Οι Ανεξάρτητες Παρουσίες δίνουν και εφέτος το παρόν στο 11ο Φεστιβάλ Χορού του Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων, με δημιουργίες

νέων, πρωτοεμφανιζόμενων χορογράφων και χορευτών, που δεν έχουν σταθερές ομάδες.

 

Περισσότεροι από είκοσι νέοι δημιουργοί παρουσιάζουν τα έργα τους με ελεύθερη είσοδο για το κοινό, στα θέατρα Ροές, Olvio και στον Χώρο Τέχνης 14η μέρα στις 3, 4, 5 & 6 και 15 & 16 Ιουνίου.

 

«Εστιάζοντας αποκλειστικά στην εγχώρια καλλιτεχνική παραγωγή, δημιουργούμε ένα πεδίο συνάντησης ανάμεσα στο κοινό και τους έλληνες χορογράφους, συμβάλλοντας έτσι, στη διαμόρφωση του σύγχρονου πολιτιστικού προσώπου της χώρας μας.

 

Εκτός από τα μέλη μας, στις “Ανεξάρτητες Παρουσίες”, φιλοξενούμε, όπως κάθε χρόνο, νέους χορογράφους που παρουσιάζουν για πρώτη φορά έργα τους και χορογράφους που δεν έχουν ομάδες», αναφέρει ο Πρόεδρος του Σωματείου Πέτρος Γάλλιας.

 

Όπως κάθε χρόνο, το Σωματείο Ελλήνων Χορογράφων δεν παρεμβαίνει στις επιλογές των χορογράφων, αλλά δίνει την ευκαιρία σε όλους όσους δοκιμάζουν τις εμπνεύσεις τους στο σύγχρονο χορό να συναντήσουν το κοινό, να του ζητήσουν να εκτιμήσει τη δουλειά τους και να τους δώσει το εισιτήριο για το επόμενο βήμα τους.

 

Οι χορογράφοι προσφέρουν και παρουσιάζουν τα έργα τους στο φεστιβάλ χωρίς αμοιβή, προσδοκώντας στην ανταμοιβή των θεατών και στη συμμετοχή τους στο σύγχρονο δημιουργικό τοπίο.

 

Με την υποστήριξη του Υπουργείου Πολιτισμού και Τουρισμού και τη συνεργασία του Ελληνικού τμήματος του Διεθνούς Συμβουλίου Χορού CID UNESCO, του Μουσείου Μπενάκη και του Ιδρύματος Εικαστικών Τεχνών και Μουσικής Β&Μ Θεοχαράκη.

 


ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

 

ΘΕΑΤΡΟ ΡΟΕΣ 03.06 // 22:30 – 04.06 // 21:00
Achilles heel Το Παν 
χορογραφία Αχιλλέας Αρσενίου

aleajactaest Τα γενέθλια μου 
χορογραφία Βασίλης Σκαρμούτσος

Άρια Μπουμπάκη

 

ΘΕΑΤΡΟ ΡΟΕΣ  03.06 // 21:00 – 04.06 // 22:30 
Αμετακίνητ[ρ]ο   ‘7-2’ 
χορογραφία Μαρία Παπαθανασίου

Χορόγραμα  ΕΞΟΥΣΙΑ… ζω? (Με αφορμή τον Μάκβεθ)
χορογραφία Βίκυ Παπανικολάου, Χορόγραμμα

 

ΘΕΑΤΡΟ OLVIO  05.06 // 21:00 – 06.06 // 22:30
Moving Flowers Miluines 
χορογραφία Δημήτρης Βαρουξής

Indigo  Internal conflict
χορογραφία Μάνος Κοπανάκης, Άννα Λιανοπούλου

Φωτοσκίασις  αντί φωνής Ευρυδίκης εν τωι Αιδή
χορογραφία Αγγελική Παπαδοπούλου

LA.LO  Περνώντας
χορογραφία Εριφύλη Δαφέρμου

Movere   We Are…
χορογραφία Δημήτρης Αντωνόπουλος

Footsteps Dance Company  Dance-Decandence
χορογραφία Γιώτα Πολυχρονοπούλου

 

ΘΕΑΤΡΟ ΡΟΕΣ   05.06 // 22:30 – 06.06 // 21:00
Alma Libre Wish

χορογραφία Αναστασία Μπρουζιώτη

Ελεονώρα Σιαράβα  Trypa
χορογραφία Ελεονώρα Σιαράβα

Soyuz  Radio Transmission
χορογραφία Soyuz

Circle Team Το Παιχνίδι της σφαγής – μια δοκιμή
χορογραφία Δημήτρης Ζωγραφάκης
 

 

ΧΩΡΟΣ ΤΕΧΝΗΣ 14η ΜΕΡΑ  14.06 // 21:00 – 15.06 // 22:30
Connected Dots  Αδιαμφισβήτητα Κόκκινο
χορογραφία Connected Dots

Rotation Until the end
χορογραφία Ευγενία Χαχάγια

RORRIM RORRIM
χορογραφία Νίκος Ράπτης

 

ΧΩΡΟΣ ΤΕΧΝΗΣ 14η ΜΕΡΑ 14.06 // 22:30 – 15.06 // 21:00
BelleVille-Suez ΕΠΕΚΕΙΝΑ
χορογραφία Χρυσάνθη Μπαδέκα

Marotte Sleep
χορογραφία Δήμητρα Καστέλλου, Κωνσταντίνα Καστέλλου

Fibre Performing Arts Grand Master
χορογραφία Σταύρη Καλοπετρίδου