Τρίτη, 6 Δεκεμβρίου 2016

Ευρωπαϊκή Γιορτή της Μουσικής 2011: Πρόγραμμα Αθήνας

Ευρωπαϊκή Γιορτή της Μουσικής 2011: Πρόγραμμα Αθήνας
Λιγότερο από μια εβδομάδα έμεινε μέχρι να πραγματοποιηθεί ο μεγαλύτερος μουσικός θεσμός της Ευρώπης και οι προετοιμασίες συνεχίζονται

με γρήγορους ρυθμούς, ώστε η πόλη να συμμετέχει από 19 έως 23 Ιουνίου στη μεγαλύτερη Γιορτή Μουσικής στην Αθήνα.

 

 

Βγες στους δρόμους, νιώσε τους ήχους να σε γεμίζουν, αφουγκράσου τις αστικές μελωδίες, τραγούδησε, χόρεψε, μίλησε, διασκέδασε και άφησε τη φιλοσοφία της Ευρωπαϊκής Γιορτής της Μουσικής να σου δείξει μια άλλη πλευρά της πόλης. Τη φωτεινή πλευρά της.

 

 

Το πρόγραμμα της Αθήνας έχει σχεδόν ολοκληρωθεί, ενώ μέσα στις επόμενες μέρες θα ακολουθήσουν μερικές ακόμα ανακοινώσεις καλλιτεχνών, αλλά και του πανελλήνιου προγράμματος της Ευρωπαϊκής Γιορτής της Μουσικής 2011.

 

 

Μείνετε συντονισμένοι για να μην χάσετε τη μεγαλύτερη Γιορτή της πόλης…

 

Πρόγραμμα Αθήνας 2011


Κυριακή 19 Ιουνίου/ Sunday 19th of June
ΠΑΛΙΑ ΒΟΥΛΗ -  Π. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ/ Palia Vouli - Kolokotroni Sq.
Free Style Mood/ Ώρα έναρξης: 20:00
Dj  Zarko Vs Dj John K  

 

 

 

 

 

 

 

Δευτέρα 20 Ιουνίου/ Monday 20th of June
ΠΑΛΙΑ ΒΟΥΛΗ - Π. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ/ Palia Vouli - Kolokotroni Sq.
House, Lounge House / Ώρα έναρξης: 21:00
Dj Mario + Live Sax

 

 

ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ / Acropolis Museum
Κλασσική Μουσική /  Ώρα έναρξης: 21:00


Η Συμφωνική Ορχήστρα Δήμου Αθηναίων υπό την Μουσική Διεύθυνση του Μιχάλη Οικονόμου θα ερμηνεύσει  Antonio Vivaldi «Η Άνοιξη», (Σόλο βιολί: Έφη Χριστοδούλου), Astor Piazzolla «Primavera porteña», (Σόλο βιολί: Έφη Χριστοδούλου), Léo Delibes: «Sous le dôme épais», από την όπερα Lakmé, (Σοπράνο: Σοφία Καρβουνά και Μέτζο σοπράνο: Έφη Μηνακούλη) και του Piotr Ilyich Tchaikovsky: «Valse des fleurs», από το μπαλέτο Ο Καρυοθραύστης

 

 

ΤΕΧΝΟΠΟΛΙΣ/ Technopolis
Κινηματογραφική, Ορχηστρική /  Ώρα έναρξης: 18:30


Γιώργος Βαρσαμάκης
Oticons Ensemble
Marios Strofalis Quartet
Απόστολος Χατωνίδης
Ezster Horgas Ensemble (Hu)

BACARO
(Σοφοκλέους 1)
Artistic, Cuban Project/ Ώρα έναρξης: 22:00
Sexteto Κουβανών μουσικών με 2 χορευτές, παρουσιάζουν πολυθέαμα, μείξη από Κουβανέζικη μουσική , μοντέρνο χορό, Κουβανέζικη \"trova\" και Αφροκουβανέζικους ρυθμούς. Διεύθυνση: Yoel Soto.

