οι τέχνες συναντιόνται»                                  
18.00 -18.30 
anasa-African dance and drums (Μουσική Παράσταση)
19.00 – 20.15  
Opera Chaotique Tenorman & Voodoo Drummer (Jazz- Cabaret-Opera)
20.45 – 22.15
«Όρνιθες» Αριστοφάνη, Μια Ροκ Παράσταση για εφήβους της  Τζωρτζίνας Κακουδάκη

 

Πλ. Κλαυθμώνος
Φεστιβάλ «Έκφραση, οι τέχνες συναντιόνται»                                
16.30 – 17.30          
«Η ξεχασιάρα Μέλισσα» θεατρική παράσταση από την  Ομάδα 2+2
 17.30 – 18.00 
«Drawing toys» performance του Σωτήρη Φωκέα
18.00 – 18.15 
Video Art - Animation
• Κωνσταντίνος Λιανός
• Σωτήρης Φωκέας
• Ομάδα ΒΑ17
18.30 – 20.00  
«Πώς να σωπάσω» Θοδωρής Οικονόμου  (Συμφωνία για πιάνο και φωνές)
20.00 -20.15          
Video Art - Animation
• Σοφία Λαδένη, Γιώργος Τσακάλης, Παναγιώτης Γκρίζος
• Αιμιλία Λιόντου, Βίλλη Χισκάκη, Αλεξία Ψαραδέλη
• Stela Vula
20.15 -20.45  
Tango Verse (Tango Performance)
20.45 – 21.00  
Video Art – Animation
• Θοδωρής Βογιατζίδης
• Μανώλης Δασκαλάκης, Μενέλαος Κουρούδης
• Mmine group
21.00 – 21.45  
Μορφέας (Διαπολιτισμική θεατρική ομάδα)


 

4 Ιανουαρίου 2011

Γηροκομείο Αθηνών 
11.00
Συναυλία Φιλαρμονικής Δήμου Αθηναίων

Πολυχώρος Δήμου Αθηναίων «Άννα και Μαρία Καλουτά»
(Τιμοκρέοντος 6α Ν. Κόσμος)
Φεστιβάλ «Έκφραση, οι τέχνες συναντιόνται»                           
17.30 – 18.30    
Η ξεχασιάρα Μέλισσα», θεατρική παράσταση από την Ομάδα 2+2
19.00 – 19.45     
Μορφέας, (Διαπολιτισμική θεατρική ομάδα)
20.00 – 20.45    
Tango Verse (Tango Performance)
21.00 – 22.30   
«Πώς να σωπάσω», Θοδωρής Οικονόμου (Συμφωνία για πιάνο και φωνές)

Πλ. Συντάγματος
10.00 -17.00 
«Η μαγική πλατεία των παιδιών»

Πλ. Κλαυθμώνος
Φεστιβάλ «Έκφραση, οι τέχνες συναντιόνται»                          
16.00 – 16.30
«Το τόξο και η λέξη» Μουσικοθεατρική παράσταση του Αλέκου Βασιλάκου
17.00 – 17.30  
Capoeira Group Cordao de Ouro
18.00 – 18.30
«Παράξενα ζώα» Θεατρική παράσταση, της  Μαργαρίτας Αμαραντίδη
18.40 -18.50   
Video Art – Animation
• Όλγα Ευαγγελίδου
• Παύλος Μάργαρης, Χρήστος Τσάμης
19.00 – 20.00
«Drawing toys» Performance του Σωτήρη Φωκέα & Performance με την Όλγα Ευαγγελίδου
20.15 -20.30     
Video Art – Animation
• Παντελής Γιαννάκης
• Βασίλης Παπαγεωργίου
20.30 – 21.00 
«Είπαν» Θέατρο Δρόμου της Κατερίνας Βαρδακαστάνη
21.00 -21.15  
 Video Art – Animation
• Γιάννης Μουράδας
• Νατάσα Ευσταθιάδη
21.15 – 21.45
African Drums & Dance

 

5 Ιανουαρίου 2011

Πολυχώρος Δήμου Αθηναίων «Άννα και Μαρία Καλουτά»
(Τιμοκρέοντος 6α Ν. Κόσμος)
Φεστιβάλ «Έκφραση, οι τέχνες συναντιόνται»                     
18.00 – 18.30 
«Είπαν»  θέατρο δρόμου της Κατερίνας Βαρδακαστάνη
19.00 – 20.00  
«Το τόξο και η λέξη» Μουσικοθεατρική παράσταση του Αλέκου Βασιλάκου
21.00 – 21.30 
«Παράξενα ζώα» Θεατρική παράσταση της Μαργαρίτα Αμαραντίδη
Η Δ/νση Κοινωνικής Μέριμνας του Δήμου Αθηναίων στα πλαίσια μιας ευρύτερης κοινωνικής πολιτικής διοργανώνουν Χριστουγεννιάτικες εκδηλώσεις για τα μέλη των Λεσχών Φιλίας  στο χώρο της «Τεχνόπολις» από τις 8 έως τις 20 Δεκεμβρίου 2011 με τη συμμετοχή της Ορχήστρας Ελληνικής Μουσικής του Δήμου Αθηναίων.

 

Στο πρόγραμμα εκδηλώσεων «Η Αθήνα γιορτά-Ζει» συμμετέχουν με τρεις δικές τους δράσεις και οι atenistas. Για τις ημερομηνίες και τις ώρες μπορείτε να ενημερωθείτε από το site www.christmasinathens.gr στις 5 Δεκεμβρίου.