 

Tρίτη 21 Ιουνίου/ Tuesday 21st of June

 

LOOP - ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΣΩΜΑΤΩΝ / Assomaton Sq.
Dub, Dubstep, Breaks, Drum n Bass/ Ώρα έναρξης: 17:00

 


Reggaelise Dub
Jeph1 b2b Narel  
Alex Dizta \'mechanoid audio\'
Evry (UK)  
Satori 101 Nu skool breaks
Nikolas   
Josh \'J-Man\' Lear (UK)  
Kenesis
DJ Kredo
Junior K

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΒΑΡΝΑΒΑ/ Varnava Sq.


Ηλεκτρικό και Ακουστικό, Trad-pop- Rock/ Ώρα έναρξης: 18:30
Tequilla kseftila
Johnny’s Horse
Penny & the swinging cats
Μαρκαντώνης Βαγγέλης
Ρακοσυλλέκτες
Rebethoven
Salonumuz Klimalidir

 

ΔΕΛΦΙΚΟ ΩΔΕΙΟ / Delfiko Conservatory


(Κορινθίας 6, Αμπελόκηποι)
Κλασική μουσική, Ώρα έναρξης:  11.00
Angélique Tragin
Baroque and Blue

 


ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΛΑΥΘΜΩΝΟΣ/ Klafthmonos Sq.


Σε συνεργασία με την Noiz Productions

Hip-Ηop / Ώρα έναρξης: 17:30
6aria
People On Track
CoronaVirus,
Flowjob
FlyByWire Band
Outkast exellence  
Kill Emil/ Elephant Phinix
Killah P
Periplanomenos
SoulN.e.k. & Rsn
Selector nesco

 

ΠΑΛΙΑ ΒΟΥΛΗ -  Π. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ/ Palia Vouli - Kolokotroni Sq.

Funk, Deep House / Ώρα έναρξης:  21:00
Dj Mr. B

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΤΖΙΑ/ Kotzia Sq.


Funk, Reggae, Ska/ Ώρα έναρξης: 17:30
Sad disco
Skanontropo
Ades potes
Fundracar
Panonia All Star Ska Orchestra (Hu)

 

ΙΔΡΥΜΑ ΒΜ ΘΕΟΧΑΡΑΚΗ - Αμφιθέατρο B & M THEOCHARAKIS FOUNDATION


Jazz, Musical Retro, Ώρα έναρξης / Starting time: 21:00
Σία Κοσκινά, ηθοποιός musical -Μπάμπης Βελισσάριος, τραγούδι  - Θάνος Πολύδωρας, τραγούδι - Δαυίδ Ναχμίας, ενορχήστρωση - Βαγγέλης Κατσαρέλης, τρομπέτα - Jaime Smith, βιολί - Μαρίνος Γαλατσινός, φλάουτο - Άγγελος Τζαμαρίας, τρομπόνι .

 

ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ ΜΟΥΣΕΙΟ - ΑΙΘΡΙΟ/ Byzantine Museum


Παλιά Μουσική / Ώρα έναρξης: 21:00
Μουσικά Σύνολα του Δήμου Αθηναίων και Μικτή Χορωδία υπό την Διεύθυνση του Σταύρου Μπερή

 

ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΑΘΗΝΩΝ / Institut Français d’Athènes
(Οδός Σίνα)


Μίκης Θεοδωράκης/ Ώρα έναρξης: 19:00

 


Παρουσίαση του βιβλίου «Mikis Theodorakis par lui-meme» του Γιώργου Αρχιμανδρίτη (Εκδόσεις Actes Sud ), παρουσία του συνθέτη. Συναυλία με τη Νένα Βενετσάνου . Θα ερμηνεύσει μερικά από τα πιο όμορφα έργα του Μεγάλου Συνθέτη με την  Έλενα Μουζάλα (πιάνο), τη Βιβή Γκέκα (μαντολίνο), τον Σταύρο Αγαννιώτη (κιθάρα) και τον Σόλη Μπαρκή (κρουστά)

 

 

ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ - Κήποι/ Athens Concert Hall - Megaron (Gardens)

Ορχήστρες και Μουσικά σύνολα / Ώρα έναρξης  20.00

\"Metallon\" Χάλκινα Πνευστά της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών με την Βάσια Ζαχαροπούλου, φωνή και τον Σπύρο Λάμπουρα, κρουστά.


Συμφωνική Ορχήστρα της ΕΡΤ - Μουσική διεύθυνση: Ανδρέας Πυλαρινός
Melos Brass - Συμπράττουν μέλη των Χάλκινων Πνευστών της Συμφωνικής Ορχήστρας της ΕΡΤ
Καμεράτα-Ορχήστρα των Φίλων της Μουσικής και το Κουιντέτο του Δημήτρη Καλαντζή

 

ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ «ΛΙΛΙΑΝ ΒΟΥΔΟΥΡΗ» - Μέγαρο Μουσικής Αθηνών

Νότες & Λέξεις για μικρούς και μεγάλους /  Ώρα έναρξης: 18:30 
Encardia
Αλέξανδρος Χρηστίδης, κρουστά
Κουιντέτο Χάλκινων Πνευστών ΑΣΟΝ
Συγκρότημα παραδοσιακής ιρλανδικής μουσικής KELTOI
Κουιντέτο Ξύλινων Πνευστών «Αίολος»
Camerata Junior

 

ΣΑΛΑΝΤΙΝ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ / Saladin - Keramikos

(Μ. Αλέξανδρου 111 )
Jazz, Funk/ Ώρα έναρξης: 19:00 
Sun Electric Dopperman, Radio Sol

 

ΤΕΧΝΟΠΟΛΙΣ/ Technopolis

World, Trad/ Ώρα έναρξης: 18.00
Μάρθα Mαυροειδή
Aroma mediteraneo
Kent orchestra (Tr)
Γεωργία Νταγάκη
Γιάλα

BACARO


(Σοφοκλέους 1)
Ειρήσθω εν παρόδω/ Ώρα έναρξης: 22:00
Οι ειρήσθω εν παρόδω (Γιώργος Κεσίσογλου, ούτι  - Παναγιώτης Ράπτης , άλτο & σοπράνο σαξόφωνο, φλάουτο - Άκης Αλεβιζόπουλος, κρουστά - Θανάσης Γουρούνας,  6χορδο ηλεκτρικό μπάσο & κοντραμπάσο - Χρήστος Τσαρούχας,  κρουστά - Σέργιος Χρυσοβιτσάνος, βιολί)

 

MAD CLUB


(Δεκελέων 12, Γκάζι )
Ώρα έναρξης: 11:00 μμ
Dj-set :   Αντώνης Σιακφάς (electro, ebm, new wave)
Γιώργος Αzrael Σαφελάς (futurepop, synthpop)

 

MOSAIKO CAFÉ COCTAIL BAR


(Λαοδίκης  30 Γλυφάδα)
Electronica, post rock, dark ambient/Ώρα έναρξης 21:30

Paralle worlds: Οι  paralle worlds  θα παρουσιάσουν στιγμές τόσο από την  πορεία του γκρουπ όσο και από τον χώρο της ξένης ηλεκτρονικής σκηνής. 


Τετάρτη 22 Ιουνίου/ Wednesday 22th  of June

 

LOOP - ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΣΩΜΑΤΩΝ / Assomaton Sq.


Loop presents: Web Radios and Residents/ Ώρα έναρξης 17:00
Cannibal Radio: Yanman Feat Lusty Apricot + Simos Ares + Mr.M
Viasound Radio: Andreas Z + Yannis K
Dance Radio: Mr Mario
Electric Dreams Radio: Analog Trip
Mikee
Lucien Dubazz
Ignatios Dub

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΥ (Έξοδος Μέτρο)


Pop, Electro Dance/ Ώρα έναρξης:
Pop22watt
Parania
Jimmy Jeep & Dynamot

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΛΑΥΘΜΩΝΟΣ/ Klafthmonos Sq.


Σε συνεργασία με την Athens Voice
Ώρα έναρξης: 18:30
Raintear
Egg Hell
Joalz
Marietta Fafouti
Dr Atomik
Mickey Pantelous
Dimitris Vassilakis

 

Παλιά Βουλή - ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ/ Palia Vouli - Kolokotroni Sq.

Ώρα έναρξης: 21:00
Soulfoul House, Dj Betty

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΤΖΙΑ/ Kotzia Sq.
Electro, Pop, Rock / Ώρα έναρξης: 18:30


S.e.x.
Bibibo 64
Morphologue (Ch)
The bet

Brothers in plug
Expert medicine
MANI (Fr)


ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ ΜΟΥΣΕΙΟ- ΑΙΘΡΙΟ/ Museum of Byzantine Culture

Συμφωνική Δήμου Αθηναίων/  Ώρα έναρξης: 21:00
Η Συμφωνική Ορχήστρα Δήμου Αθηναίων υπό την Μουσική Διεύθυνση του Μιχάλη Οικονόμου θα ερμηνεύσει  Antonio Vivaldi «Η Άνοιξη», (Σόλο βιολί: Έφη Χριστοδούλου), Astor Piazzolla «Primavera porteña», (Σόλο βιολί: Έφη Χριστοδούλου), Léo Delibes: «Sous le dôme épais», από την όπερα Lakmé, (Σοπράνο: Σοφία Καρβουνά και Μέτζο σοπράνο: Έφη Μηνακούλη) και του Piotr Ilyich Tchaikovsky: «Valse des fleurs», από το μπαλέτο Ο Καρυοθραύστης

 

ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ (Οδός Σινά)


Jazz/  Ώρα έναρξης: 21:00
Με το νεαρό πιανίστα, Νικόλα Αναδολή, νικητή του Grand Prix De La Ville De Paris στο μεγάλο διεθνή διαγωνισμό piano – jazz   «Martial Solal», τον Οκτώβριο του 2010, τον Σωτήρη Αναδολή (κρουστά), και τον Δημήτρη Γουμπερίτση (κοντραμπάσο)

 

ΣΑΛΑΝΤΙΝ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ / Saladin - Keramikos (Μ. Αλέξανδρου 111)


Dub, Electro, Folk/ Ώρα έναρξης: 20:00 
ElektroBalkana Live

 

PURE BLISS (Ρόμβης 24Α  Σύνταγμα)


Latin, Tango/  Ώρα έναρξης: 21:00 
Ορχήστρα Janet Kapuya
Συμμετέχουν οι χορευτές Leonardo Gomez και Μαργαρίτα Πλέσσα

 

BACARO (Σοφοκλέους 1)


Free Time Quintet Feat Miranda Verouli / Ώρα έναρξης: 22:00

Το Free Time Quintet θα παρουσιάσει το project \"Brazilian Tribute\": bossa nova, samba, chorinho τού Antonio Carlos Jobim και άλλων μεγάλων Βραζιλιάνων συνθετών. (Miranda Verouli - vocals, Spyros Michael guitar / arrangements, Amalia Kountouri - flute, Stavros Parginos - cello, Periklis Trivolis - double bass, Christos Asonitis - drums.

 

MAD CLUB (Δεκελέων 12, Γκάζι)

Ώρα έναρξης: 11:00 μμ
Dj- Set :  Κώστας Θεοδωράκης (Almost There-www.waveradio.gr), Electro, Pop, Rock, Clash

 

MOSAIKO CAFÉ COCKTAIL BAR (ΛΑΟΔΙΚΗΣ 30 ΓΛΥΦΑΔΑ) 

Pagan poetry, Rare Grooves, Indie, Alternative, Electric Tunes, Dark/  Ώρα έναρξης: 21:30
Οι M & F productions σε μια  βραδιά Folie a daux: μια κατάσταση στην οποία δυο άτομα που σχετίζονται στενά αναπτύσσουν ένα κοινό παραλήρημα. 

 

Πέμπτη 23 Ιουνίου/ Thursday 23rd of June

 

LOOP - ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΣΩΜΑΤΩΝ / Asomaton Sq.


House, Tech-house, Techno, Electro/ Ώρα έναρξης: 17:00
Loop Presents: Label Nights Resident & more
Quantized Music: Tolis Q
Dieb Audio: John Dalagelis
Orfeas Recordings ; Kreon + Lemos + Tony Lazar
Avaton Recordings : Mikele
Olga Kouklaki
Noetic
Manu
Roman

 

ΠΑΛΙΑ ΒΟΥΛΗ - ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ/ Palia Vouli - Kolokotroni Sq.

Ώρα έναρξης:  21:00
Soul Foul House
Dj Betty

 

ΣΑΛΑΝΤΙΝ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ / Saladin - Keramikos (Μ. Αλέξανδρου 111)


New Orleans  Hot Jazz /  Ώρα έναρξης: 20:00
Black Jack

 

 

YOGA BALA (Ρήγα Παλαμήδου 5/7, Ψυρρή)


Disco, Electro, Techno / Ώρα έναρξης: 18:00 
Astytekk
Γ
Hospital DJs (Zorz & Slydex)
Jordan
Methi

 

PURE BLISS (Ρόμβης 24Α  Σύνταγμα)


Swing/ Ώρα έναρξης: 21:00 
Ορχήστρα Γιώργης Χριστοδουλου
Συμμετέχει η χορευτική ομάδα Athens Lindy Hop

 

MAD CLUB (Δεκελέων 12, Γκάζι)


Ώρα έναρξης: 10.00 μμ
Live: Playground Theory (Indie, Pop, Rock, Female Vocals)

 

Drama Queen (Alternative Rock, Female Vocals)  

7Frogs Indie, Rock

After Live-Dj-Set: Λάμπρος Μπαλάσκας+Guest, (Indie Rock, Shoegaze, Alternative)                           

 

MOSAIKO CAFÉ COCKTAIL BAR (Λαοδίκης 30, Γλυφάδα)

J Pop, Club Pop New Jazz Grooves, 60s ye ye pop, Bossa Nova, Tropical Disco/  Ώρα έναρξης:  21:30
Dj vouno (Βουνό)  

 

Σχετικές ειδήσεις
Η Ελευσίνα γιορτάζει την Παγκόσμια Ημέρα Μουσικής 2016
16.06.2016 14:40
Για 17η συνεχόμενη χρονιά, εκατοντάδες διοργανωτές, χιλιάδες καλλιτέχνες και εθελοντές προετοιμάζονται για να γεμίσει κάθε γωνιά της χώρας με ήχους, χρώματα και εύθυμες νότες, για το μελωδικότερο θεσμό της χώρας, την Ευρωπαϊκή Γιορτή της Μουσικής που πραγματοποιείται φέτος από τις 18 έως τις 23 Ιουνίου.
Ευρωπαϊκή Γιορτή της Μουσικής 2016: Το πρόγραμμα εκδηλώσεων σε 37 πόλεις της Ελλάδας
14.06.2016 13:45
Φέτος, με την υποστήριξη και το πάθος χιλιάδων πολιτών, καλλιτεχνών, ιδιωτών, εθελοντών και διοργανωτών, 37 πόλεις συμμετέχουν στην Ευρωπαϊκή Γιορτή της Μουσικής, με σκοπό να πλημμυρίσουν με μελωδίες γειτονιές, πλατείες, πεζόδρομους και πάρκα της Ελλάδας, από τις 18 έως τις 23 Ιουνίου.
Ευρωπαΐκή Γιορτή της Μουσικής 2016: Οι εκδηλώσεις Δήμου Αθηναίων
13.06.2016 15:49
Η Ευρωπαϊκή Γιορτή Μουσικής είναι συνεπής στο ραντεβού της και ο Οργανισμός Πολιτισμού Αθλητισμού και Νεολαίας του Δήμου Αθηναίων πλημμυρίζει την πόλη μουσική με πρωταγωνιστές τα Μουσικά Σύνολα του Δήμου Αθηναίων.
Ευρωπαΐκή Γιορτή της Μουσικής 2016: εκδηλώσεις σε 30 πόλεις της Ελλάδας
26.05.2016 13:13
Για 17η συνεχόμενη χρονιά, εκατοντάδες διοργανωτές, χιλιάδες καλλιτέχνες και εθελοντές προετοιμάζονται για να γεμίσει κάθε γωνιά της χώρας με ήχους, χρώματα και εύθυμες νότες, και για το μελωδικότερο θεσμό της χωρας, την Ευρωπαϊκή Γιορτή της Μουσικής.
Εκδήλωση για τη Γιορτή της Μουσικής 2016 στη Μουσική Βιβλιοθήκη
26.05.2016 11:45
Η Μουσική Βιβλιοθήκη μας προσκαλεί σε μια εκδήλωση με αφορμή την Ευρωπαϊκή Γιορτή της Μουσικής, με τίτλο Νότες και λέξεις, για μικρούς και μεγάλους.